Futon

Futon

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Futon-poradnik Westwing

Tylko zdrowy i wygodny materac umożliwi regenerujący sen. Najpopularniejsze materace są zwykle bardzo grube i ciężkie, wypełnione sprężynami lub pianką – dlaczego jednak nie zdecydować się na cienki japoński futon? Tego rodzaju materac jest nie tylko bardzo wygodny, ale również zdrowy – docenią go zarówno osoby cierpiące na problemy z kręgosłupem, jak i alergicy.

futon materac

Tradycyjny futon japoński

Futon po japońsku oznacza po prostu „posłanie”. Tradycyjnie składa się ono z materaca (shikibuton), kołdry (kakebuton) oraz poduszki (makura) wypełnionej ziarnami fasoli lub plewami kaszy gryczanej. Charakterystyczne dla takiego posłania jest to, że na noc rozkłada się je na podłodze (zwykle na macie tatami), natomiast rano składa się je i chowa do szafy. Pozwala to zaoszczędzić wiele miejsca w niedużym mieszkaniu.

Cienki materac shikibuton, który w Europie i Stanach Zjednoczonych przyjęło się określać słowem „futon”, ma zwykle jedynie 8 cm grubości. Powinien być wypełniony bawełną lub wełną, rzadziej tworzywami syntetycznymi. Również pokrycie materaca wykonane jest z bawełny, dzięki czemu shikibuton jest bardzo przyjazny dla zdrowia i dostosowuje się do kształtu ciała. Głównym atutem futonu jest jego pozytywny wpływ na kręgosłup – twardy materac sprawia, że bóle pleców znikają bez śladu.

fotel futon

Wersja europejska: łóżko futon

W Europie „futon” określa rodzaj materaca wypełnionego warstwami bawełny, wełny lub tworzyw sztucznych. Jest on zwykle znacznie grubszy niż japoński shikibuton, może być również wyposażony w dodatkowe warstwy utwardzające z lateksu, płyty z włókien kokosowych lub pianki. Materac futon to świetny wybór dla osób cierpiących na bóle pleców – idealnie dopasowuje się do kształtu kręgosłupa i zapewnia mu odpowiednie oparcie podczas snu.

W Japonii prawie wszystkie domy i mieszkania wyposażone są w ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu można komfortowo spać bezpośrednio na podłodze. W Europie popularniejszym rozwiązaniem wśród entuzjastów futonu jest umieszczenie materaca na niskim drewnianym lub metalowym stelażu – nieogrzewana podłoga nie jest przyjemnym miejscem do spania. Bardzo często stelaż taki ma formę rozkładaną, dzięki czemu w ciągu dnia łóżko można przemienić w sofę.

Ze względu na naturalne wypełnienie trzeba pamiętać, żeby co dwa-trzy tygodnie zmieniać stronę materaca, tak by nie zbijało się ono i zachowało oryginalny kształt. W ten sposób futon będzie dobrze służył nawet przez dziesięć lat.

mata futon

Futon to idealny materac dla alergików

Najlepiej jest wybrać futon składający się tylko z naturalnych, przyjaznych dla zdrowia surowców, przede wszystkim bawełny. Wielu producentów oferuje futony wykonane jedynie z surowców pochodzących z upraw ekologicznych, do których produkcji nie używa się chemikaliów. Takie rozwiązanie jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również najbezpieczniejsze dla alergików.

Częstą przyczyną alergii są żyjące w kurzu roztocza, które rozwijają się między innymi w materacach i pościeli. Ogromną zaletą futonu jest to, że dzięki lekkości i niewielkiej grubości bardzo łatwo jest go wietrzyć, a nic tak skutecznie nie przegoni roztoczy jak świeże powietrze, letnie słońce lub zimowy mróz.

Tradycyjny japoński styl życia jest bardzo zdrowy i ekologiczny – dieta jest uboga w cholesterol, często spożywana zielona herbata ma właściwości oczyszczające organizm, a zamiłowanie do aktywnego wypoczynku pozwala dłużej utrzymać sprawność fizyczną. Częścią tego stylu życia jest futon, rodzaj posłania znany w Japonii od setek lat – pozwala na zdrowy, regenerujący sen, który jest podstawą dobrego samopoczucia i japońskiej witalności.