Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Kącik biurowy z białym biurkiem i aksamitnym krzesłem

Biurko to ważny element każdego domu. To miejsce pracy, rozrywki czy nauki. Niezwykle ważna jest więc odpowiednia wysokość biurka, ale także jego szerokość czy specjalnie dobrane krzesła, które pozwolą na komfortowe spędzanie czasu. Dzięki temu w prosty sposób uniknąć można powstawania wad postawy czy uciążliwego bólu pleców, który wynika z nieprawidłowego ułożenia ciała. Dzisiaj pokazujemy dopasować biurko do domowników i co wziąć pod uwagę, by cieszyć się idealnym meblem. 

Jaka jest standardowa wysokość biurka? 

Biurka znajdziemy obecnie w niemal wszystkich mieszkaniach – ich wszechstronna funkcjonalność pozwala służyć zarówno jako miejsce rozrywki, jak i strefa nauki czy biuro w domu, jeśli akurat pracujemy w trybie home office. W ofercie wielu sklepów znajdziemy różnorodne modele, dzięki którym uda się znaleźć mebel idealnie wpasowujący się w dysponowaną przestrzeń, sprawdzając się zarówno w pokoju dziecięcym, jak i wypełniając małe biuro. Nawet jeśli to biuro w sypialni

Standardową wysokością biurek oferowanych przez producentów jest około 75 centymetrów. Dlaczego akurat ta? Wymiar lekko przekraczający 70 centymetrów doskonale sprawdzi się dla osób, które mierzą 1,7 metra. Warto pamiętać, że ta wysokość niekoniecznie musi pasować do naszych domowników. Jeśli masz nieco więcej wzrostu lub szukasz biurka dla dziecka, optymalna wysokość biurka będzie odpowiednio większa lub mniejsza. 

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu? 

Ergonomia pracy przy komputerze jest bardzo ważna. Wie o tym każdy digital nomad, który zmuszony jest często do pracy przy niedopasowanym kawiarnianym stole! Praca przy niedopasowanym biurku szybko da Ci się we znaki. To błyskawiczna droga do wad postawy, przykurczów mięśni czy problemów z układem krążenia. Bez obaw – dzięki dostosowaniu mebli do swoich potrzeb w prosty sposób zadbasz o komfort swojej pracy i stworzysz nowoczesne biuro

Możesz pochwalić się pokaźnym wzrostem? Mimo standardów wysokości biurka, wynoszącymi około 75 centymetrów, wszystkie osoby mierzące ponad 180 centymetrów powinny zdecydować się na biurko mieszczące się w przedziale 80-85 centymetrów wysokości. Inaczej sprawa ma się w przypadku dzieci  – ich biurka powinny mierzyć mniej niż 70 centymetrów. 

Jeśli z biurka korzystać ma wielu domowników o różnym wzroście, warto postawić na biurko o regulowanej wysokości. Dzięki temu w prosty sposób możesz zmieniać jego wysokość – niekiedy za pomocą kilku przycisków. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się także, jeśli czasem masz ochotę używać swojego biurka na stojąco.  

Biurko do pracy na stojąco to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć ciągłej pracy siedzącej lub tych, którzy co jakiś czas wykonują przy biurku drobne czynności. W takim przypadku blat biurka może znajdować się nawet na wysokości 100-120 centymetrów. Świetnie sprawdza się w biurze, w którym dominuje coworking

Jak łatwo podnieść wysokość biurka? 

Jak przekształcić swoje domowe biurko w wygodną strefę do pracy dla całej rodziny? Jednorazowe podniesienie wysokości biurka nie będzie problemem. Niektóre z nich wyposażone są w specjalne śruby, które regulują ich wysokość, do innych możesz zastosować specjalne przystawki, które w prosty sposób „wydłużą” ich nogi. 

Innym sposobem jest stworzenie biurka z blatu kuchennego, które można dopasować do swojego wzrostu lub wyposażenie się w stół o regulowanej wysokości. Wystarczy wciśnięcie przycisku, a to podniesie się lub obniży. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli z biurka korzysta wielu domowników o różnym wzroście i warto je przemyśleć, jeśli po głowie chodzi Ci aranżacja biura

Wymiary biurka – co należy wziąć pod uwagę? 

Jakie są standardowe wymiary biurka? Przyjęło się, że średnie biurko może pochwalić się 160 centymetrami szerokości i 80 centymetrami głębokości. Nie jest to jednak przymus – być może przyda Ci się większa przestrzeń robocza na cały stos dokumentów lub przeciwnie: w niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzi się mniejszy sekretarzyk. 

Minimalna wielkość biurka powinna wynosić 120 centymetrów szerokości i 70 centymetrów głębokości. Dzięki temu nie zajmie wiele miejsca, wciąż mogąc się pochwalić wygodną przestrzenią na komputerową klawiaturę, przedramiona i niezbędne przedmioty. Optymalne wymiary biurka pozwolą Ci przybrać ergonomiczną postawę. Ramiona swobodnie spoczną na blacie, stopy oprą się o podłogę, a kolana ułożą się w kąt prosty. Wtedy będziesz wiedzieć, że znalazłeś idealny mebel! 

Jakie biurko wybrać? 

Różnorodność dostępnych modeli biurek pozwoli Ci znaleźć takie, które najlepiej spełni Twoje wymagania. Potrzebujesz wiele miejsca na dokumenty czy książki? Być może dobrą decyzją okaże się duże biurko narożne, w którym wszystko będziesz mieć pod ręką. Świetnie wygląda w eleganckim gabinecie! 

Z większego biurka skorzystają również projektanci lub graficy, którzy często potrzebują umieścić na nim dwa monitory. Spędzający dużo czasu przed komputerem programiści często wybierają biurka stojące, pozwalają one lepiej się skupić. Osoby wiele piszące mogą pozwolić sobie na mniejsze sekretarzyki. Niewielkie biurko pod oknem często wystarcza, by ułożyć na nim ulubiony laptop i kubek z aromatyczną kawą. Dba o odpowiednie feng shui w pracy

Wysokość biurka a krzesło 

Na nic zda się idealnie dobrana wysokość biurka, jeśli nie uzupełni jej odpowiednie krzesło. Rośliny do biura są ważne, ale to z fotelem będziesz mieć najwięcej do czynienia! Przede wszystkim powinien on posiadać podłokietniki, które znajdować się będą na właściwej wysokości. Takiej, na której ręce podczas pracy mogą spoczywać swobodnie.  

Idealny fotel naturalnie wspierać powinien najbardziej obciążone części kręgosłupa – między innymi kark oraz część lędźwiową. Dobrze dobrane krzesło pomoże pozbyć się uciążliwego bólu. Dzięki regulowanej wysokości fotela będziesz mógł także przyjąć odpowiednią pozycję – stopy spoczną wygodnie na podłodze, plecy się wyprostują, a głowa spocznie w odpowiedniej pozycji do monitora. 

Na jakiej wysokości powinien znajdować się monitor? 

Podstawą pracy przy komputerze jest odpowiednia wysokość monitora i ułożenie ciała względem niego. Jak prawidłowo siedzieć przy monitorze? Przede wszystkim powinien on znajdować się w odległości 40-75 centymetrów od Twoich oczu. Zbyt bliska lub zbyt daleka odległość okaże się niekorzystna przy długiej pracy. 

Górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej linii wzroku, a środek ekranu – na linii swobodnego patrzenia. Cóż to znaczy? Na pewno wiesz, jak niewygodnie ogląda się monitor lub telewizor, gdy znajduje się on zbyt nisko lub zbyt wysoko. Najlepiej umieścić monitor pod kątem 20 stopni poniżej płaszczyzny oczu. 

Wysokość biurka dla dziecka 

Nie ma czegoś takiego jak jedna, uniwersalna wysokość biurka dla dziecka. Inna sprawdzi się u 5-latka, a inna u czwartoklasisty. Dzieci obowiązuje za to ta sama ergonomiczna postawa ciała podczas pracy przy biurku, co dorosłych. Wybierz taką wysokość mebla, która pozwoli ich stopom spokojnie spocząć na podłodze, a przedramionom na blacie.  

Dzieci tak szybko rosną – ledwo mrugniesz, a Twój maluch wyrośnie ze swojego biurka! By zabezpieczyć się przed ciągłym wymienianiem mebli, dobrze wyposażyć się w biurko o regulowanej wysokości. Dzięki temu co jakiś czas będziesz mógł bez problemu zwiększyć jego wysokość, by ciągle było dopasowane do Twojego dziecka, a to mogło cieszyć się wygodną nauką i rozrywką. 

Wysokość biurka to podstawa domowej ergonomii, która pozwoli pozbyć się bólu kręgosłupa, zadba o komfort pracy i pozwoli bez przeszkód skupić się na pracy, nauce lub rozrywce. Nie przegap naszych kolejnych poradników jak urządzić biuro i zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie – dzięki temu będziesz mieć dostęp do najlepszych ofert i stałych dawek inspiracji. Do zobaczenia!