Biały regał na któym znaduje się walon z kwiatami oraz system inteligentnego domu

Gdzie się nie obejrzysz, w łatwy sposób możesz dostrzec nowe technologie, które na stałe wpisują się w nasze codziennie życie. Postęp technologiczny płynie w niesamowitym tempie. Z roku na rok, a nawet z miesiąca na miesiąc, pojawiają się nowe urządzenia i systemy, które mają poprawić jakość naszego życia. Tak jest również w kwestii wyposażenia domu i mieszkania. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik o tym czym jest inteligentny dom i jak działa. Zainspiruj się z Westwing!

Jak działa inteligentny dom?

Nowoczesny salon z czarnym, okrągłm stolikiem kawowym, dwoma pufami oraz pomarańczową sofą

Inteligentny dom to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Są to powszechnie znane urządzenia połączone w jeden zintegrowany system. Tzw. inteligentne domy to po prostu sieć czujników i detektorów na terenie całej nieruchomości, „podpiętych” pod jeden centralny system zarządzania wszystkimi instalacjami. Innymi słowy, system sam podejmie działania w sytuacjach kryzysowych, w razie pożaru uruchomi procedurę awaryjną, gdy wyczuje ruch w pomieszczeniu – włączy światło i podniesie temperaturę.

Inteligentny dom możesz zaaranżować w indywidualny sposób i wgrać ustawienia kompatybilne z Twoim trybem życia. Domownicy mogą prosto z własnego smartfona zmieniać natężenie światła, temperatury ale także włączać i wyłączać urządzenia elektryczne podpięte do gniazdek.

Co jest podstawą w inteligentnym domu?

Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. Dodatkowo, wraz z funkcjonalnością domu, jego działanie powinno nieść za sobą zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a co za tym idzie, obniżenie rachunków za prąd. Istota systemu automatyki budynkowej polega na zintegrowaniu w jedną całość domowych urządzeń, by mogły współpracować zgodnie, bez ingerencji człowieka.

Zalety inteligentnego domu

Czarny regał w białym salonie na którym znajdują się książki oraz dekoracje do domu

Sukces inteligentnych systemów polega na wymianie i współdzieleniu informacji. Projektując go, mamy na uwadze fakt, że ten sam sygnał z czujnika ruchu, może być odbierany przez wiele urządzeń i równocześnie wpływać na pracę oświetlenia, ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji w pomieszczeniu. Inteligentny dom ma za zadanie poprawić poziom bezpieczeństwa w domu, umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się w mieszkaniu pod nieobecność właścicieli, a także pozwala zminimalizować koszty związane z potencjalnymi awariami, włamaniem lub kradzieżą. W momencie wtargnięcia do środka nieproszonego gościa, system może włączyć światła we wszystkich pomieszczeniach oraz w ogrodzie, by spłoszyć intruza.

Podstawowe produkty inteligentnego domu

Jadalnia połączona z kuchnią w mieszkaniu na poddaszu

Podstawę systemu stanowią centralki. Służą do połączenia wszystkich komponentów w jedną sieć, a następnie udostępniają panel sterowania użytkownikowi. Przeważnie są podłączane do routera Wi-Fi, dzięki czemu możesz kontrolować je z pozycji własnego telefonu lub komputera z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko dochodzi zasięg Internetu. Centralki to malutkie skrzyneczki, które różnią się pomiędzy sobą podzespołami (a więc wydajnością) oraz kompatybilnością (czyli funkcjonalnością).

Najważniejsze są te, które odpowiadają za bezpieczeństwo, ich zadaniem jest wykrywanie zagrożeń i nieprawidłowych sytuacji oraz ostrzeganie przed nimi domowników. Należą do nich m. in. czujniki: dymu, gazu, czadu, temperatury, okien i drzwi, ruchu i oświetlenia.

Produktem, który wchodzi w skład inteligentnego domu jest także inteligentne gniazdko zwane także smart plug. To urządzenie, które umieszczamy w klasycznym gniazdku. Pozwala ono na to, by użytkownik, otrzymał możliwość włączania lub wyłączania podłączonych urządzeń w trybie zdalnym. Zapewne wiele razy zdarzało Ci się wrócić do domu z powodu obaw przed nie odłączonym żelazkiem z gniazdka lub nieraz zastanawiałeś się, czy wyłączyłeś zupę, która grzała się na kuchence. Dzięki inteligentnym gniazdkom, możesz zarządzać zdalnie, urządzeniami podłączonymi do sieci i rozwiać swoje obawy logując się do aplikacji.

Spora część urządzeń typu smart plug pozwala również ustalać harmonogram (czyli na przykład automatyczne wyłączanie urządzeń po godzinie 22.00). To duży krok w stronę ochrony środowiska, ale także dbania o zasoby w naszym portfelu.

Jak zmienić Twój dom w inteligentny dom?

Każde zmiany powinny być wprowadzane metodą małych kroków. Tak, byś mógł sprawdzić, czy dana nowinka technologiczna przypada Ci do gustu. Nowoczesna instalacja elektryczna jest podstawą bezpiecznego i energooszczędnego domu, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników i to te aspekty warto wziąć pod uwagę na samym początku wprowadzanych zmian. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które przygotowują systemy instalujące to rozwiązanie. System inteligentnego domu można skomponować samodzielnie, ale czasem lepszym rozwiązaniem może być wybór gotowego zestawu – przede wszystkim wtedy, gdy nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z tym zadaniem oraz gdy gotowy układ doskonale pasuje do naszych potrzeb.

Początkowo skup się na systemach alarmowych, czyli na monitoringu i czujnikach dymu oraz na oświetleniu. Jeśli w łatwy sposób opanujesz ich obsługę i zauważysz, że znacząco poprawia to Twój komfort życia, pójdź o krok dalej i zainstaluj system rolet lub inteligentne gniazdka.

Użytkownicy domowych systemów inteligentnych zapewniają, że są one niezmiernie przydatne na co dzień oraz łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Jest to duży krok w stronę nowoczesnych technologii ale kto wie czy za kilka lat inteligentny dom nie będzie już standardem?

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu, a także ciekawych porad dotyczących nowości wnętrzarskich!