Salon połączony z jadalnią z czarnym stołem i drewnianymi krzesłami

Stół do jadalni to najważniejsze miejsce rodzinnych spotkań. Zazwyczaj wszyscy członkowie rodziny jedzą przy nim obiad i prowadzą długie, interesujące rozmowy. Jak wybrać stół i wpasować go do jadalni? Czy lepiej umieścić ją w kuchni, czy w salonie? Wszystko zależy od wielkości i od kształtu pomieszczenia, liczby domowników i oświetlenia. Dzięki naszym wskazówkom Twoja jadalnia będzie komfortowa i funkcjonalna.

Do zakochania jeden krok – wybierz kształt stołu do jadalni

Stół do jadani może być okrągły lub prostokątny. Może mieć styl nowoczesny lub rustykalny. Można tak wymieniać jeszcze bardzo, bardzo długo. Istnieje kilka punktów wytycznych, jeśli chodzi o jego kształt. Zakochaj się we właściwym kształcie Twojego stołu.

Stół prostokątny – klasyk wśród stołów

Taki stół to klasyka w każdej jadalni. Ponadczasowy kształt pozwala pomieścić zarówno małe jak i większe grupy gości oraz wygodnie się rozsiąść i zjeść w spokoju posiłek. Oczywiście, jego rozmar i styl można indywidualnie dostosować do naszych potrzeb i wymagań w jadalni. Kwadratowy stół w jadani skutecznie wykorzystuje całą przestrzeń pomieszczenia, a dodatkowo można go prosto zintegrować z każdym rogiem pokoju.

Stół okrągły nie tylko do negocjacji

Okrągłe stoły sprawdzają się nie tylko w dyplomacji, gdzie zapewnia każdemu rozmówcy równą odległość od siebie. Swoje praktyczne zastosowanie znajdzie również w jadalni. Są one o wiele bardziej bezpieczne niż stoły kwadratowe lub prostokątnie, ponieważ nie mają ostro zakończonych narożników. Dlatego też, idealnie się sprawdzą w domach, w których są małe dzieci. Na Westwing znajdziesz różne modele okrągłych stołów, zarówno o elegenckim, jak i nowoczesnym wyglądzie.

Stół kwadratowy to idealne rozwiązanie do kuchni

Masz ograniczoną powierzchnię w swojej jadalni? A może mieszkasz w małej kawalerce? W takim wypadku, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie, będzie stół kwadratowy. Możesz go postawić przy ścianie Twojego pokoju i zaoszczędzić dużo miejsca!

Stoły rozkładane – dwa w jednym

Stoły rozkładane znają się na magii. W mgnieniu oka, z małego i praktycznego stołu na cztery osoby, na jeden wieczór stają się dużymi stołami, gdzie każdy członek naszej rodziny znajdzie dla siebie miejsce. A po skończonym rodzinnym obiedzie, znowu wracają do swojej pomniejszonej formy.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu do jadalni

Znalazłeś już odpowiedni kształt stołu do jadalni, teraz przyszedł czas na wybór jego wielkości. Wybór odpowiedniego rozmiaru stołu zależy od dwóch czynników: dostępnej przestrzeni w jadalni oraz liczby osób, które ma on pomieścić.

Standardowa wysokość stołów do jadalni to 74 do 76 cm. Dzięki niej siedzące przy niej osoby, mogą poczuć się swobodnie. Wielkość blatu stołu musi być dobrana do liczby osób, które na co dzień będą przy nim spożywały posiłki. Według zasad ergonomii, na blacie trzeba zarezerwować dla jednej osoby prostokąt o długości 60 cm oraz szerokości 40 cm. Natomiast na środku stołu, musi zostać pas o szerokości nie mniejszej niż 20 cm. Wynika stąd, że wygodny stół dla kilku domowników, musi mieć szerokość co najmniej 100 cm. Dlatego też, warto kupić stół do jadalni dla czterech osób, nawet jeśli mieszkacie we dwoje. Dzięki temu, już zawsze będziesz gotowy na niezapowiedziane wizyty rodziców lub przyjaciół.

Drewniany stół do jadalni – klasyka i elegancja

Drewniany stół do jadalni jest bardzo klasycznym rozwiązaniem. Bez względu na zmieniającą się modę, drewno zawsze będzie się prezentowało elegancko i stylowo. Stół z drewna może być również w różnych stylach. Między innymi w prowansalskim, rustykalnym i retro – jest z czego wybierać. Tak, jak już ustaliliśmy stół jest najważniejszym elementem w jadalni. Ważne jest to, żeby był on spójny z resztą wnętrza. W pierwszej chwili powinieneś się zastanowić nad tym, w jakim stylu chcesz urządzić całą jadalnię. Wtedy wybór stołu stanie się trochę łatwiejszy. Drewno jest wbrew pozorom bardzo plastycznym materiałem. Dzięki temu może mieć styl loftowy, prowansalski lub nowoczesny w zależności od Twojego upodobania. Jednak decydując się na kupno drewnianego stołu do jadalni, musisz pamiętać o tym, że ten materiał trzeba odpowiednio chronić, żeby przetrwał w nienaruszonym stanie, na przykład trzeba go impregnować i raz na jakiś czas zakonserwować.

Wybierz odpowiedni kolor swojego stołu – nasze wskazówki

  1. Wskazówka

    Im większą jadalnie posiadasz, tym ciemniejszy stół możesz wybrać. Dodatkowo, stoły do jadalni w bogatych odcieniach prezentują się niezwykle solidnie i trwale, nie powinno się umieszczać go w małej kuchni.
  2. Wskazówka

    Zdecydowałeś się na drewniany stół do jadalni? Upewnij się, że wybrany przez Ciebie odcień drewna będzie pasował do reszty Twoich mebli w jadalni. Pamiętaj również, aby nie mieszać ze sobą dwóch, różnych odcieni drewna.
  3. Wskazówka

    Fakt, biały stół do jadalni wygląda stylowo, ale czasami może się prezentować dość łyso. Dzięki odpowiednim akcesoriom i dekoracjom, Twój biały stół będzie się prezentował nowocześnie i elegancko. A dodając wazę ze świeżymi kwiatami postawisz kropkę nad i.