Jadalnia z dużym oknem

Nieszczelne okna mogą mieć przykre konsekwencje nie tylko dla Twojego domu, ale także portfela. Pojawiające się przeciągi mogą skutkować powstaniem pleśni w mieszkaniu, znacznym obniżeniem temperatury, a co za tym idzie, większymi kosztami za ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest, by szybko odnaleźć źródło problemu. Podpowimy Ci, jak szybko i samodzielnie rozwiązać ten problem oraz przedstawimy proste wskazówki na uszczelnianie okien! Do dzieła!

Znajdź źródło problemu 

Wszystkie okna są zamknięte, a Ty cały czas odczuwasz chłodny powiew zimnego powietrza z zewnątrz? Musisz jak najszybciej zlokalizować źródło problemu. Pomóc może Ci świeczka, a dokładniej jej płomień. Dzięki niemu ustalisz skąd dochodzi przeciąg. Wystarczy zapalić świeczkę i przejść blisko okien, kontrolując w którym momencie płomień zacznie dygotać. 

Czym najlepiej uszczelnić okno? 

Dopasuj rodzaj materiału do materiału z którego zostało wykonane okno. Posiadasz stare, drewniane okna? Możesz je uszczelnić za pomocą silikonowych gumek. Alternatywnie, możesz do niego przymocować piankową taśmę uszczelniającą, dostępną w każdym sklepie budowlanym. W przypadku okien aluminiowych lub plastikowych, także możesz zastosować wspomnianą piankę. W celu zastosowania innych form uszczelnienia, skonsultuj się z fachowcem. 

Uszczelnij okna samoprzylepną pianką i gumowymi uszczelkami 

Przed zakupem, zmierz dokładnie ramę okna. Aby mierzyć wielkość szczeliny, którą musisz uszczelnić, zapakuj plastelinę do torebki i włóż ją między ramę a skrzydło okna. Taką pieczątkę, weź ze sobą do pobliskiego sklepu budowlanego. Jeśli już masz odpowiednio dobraną silikonową uszczelkę, oczyść dokładnie miejsce gdzie zostanie ona naklejona. Następnie usuń pasek samoprzylepny i umieść uszczelkę w wyznaczonym miejscu. Trwałość uszczelki gumowej szacuje się na 8 lat, natomiast piankowej na 3 lata. 

Uszczelnianie okien silikonem i akrylem 

Przed rozpoczęciem pracy, usuń nożem pozostałości po starej uszczelce. Następnie dokładnie umyj miejsce, które chcesz zabezpieczyć. Użyj do tego ciepłej wody z detergentem. Nałóż masę silikonową lub akrylową za pomocą kartridża. Wyrównaj nierówności za pomocą szpatułki i zbierz nadmiar substancji. Pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin. Po wyschnięciu, możesz pomalować masę akrylową w kolorze okna. 

Uszczelnij okno kitem szklarskim 

Szczególnie w przypadku okien drewnianych, kit szklarski świetnie spaja szybę i ramę okna. Jednakże jak większość tego typu substancji, z biegiem lat ulega on kruszeniu. Aby położyć nową uszczelkę, oczyść dokładnie okno. Przy trudniejszych fragmentach, możesz użyć suszarki w celu rozgrzania zastygniętych struktur. Po aplikacji nowej masy, pozostaw całość tak by wyschła. Czas do całkowitego wyschnięcia niekiedy może wydłużyć się nawet do tygodnia. 

Uszczelnij okna krok po kroku 

  1. Krok

    Przed uszczelnieniem okna nowym materiałem, dokładnie oczyść je pozbywając się resztek starego. Usuń resztki farby, kleju i zabrudzeń, tak aby uszczelka mogła się dobrze przykleić. Pamiętaj, że rama okna musi być dokładnie odtłuszczona (możesz przetrzeć ją specjalnym detergentem lub użyć zwykłego alkoholu). 

  2. Krok

    Dokładne uszczelnienie okna wymaga precyzji i przynajmniej drobnych zdolności manualnych. Silikonowa uszczelka musi zostać naklejona dokładnie, w przeciwnym razie możesz mieć problem z zamknięciem okna. 

  3. Krok

    Po zaaplikowaniu uszczelki, pilnuj aby była ona regularnie konserwowana. Dobrym jest do tego specjalny spray silikonowy, dostępny w sklepach budowlanych. Jest to bardzo ważne, szczególnie podczas zimnych miesięcy w roku. 

Uszczelnij zewnętrzną część okna 

Uszczelka umieszczona po wewnętrznej stronie okna, wpływa na oszczędność energii, która przekłada się na ilość ciepła w mieszkaniu. Natomiast bardzo ważnym jest także zabezpieczenie okien od zewnątrz! Poprzez szczeliny w oknach i fasadzie budynku, do mieszkania przedostaje się wilgoć. Jeśli dostrzeżesz tego typu ubytki, niezwłocznie zabezpiecz okna! Widoczne wgłębienia wypełnić pianką budowlaną, a następnie uzupełnij silikonem lub akrylem. 

Zasłony receptą na przeciągi 

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na fachowe zajęcie się tematem, w celu zminimalizowania przeciągów spowodowanych nieszczelnymi oknami postaw na… zasłony. Nie pomagają one, co prawda w uszczelnianiu okien, ale z pewnością mogą okazać się skuteczne w oszczędzaniu energii. Chłodne powietrze kumuluje się za z słoną i nie przedostaje do części użytkowej mieszkania. 

Dla zminimalizowania uczucie chłodu w mieszkaniu możesz sam zaprojektować ogranicznik ciągu tak by pasował do wystroju Twojego mieszkania! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że uszczelnianie okien będzie łatwe i przyjemne! A ty, zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.