Fotel muszelka

Fotel muszelka

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Fotel muszelka-poradnik Westwing

Każda dekada ma swojego bohatera. W przypadku lat 60. i 70. niewątpliwie takim bohaterem jest fotel muszelka. Ten bardzo popularny mebel z epoki Beatlesów nie mniej popularny jest dziś.  Fotele muszelki wyszukiwane na antik bazarach, w komisach meblowych i sklepach ze starociami są cennym łupem entuzjastów, którzy następnie oddają je do <strong>fachowej renowacji</strong>. Fotele muszelki są również źródłem nieustannej inspiracji dla współczesnych designerów.

W latach 60. prym wiodło fińskie, niemieckie i amerykańskie wzornictwo. Polscy projektanci tego okresu pracowali dwutorowo. Odnawiali przedwojenne tradycje, a jednocześnie wzbijali się na wyżyny kreatywności, tworząc projekty niezwykłe, oryginalne, <strong>znacznie wyprzedzające swą epokę</strong>. Ale to moda na vintage wydobywa efekty ich pracy z niepamięci, a powstałym onegdaj projektom daje szansę na drugie życie.

Moda na vintage

Moda na gustowne „starocie” przyszła do Europy ze Stanów Zjednoczonych i ma się znakomicie już od ponad dwudziestu lat. Vintage doskonale sprawdza się również jako trend wnętrzarski. Stylizowanie mebli, dodatków czy całych wizji urządzenia wnętrza tak, by przypominały dawniejsze czasy, znajduje uznanie wśród wielu, nawet bardzo wybrednych osób. Vintage jednak to nie tylko sztuka stylizacji, ale również umiejętność łączenia stylów – wykorzystywania starych lub wyglądających jak stare elementów w nowoczesnych wnętrzach.

Fotel muszelka

Fotel muszelka ze względu na swój opływowy, pozbawiony kantów kształt, jest jedną z bardziej charakterystycznych i kojarzonych form meblarskich. Część górna, będąca jednocześnie oparciem i siedziskiem o owalnym kształcie jest umieszczona na czterech cienkich, wykonanych z toczonego drewna lub metalu nóżkach. Fotel muszelka zazwyczaj jest głęboki na tyle, by móc oprzeć wygodnie głowę, lecz bywają i fotele z siedziskami dużo płytszymi, dającymi oparcie tylko dolnej części pleców.

Wszystkie wzory i kolory

Poza wspólną dla wszystkich realizacji tego modelu formą przywodzącą na myśl otwartą muszlę, projektanci tworzący fotele muszelki mają całkowicie wolną rękę. Dlatego też fotele muszelki zadziwiają nieskończoną ilością wzorów i faktur.

Do wyciszonych, spokojnych wnętrz wniosą odrobinę dynamizmu fotele w wyrazistych, wręcz ostrych kolorach. W przypadku panującej w przestrzeni stonowanej palety barw warto pokusić się o odbiegający kolorystycznie dodatek. Wtedy śmiało można zdecydować się na fotel w oryginalnym kolorze, takim jak cytrynowy, pistacjowy, turkusowy, amarantowy, szafirowy czy pąsowy róż.

Krzesło muszelka

Krzesło muszelka to mebel przypominający taboret z charakterystycznie wyprofilowanym oparciem, będący autorskim projektem ikony polskiego wzornictwa Teresy Kruszewskiej. Od lat 60., czyli czasu powstania prototypu, inspiruje kolejne pokolenia designerów. Krzesła muszelki, podobnie jak i ich bliscy krewni – fotele muszelki, z pewnością znajdą uznanie u osób lubiących stylistyczny eklektyzm lub wnętrza urządzone w guście vintage – szczególnie tych, które w zamierzony sposób nawiązują do coraz modniejszej estetyki PRL.