Garnki żeliwne

Garnki żeliwne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Garnki żeliwne-poradnik Westwing

Siłą kuchni jest jej wyposażenie. Wśród kuchennych akcesoriów prym wiodą garnki i patelnie. Warto zwrócić uwagę na klasyczne garnki żeliwne. Są solidne, bardzo wytrzymałe, a przy tym dobrze utrzymują ciepło. Stanowią doskonały wybór zarówno dla miłośników nowoczesności, jak i tradycyjnych rozwiązań. Choć wydają się ciężkie i surowe, garnki żeliwne bardzo ułatwiają kuchenne prace. Co ciekawe, zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej twierdzą, że pomagają też w leczeniu… anemii. A to dzięki wysokiej zawartości żelaza uwalnianego podczas gotowania.

Garnki żeliwne – kuchenna klasyka

Żeliwo to stop żelaza z wysoką zawartością węgla. Jego pierwsze ślady datowane są na V wiek przed naszą erą i odkryto je w starożytnych Chinach. Co więcej, do tej pory azjatyckie woki nadal wykonuje się przede wszystkim z żeliwa, które świetnie utrzymuje i rozprowadza ciepło. W Europie natomiast żeliwo zadebiutowało w wersji wojennej – angielski król Henryk VIII wykorzystywał je do produkcji armat.

Eleganckie garnki żeliwne

W późniejszych wiekach wykonywano z niego między innymi mosty. Dekoracje i akcesoria żeliwne to również must have w południowoeuropejskich stylach wnętrzarskich – toskańskim czy prowansalskim. Garnki żeliwne i patelnie upowszechniły się w Europie w dobie rewolucji przemysłowej. I do tej pory nie opuszczają kuchennych wnętrz.

Niezawodne garnki żeliwne

Garnki żeliwne są właściwie nie do zniszczenia – pod warunkiem że odpowiednio się o nie dba i chroni przed rdzą. Wśród innych zalet tych produktów można wskazać takie jak:

  • Garnki żeliwne są idealne do dłuższego, wolnego gotowania, na przykład bigosu – świetnie utrzymują ciepło także po zdjęciu z kuchenki (potrawy w nich tak szybko nie stygną). Można w nich zarówno smażyć, jak i zapiekać. Wytrzymują bardzo wysokie temperatury także w piekarniku.
  • Sprawdzają się na wszystkich rodzajach kuchenek, także na indukcyjnych.
  • Garnki żeliwne potrzebują mniej energii cieplnej – dobrze rozgrzane długo pozostają ciepłe.
  • Jeśli garnek jest emaliowany lub pokryty nieprzywieralną powłoką (typu teflon lub ceramiczną), bardzo łatwo utrzymać go w czystości.

Użytkowanie i pielęgnacja garnków żeliwnych

Największym wrogiem garnków żeliwnych jest rdza. Dlatego po umyciu należy od razu dokładnie je osuszyć – wystarczy przetrzeć szmatką. Pozostawione do wyschnięcia mogą szybko zardzewieć. Warto od czasu do czasu, po myciu, pokryć garnki żeliwne olejem roślinnym. Z kolei wysokiej jakości patelnia żeliwna powinna być specjalnie czerniona, czyli wypalana z użyciem tłuszczu. To gwarantuje jej odporność na rdzę. Garnków żeliwnych nigdy nie należy nagrzewać pustych ani zalewać gorących zimną wodą. Lepiej także myć je ręcznie, a nie w zmywarce. Z czasem garnki pokrywają się charakterystyczną patyną, której nie należy usuwać! Dzięki niej potrawy nie przywierają do naczyń, jest to też rodzaj warstwy ochronnej.

Praktyczne garnki żeliwne

Nowoczesna kuchnia to połączenie wielowiekowej tradycji z nowatorskimi technologiami. Garnki żeliwne, bez względu na rodzaj, wielkość i pojemność, są uniwersalnymi akcesoriami, które odpowiednio pielęgnowane służą przez wiele pokoleń.

Nadchodzące promocje