Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Jasna kuchnia w kamienicy

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Należy zapewnić w kuchni nie tylko oświetlenie ogólne, ale również różnych wybranych miejsc – stref roboczych. Dobierając odpowiednie oświetlenie w kuchni, warto więc przestrzegać kilku podstawowych zasad. Chcąc poznać te zasady, sprawdź co przygotowali dla Ciebie eksperci z Westwing. 

Najważniejsze zasady oświetlania kuchni 

Nieodpowiedni dobór oświetlenia w kuchni może skutkować pogorszeniem Twojego samopoczucia, częstszym zmęczeniem oraz wpływać na fakt, że czas spędzony w kuchni będzie Ci się po prostu źle kojarzył.

W zależności od wielkości kuchni, powinieneś zastosować co najmniej dwa rodzaje oświetlenia: główne oraz zadaniowe.

Wykorzystując różne rodzaje oświetlenia, stworzysz niepowtarzalny klimat kuchennego pomieszczenia. Pamiętaj, że ogólne światło powinno być niezbyt intensywne, żeby nie męczyło wzroku. Z kolei, punktowe lampki doświetlą powierzchnię roboczą i zapewniające wygodną pracę. Oświetlenie akcentujące kuchenne detale i podkreślające dekoracje 

Właściwe doświetlenie blatu kuchennego jest bardzo ważne. To zazwyczaj, oprócz stołu, centralna część kuchni – miejsce spotkań i przestrzeń przygotowywania posiłków czy testowania przepisów. Odpowiednie światło przyda się szczególnie podczas czynności wymagających precyzji i potencjalnie niebezpiecznych, związanych z użyciem ostrych narzędzi: krojenia, siekania, obierania itp. 

Oświetlenie ogólne 

Biała kuchnia z elementami stylu industrialnego w kolorze czarnym, metalowym i marmurowym

Tradycyjnym sposobem oświetlenia w kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie w suficie. Dzięki temu uzyskasz równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. Oświetlenie centralne to podstawa, dlatego ważny jest wybór takiej lampy czy listwy oświetleniowej. Umożliwi ono wygodne korzystanie z kuchni, a jednocześnie nie będzie zanadto razić w oczy. Tu możesz zastosować lampy wiszące lub kinkiety sufitowe. Całość dobierz tak, by dobrze komponowała się ze stylem aranżacji Twojego wnętrza. Może być to jedna, podłużna lampa w stylu nowoczesnym bądź industrialnym ale także zestaw kilku sztuk. W kuchni równie dobrze sprawdzi się szklany plafon, jak i niewielkie lampy sufitowe.

Nasza wskazówka: pamiętaj, że kuchnia jest pomieszczeniem narażonym na duże ilości pary wodnej, tłuszczu czy kurzu. Nie stawiaj na lampy z materiałowymi zdobieniami w postaci abażurów czy piór 

Oświetlenie zadaniowe w kuchni 

Oświetlenie do kuchni punktowe

Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia stref roboczych, w których wykonujemy jakieś czynności.

Oświetlenie miejscowe powinno być jasne, ale nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Dlatego blat kuchenny należy oświetlić równomiernie, rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Umieść ledowe paski wzdłuż blatów kuchennych. Oświetlisz dodatkowo miejsce do pracy oraz podkreślisz wzory i fakturę swoich mebli kuchennych. Oświetlenie podszafkowe LED sprawi, że obróbka składników czy ozdabianie potraw stanie się łatwiejsze. Jeśli zależy Ci na tafli światła, która podświetla całą długość blatu, zdecyduj się na LED-y pod szafki kuchenne. 

Oświetelnie wyspy kuchennej

Zastanawiasz się, jak oświetlić wyspę w kuchni? Nic prostszego. Użyj designerskiej, lampy wiszącej, której światło skierowane będzie bezpośrednio na miejsce pracy. Może to być jedna podłużna lampa wisząca, 3 pojedyncze modele lub nowoczesny żyrandol. Jeśli to wyspa ma być tym najbardziej wyeksponowanym miejscem w całym pomieszczeniu, lampa powinna być bardziej wyeksponowana niż oświetlenie centralne w salonie. 

Oświetlenie dekoracyjne 

Kuchnia w stylu nowoczesnym z pistacjową ścianą i marmurowym stołem

Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje ono klimat w kuchni. W kuchni blat roboczy jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Światło w kuchni to nie tylko lampy pod szafkami czy jedna, główna lampa na środku pomieszczenia lub taka powieszona nad stołem. Można je wykorzystać w pomysłowy sposób, umieszczając, na przykład za zamontowanym na kuchennej ścianie telewizorem, nad elementem podwieszanego sufitu, w szafkach czy pod blatami lub meblami kuchennymi.  W niskich kuchniach, dobrze sprawdzą się kinkiety lub subtelne reflektory. Światło padające z góry oświetli wybrane punkty kuchni – możesz umieścić je nie tylko nad kuchenką, ale również przy zlewozmywaku. 

Oświetlenie w kuchni: rodzaj światła 

Wybór barwy oświetlenia do kuchni pozwala na zachowanie spójności kolorystycznej pomieszczenia, a także wpływa na atmosferę pomieszczenia. Żeby czuć się dobrze we własnym domu, nie wystarczy dobrze zaplanować instalacji elektrycznej. Istotne jest również zastosowanie światła o odpowiedniej barwie i mocy. 

Ciepłe światło nadaje wnętrzom przytulny charakter, a do tego wprawia w przyjemny nastrój. Bardzo ciepły odcień oświetlenia może nawet powodować rozleniwienie i senność. Wszystko to sprawia, że ciepła barwa światła powinna pojawić się w miejscach, w którym zależy Ci na odpoczynku i relaksie. 

Światło zimne daje wrażenie chłodu, dlatego nie jest polecane do salonów i kuchni. Doskonale nadaje się natomiast w ramach dekoracji. Tego typu żarówki często instalowane są na schodach, przy obrazach czy też na wystawach. 

Kuchnia kojarzy się z miejscem przytulnym i ciepłym, ale to nie oznacza, że jedynym dopuszczalnym wyborem będzie bardzo ciepłe światło. W kuchni zazwyczaj stosuje się kilka źródeł światła: pod szafkami, sufitowe, oświetlenie w okapie, dekoracyjne światło wewnątrz szafek. Oświetlenie w kuchni, powinno być zatem chłodniejsze, przyjemne dla oka. 

Odpowiednie oświetlenie dodaje pomieszczeniu przytulności i sprawia, że czujemy się w nim komfortowo. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, dołącz do klubu Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.