Kilka wałów malarskich pokrytych farbą

Wraz z upływem czasu przychodzi taki moment, w którym postanawiamy dokonać zmian i odświeżenia w swoich czterech ścianach. Warto się do nich odpowiednio przygotować, uwzględniając plan, zakup materiałów czy wybór odpowiednich fachowców. W niniejszym poradniku Fixly podpowiada, jak przeprowadzić remont mieszkania w bloku.

Według danych z raportu “Jak remontują Polacy” serwisu Fixly, w 2019 roku aż 49 proc. osób przeprowadziło prace remontowe w swoich mieszkaniach. Sezon na zmiany we wnętrzach zaczyna się w kwietniu i trwa aż do września. Najczęściej obejmują one remont kuchni i salonu, a w dalszej kolejności łazienkę, sypialnię i resztę pomieszczeń. Co 5 remontujący zdecydował się na generalną przebudowę mieszkania, łącznie np. z remontem balkonu.

Jeśli planujemy remont mieszkania w bloku, to powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Dzięki temu sprawniej przeprowadzimy prace, lepiej będziemy kontrolować zachodzące zmiany, a także dotrzymamy założonego budżetu. Od czego zatem należy zacząć przygodę z remontem?

Przygotowania do remontu mieszkania w bloku

1. Lista prac do wykonania

Sporządzenie listy zmian, które chcemy wprowadzić w naszym mieszkaniu to pierwsza rzecz, którą warto wykonać. Dokładna rozpiska będzie dla nas podstawą do tego, by w dalszej kolejności oszacować koszty i sporządzić harmonogram remontu. Istotna jest w tym przypadku priorytetyzacja, czyli ustalenie, które prace są z naszego punktu widzenia najważniejsze i najpilniejsze do zrobienia.

2. Ustalenie budżetu

Gdy już wiemy, jakie zmiany chcemy wprowadzić w mieszkaniu możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest ustalenie budżetu i przygotowanie kosztorysu remontu. Na koszty przeprowadzenia remontu składają się dwa elementy – opłata za zakup materiałów oraz robociznę. Warto przyjąć dolną oraz górną granicę budżetu, jakim dysponujemy na wymarzone zmiany w aranżacji. W porozumieniu z ekipą remontową (i ewentualnie projektantem) będziemy mogli zoptymalizować nasze założenia tak, aby końcowy wydatek nie przekroczył maksymalnej kwoty przeznaczonej na renowację.

3. Wybór sprawdzonych wykonawców

Sprawdzona ekipa fachowców to klucz do sukcesu każdego remontu. Nie tylko wzorowo przeprowadzą niezbędne prace, ale także doradzą w zakresie funkcjonalnych rozwiązań czy wyboru materiałów. Sprawdzonych wykonawców od remontów i wykończenia znaleźć można w aplikacji mobilnej Fixly bądź na stronie internetowej. Wystarczy dodać zlecenie, a zainteresowani realizacją fachowcy sami wyślą swoje oferty. Zazwyczaj pierwszą odpowiedź zlecający otrzymuje już po kilku minutach. Na Fixly można sprawdzić opinie na temat danego specjalisty, które wystawili mu wcześniejsi klienci, upewniając się tym samym, że jego usługi są polecane przez innych.

W zależności od tego, jak daleko idące zmiany mają zajść w aranżacji mieszkania, można rozważyć zatrudnienie projektanta. Jeśli planujemy wprowadzić całkowicie nowy wystrój, to warto poprosić o pomoc specjalistę, który doradzi i pomoże zaprojektować wnętrze z naszych marzeń.

Zakup materiałów

Wybór koloru farb do ścian czy nowych baterii przy remoncie łazienki to dla wielu najprzyjemniejsza część remontu. Dzięki założonemu wcześniej budżetowi będzie nam łatwiej wybrać materiały tak, aby nie przekroczyć kosztów remontu. Aby nieco zaoszczędzić można poszukać promocji lub dokonać części zakupów za pośrednictwem ekipy remontowej – fachowcy mogą mieć zniżki w sklepach budowlanych.

Przy zakupie materiałów należy pamiętać o tym, by wziąć o 10-15% więcej ilości lub sztuk danego produktu. Szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na artykuły objęte promocją bądź końcówki kolekcji. Warto pamiętać, że część materiałów zmarnuje się w trakcie wykonywania prac (np. podczas docinania płytek). Odpowiedni zapas pomoże uniknąć sytuacji, w której zabraknie nam kilku sztuk danego materiału.

Kolejność prac remontowych

Przed rozpoczęciem remontu warto sporządzić z wykonawcą harmonogram prac. Będziemy dzięki niemu wiedzieć, kiedy i co będzie działo się w naszym mieszkaniu. Poniżej prezentujemy listę prac do wykonania w przypadku generalnego remontu mieszkania w bloku. Oczywiście w zależności od skali zaplanowanych zmian, niektóre etapy zostaną pominięte.

Prace konstrukcyjne i instalacyjne

Remont mieszkania zaczyna się od najbardziej inwazyjnych i skomplikowanych robót. Należą do nich z pewnością prace konstrukcyjne (które obejmują m.in wyburzenie i postawienie ścian działowych) oraz wszelkie zmiany związane z modernizacją instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej.

Etap prac mokrych

Teraz pora przystąpić do tzw. prac mokrych. Polegają na demontażu starych elementów, np. skuwaniu płytek, zdzieraniu tapety czy zdejmowaniu paneli. Następnie fachowcy poświęcą czas na montaż sufitów podwieszanych i przygotowanie ścian do malowania (gipsowanie oraz ewentualne wyrównywanie) czy też renowację posadzki.

Wykończenie mieszkania

Gdy zakończone zostały wszystkie roboty mokre, można rozpocząć wykończenie mieszkania. Ekipa remontowa w pierwszej kolejności zajmie się malowanie sufitów, wykończeniem ścian, a na końcu położeniem płytek i montażem paneli. Jeśli nie jesteś pewien, jak malować ściany, lepiej powierz to fachowcom. Na sam koniec pozostaną wszelkie prace montażowe, m.in.: założenie gniazd elektrycznych, włączników, instalacja lamp, sprzętów AGD i RTV, montaż szafek oraz mebli.

Remont mieszkania w bloku – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim rozpoczniemy realizację remontu, warto zdecydować się na podpisanie umowy z wykonawcą prac. Zwłaszcza, gdy przedmiotem usługi jest kapitalny remont mieszkania, a nie tylko remont pokoju. Umowa to najlepsze zabezpieczenie dla obu stron, która potwierdza wszystkie wcześniejsze ustalenia dotyczące harmonogramu prac, kwestii rozliczenia czy ewentualnych reklamacji.

Dobrze jest również zadbać o logistykę życia codziennego domowników na czas remontu domu. Niektóre prace mogą być uciążliwe dla osób pracujących bądź uczących się zdalnie. Dlatego też tak istotny jest odpowiedni harmonogram, który pomoże przygotować domowników na okres prowadzenia robót.