Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Regał z akcesoriami do ćwiczeń w jasnym pomieszczeniu

W zaleceniach dotyczących zdrowego trybu życia na głównej pozycji znajduje się ruch. Warto wiedzieć, że Instytut Żywności i Żywienia w Polsce dokonał niedawno modyfikacji popularnej piramidy żywieniowej, zmieniono nawet jej nazwę na „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. U jej podstawy, która jest wskazówką największej wagi, znajduje się aktywność fizyczna. Autorzy nie mieli na myśli jedynie typowego sportu, ale także zajęcia sprzyjające naszemu zdrowiu, na przykład spacer, nordic walking czy codzienna gimnastyka. Według ekspertów zdrowotnych na ruch powinniśmy poświęcić przynajmniej 30-45 minut dziennie. Warto wziąć sobie do serca te zalecenia i zastanowić się, w jaki sposób je zastosować. Naszym zdaniem dobrym pomysłem jest siłownia w domu. Dlatego my, podpowiemy Ci, jak zaaranżować siłownię we własnym domu. A co więcej, dowiesz się, jakie pomieszczenie najlepiej przeznaczyć na domową salę do ćwiczeń!

Siłownia w domu: zalety własnego kącika do ćwiczeń

Siłownia w domu wpisuje się w coraz popularniejszy trend w stylu życia tzw. cocooning, który oznacza celebrowanie domatorstwa. Jest on wyrazem protestu wobec ciągłego pośpiechu, jedzenia byle czego i w tempie, spędzania czasu poza domem, a przede wszystkim – braku czasu dla siebie, swoich pasji i dla bliskich. Zwolennicy cocooningu uważają, że dom jest naszym azylem i możemy robić w nim wszystko, co jest i konieczne, i przyjemne. Pomagają w tym nowe technologie – internet umożliwia zdalną pracę, zakupy i kontakt ze znajomymi. Po co więc wychodzić z naszego pięknego domu, w którym jest bezpiecznie i spokojnie?

Rowerek stacjonartny w kącie domowej siłowni

Doceń możliwości, jakie masz w zasięgu ręki i na przykład zorganizuj swój własny kącik do ćwiczeń, tym bardziej, że ma on wiele zalet. Jeśli nie jesteś zwolennikiem ćwiczeń w grupie, na przykład w siłowni, klubach fitness, to domowy kącik do ćwiczeń zapewni Ci pełen komfort. Siłownia w domu zapewni Ci komfort, ale również będziesz mógł dostosować pory treningu w domu do swojego planu dnia, zaoszczędzisz czas poświęcany na dotarcie do klubu, na miejscu nie będziesz czekać, aż zwolni się wybrany przez Ciebie przyrząd.

Siłownia w domu: co musisz wiedzieć przed aranżacją?

Zanim zaczniesz szukać w sklepach odpowiednich urządzeń, przygotuj sobie projekt przedsięwzięcia pod hasłem siłownia w domu. Przede wszystkim zastanów się, gdzie ją urządzisz. W nieco lepszej sytuacji są ci z nas, którzy mieszkają we własnym domu lub przestronnym apartamencie – z pewnością znajdą nie tylko aneks, ale i cały pokój, który można zaadaptować na salę do ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest aranżacja garażu lub dużej piwnicy.

Fragment salonu, w którym urządzono kącik do ćwiczeń z różową sofą oraz białym dywanem

Pozostali muszą poszukać wnętrza, w którym uda się wygospodarować nieduży kącik, przynajmniej taki, by swobodnie rozłożyć matę i ćwiczyć bez potrącania innych sprzętów. Idealnie byłoby, gdyby w takim kąciku do ćwiczeń znalazło się miejsce na drobne urządzenia, takie jak step czy hantle. Zawsze jednak możesz je przechowywać w szafie czy pod łóżkiem i przynosić na czas ćwiczeń. Siłownia w domu może powstać w sypialni, która w ciągu dnia jest wnętrzem dość rzadko wykorzystywanym. Rozważ też zagospodarowanie jakiegoś kącika w pokoju do pracy.

Kolejnym punktem do rozważenia w Twoim projekcie pod hasłem siłownia w domu jest zorientowanie się w kosztach takiej inwestycji. Pomyśl też o innych wydatkach, takich jak malowanie ścian farbie, jeśli wnętrze, które wybrałeś, będzie wymagało odświeżenia. Równie ważnym elementem co ściany, jest podłoga. Jeśli zdecyduje się na przydomową siłownę w garażu lub piwnicy, prawdopodobnie będziesz musiał będzie położyć nową, równą i antypoślizgową posadzkę. W kąciku do ćwiczeń możesz rozkładać gumową matę. Taka nawierzchnia jest bezpieczna i łatwa w czyszczeniu.

Pamiętaj, że w pomieszczeniu musi być dobra wentylacja, okno jest zatem niezbędne. Podczas ćwiczeń przecież pocimy się, robi nam się gorąco, musimy więc mieć możliwość przewietrzenia wnętrza. Stwórz wstępny kosztorys i się go trzymaj, by nie doprowadzić do zbyt dużej dziury w budżecie. Z czasem zaczniesz rozwijać swój pomysł, dokupując kolejne sprzęty.

Siłownia w domu: co jest potrzebne do aranżacji?

Przed Tobą najbardziej przyjemna część projektu siłownia w domu, czyli wybór i kupno niezbędnych sprzętów. Jeśli aranżujesz kącik do ćwiczeń, siłą rzeczy musisz się zaopatrzyć w drobne sprzęty, które łatwo schować, gdy przestaniesz ćwiczyć. Należą do nich: gumowa mata; hantle – ich ciężar dobierasz indywidualnie do swoich możliwości; drążek do podciągania się, taki który możesz zamontować w ościeżnicy drzwi; drobne urządzenia jak: stepper, twistery, czyli krążki obrotowe, które pomagają ukształtować talię, skakanka, ekspandery i gumy treningowe do ćwiczeń z obciążeniem.

Akcesoria do ćwiczeń: mata, skakanka, hantel oraz butelka na wodę na podłodze w domowej siłowni

Jeśli dysponujesz siłownią w oddzielnym pomieszczeniu, oprócz tych drobnych sprzętów, możesz w miarę możliwości finansowych zainwestować w: rowerek stacjonarny, sztangę, ławkę do ćwiczeń i atlas, który zastąpi kilka urządzeń.

Koszty aranżacji siłowni

To, ile wydasz zależy oczywiście od tego, na jakie urządzenia się zdecydujesz. Ogólnie rzecz ujmując możesz wydać min. 200-500 zł do nawet kilku tysięcy. Poznaj orientacyjne koszty: za atlas zapłacisz od ok. 1000 do kilku tysięcy zł i będzie to twój największy wydatek. Rowerek do ćwiczeń kosztuje 500-1000 zł, za prostą ławkę zapłacisz 150-200 zł, gumowa mata kosztuje od 20-30 zł, podobnie hantelki. Kilkadziesiąt złotych zapłacisz za drążek, cena drobnych akcesoriów zaczyna się od około 20-30 zł.

Nie ma co ukrywać – projekt siłownia w domu wiąże się z obciążeniem dla budżetu. Spójrz jednak na to z innej strony – będziesz mieć satysfakcję, że w realny sposób dbasz o swoje zdrowie, poprawisz kondycję i wytrzymałość, zyska twoja sylwetka oraz samopoczucie. To dlatego, gdy wracasz z siłowni masz taki dobry humor. Teraz to samo będziesz odczuwać bez konieczności wychodzenia z domu

Spróbuj swych sił i urządź samodzielnie siłownię w swoim domu. Nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, dzięki którym stworzysz piękny dom.