Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
pokój w suterenie w boho z szarą sofą

Niektóre domy w swoim planie zagospodarowania przestrzeni mogą uwzględniać specjalne pomieszczenia, jakimi są na przykład sutereny. Zazwyczaj suterena kojarzona jest z nieprzyjemnym, ciemnym miejscem, do którego nie można przypisać konkretnego zastosowania. Jak się jednak okazuje, dzięki swoim charakterystycznym cechom, suterena może pełnić wiele funkcji. Przy odpowiednim doborze dodatków można zmienić jej wnętrze nie do poznania. 

Czym jest suterena?

Nazewnictwo oraz dokładną specyfikację pomieszczeń, które można znaleźć na planie domu, definiuje prawo budowalne, a dokładnie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. W świetle tego prawa suterena to kondygnacja budynku lub jego część, która zawiera co najmniej jedno pomieszczenie, gdzie poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu projektowego, a na jednej ze ścian z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej terenu.

Co to oznacza w praktyce? Sutereną można nazwać pomieszczenie, które nie znajduje się całkowicie pod ziemią, posiada przynajmniej jedno okno, a jej podłoga położona jest 0,9 m poniżej poziomu działki. Suterenę bardzo często myli się z innym pomieszczeniem, powszechniej spotykanym.

Suterena a piwnica w domu – czym się różnią?

W świetle prawa budowlanego suterena i domowa piwnica znacznie się od siebie różnią, choć mogą pełnić podobne funkcje. Sufit domowej piwnicy powinna znajdować się poniżej lub na równi z poziomem terenu przylegającego do tej samej strony budynku, a w przypadku sutereny wysokość podłogi od poziomu działki powinna wynieść nie więcej niż 0,9 m. Z tego powdu większość suteren posiada możliwość umieszczenia okien na jednej ze ścian. Dzięki temu suterena, w odróżnieniu od piwnicy, może bez problemu pełnić funkcje mieszkalne.

Piwnica w większości domów jest miejscem o przeznaczeniu gospodarczym. Często jest aranżowana na pojemną spiżarnię lub wielofunkcyjną pralnię wraz z suszarnią. Majsterkowicze z zamiłowania zapewne zagospodarują piwnicę na domowy warsztat. Osoby aktywne fizycznie mogą tam stworzyć profesjonalną siłownię tylko do ich prywatnego użytku.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że suterena i piwnica są niemal takie same, to nietrudno dostrzec, że w przypadku sutereny możliwości aranżacji przestrzeni jest znacznie więcej. W zależności od lokatorów i ich oczekiwań co do domowej przestrzeni, zastosowań zarówno dla sutereny jak i dla piwnicy może być wiele, suterena może zaoferować znacznie więcej.

Nietypowa przestrzeń, wiele rozwiązań

Suterena, tak jak inne nietypowe przestrzenie budowalne, jak np. loggia, może być wykorzystana na przeróżne sposoby. Jej największa zaleta, dzięki czemu góruje nad piwnicą, jest okno i dostęp do światła dziennego. Nawet niewielka ilość może optycznie powiększyć przestrzeń, rozjaśnić, a tym samym wizualnie ocieplić. Zaaranżowanie piwnicy wymaga sztucznego doświetlania, a w przypadku sutereny należy zadbać tylko o miejsca najbardziej oddalone od źródła światła dziennego. W zależności od oczekiwań domowników suterena może pełnić przeróżne funkcje – od czysto gospodarczych jak składzik, spiżarnia, warsztat czy pralnia, aż po pomieszczenia wymagające odpowiedniego przygotowania, jak na przykład pokój gamingowy, kino domowe, pokój do medytacji, siłownia lub sauna domowa.

Suterena jako pomieszczenie gospodarcze do codziennego użytku

Do aranżacji sutereny na pomieszczenie gospodarcze, potrzebne będzie zadbanie o jak najefektywniejsze wykorzystanie miejsc do przechowywania. Kuchnia ze spiżarnią skorzysta na wszelkiego rodzaju półkach, regałach i koszach, ponieważ doskonale sprawdzają się jako dodatkowe powierzchnie do składowania rzeczy, z których nie korzysta się na co dzień. Dla pralni warto pomyśleć o koszach do segregacji prania kolorowego lub ubrań do prasowania. Dodatki w postaci stylowych pojemników na chemię potrafią nadać charakter nawet tak nietypowemu miejscu. Pomysł na warsztat w suterenie tak jak i aranżacja garażu również można zrealizować najprostszymi sposobami. Rustykalne meble, wielofunkcyjne pojemniki i organizery – to tylko kilka propozycji na to, aby warsztat był jednocześnie miejscem zorganizowanym i przyjemnym dla oka.

Suterena jako pomieszczenie do spędzania czasu wolnego

  1. Ćwiczenie

    Siłownia w domu to rozwiązanie dla tych osób, które mają dodatkową przestrzeń i chcą ją przeznaczyć na coś funkcjonalnego. W tym przypadku również należy zadbać o odpowiednie przygotowanie sutereny. Konieczne będzie wygłuszenie ścian oraz zabezpieczenie podłogi przed ciężarem maszyn i innych akcesoriów sportowych. Organizery, wieszaki i szafki w nowoczesnym stylu będą idealnie dopełniały całe pomieszczenie tak, aby siłownia w domu była miejscem nie tylko o surowym wyglądzie.
  2. Relaks

    W przypadku pokoju do medytacji jedną z ważniejszych ról będą odgrywały nastrojowe dodatki. W trakcie medytacji, otoczenie nie powinno rozpraszać, a wręcz przeciwnie – koić i budować silne poczucie bezpieczeństwa. Wybierz doniczki lub osłonki w ulubionym wzorze, rozstaw aromatyczne świece i lampiony, a całość dopełnij dekoracjami ściennymi lub poduszkami w kolorystycznym akcencie, a sprawisz, że pokój do medytacji w suterenie będzie Twoją małą oazą.
  3. Rozrywka

    Suterena aranżowana na pokój gamingowy także potrzebuje odpowiedniego wygłuszenia. Oprócz wygodnego krzesła i szerokiego biurka przydatne będą wszelkiego rodzaju akcesoria biurowe, pozwalające zorganizować codzienne czynności. Uchwyt na telefon, stojak na tablet, organizery i pudełka mogą stać się funkcjonalnymi dodatkami dla pokoju gamingowego, a industrialne dekoracje ścienne i pudełka na kable nadadzą mu nieco elegancji.

Wyjątkowa aranżacja mieszkania w suterenie

Suterena nie zawsze musi być nieodłączoną częścią planu zagospodarowania domu. Jeśli są ku temu możliwości, może zostać zaaranżowana na samodzielne mieszkanie.

Zabierając się za urządzanie mieszkania w suterenie, trzeba uwzględnić oczekiwania potencjalnych domowników. Przede wszystkim – kim są i jak długo będą przebywali w mieszkaniu. Jeśli miałoby to być mieszkanie służące tylko w sezonie letnim, to jego wnętrze najlepiej zaaranżować tak, jak domek letniskowy. A jak urządzić mały domek letniskowy? Wybierając przede wszystkim minimalistyczne, wielofunkcyjne meble i dbając o dużą ilość zamkniętej przestrzeni do przechowywania. Podobne podejście stosuje się, aranżując proste i praktyczne wnętrze, jakie prezentuje kamper w środku.

Kluczową rolę w wykończeniu i dekoracji mieszkania w suterenie pełni oświetlenie i dobór kolorów. Z uwagi na ograniczony dostęp do światła dziennego, ściany sutereny powinny być w jak najjaśniejszych odcieniach, podbijane dodatkowo odpowiednim oświetleniem. Dzięki temu mieszkanie będzie optycznie bardziej przestronne.

Wybierając dekoracje, należy zwrócić uwagę na to, czy nie będą zagracały przestrzeni, przez co wystrój straci na lekkości. Najlepszym rozwiązaniem są minimalistyczne ozdoby z niewielkimi akcentami kolorystycznymi dla wizualnego ożywienia całości.

Suterena w domu – wady i zalety

Suterena posiada znacznie więcej możliwości aranżacyjnych od tradycyjnej piwnicy, głównie dzięki dostępowi do światła dziennego. Jest dodatkową przestrzenią użytkową, którą domownicy mogą wykorzystać wedle własnych upodobań i potrzeb. Oprócz typowych pomieszczeń gospodarczych suterena będzie nadawała się do nietypowych pokoi jak np. pokój do jogi, czy pokój gamingowy, a nawet jako oddzielna powierzchnia mieszkaniowa.

Suterena, pomimo wielu zalet, posiada kilka wad. Konieczne jest zainwestowanie w odpowiednie oświetlenie, dokładną izolację ścian oraz ogrzewanie, ponieważ napływająca energia słoneczna nie będzie tak samo wydajna, jak w innych częściach domu. Dodatkowym problemem, przy wykonaniu nieprofesjonalnej izolacji, może być narażenie na wilgoć.

Przygotowując suterenę pod pomieszczenie o konkretnej funkcjonalności, warto zadbać nie tylko o jej aspekty budowlane, ale również wystrój wnętrza. To on ma największy wpływ na to, jak czujemy się w poszczególnych pomieszczeniach i ile chcemy spędzać w nich czasu wolnego.

Suterena gotowa? Chcąc zadbać o piękne i komfortowe wnętrze w swoim domu, zarejestruj się na Westwing. Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami i kampaniami!