Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Domowe biuro użądzone w stylu skandynawskim

Aby praca w domu mogła być efektywna, warto zadbać o osobne miejsce, najlepiej własny gabinet, w którym będziemy mogli odizolować się na kilka godzin od rodziny i skupić na pracy. Aranżacja wnętrza przeznaczonego na gabinet powinna być starannie przemyślana. Warto dobrze się zastanowić, jak urządzić gabinet i jakie wybrać meble, żeby pracować wygodnie i w odpowiedniej pozycji, czuć się pod każdym względem komfortowo, nie pogubić się w dokumentach, wiedzieć, gdzie i co leży, a jeśli sytuacja tego wymaga – spotkać się u siebie z klientem czy współpracownikiem. Jeśli i Ty zamierzasz przeznaczyć pokój na gabinet, podpowiemy Ci, jak najlepiej go urządzić i wyposażyć.

Jak urządzić gabinet: biurko

Bez wątpienia najważniejszym meblem w gabinecie będzie Twoje biurko. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać meble do gabinetu, to najpierw pomyśl, jakiego biurka potrzebujesz. Wbrew pozorom jego wybór wcale nie jest oczywisty. Zanim zdecydujesz się na konkretny model musisz rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy twoje biurko ma być duże. Jego rozmiar uzależniony jest od wielkości gabinetu – nie może go zagracać i przytłoczyć, dlatego musisz dokładnie wymierzyć wnętrze – pamiętaj, że w sklepie o dużej powierzchni meble wydają się mniejsze. Dopiero w domu zakup może okazać się nietrafiony. Wielkość biurka zależy także od rodzaju pracy, jaką wykonujesz.

Białe biurko z komputerem oraz szarym krzesłem

Jeśli wiele godzin korzystasz z komputera stacjonarnego, to potrzebujesz mebla o dość dużym blacie, na którym swobodnie ustawisz monitor i klawiaturę. Nie będzie dobrze dla Twoich oczu i kręgosłupa szyjnego, jeśli będą one znajdować się na tym samym poziomie – monitor powinien stać ok. 10 cm wyżej. Tak więc pomyśl o specjalnej podstawce lub nadstawce albo wybierz biurko z umieszczoną pod blatem wysuwaną półką na klawiaturę. Ciekawym rozwiązaniem są meble narożne, które wbrew pozorom nie zabierają dużo miejsca, a zapewniają więcej możliwości przechowywania.

Jeśli natomiast pracujesz przy laptopie i nie masz wokół siebie góry dokumentów lub twój pokój do pracy jest raczej niewielki, możesz zdecydować się na stolik komputerowy, konsolę lub stylowy sekretarzyk, w którym dodatkowo są szuflady i schowki na przechowywanie.

Właściwa pozycja przy biurku

Niezależnie od ostatecznej decyzji pamiętaj, że siedząc przy biurku musisz zachować właściwą postawę: ręce powinny swobodnie leżeć na blacie, plecy muszą być proste, a przedramiona tworzyć z tułowiem kąt prosty. Jeśli jesteś średniego wzrostu biurko powinno mieć blat na wysokości ok. 70-75 cm, dla osób wyższych — na ok. 80 cm. Twoje stopy powinny się opierać o podłogę, a nogi – mieć sporo przestrzeni, tak żeby można było je czasem swobodnie wyciągnąć. Zapewni Ci to biurko o głębokości minimum 70 cm.

Biurko wybrane, teraz zdecyduj, gdzie je postawisz. Najwygodniej i zdrowo dla oczu będzie, jeśli stanie bokiem do okna – lewym, gdy piszesz prawą ręką i odwrotnie w przypadku osób leworęcznych. Wówczas nie będziesz sobie ręką zasłaniać światła podczas pisania. Podobna zasada obowiązuje przy ustawianiu lampki na blacie. Często spotyka się również biurka umieszczone równolegle pod oknem, co też nie jest złym rozwiązaniem.

Jak urządzić gabinet: fotel

Domowy gabiet z czarnym biurkiem oraz fotelem biurowym

Fotel do komputera powinien zatem spełniać kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim powinien być stabilny, tak by osoba siedząca czuła się pewnie i bezpiecznie. Dobrze, aby można było regulować wysokość siedziska, precyzyjnie dopasowując je do swojego wzrostu, oraz kąt nachylenia oparcia Wymagania ergonomii dotyczą nawet podłokietników, które mają być na poziomie 19-25 cm od siedziska.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zagłówek, dzięki któremu możemy wesprzeć głowę w chwili odpoczynku. Czasem fotele nie mają zagłówków, gdyż są wyposażone w wysokie oparcie. Co do samego oparcia – sprawdź w sklepie, czy jest ono wyprofilowane w taki sposób, że przylega do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dobry fotel wyróżnia się także profilowanym wzmocnieniem na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. Przydatnym rozwiązaniem są kółka, dzięki którym możemy się obracać, nie schodząc z fotela.

Chcemy jeszcze zwrócić Twoją uwagę na kwestię wentylacji. Najlepsze są fotele tapicerowane naturalnymi tkaninami, które przepuszczają powietrze, dzięki czemu nie pocimy się, siedząc nawet kilka godzin. Bardzo praktyczne pod tym względem jest oparcie i siedzisko wykonane z trwałej drobnej siateczki. Jednak już siedzisko obite skórą syntetyczną wymaga kilku niedużych otworów wentylacyjnych.

Jakie meble powinny się jeszcze znaleźć w gabinecie?

Przemyśl dobrze, jak wybrać meble do gabinetu, także te dodatkowe. Zwróć szczególnie uwagę na wielkość pokoju i samych sprzętów. W tym przypadku także potrzebujesz dokładnych wymiarów, najlepiej, gdy przygotujesz projekt pokoju do pracy – z pewnością wnętrze będzie Ci służyło przez lata i powinno być jak najwygodniejsze (możesz poprosić o pomoc stylistę lub architekta wnętrz).

Z pewnością w Twoim domowym gabinecie przydadzą się regały i półki na wszystkie dokumenty. Najlepiej jest je przechowywać w odpowiednio opisanych segregatorach. Zawsze praktycznym meblem jest zamykana szafka lub komoda z szufladami, które pomieszczą wszelkie drobiazgi, które nie powinny być widoczne i powodowałyby bałagan. Pomyśl także o akcesoriach na biurko, czyli wszelkich pojemnikach na pióra, długopisy czy podręczne bloczki z karteczkami.

Przestrzeń biurowa zorganiozowana w domu, przy któej znajdują się półki z rzeczami

Jak urządzić gabinet: meble reprezentacyjne

Jeśli pokój jest dostatecznie duży warto zaaranżować w nim kącik, w którym przyjmiesz gości lub odpoczniesz w przerwie od zajęć. Pomyśl zatem o kilku meblach reprezentacyjnych. Jak wybrać meble do gabinetu w tym przypadku? Odpowiadamy: przyda Ci się nieduża sofa lub dwa wygodne fotele, stolik kawowy a najlepiej zestaw składający się z dwóch lub trzech stoliczków mieszczących się jeden pod drugim. W razie potrzeby wykorzystasz je, by postawić tacę z filiżankami i dzbankiem na kawę, odłożyć gazetę itp. W sąsiedztwie możesz postawić przeszkloną witrynkę, w której wyeksponujesz książki, pamiątki, wszelkie puchary i inne trofea, które zdobyłeś, a także zdjęcia w ramkach. Z pewnością takie meble korzystnie wpłyną na wystrój gabinetu.

Gabinet w domu: pomysły na jego aranżację

Wiesz już, jakie meble są niezbędne w Twoim gabinecie oraz jakie warto mieć, jeśli metraż na to pozwoli. Pozostaje zdecydować o samej aranżacji wnętrza. Musisz wybrać jego kolorystykę i styl, ponieważ często jedno powiązane jest z drugim. Wśród kolorów polecanych do gabinetów są pastele, czyli barwy jasne, rozbielone. Wiele możliwości dają tzw. kolory ziemi, czyli głównie brązy, beże, zieleń, różne odcienie bieli i delikatne tonacje niebieskiego. Mają one tę zaletę, że komponują się ze sobą i raczej nie popełnisz błędu w ich zestawianiu. Możesz pozwolić sobie na kilka akcentów mocniejszych barw, które ożywią wystrój. Najlepiej zastosuj je w akcesoriach przechowywanych na biurku czy na wiszących półkach.

Oprócz kolorystyki musisz wybrać styl pomieszczenia. Oczywiście to Twój gabinet i zdaj się na swój gust. Podpowiadamy jedynie, że najlepiej pracuje się we wnętrzach jasnych, niezagraconych, w stylizacji, która nie odciąga uwagi od obowiązków. W tym kontekście w pokojach do pracy sprawdza się styl klasyczny, nowoczesny, skandynawski, minimalistyczny. Jeśli czujesz się pewnie w aranżowaniu wnętrz, postaw na boho. Na kanapie przeznaczonej dla gości, ułoż dekoracyjne poduszki, a na stoliku kawowym sprawdzą się branżowe czasopisma. Pokój będzie wyglądał spójnie z dekoracjami w tym stylu, na przykład makramą czy plecionym dywanem.

Spróbuj swych sił, wybierz meble do gabinetu i urządź samodzielnie biuro w swoim mieszkaniu. Nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz piękny dom.