Ogród ze ścieżką do domku ogorodwego

Mieszkasz z dala od miasta i jesteś skazany na częste dojazdy samochodem? Nie obejdziesz się bez garażu. Wydaje Ci się, że w zupełności wystarczy Ci wiata? I tak po pewnym czasie zamarzysz o ciepłym, zamykanym miejscu. Warto o nim pomyśleć już projektując dom. Potem jego budowa może okazać się niemożliwa do zrealizowania. Nawet jeśli nie planujesz zakładać w nim zespołu rockowego, z pewnością przyda się – jako bezpieczne miejsce dla Twojego samochodu, mały warsztat pracy, schowek do przechowywania. Aranżacja garażu wcale nie jest trudna. Wystarczy, że skorzystasz z rad naszych ekspertów. 

Wielkość pomieszczenia a aranżacja garażu

Wymiary garażu regulują odpowiednie przepisy prawa budowlanego. Miejsce postojowe dla samochodu osobowego nie może być mniejsze niż 2,5 x 5 m, przy czym musi być zachowana odległość między bokiem samochodu a ścianą 0, 3 m, tak żeby można było swobodnie otworzyć drzwi. Tak więc minimalna wielkość garażu powinna wynosić 3,60 x 5 m.

Warto pamiętać, że rodzaje i marki samochodów mają różne wymiary. Garaż dla dużego vana powinien być znacznie większy niż dla przysłowiowego „malucha”. Pamiętaj, że ważna jest aranżacja garażu, bo przy okazji pełni on rolę pomieszczenia gospodarczego. Jego powierzchnia powinna być znacznie większa niż ta przeznaczona dla samochodu lub nawet kampera. Wtedy będziesz mógł wygodnie zaplanować w nim regały do przechowywania, wieszaki na narty, rowery, deski surfingowe, narzędzia i inny sprzęt, z którego nie korzystasz na co dzień. Warto zaprojektować garaż tak, żeby z każdej strony było wystarczająco dużo miejsca na strefy użytkowe, między którymi będziesz mógł wygodnie się poruszać.

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej

Jeśli mieszkasz za miastem i kursujesz kilka razy dziennie dom-praca-zakupy-dom, może się okazać, że częściej korzystasz z bramy wjazdowej do garażu niż z drzwi wejściowych do domu. Dlatego warto zastanowić się dobrze nad jej wyborem. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim musisz odpowiednio ją dobrać do wielkości garażu. Zastanów się też nad sposobem otwierania – rolowana, uchylna, a może rozwierana oraz zabezpieczeniami przed włamaniem.

  • Bramy rolowane są najwygodniejsze bo mają automatyczny napęd i zwijają się jak tradycyjne rolety  zajmując najmniej miejsca.
  • Uchylne, cieszą się wciąż dużą popularnością ze względu na niższą cenę, ale mają też swoje wady: nie są zbyt szczelne, przepuszczają chłód, przez co polecane są głównie do garaży, które nie wymagają ogrzewania.
  • Coraz rzadziej spotyka się bramy rozwierane bo potrzeba na ich zamontowanie najwięcej miejsca, a zimą trzeba regularnie uprzątać zalegający przed nią śnieg.

Decydując się na tego bramę uchylną pamiętaj o tym, iż otweirając taką bramę, będziesz potrzebował przestrzeni na podjeździe ok. 1,5 m. To pozwoli na wygodne otwieranie garażu – płyta bramy unosi się na prowadnicach, zachodzi na podjazd i chowa się pod sufitem.

Aranżacja garażu: gdzie trzymać narzędzia?

Zapasowe opony, kosiarka, narzędzia, nie mówiąc o sprzęcie sportowym i wielu innych rzeczach, na które nie ma miejsca w domu, a przecież mogą się przydać. Gdzieś to przecież trzeba trzymać! Najlepiej w garażu! Aranżacja garażu to kwestia, którą warto przedyskutować już na etapie budowy domu i zaprojektować go tak, żeby oprócz miejsca na samochód służył jako składzik i warsztat pracy.

Podręczne narzędzia najlepiej przechowywać na regałach magazynowych. Są lekkie a bardzo wytrzymałe – niektóre potrafią udźwignąć na swoich półkach nawet do kilkudziesięciu kilogramów. Nie zapomnij przymocować je do ściany – w przeciwnym razie mogą się przewrócić pod ciężarem uszkadzając samochód. Luzem możesz poustawiać na półkach większe przedmioty np. butelki z olejem samochodowym, płynem do spryskiwaczy, puszki ze smarami i pasty. Do przechowywania mniejszych narzędzi, śrubek i gwoździków, przydadzą się pudełeczka i słoiczki, a najlepiej skrzynki na narzędzia ze specjalnymi przegródkami. Cięższe sprzęty, które chcesz mieć zawsze pod ręką warto umieścić w mobilnych pojemnikach i kontenerach – przydadzą się np. na narzędzia ogrodowe, jeśli mały domek letniskowy nie jest opcją, z której możesz skorzystać, które w każdej chwili będziesz mógł wysunąć z garażu i przewieźć do ogrodu. 

Kącik do majsterkowania w garażu

Każdy pan domu o takim marzy prawda? Ale nie każdy może sobie pozwolić na ustawienie w garażu stołu warsztatowego z prawdziwego zdarzenia. My polecamy szafki lub wózki na kółkach. Zazwyczaj nie są duże, można je wsunąć we wnękę i wysunąć z garażu w razie potrzeby. Większość ma półki na potrzebne rzeczy i dodatkowy blacik służący do drobnych napraw. Jeśli masz więcej miejsca możesz zaopatrzyć się w specjalny stół roboczy z pojemną szufladą i ścianką, do której mocuje się haczyki na narzędzia. Dla wygody radzimy dokupić taboret na kółkach – łatwo go wsunąć pod blat kiedy nie będzie używany. 

Optymalne wykorzystanie miejsca w garażu

W garażu możesz trzymać rzeczy nie tylko na półkach, ale również na ścianach czy na suficie. Warto tak go zaplanować, żeby móc wykorzystać powierzchnię co do centymetra. Rzeczy wciąż przybywa, gdzieś je przecież trzeba trzymać. Dlatego odpowiednia aranżacja garażu jest taka ważna. Do przechowywania przydadzą się specjalne haki garażowe, które łatwo montuje się na ścianach. Powiesisz na nich grabie, wąż ogrodowy, drabinę, łopaty, narty, kaski… jednym słowem to co da się powiesić. Niektóre modele haków wpina się w specjalną listwę montażową czyli w podłużny panel ze szczelinami. 

Przechowywanie rowerów i hulajnóg

Z tym zawsze jest problem, zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny. No bo gdzie pomieścić kilka sztuk rowerów tak, żeby nie zawadzały nikomu? Wyprowadzanie ich za każdym razem przed wjazdem samochodu nie ma najmniejszego sensu. Jest na to sposób! Do przechowywania rowerów można wykorzystać przestrzeń sufitową montując do niej uchwyty sufitowe. Są tak skonstruowane, że bez problemu i większego wysiłku zawiesisz na nich każdy model roweru. To wygodne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego jednośladu, który na pewno pod sufitem będzie bezpieczniejszy niż na podłodze. W ten sam sposób możesz zamontować hulajnogi. Jeśli nie masz miejsca pod sufitem zdecyduj się na pionowy stojak rowerowy. Jest wolno stojący i nie wymaga żadnego montażu. Stabilny – utrzyma nawet ciężki rower elektryczny. Niektóre z nich możesz stawiać w pozycji  poziomej – dzięki temu rower nie będzie się przewracał. 

Aranżacja garażu: siłownia

Jeśli dysponujesz dużym metrażem jesteśmy na tak! Pamiętaj jednak, że muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim przestrzeń do ćwiczeń musi być oddzielona od miejsca, na którym stoi samochód – dla wygody i Twojego bezpieczeństwa. Najlepiej jeśli jest to pusta zupełnie przestrzeń, gdzie stanie klika przyrządów do ćwiczeń. Zakładamy, że jeśli garaż jest na tyle duży, że możesz w nim urządzić siłownię, posiada też okna.

A dopływ świeżego powietrza jest niezbędny, ponieważ tak jak suterena garaż pozbawiony odpowiedniej wentylacji, w którym stoi samochód, może okazać się niebezpieczny podczas ćwiczeń. Zapach smarów i olejów unoszący się w powietrzu nie sprzyja zdrowiu. Dobrze też jeśli pomieszczenie jest ogrzewane – ćwiczenie w chłodzie zwłaszcza zimą, nie jest przyjemne. Garaż to też ciekawa opcja na pokój gamingowy, gdyż naturalne świało i tak przeszkadza w grze. Jak widzisz aranżacja garażu może być nawet inspirująca, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz!

Aranżacja garażu nie ma już przed Tobą tajemnic? Zarejestruj się za darmo na Westwing, abyś nie przegapił codziennych inspiracji oraz wskazówek na aranżację domu i mieszkania!