Salon na strychu z rogową sofą

Betonowe, drewniane, szklane czy zakręcone – schody w domu pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale z racji swojego znacznego udziału w przestrzeni stanowią efektowny element wnętrza. Dopasowane do aranżacji nadają jej niepowtarzalnego charakteru i roztaczają swoją magię na całe pomieszczenie. Jednobiegowe, czy może dwubiegowe? Powrotne czy łamane, nisko czy wysokostopniowe? Dzisiaj wznosimy się na wyżyny i pomagamy zaaranżować schody w domu. 

Schody w domu: podstawy aranżacji

Zacznijmy od podstaw, czyli wyboru charakteru naszych schodów. To ważna decyzja, zazwyczaj podejmowana na etapie projektowania samego budynku. W mieszkaniu, zależnie od jego wielkości, zastosować możemy schodu jedno-, dwu- lub nawet trzybiegowe. Najbardziej popularne będą te pierwsze. Należy mieć jednak na uwadze, że nie posiadają tak zwanego spocznika, czyli miejsca, w którym wspinające się dzieci czy osoby starsze będą mogły chwilę przystanąć. Posiadają jeden ciąg stopni, bez przerw czy zakrzywień. Z drugiej strony, to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i najprostsze w swojej konstrukcji.

Podstawowe wymiary schodów

Kluczem dla wygodnych schodów jest ich ergonomia. By każda wspinaczka na górę nie kojarzyła się z udręką, schody w domu muszą być odpowiednio przystosowane do jego mieszkańców. 

  • Pierwszym aspektem, o który należy się zatroszczyć, jest wysokość stopni. Powinna ona mieścić się w przedziale 14-19 centymetrów, gdzie 15 uważa się za bardzo wygodne, a 19 – za podrzędne. 
  • Kolejnym elementem jest oczywiście szerokość biegów. Tutaj koniecznie należy mieć na uwadze ilość domowników. O ile minimalna szerokość wynosi 80 centymetrów, to dopiero 110 gwarantuje komfortowe minięcie się dwóch osób. Do swobodnego przejścia potrzeba aż 125 centymetrów szerokości. Idealna liczba stopni w jednym biegu to 10-12. 
  • Spoczniki międzypiętrowe, o których pisaliśmy wyżej, muszą mieć szerokość nie mniejszą od szerokości biegu, ale warto postawić na nieco większe. Po dodaniu im około 20 centymetrów uda się sprawić, że będą znacznie bardziej komfortowe.
  • Wysokość balustrady jest bardzo ważna. Gwarantuje ona bezpieczeństwo użytkowników! Nie może być mniejsza niż 90 centymetrów dla osób dorosłych, ale ze schodów korzystać będą również dzieci, warto zaopatrzyć się w dodatkową, mniejszą, na wysokości 75 centymetrów.

Rodzaje schodów we wnętrzach

Oprócz najpopularniejszych schodów wewnętrznych – jednobiegowych, wyróżnić można jeszcze te dwu, a nawet trzybiegowe! Wyróżniają się tym, że poszczególne biegi dzieli się spocznikiem. Mogą być proste, gdzie drugi bieg schodów rozpoczyna się w tej samej linii, łamane, gdy jest on położony prostopadle do pierwszego i zwykłe, gdy biegi są równoległe.

Wśród schodów wewnętrznych warto zwrócić również uwagę na schody zabiegowe. Zajmują mniej miejsca niż schody ze spocznikiem, więc zdecydowanie sprawdzą się w nieco ciaśniejszych wnętrzach. Półokrągły kształt pozwala stopniom zakręcić po łuku,  przez co zabierają mniej przestrzeni. Niestety, ma to swoje minusy – zakręcające stopnie zmieniają swoją szerokość. Są szersze od strony ściany, a wąska część bliska balustrady uniemożliwia wygodne postawienie stopy. Coś za coś!

Nie można zapomnieć również o schodach spiralnych. Zdecydowanie zajmują najmniej miejsca i wprowadzają do wnętrza mnóstwo lekkość – szczególnie zbudowane na planie koła. Należy pamiętać jednak, że są bardzo strome! Ostrożnie!

Najpopularniejsze materiały domowych schodów

Zdecydowanie najchętniej wybieranym materiałem bazowym na schody w domu jest żelbet. Schody wykonane z tego materiału są masywne, optycznie zmniejszyć mogą wnętrze, ale mają wiele zalet – nie skrzypią (w przeciwieństwie do drewnianych) i są ognioodporne. To bardzo wytrzymały materiał, który dowolnie ukształtujemy projektując dom. „Projektując” jest tu jednak słowem wytrychem – takie schody należy przewidzieć już w projekcie budynku. Z powodzeniem pokryć je można płytkami, wykończeniem drewnianym lub nawet kamieniem.

Drewniane schody zamontować można już podczas wykończenia wnętrza – to ich duża zaleta. Często możemy również kupić gotowe, które bez problemu zainstalujemy w domu. Ten naturalny materiał pasuje tak naprawdę do każdego wnętrza, a wybór gatunków drzewa pozwoli idealnie wtopić go w resztę aranżacji. Najczęściej wykorzystuje się dąb, buk, sosnę czy klon, ale z powodzeniem użyć można również luksusowego mahoniu czy hebanu.

Innym materiałem często wykorzystywanym jako baza na schody w domu jest również metal, który dobrze sprawdzi się w małych wnętrzach (uwaga, potrafi być głośny!) i szkło w konstrukcji stalowej, z którego wykonane są stopnie i balustrada. To jedno z droższych rozwiązań, ale świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. 

Schody w domu a styl aranżacji wnętrz

Sypialnia znajdująca się na poddaszu do której prowadzą schody obok których stoi niebieski fotel

Wybierając schody należy pamiętać, że ich rodzaj i wykończenie korespondować powinno z charakterem i stylistyką całego wnętrza. Mogą być one ostatnim pociągnięciem pędzla mistrza malarstwa lub kleksem rozlanym na całą aranżację. Sprawdź nasze inspiracje!

  • Urządzając modernistyczne wnętrze zdecydować się można na stopnie wykonane ze szkła, wsparte metalową konstrukcją. Metalowe, pobłyskujące stalą balustrady świetnie wpasują się w loftowy, industrialny sznyt. Wzbogacone surowym drewnem zaprą dech w piersiach! 
  • Kusi Cię minimalizm? Prawdziwym aranżacyjnym przebojem są schody z maksymalnie uproszczoną formą. Białe wsporniki schodowe jakby wysuwające się ze ściany, ogrodzone jedynie delikatną poręczą dodadzą wnętrzu niepowtarzalnej lekkości, wzbudzając zachwyt wśród wszystkich gości. Z łatwością podkreślisz je lampkami LED!
  • Nie zapominajmy o klasycznym drewnie – schody z jasnego drewna świetnie wzbogacą wnętrze w stylu skandynawskim, a nawet rustykalnym – to już zależy od obróbki samego materiału.

Pomysł na aranżację przestrzeni pod schodami

Schody w domu nie tylko zajmują miejsce, ale też kreują przestrzeń, którą warto wykorzystać! Dlatego zabudowa pod schodami to miejsce, które można kreatywnie wykorzystać! Świetnie sprawdzi się jako strefa czytelniczego relaksu. To kącik dla wszystkich tych, którzy potrzebują odrobiny swojej przestrzeni i ucieczki w lekturę. Wystarczy wstawić korespondujący ze schodami regał na książki, wygodny fotel i lampę! Pamiętaj również o miejscu na kubek gorącej kawy czy herbaty. To genialne rozwiązanie, dodające mieszkaniu dodatkowe pomieszczenie!

Kolejnym dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie pod schodami zabudowanej, domowej spiżarki. Pozwoli to ukryć przysmaki, ale jednocześnie mieć do nich dobry dostęp z każdego zakamarka domu. To taka domowa piwnica! Jak już przy piwniczce jesteśmy – ta przestrzeń sprawdzi się również doskonale jako miejsce na wino. A zapewniony cień sprawi, że to w spokoju czekać będzie na swoją kolei. Zamontowane na półkach nastrojowe oświetlenie sprawi, że każda wizyta w „spiżarce” budzić będzie mnóstwo emocji! 

Naszą ostatnią propozycją będzie garderoba! Tak! Jeśli Twoje schody są wystarczająco wysokie, z powodzeniem zaaranżujesz pod nimi garderobę, której nie udało się zawrzeć w projekcie domu. Wystarczy kilka luster, szafa, dobre oświetlenie i gotowe! Jesteś przygotowany na podbój świata!

Schody w domu: dekoracje na każdą porę roku

Same schody to jedno, ale należy je również odpowiednio udekorować, by pięknie wpasowywały się nie tylko w aranżację, ale również w zmieniające się pory roku. Zimą świetnie sprawdzą się świąteczne girlandy wplecione w balustradę, w których z powodzeniem – jeśli lubisz – zainstalujesz migoczące światełka. Roztoczą one rozgrzewający urok na cały dom i pomogą podkreślić tę niezwykłą atmosferę. Wiosna to czas rozkwitu, a nas wprost rozpiera energia – kolorowe doniczki pełne żonkili rozstawione na stopniach z pewnością pomogą przenieść nieco oszałamiającej przyrody do wnętrza! Latem zaopatrz się w latarenki, które migoczącym blaskiem dopełnią magii długich, gorących wieczorów.  Jesień to pora nostalgii, ale także żywych, ciepłych barw – kompozycje z suszonych kwiatów czy dojrzałych dyni to prawdziwy must-have październikowych dekoracji! 

Schody w domu i ich aranżacja to rzecz arcyważna, którą często należy przemyśleć już w czasie projektowania domu. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym poradom uporasz się z nią w trymiga, a Twoje schody cieszyć będą wszystkich domowników! Jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. Dzięki temu będziemy mogli pozostać w kontakcie, a Ty otrzymasz codzienną dawkę inspiracji, naszych wyjątkowych kampanii i ofert dla pięknego domu.