Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Brązowe drzwi z szybą

Na pewno znasz to uczucie – siedzisz wygodnie w swoim fotelu, pijesz gorącą herbatę i już zabierasz się za czytanie książki, aż tu nagle czujesz zimny powiew powietrza. Sprawdzasz, ale okna są zamknięte, a więc zimno przedostaje się przez szczelinę w drzwiach. Nie ma nic gorszego niż przeciąg! Nie zostawiaj tej sprawy na później, szybko zajmij się uszczelnieniem drzwi, tak byś mógł wrócić do dużo przyjemniejszych zajęć. Nasi eksperci przygotowali kilka wskazówek jakie wybrać uszczelki do drzwi i samodzielnie zająć się ich naprawą! 

Uszczelnianie drzwi – jak się przygotować?

Aby odnaleźć źródło problemu, musisz zlokalizować źródło przeciągu. Jeśli po kilku próbach, nadal nie masz co do niego pewności, może pomóc Ci zapalona świeca lub tlące się kadzidło. Zwróć wówczas uwagę na to jak zachowuje się płomień lub dym. Już po kilku sekundach, powinieneś zlokalizować nieszczelne miejsce.

Jak uszczelnić drzwi – sprawdzone wskazówki

Co do zasady, uszczelnienie drzwi pomaga nie tylko w sytuacji klasycznego przeciągu. Może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie hałasu lub zablokowanie przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do domu. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji jak radzić sobie z tym problemem.

Szczotkowe uszczelki do drzwi

Tego rodzaju uszczelki do drzwi i bram garażowych zapewniają ochronę przed przeciągami, zimnem, kurzem i hałasem. Charakteryzują się doskonałą izolacją dzięki specjalnemu nylonowemu włosiu. Są bardzo łatwe w montażu. Dostępne na aluminiowych panelach, które przyczepiamy bezpośrednio do ramy drzwi.

Podwójne uszczelnianie piankowe

W ostatnich latach ten typ uszczelnienia stał się bardzo popularny. Jest to niezwykle praktyczna podwójna uszczelka piankowa, stosowana głównie do drzwi o dużych prześwitach. Zaletą tej metody jest fakt, że nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych klejów. Upewnij się jednak, że odstęp drzwi ma maksymalną wysokość 2 cm. Ponadto szerokość szczeliny drzwiowej powinna wynosić maksymalnie 1 cm, a grubość maksymalnie 4,5 cm.

Gumowe paski uszczelniające

Drzwi możesz łatwo uszczelnić za pomocą gumowego paska. Przyklejasz go tylko do framugi drzwi. Nie wymaga on dodatkowego kleju, ponieważ posiada samoprzylepną taśmę.

Taśmy uszczelniające

To świetne rozwiązanie do bezinwazyjnego uszczelnienia okna lub drzwi. Doczepia się je podobnie jak taśmę klejącą. Oprócz odtłuszczenia miejsca, gdzie mają zostać przyklejone, nie wymagają dodatkowych działań.

DIY: blokada przeciągu

Klasykiem w kwestii uszczelniania drzwi jest blokada przeciągów. Jest to długi cylinder / walec, owinięty ozdobną tkaniną, wypełniony bawełną lub innym materiałem izolacyjnym. Umieszczasz go bezpośrednio przy drzwiach, gdzie przedostaje się ciąg powietrza. Jeśli chcesz pobudzić swoją kreatywność, sam możesz uszyć ten element. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dodatkowy element wystroju będzie idealnie pasować do Twojej aranżacji mieszkania.

Pomocne triki

Nie zawsze winę za przeciąg mogą ponosić nieszczelne drzwi. Poniżej przedstawiamy wskazówki, co zrobić przed zabraniem się za uszczelnianie drzwi lub okien.

  1. Wyrównaj dokładnie skrzydło drzwi – zanim zabierzesz się za uszczelnianie, sprawdź czy drzwi są umieszczone równo. Sprawdź zawiasy. Stosując odpowiednie śruby, jesteś w stanie samodzielnie je wyregulować. Z biegiem lat, drzwi mogą delikatnie opadać dlatego też bardzo ważne jest regularna kontrola.
  2. Sprawdź czy guma przymocowana oryginalnie do drzwi, nie zużyła się. Możesz temu zaradzić doczepiając w jej miejsce cienką taśmę izolacyjną.
  3. Często zapominamy o tym, że istotnym elementem okna, mającym wpływ na jego szczelność, są uszczelki do drzwi. Raz do roku trzeba przemyć je czystą wodą, a przed zimą koniecznie zakonserwować. Chroni to przed ich przymarzaniem i zapewnia długotrwałą sprężystość. Najlepiej użyć do tego specjalnego preparatu z żywicami silikonowymi.

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.