Hamak

Hamak

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Hamak-poradnik Westwing

Czy można wyobrazić sobie coś przyjemniejszego niż relaks na hamaku w letnie popołudnie? A gdyby tak przenieść hamak do domu i móc cieszyć się nim przez cały rok? W domu, na balkonie czy w ogrodzie – hamak to bardzo prosty sposób na stworzenie komfortowego miejsca do wypoczynku. Marzysz o relaksie jak w cieniu palmy na rajskiej plaży? Tęsknisz za niezwykłą lekkością bytu? Zainspiruj się i wybierz ulubiony hamak do ogrodu lub do domu! Hamak natychmiast wywołuje uśmiech na twarzy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Łagodne kołysanie i poczucie zawieszenia w powietrzu sprawiają, że na żadnym leżaku ani materacu nie odpoczywa się równie dobrze. Wystarczy wybrać ulubione miejsce, zawiesić hamak i dać się ukołysać. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią drzemać lub czytać książki jak na wakacjach. Jednocześnie hamak nie zajmuje prawie w ogóle miejsca: z łatwością można go złożyć i schować do szafy.

Mniej znane odkrycie Kolumba

Hamak został wynaleziony prawdopodobnie na Karaibach. Stamtąd do Europy przywiózł go Krzysztof Kolumb. Nowy wynalazek służył początkowo przede wszystkim marynarzom – był bezpieczniejszy niż tradycyjne koje i lepiej sprawdzał się podczas kołysania na morzu. W 1597 roku wszystkie okręty Królewskiej Marynarki Wojennej zostały wyposażone w hamaki dla załogi.

Hamak, znany od setek lat mieszkańcom Ameryki Południowej, szybko zyskał również uznanie podróżników przemierzających tropikalne regiony Afryki, Azji i Ameryki. Był lekki, łatwy w transporcie i chronił przed jadowitymi wężami i owadami – łatwo było go również wyposażyć w moskitierę.

Z czasem hamaki zyskiwały coraz większą popularność wśród zwykłych mieszkańców Starego Kontynentu, szczególnie w krajach śródziemnomorskich. Obecnie kojarzą się przede wszystkim z leniwym, letnim relaksem w ogrodzie lub na tarasie.

hamak

Jak zawiesić hamak w pokoju?

Hamak to nie tylko wymarzony mebel ogrodowy – kto nie chciałby mieć go w pokoju? Na szczęście zmieści się niemal w każdym wnętrzu, a jego montaż nie jest trudny. Oto instrukcja montowania hamaka w trzech prostych krokach.

  1. Wybór miejsca. Odległość między dwoma punktami zawieszenia musi wynosić mniej więcej tyle, ile 80% długości samego hamaka – jeśli jest większa, można jednak wyregulować napięcie materiału przy pomocy linki. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, żeby wokół było wystarczająco miejsca na bujanie.
  2. Umocowanie haków, na których ma zawisnąć hamak, zależy od materiału, z którego wykonana jest ściana. Najlepiej sprawdzi się beton lub gips. Przed podjęciem decyzji, jakiego rodzaju zamocowań użyć, warto jednak skonsultować się ze specjalistą.
  3. Zawieszenie hamaka – materiał powinien układać się tak, żeby przypominać kształtem banan. I gotowe! Teraz można się położyć w nowym hamaku z ulubioną książką i cieszyć się przyjemnym kołysaniem.

Rozmaitość kształtów i materiałów

Istnieje wiele rodzajów hamaków różniących się od siebie materiałami użytymi do ich wykonania, rozmiarami oraz kształtami. W zależności od tego, gdzie hamak ma wisieć i do czego służyć, warto decydować się na różne modele hamaków.

Hamaki jedno-, dwu- i wieloosobowe: hamak dla jednej osoby powinien mieć co najmniej 140 cm szerokości, a dla dwóch – 160 cm. Dla całej rodziny wystarczy materiał o szerokości 180 cm. Oczywiście im większy hamak, tym większy komfort korzystania z niego, dlatego w hamaku rodzinnym dobrze będzie się wypoczywać również jednej osobie. Żeby relaks był jeszcze przyjemniejszy, warto zadbać o wygodne poduszki i miękki koc.

Hamak dla dziecka: hamak w pokoju dziecięcym to zawsze trafiony pomysł – pokochają go dzieci w każdym wieku. Wersja dla niemowlęcia, dzięki łagodnemu kołysaniu i otulającemu dziecko materiałowi, zapewni mu spokojny, zdrowy sen. Powinien on być oczywiście odpowiednio zabezpieczony, żeby dziecko z niego nie wypadło – dobrze jest wyposażyć hamak w materacyk z szelkami. Dla starszych dzieci wystarczy mniejsza wersja zwykłego hamaka. Nie powinien on jednak być zbyt wysoko zawieszony. Taki dodatek pokochają również nastolatki – sprawi on, że pokój nabierze bardzo oryginalnego charakteru.

Hamak z drążkiem. Drążki w hamaku znajdują się przy głowie i przy nogach i zwykle wykonane są z drewna lub z metalu. Ich funkcją jest bardziej równomierne naciągnięcie materiału. Nieprzypadkowo tradycyjne hamaki nie były jednak wyposażone w drążki – swobodnie zwisający materiał znacznie lepiej dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Dlatego wersja z drążkiem gorzej nadaje się do spania, a lepiej do leniuchowania z książką.

Fotel hamakowy to wersja wymagająca mniej miejsca. Zawieszony na haku pod sufitem fotel przypomina nieco wiszące ptasie gniazdo. Dzięki wygodnym poduszkom fotel taki jest bardzo przytulnym i wyjątkowo wygodnym miejscem na odpoczynek. Sprawdzi się równie dobrze w pokoju dziecięcym, jak i w salonie czy sypialni.

Hamak z siatki to doskonałe rozwiązanie na lato – materiał pozwala na swobodny przepływ powietrza i zapewnia przyjemny chłód. Sznurki mogą niestety być nieprzyjemne dla osoby odpoczywającej w krótkich spodenkach lub spódnicy. Dlatego koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wykonane były z naturalnego materiału i żeby oczka siatki były jak najdrobniejsze.

Hamak z tkaniny jest znacznie przytulniejszy niż z siatki, zapewnia też więcej ciepła. Wytrzymałe płótno to również doskonały materiał na hamak do spania. Latem, szczególnie w słońcu, taka tkanina szybko się jednak rozgrzewa. Trzeba też chronić go przed deszczem – w ściśle tkanym materiale może gromadzić się woda.

hamak 3

Hamaki ogrodowe

Hamak ogrodowy zawieszony pomiędzy dwoma drzewami to idealne miejsce na relaks na świeżym powietrzu. Montaż jest łatwiejszy niż we wnętrzu domu – wystarczy odpowiednio przymocować liny do dwóch pni. Korony drzew zapewnią przyjemny cień i ochronę przed deszczem.

Niestety, nie w każdym ogrodzie znajdą się dwa drzewa, na których można zawiesić hamak. Rozwiązaniem jest model ze specjalnym stelażem, który można ustawić w dowolnym miejscu, w ogrodzie lub na tarasie. Wykonany z drewna lub metalu stelaż powinien się składać, tak żeby jego przechowywanie na czas zimy nie było problemem.

Jeśli w ogrodzie znajduje się duże drzewo z mocnymi gałęziami, warto zastanowić się nad fotelem hamakowym. Koniecznie trzeba się jednak upewnić, czy gałąź wytrzyma taki ciężar – upadek, nawet z niewielkiej wysokości, na pewno nie uprzyjemni odpoczynku.

Słowa hamakowalny, określającego dwa drzewa, na których można zawiesić hamak, nie ma niestety w słowniku. A być powinno” – napisał kiedyś brytyjski dziennikarz Dan Kieran. Zgodzi się z nim każdy miłośnik hamaków. Warto jednak nie tylko drzewa, ale całe domy uczynić hamakowalnymi i cieszyć się hamakowym komfortem o każdej porze roku.