Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
ośnieżona sauna w kształcie walca

Ci, którzy uwielbiają relaks wśród pary i ciepła, zapewne nie raz zapragnęli, aby sauna domowa pojawiła się w czterech ścianach ich domu. Jest lekiem na stres, przemęczenie, bóle kręgosłupa, poprawia krążenie, nastrój i nie pozwala zapaść w zimową chandrę. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na to, jaką saunę wybrać, gdzie ją postawić oraz czego nie powinno w niej zabraknąć.

Sauna domowa i jej rodzaje

kobieta w białym szlafroku dolewająca olejka do wiadra w saunie

Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje saun:

 1. Sauna fińska – znana również pod nazwą sauny suchej. Charakteryzuje się niską wilgotnością, osiągającą poziom około 10%; i bardzo wysoką temperaturą powietrza, około 85-110 oC.
 2. Sauna mokra – jest sauną parową. Temperatura powietrza osiąga poziom od 65 do 90 oC, a wilgotność nie przekracza 40%. To wszystko za sprawą pary wytwarzanej przez specjalny piec i rozgrzane kamienie polewane wodą.
 3. Sauna infrared – to innowacyjny rodzaj sauny, w której panuje wysoka temperatura do 60oC i niska wilgotność do 25%. Za stworzenie takich warunków odpowiadają specjalne promienniki emitujące fale podczerwieni.

Jeśli chodzi o wymiary, to są one zależne od ilości osób, jakie będą korzystały z sauny oraz od pozycji, w jakiej będą się w niej znajdować. Dla pozycji leżącej długość ławki musi wynosić około 200 cm, a dla pozycji siedzącej zaledwie 60 cm. Głębokość ławki jest z reguły stała i ma 60 cm. Idealna wysokość, jaką powinna mieć sauna domowa to minimum 210 cm.

Gdyby zebrać wszystkie wymagania to dla jednej osoby wystarczające byłoby średnio 1,5 m2. Rozwiązaniem dla małych przestrzeni są gotowe kabiny, które spokojnie można zmieścić w niewielkich łazienkach, ponieważ ich wymiary są podobne do standardowych kabin prysznicowych, czyli 90×70 cm.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Koszty

Rodzaj sauny determinują najczęściej wymagania jej użytkowników, jednak trzeba też zwrócić uwagę na inne aspekty takie, jak cena, koszty eksploatacji, wymogi instalacyjne oraz sposoby na utrzymanie sauny domowej w dobrej kondycji.

Koszt budowy sauny nie można określić jedną kwotą, ponieważ zależy ona od ceny pieca, drewna, siedzisk, oświetlenia, wełny mineralnej, drzwi oraz przyłączy. Średnio trzeba założyć wydatek od 6 do 9 tysięcy złotych, który będzie zmieniał się od rozmiaru kabiny, materiałów, z jakich zostanie wykonana, a także dodatkowe udogodnienia.

Finalny koszt można pomniejszyć o robociznę, decydując się na postawienie sauny o własnych siłach. Jednak wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu, a także posiadania odpowiednich umiejętności i wiedzy. Dostępne są prefabrykowane sauny, odznaczające się szybkim i łatwym montażem oraz kompleksowym wyposażeniem. Sauny opalane drewnem są tanie zarówno w utrzymaniu, jak i w użytkowaniu. Dla saun z piecem elektrycznym trzeba liczyć się z kosztem kilkudziesięciu złotych miesięcznie, w sytuacji, gdy jedna relaksacyjna kąpiel zużywa około 3,9 kWh.

Odkryj też nasze pomysły na loggię, pokój gamingowy i warsztat.

Sauna domowa i jej zdrowotne wartości płynące z prawidłowego użytkowania

Gorące powietrze hartuje organizm i ma bezpośredni wpływ na poprawę kondycji. Działając wysoką temperaturą na dużą powierzchnię ciała, wpływa się na:

 • naczynia krwionośne – pod wpływem ciepła naczynia krwionośne powierzchniowe, naczynia śledziony, nerek i mózgu rozszerzają się, a duże pnie naczyniowe w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej zwężają,
 • wydzielanie potu, a wraz z nim z organizmu wydalana jest woda, chlorek sodu i inne minerały,
 • układ sercowo-naczyniowy – naczynia krwionośne naprzemiennie kurczą się i rozkurczają, poprawiając ich elastyczność oraz lepsze dokrwienie poszczególnych narządów,
 • układ oddechowy, zwiększając wentylację płuc,
 • napięcie mięśniowe – zostaje zmniejszone, natomiast zwiększona zostaje elastyczność włókien mięśniowych. Dzięki temu zakres ruchomości zostaje poprawiony, a dolegliwości bólowe zniwelowane,
 • przemianę materii – wraz z rosnącą temperaturą ciała o 1oC, przemiana materii rośnie o około 13%,
 • pobudliwość nerwową i wrażliwość receptorową – pod wpływem wysokiej temperatury te dwa czynniki znacznie się obniżają.

Sauna domowa – pomysły na lokalizację

Ze względu na charakter swojej konstrukcji oraz przeznaczenie, sauna domowa posiada ograniczenia co do lokalizacji. Pomieszczenie musi odznaczać się sprawną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną, a powietrze wokół kabiny powinno przepływać swobodnie. Najbardziej oczywistym miejscem na saunę jest Twoja łazienka, ale jeśli nie masz w niej wystarczająco dużo miejsca mamy dla Ciebie kilka innych pomysłów.

Sauna na poddaszu

przeszklona sauna w domu

Na poddaszu sprawdzi się przede wszystkim sauna fińska lub infrared, ponieważ sauny mokre mogą mieć wpływ na zawilgocenie ważnych elementów konstrukcji domu.

W przeciwieństwie do sutereny, poddasze idealnie spełnia wszystkie warunki potrzebne do budowy sauny – dysponuje dużą ilością wolnej przestrzeni, odpowiednią wysokością oraz dobrą cyrkulacją powietrza.

Decydując się na saunę na poddaszu, trzeba liczyć się z koniecznością wdrożenia indywidualnego projektu budowy z uwagi np. na ewentualne skosy.

Sauna w ogrodzie

kobieta wychodząca w ręczniku z wolnostojącej sauny

Miejscem wartym rozważenia jest własne podwórko. Sauna w ogrodzie wymaga trochę więcej uwagi w trakcie samej budowy, użytkowania i utrzymania, ale posiada coś, czego inne lokalizacje nie są w stanie zapewnić – klimat.

Dobudówkę nie trzeba koniecznie ustawiać w bliskim sąsiedztwie właściwego domu. Tam, gdzie nie da się doprowadzić prądu, można wykorzystać piec na drewno. Sauna w ogrodzie może też być ciekawem pomysłem na to, jak urządzić domek letniskowy.

Kto nie chciałby po odprężającej kąpieli w saunie wyjść na świeże powietrze wśród trawy i zieleni? Ganek lub mały taras to świetny pomysł na miejsce do zrelaksowania się tuż po wyjściu z gorącego wnętrza. Na nim może również stać balia lub wiadro z zimną wodą, do jeszcze mocniejszego zahartowania ciała.

Jak zbudować saunę krok po kroku?

 1. Wybierz odpowiednie miejsce. W pierwszej kolejności zdecyduj, czy sauna powinna znaleźć się na zewnątrz, czy wewnątrz domu. Następnie wybierz dokładną lokalizację: piwnica, suterena, poddasze, konkretna część ogrodu, nieużywany pokój, łazienka.
 2. Upewnij się, że sauna spełnia wszystkie wymagania co do wielkości i pojemności jej użytkowników. Pamiętaj, że na jedną osobę powinno przypadać 1-1,5 m2 powierzchni. Standardowy projekt sauny to pomieszczenie 200 cm x 200 cm, z ławkami o głębokości od 25 cm do 55 cm z zachowaniem bezpiecznej odległości co najmniej 10 cm od ściany!
 3. Wybierz materiały wysokiej jakości do budowy. Zalecane są co najmniej 12 mm deski świerka skandynawskiego, jodły kanadyjskiej lub cedru. Całość należy zaizolować wełną mineralną o grubości od 45 do 100 mm. Podłoże musi być odporne na wilgoć, wytrzymałe oraz antypoślizgowe, dlatego najlepiej nadają się do tego płytki ceramiczne, gres lub terakota.
 4. Koniecznie zachowaj odległość co najmniej 10 cm między ławką a ścianą!
 5. Zamontuj niezbędne elementy takie, jak drzwi do sauny, piecyk, jednostkę sterującą i suwak wylotu powietrza.
 6. Wybierz specjalne oświetlenie do saun – oprawki oświetleniowe. Montuje się najczęściej na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu, minimum 30 cm. Można także umieścić pod ławkami, co podbija nastrojowy, relaksacyjny klimat. Nigdy nie umieszczaj oświetlenia bezpośrednio nad piecem!
 7. Jeśli nie jesteś pewien czy wszystkie punktu z powyższej listy jesteś w stanie wykonać samodzielnie, nie wahaj się zasięgnąć pomocy specjalisty. Poproś elektryka o zamontowanie sauny, co pozwoli uniknąć kosztownych błędów oraz oszczędzi nerwów.
grafika przedstawiająca instrukcje zbudowania sauny domowej
grafika przedstawiająca instrukcje zbudowania sauny domowej

Niezbędne akcesoria i meble w saunie domowej

Saunę warto wyposażyć w akcesoria uprzyjemniające korzystanie z kąpieli parowych. Mogą być to:

 • Termometry tarczowe
 • zaawansowane urządzenia do pomiaru temperatury,
 • higrometry, czyli mierniki wilgotności,
 • drewniane, miedziane lub ze stali nierdzewnej wiaderka na wodę,
 • łyżki lub czerpaki do polewania kamieni wodą,
 • klepsydry piaskowe do odmierzania spędzonego czasu,
 • osłony do pieców,
 • drewniane podgłówki,
 • ergonomiczne ławki relaksacyjne,
 • olejki lub esencje zapachowe,
 • innowacyjne rozpylacze wody, które automatycznie zraszają kamienie wodą.

Sauna domowa to prywatne SPA we własnych czterech ścianach. Jeśli Ty również chcesz stworzyć w domu centrum relaksu, dołącz do klubu Westwing i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami.