Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
warsztat z ogrodowym krzesłem i dywanem stylizowanym za skórę zwierzęcą

Warsztat to miejsce wymagające specjalnego podejścia do aranżacji. Pomysł na warsztat może przybierać liczne kształty i rozmiary, pełnić przeróżne funkcje, charakteryzować się oryginalnym stylem wnętrzarskim – wszystko to jest zależne od majsterkowicza oraz pracy, jaką zamierza wykonywać. Dowiedź się, w jakim miejscu i w jaki sposób najlepiej zagospodarować swój wymarzony warsztat.

Do czego wykorzystywany jest warsztat?

Pomysł na warsztat może być celem do spełnienia licznych potrzeb każdego majsterkowicza. Zaczynając od najzwyklejszej potrzeby posiadania miejsca, w którym można w bezpiecznych oraz komfortowych warunkach dokonać drobnych napraw, przez oddawanie się bardziej zaawansowanym renowacjom, wypełnianie planów remontowych, a kończąc na stworzeniu spokojnego stanowiska do wykonywania kreatywnych projektów DIY.

Zastosowanie warsztatu jest więc zależne od samego właściciela oraz narzędzi, z jakich będzie korzystał. Dla jednych będzie to wymarzona przestrzeń do pracy w drewnie, więc wyposaży ją w piły, dłuta, imadła, siekiery, frezarki i pochłaniacze pyłu. Dla innych warsztatem będzie kącik pełen materiałów i akcesoriów do scrapbookingu lub decoupage, dlatego będzie potrzebował ogromnej ilości szuflad, pojemników i organizerów.

Odkryj też nasze pomysły na saunę domową, pokój gamingowy i zobacz, jak urządzić mały domek letniskowy.

Pomysł na warsztat – gdzie go urządzić?

Pomysł na warsztat sprawdzi się w pustych pomieszczeniach, oddalonych od reszty. Dlatego większość z nich możemy znaleźć w piwnicy, na poddaszu, w suterenie lub jako nowa aranżacja garażu. Dysponując przestrzenią na podwórzu, warto rozważyć warsztat w szopie, dobudówce lub w małym domku gospodarczym.

Nie jest jasno określona minimalna lub maksymalna powierzchnia, jaką powinien zajmować warsztat, ponieważ wielkość ta będzie zależna od potrzeb majsterkowicza. Jeśli będzie w trakcie swojej pracy wykorzystywał ciężkie i duże maszyny, to powinien to robić w taki sposób, aby nic nie blokowało jego ruchów.

Szczególnie ważna jest tu kwestia wentylacji. Pracując czy to w drewnie, czy metalu lub tworzywie sztucznym, koniecznie trzeba zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Oczywiście najlepiej sprawdzi się do tego okno z możliwością rozszczelnienia lub całkowitego otwarcia, ale jeśli pomieszczenie jest jego pozbawione, to specjalne wywietrzniki powinny spełnić swoje zadanie. Wybierając lokalizację na warsztat w pobliżu innych pomieszczeń mieszkalnych, dobrze jest także uwzględnić dodatkowe wygłuszenie ścian panelami akustycznymi. Stukanie, szuranie, wiercenie, piłowanie i inne głośne efekty dźwiękowe pracy majsterkowicza mogą przeszkadzać reszcie domowników w ich życiu codziennym.

Ciekawy pomysł na warsztat – aranżacje

Warsztat to specyficzna przestrzeń, która wymaga również specyficznego podejścia aranżacyjnego. Zabierając się za wypełnianie jego wnętrza, w pierwszej kolejności trzeba kierować się praktycznym podejściem. Dekoracje powinny być ograniczone do minimum, posiłkując się jedynie doborem odpowiednich mebli, narzędzi i innych funkcjonalnych elementów.

 1. Oświetlenia

  Żarówki powinny być zimne oraz białe. Dobrze sprawdzi się regulowana lampa warsztatowa oraz podświetlenie kluczowych miejsc listwami ledowymi lub reflektorami na szynach,
 2. Kolorów

  Są dwie możliwości: stonowane i naturalne (biel, czerń, szarości oraz brązy) lub połączenie neutralnych kolorów z mocniejszymi np. czerń, biel, żywa zieleń i niebieski,
 3. Mebli

  Ich design można dobrać do wyznaczonego charakteru wnętrza,
 4. Głównego stylu aranżacyjnego

  Możliwości jest naprawdę wiele. Dobierając odpowiednie meble, dekoracje oraz praktyczne dodatki można stworzyć warsztat w stylu boho, rustykalnym, scandi, vintage lub retro.
 5. Dekoracji i dodatków

  Powinny być przede wszystkim praktyczne, a w każdym warsztacie zawsze przyda się dużo pojemników, koszy, szuflad, półek, organizerów.

Tam, gdzie dzieją się cuda – stanowisko pracy w warsztacie

W zależności od charakteru pracy majsterkowicza, jego stanowisko będzie przybierało różne formy. Na przykład stolarz będzie potrzebował zupełnie innej przestrzeni roboczej niż ta, która będzie odpowiednia dla osoby robiącej papierowe rękodzieła.

Solidny blat lub stół powinien być centrum dowodzenia w większości warsztatów. Niezależnie od tego, czy w trakcie majsterkowania dana osoba więcej siedzi, czy stoi – stanowisko powinno mieć wygodne krzesło, najlepiej z opcją regulacji wysokości. Niekiedy blat może być specjalnie podwyższony, ponieważ pozycja stojąca zapewnia lepszą ergonomię i rozkład siły. W przerwach pomiędzy pracą stojącą zdarzy się konieczność wykonania czegoś w pozycji siedzącej, wówczas można łatwo sięgnąć pod blat po regulowany stołek lub krzesło. Ważne, aby pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy i nie obciążać kręgosłupa.

Pomysł na warsztat ze specjalnym stanowiskiem do pracy powinien uwzględniać bezpośrednie oświetlenie. Zarówno blat, jak i cała powierzchnia robocza musi być dokładnie oświetlona, ponieważ w innym wypadku wykonanie nawet najprostszych czynności będzie problematyczne. Zalecany jest wybór zimnego, białego światła, dzięki któremu łatwiej jest dostrzec najmniejsze szczegóły.

Tuż przy samym stanowisku pracy można zawiesić wieszak lub specjalny organizer ścienny, aby najpotrzebniejsze narzędzia mieć zawsze na wyciągnięcie ręki. Ta sama zasada dotyczy również szuflad i wszelkiego rodzaju pojemników z akcesoriami.

Przy organizacji miejsca warsztatowego warto zwrócić uwagę na dostęp do gniazd elektrycznych oraz ich właściwe zabezpieczenie. Osłonka do gniazdek uchroni je przed szkodliwym działaniem pyłu, kurzu lub odprysków.

Bezpieczne przechowywanie narzędzi

Dyscyplina oraz dobra organizacja to klucz do zachowania porządku w warsztacie. Układając narzędzia na półkach, w szufladach czy skrzyniach najlepiej robić to grupami, aby w przyszłości móc łatwo i szybko zlokalizować każde z nich.

 • Najpotrzebniejsze i najczęściej wykorzystywane narzędzia trzymaj pod ręką np. na organizerze ściennym, w szufladzie lub na specjalnie do tego wydzielonej półce. Dzięki temu unikniesz dodatkowego bałaganu podczas ciągłego chowania i wyjmowania rzeczy.
 • Małe akcesoria takie, jak gwoździe, śruby, wkręty umieść w przeźroczystych pojemnikach, co ułatwi rozpoznanie zawartości wśród dziesiątek podobnych pojemników.
 • Ostre i szczególnie niebezpieczne narzędzia np. piły, trzymaj poza zasięgiem dzieci. Do tego sprawdzą się zamykane futerały lub szafki.
 • Koniecznie zadbaj również o apteczkę. Wypadki zdarzają się każdemu i warto być na nie zawsze przygotowanym. Regularnie sprawdzaj zawartość apteczki i uzupełniaj braki. Aby uchronić się przed ewentualnymi skaleczeniami, warto zainwestować nie tylko w gogle, maseczki i rękawiczki, ale także resztę odzieży ochronnej.

Niezbędne narzędzia w każdym warsztacie

Wymarzony warsztat byłby niczym bez narzędzi. Na start warto zaopatrzyć się w najbardziej podstawowe i uniwersalne narzędzia, które mogą przydać się w codziennym boju:

 • śrubokręt – najlepszy będzie jeden z wymiennymi grotami lub zestaw najpopularniejszych śrubokrętów,
 • młotek – wystarczy młotek ślusarski z wygodną, stabilną rączką,
 • klucze nasadowe – ułatwią pracę przy połączeniach śrubowych,
 • obcęgi – do łatwego wyciągania gwoździ i przecinania drutów,
 • dłuta – jeśli spodziewamy się pracy w drewnie, może przydać się zestaw standardowych dłut
 • imadło – pozwala bezpiecznie i stabilnie przytrzymać poszczególne elementy, nad którymi pracuje majsterkowicz,
 • zestaw pędzli – jeden uniwersalny powinien być wystarczający, ale bardzo szybko może okazać się, że potrzebne będą także inne rozmiary, 
 • pistolet do klejenia na gorąco – sposób na szybkie sklejanie różnych elementów ze sobą, ale szczególnie doceniany przez sympatyków DIY, 
 • kombinerki,
 • szpachelka – do drobnych prac malarsko-murarskich, ale również do DIY
 • papier ścierny – dla mniej wymagających wystarczający będzie jeden rodzaj, ale warto zaopatrzyć się w papiery ścierne o różnych grubościach i kształtach,
 • miarka
 • poziomica
 • kątownik – niezbędny w trakcie wieszania półek. Dzięki niemu łatwo można wyznaczyć kąt prosty.

Oprócz mechanicznych narzędzi każdy warsztat powinien posiadać trochę sprzętu automatycznego na przykład:

 • wiertarkę,
 • wkrętarkę,
 • szlifierkę – dzięki niej wyrównuje się krawędzie, wygładza powierzchnię, usuwa rdzę lub starą farbę,
 • pilarkę do cięcia drewna – jeśli planujemy prace z drewnem, będzie efektywniejsza od zwykłej piły,
 • spawarkę lub lutownicę – do trwałego złączania elementów metalowych.

Jeśli zastanawiasz się jak zrealizować swój pomysł na warsztat i jak w odpowiedni sposób go zaaranżować, zapisz się do klubu Westwing.