Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Mieszkanie z antresolą

Masz mieszkanie w którym ledwo co się mieścisz? Zawsze możesz uzbierać odpowiednią kwotę, by odkupić sąsiadujące lokum, zrobić generalny remont i cieszyć się dużą powierzchnią. To jest wersja optymistyczna. A może jednak posiadasz niewielkie, aczkolwiek wysokie mieszkanie ale niewielkie fundusze? Musisz wykazać się kreatywnością! Dobrym rozwiązaniem na oszczędzenie kilku metrów kwadratowych jest antresola, na której możesz urządzić sypialnię lub kącik biurowy. Poniżej podpowiemy Ci jak ją zbudować i zaaranżować.

Jak zrobić antresolę?

Antresolę możesz zbudować zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie lub na poddaszu, ale także w standardowym wnętrzu w bloku. Wszystko zależy od funkcji, jaką ma ona pełnić.

Przed rozpoczęciem budowy całej konstrukcji, musisz zastanowić się na jakiej wysokości powinna zostać zainstalowana. Wersja maksimum, która pozwala na swobodne poruszanie się zarówno na i pod antresolą wynosi min. 200 cm. A więc całe mieszkanie powinno mieć łączną wysokość około 400-450 cm.

Aby stworzyć miejsce do spania na antresoli potrzebujesz około 120 cm – tyle wystarczy, by swobodnie usiąść. To zmniejsza niezbędną wysokość mieszkania do 340–350 cm (razem z konstrukcją).

Wersją minimalną będzie około 100 cm. Możesz umieścić tam półki na książki zbudować garderobę lub potraktować jak mały schowek na rzeczy sezonowe.

Ważnym elementem konstrukcyjnym jest wejście na antresolę. Jeśli ma ona pełnić funkcję dodatkowego pokoju, gdzie częstotliwość wchodzenia i schodzenia jest wysoka, powinna być wyposażona w proste lub kręcone schody o standardowych proporcjach. Jeśli to możliwe, powinny być również zabezpieczone poprzez poręcz.

Antresola – zbuduj ją w kilku krokach

Antresolę buduje się z elementów drewnianych lub stalowych (wybór materiału zależy nie tylko od stylu mieszkania, ale także od funkcji, jaką ma ona pełnić). Przy większych projektach warto skonsultować się z konstruktorem, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania, co zapewni bezpieczne korzystanie z antresoli.

 1. Krok

  Określ zastosowanie antresoli, materiał z jakiego zostanie zbudowana oraz rodzaj wejścia jakie będzie do niej prowadzić.
 2. Krok

  Wywierć otwory, dzięki którym konstrukcja będzie trzymać się nad podłogą. Przewierć legary wzdłuż, zaznacz ołówkiem na ścianie miejsca, w których pojawią się otwory (w tym celu przyłóż deskę do powierzchni) i wywierć dziury na kotwy.
 3. Krok

  Zamontuj kotwy (chemiczne lub rozporowe). Następnie delikatnie przymocuj belki. Na koniec wyrównaj i otynkuj powstałe połączenia. W razie konieczności, pomaluj ściany.
 4. Krok

  Na przymocowanych legarach połóż podłogę. Zamontuj schody i barierki. Zabezpiecz także deski. W tym celu możesz zastosować impregnat gruntujący do drewna lub inny preparat.

Łóżko na antresoli

Łóżko na antresoli to istny hit! Pozwalają na zaoszczędzenie znacznej części powierzchni, a także na nietypową dekorację pomieszczenia.

Zacznij od odpowiedniego oświetlenia. Pamiętaj, że im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej go dociera do celu. Jednakże, jeśli zdecydowałeś się na antresolę w standardowym bloku, odradzamy intensywne światło bezpośrednio nad nią. Znacznie lepiej sprawdzą się lampy kierunkowe, które nie będą oślepiały osoby leżącej na łóżku.

Jeśli chcesz na antresoli umieścić pełnowymiarowe łóżko pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę jego wysokość. A co powiesz na sam materac lub ustawienie go na paletach? Materac zamiast łóżka można umieścić pod sufitem, jeśli antresola jest na tyle niska (na przykład 120 cm), że nie da się po niej poruszać w wyprostowanej pozycji. Sam materac jest dużo niższy od łóżka z materacem, dzięki czemu korzystanie z takiego posłania jest znacznie bezpieczniejsze. Dodatkowo nie będziesz miał wrażenia, że leżysz centralnie pod sufitem.

Antresola: jak ją zaaranżować?

W zależności od wysokości Twojego mieszkania, możesz zaaranżować ją w dowolny sposób! Dzięki swojej wielofunkcyjności może posłużyć nam jako miejsce do spania, kącik do pracy lub strefę do przechowywania rzeczy. Świetnie sprawdzi się także jako miejsce zabaw dla najmłodszych.

Otwarte przestrzenie, wysokie mieszkanie i jasne kolory to także idealny materiał na loftowe wnętrze. Hitem w ostatnim sezonie są domy aranżowane w stylu rustykalnym. Największą popularnością cieszą się projekty domów na wzór współczesnej stodoły. Ich bryła przypomina konstrukcję stodoły, jednak jedna ze ścian najczęściej jest przeszklona. Domy tego typu posiadają jedno piętro oraz wysoki, spiczasty dach, pod którym znajduje się miejsce na antresolę.

Antresola to przestrzeń, którą uzyskuje się przez wydzielenie z pomieszczenia jego górnej części – nie stanowi ona jednak osobnej kondygnacji. Stanowi ona rewelacyjne rozwiązanie dla małych mieszkań, których powierzchnia magazynowa jest znacznie ograniczona. Jej dużym atutem jest fakt, że pasuje do każdego rodzaju wnętrz i każdego stylu. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.