Fotel jajko

Fotel jajko

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Fotel jajko-poradnik Westwing

Czy zwykłe jajko może być źródłem wielkiej inspiracji? Jak najbardziej! Udowodnił to znany projektant Arne Jacobsen. Zainspirowany kształtem zwykłego jajka stworzył ikonę światowego meblarstwa – fotel jajko. Człowiek, który przyuczał się do zawodu kamieniarza, ostatecznie zaczął studia na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już w czasie studiów dał się poznać jako zdolny designer, zdobywając za projekt krzesła srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w 1925 roku w Paryżu. Najznakomitsze projekty Jacobsena powstały w latach pięćdziesiątych. Należą do nich krzesło „Mrówka” oraz fotel „Jajko” i „Łabędź”

.

Fotel jajko

Fotel jajko charakteryzuje się opływowym kształtem. W pierwotnej wersji z 1958 roku falista linia obrysu mebla przywodziła na myśl skorupkę od jajka – zmaterializowany fragment większej, wyobrażonej całości.
Jako że projekty mebli, które wyszły spod ręki Jacobsena, są źródłem nieustającej inspiracji, obecnie fotel jajko jest wykorzystywany w niezliczonych wariantach.

Fotel jajko z wikliny

Egg chairs to najczęściej monolityczne bryły o obłych kształtach, stojące na centralnie umieszczonej jednej nodze tak, by fotel mógł kręcić się w kółko. Fotel jajko jest jednym z najpopularniejszych modeli w swojej kategorii.

Fotel jajko w wymarzonej aranżacji

Tym, którzy lubią jednorodnie urządzoną przestrzeń, fotel jajko spodoba się w minimalistycznym wnętrzu. Będzie wtedy naturalnym dopełnieniem ascetycznego stylu. Przyciągnie wzrok swym charakterystycznym kształtem, a równocześnie podkreśli typowe dla minimalistycznego designu dążenie do eliminacji zbędnych ornamentów. Wyciszona przestrzeń nabierze dzięki niemu wyrazistości.

Biały hotel w nowoczesnym stylu

Fotel jajko to niewątpliwie wizjonerskie dzieło, które doskonale odnajdzie się w tradycyjnym, czy wręcz zabytkowym wnętrzu. Stanowi element estetycznego zaskoczenia i jest sposobem na przełamanie dominującej konwencji. Jako jeden z wielu różnorodnych, acz umiejętnie dobranych elementów wyposażenia wnętrza, będzie wyrazem tak popularnego w dzisiejszych czasach stylistycznego eklektyzmu.

Krzesło mrówka i krzesło series 7

Obok fotela jajko jednym z najbardziej znanych projektów Arne Jacobsena są krzesło mrówka oraz krzesło series 7. W przypadku tego pierwszego i zgodnie z nazwą siedzisko wraz z oparciem przypominają kształtem mrówkę, a całość stoi na trzech lub czterech cienkich stalowych nogach. Równie zgrabne i lekko wygląda krzesło series 7 – całość o łagodnie falującym kształcie również stoi na cienkich stalowych nogach. Obydwa modele biją rekordy popularności.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media