Gabinet

Gabinet

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Gabinet-poradnik Westwing

Współcześnie mianem gabinetu przyjęło się określać biurko wstawione do salonu lub sypialni – jest to jednak tylko miejsce do pracy. Jeżeli obowiązki zawodowe tego wymagają, a powierzchnia mieszkania pozwala, warto przeznaczyć jedno pomieszczenie na gabinet z prawdziwego zdarzenia. Powinien być on usytuowany w możliwie jak najbardziej cichej części domu, aby pracującej tam osobie nie przeszkadzała codzienna krzątanina pozostałych domowników. Gabinet musi zostać także prawidłowo urządzony: z odpowiednimi kolorami ścian i oświetleniem, funkcjonalnymi meblami oraz atrakcyjnymi dodatkami. Podpowiadamy, jak urządzić elegancki i funkcjonalny gabinet.

Gabinet: powierzchnia, kolory, oświetlenie

Powierzchnia, którą ma zajmować gabinet, jest ściśle powiązana z rodzajem pracy, jaka będzie w nim wykonywana. Dla osoby pracującej przy komputerze wystarczający może okazać się niewielki pokój z biurkiem i regałem na dokumenty, ale już np. architekt potrzebuje do swojej pracy dużego stołu, a wiele zawodów wymaga częstych kontaktów z klientami, więc wówczas gabinet musi być większy, aby w odpowiednich warunkach podjąć na spotkaniu większe grono osób.

Bardzo ważną kwestią jest kolorystyka gabinetu. Zbyt mocne, jaskrawe kolory mogą bardzo przykuwać uwagę i utrudniać skupienie, dlatego też w gabinecie sprawdzą się wszelkie jasne, pastelowe kolory: biel, kremowy, delikatne szarości, żółcie, błękity, jasne brązy. Jeżeli takie barwy pojawią się na ścianach, ciemniejsze mogą być meble oraz podłoga. Gabinet musi być także odpowiednio oświetlony – najważniejsza jest ciepła barwa światła, przy którym oczy męczą się najmniej. Oprócz oświetlenia sufitowego, warto zainwestować w stojącą lampkę na biurko.

Jak wyposażyć gabinet?

Aby gabinet mógł w prawidłowy sposób spełniać swoją funkcję pomieszczenia do pracy, należy zadbać o jego właściwe wyposażenie.

  • Biurko – najważniejszy mebel w całym gabinecie. Musi mieć dopasowany do potrzeb rozmiar oraz odpowiednią wagę zapewniającą stabilność. Najlepiej ustawić je przy oknie, aby wykorzystać maksymalną ilość światła dziennego.
  • Fotel – wygodny i ergonomiczny, zapewniający kręgosłupowi maksimum komfortu. Może posiadać zagłówek, podnóżek, podłokietniki, być wykonany ze skóry, tworzywa sztucznego lub obity tkaniną.
  • Regał – w zależności od potrzeb w wersji stojącej lub wiszącej, przydatny do przechowywania dokumentów. Często występuje w komplecie z niewielkimi półkami na sprzęty biurowe, takie jak drukarka, skaner czy ksero.
  • Stolik kawowy i sofa – sprawdzą się w dużych gabinetach, w których często przyjmuje się gości. Mogą służyć jako miejsce krótkiego relaksu także dla osoby korzystającej z tego pomieszczenia na co dzień.

Gabinet w różnych stylach – inspiracje

Gabinet ma być przede wszystkim pomieszczeniem funkcjonalnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jego aranżacja przykuwała uwagę gości i kontrahentów. Co więcej, w przyjemnie urządzonym i spójnym stylistycznie wnętrzu praca idzie o wiele sprawniej.

  • Styl kolonialny – łączy ze sobą wpływy angielskie i orientalne. Gabinet w stylu kolonialnym będzie charakteryzował się dużą ilością ciemnych, masywnych mebli, skórzanych tapicerek oraz dodatków z dalekich zakątków świata.
  • Styl skandynawski – gabinet tego typu jest jasny, przestronny, pełen harmonii i naturalnych materiałów. Występują w nim drewniane meble, najczęściej sosnowe, lekkie kolory oraz dekoracje nawiązujące do natury (np. zdjęcia zwierząt lub lasów).
  • Styl angielski – aranżacje angielskie to przede wszystkim ciemne, stonowane barwy mebli, przeszklone biblioteczki, drewniane podłogi, boazerie ścienne oraz duże ilości tkanin. Gabinet w stylu angielskim jest kwintesencją elegancji.
  • Styl rustykalny – wielu osobom kojarzy się z wystrojem kuchni, ale sprawdzi się również w gabinecie. Wystarczy postawić na lekko postarzane meble, wiklinowy stolik kawowy oraz witrażowe przeszklenia regałów.
  • Styl minimalistyczny – prosty i nieco surowy, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny, a tego wymaga takie pomieszczenie, jak gabinet. Aby osiągnąć pożadany efekt, należy postawić na minimalistyczne, proste meble, klasyczne kształty oraz zrezygnować z nadmiaru dekoracji.

Dla wielu pracujących w domu osób gabinet to miejsce, w którym spędzają mnóstwo czasu. Warto więc zadbać o to, aby – oprócz funkcjonalności – charakteryzował się niebanalną, cieszącą oko aranżacją.