Hamak brazylijski

Hamak brazylijski

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Hamak brazylijski-poradnik Westwing

Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. Trudno o bardziej przyjemną formę relaksu niż drzemka w miękkim hamaku. Rozwieszony między dwoma wspornikami kawałek tkaniny już dawno przestał być wyłącznie ogrodowym gadżetem. Elegancko uszyty hamak może stanowić interesujący dodatek do salonu lub zastąpić łóżko w sypialni. Po inspiracje najlepiej sięgnąć do kraju, w którym popołudniowa siesta stanowi ważny element stylu życia ― Brazylii.

Hamak brazylijski ze względu na swoją barwną kolorystykę i sprzyjającą naturalnemu ułożeniu ciała konstrukcję cieszy się od lat dużą popularnością. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim kawałkiem przestrzeni, warto pomyśleć o wzbogaceniu wystroju wnętrza o ten nietypowy i wygodny mebel.

Posłanie z tradycją

Tradycja wyrabiania hamaków liczy w Ameryce Południowej setki lat. Plecione hamaki były początkowo wyrabiane przez miejscowe indiańskie plemiona, które wykorzystywały do tego celu gęsto porastającą tropikalne lasy roślinę zwaną cipó. Zwisające z niej giętkie lniany, przypominające sznury, po odpowiedniej obróbce idealnie nadają się do produkcji mocnych i trwałych tkanin. Obecnie do wyrobu hamaków stosuje się także bawełnę i włókna sztuczne. Wciąż wykorzystywane są jednak tradycyjne techniki splotów, m.in. makrama, polegająca na gęstym zaplataniu sznurków jedynie przez odpowiednie łączenie węzłów.

Solidny i wygodny

Hamak brazylijski wyróżnia się przede wszystkim charakterystyczną, wyciągniętą konstrukcją. Prostokątny płat tkaniny zebrany jest w taki sposób, że środek ciężkości hamaka znajduje się bardzo nisko nad ziemią, tworząc głęboką kieszeń, która otula leżącą w nim osobę. Szeroki i elastyczny materiał jest w stanie swobodnie pomieścić kilka osób, wytrzymując obciążenie nawet do 180 kg! Rozwieszone między drzewami posłanie jest jednocześnie bardzo wygodne i zapewnia niezwykle komfortowy wypoczynek. Utrzymuje ciało w naturalnej, stabilnej pozycji, idealnie sprawdzając się zarówno podczas krótkiej drzemki, jak i popołudniowej lektury. W Brazylii tradycyjne hamaki są na tyle cenione, że wykorzystuje się je również na oddziałach wcześniaków. Miękka, szczelnie osłaniająca noworodka tkanina pozwala wtulić się w posłanie i zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, stwarzając warunki zbliżone do tych panujących w łonie matki.

Wyjątkowy dodatek

Hamak brazylijski to praktyczny i stylowy mebel, który doskonale prezentuje się zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie lub w ogrodzie. Wielobarwne tkaniny w wyrazistych kolorach ożywiają wnętrze i zachęcają do chwili relaksu. Oryginalne frędzle stanowią przyciągające uwagę wykończenie, nadając posłaniu niebanalnego charakteru. Z pośród dostępnych w sprzedaży wzorów bez trudu można dobrać tkaninę, która będzie ładnie harmonizowała z wystrojem sypialni lub salonu. Marynarskie pasy, przydymiony róż a może patchworkowe łaty? Aby zaaranżować efektowne miejsce do wypoczynku, wystarczy jedynie prosta kompozycja z poduszek i elegancki pled. Hamak brazylijski jest też wspaniałym dodatkiem do pokoju dziecięcego. Zawieszona pod sufitem kolorowa tkanina stanowi ciekawą atrakcję i może z powodzeniem zastąpić łóżko.