Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
ćciana w salonie glamour wymalowana do połowy na różowo ze złotym stolikiem i różową pufą

Po wyborze i kupnie swojego nowego, wymarzonego M4, przychodzi moment wykończenia mieszkania. Wbrew pozorom, zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Jak się za to zabrać? Czy wzywać fachowców? Na jakie wykończenia się zdecydować? Poznaj nasze wskazówki i spraw, aby wykończenie mieszkania stało się łatwizną!

Co zaliczamy do wykończenia mieszkania? 

Pojęcie „prace wykończeniowe” może wskazywać na ich pojawienie się w końcowej fazie budowy budynku. Nic bardziej mylnego – w zakres prac wykończeniowych wchodzą również tak ważne pierwotne etapy budowy, jak ułożenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz grzewczej i elektrycznej, postawienie ścian działowychczy ułożenie podłogi. Podczas remontu kuchni lub łazienki jest to również ułożenie glazury oraz montaż wyposażenia sanitarnego. Innymi słowy jest to cała masa roboty! 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? 

Rozpoczynając prace remontowe warto jest sporządzić kosztorys remontu. Unikniesz tym samym ukrytych kosztów i wielu zaskoczeń. Koszt wykończenia mieszkania uzależniony jest oczywiście od wielu czynników. Po pierwsze czy decydujemy się robić wszystkie prace samodzielnie czy też wzywamy fachowca. Następnie istotne jest to na jakich produktach będziemy bazować. Ostatecznie zwróćmy uwagę na koszt wykończenia, na którego wpływ ma jego ogólny stan oraz metraż. Szacuje się, że koszt wykończenia mieszkania to 1100-1600 zł za każdy m². Kwota ta dotyczy średniego standardu. Jeśli zdecydujesz się wykończyć mieszkanie stosunkowo skromnie, możesz zapłacić mniej, jeśli zaś wybierzesz materiały z najwyższej półki cenowej, z pewnością przekroczysz te założenia. 

Stan surowy, deweloperski a wykończenie pod klucz 

Decyzja zapadła. Kupujesz mieszkanie! Przed Tobą decyzja o jego wykończeniu. Do wyboru mamy możliwość zakupu lokalu w stanie surowym, deweloperskim lub pod klucz. Którą wybrać? Czym się kierować? Twoim orężem w podejmowaniu decyzji jest wiedza. Oto najważniejsze informacje, które ułatwią czytanie umów i analizę dokumentów dostarczonych przez dewelopera. 

Wykończenie mieszkania: stan deweloperski 

Zazwyczaj przez stan deweloperski rozumiemy wykończenie mieszkania w bardzo ograniczonym zakresie. Za budynek w stanie deweloperskim uważa się taki, który jest całkowicie wykończony z zewnątrz, ma ocieplony dach i rozprowadzone instalacje. Ściany gotowe są do malowania a posadzki do wykonania podłóg. Do listy prac, które powinny zostać ukończone, zalicza się: 

 • Montaż drzwi wejściowych i okien wraz z parapetami, 
 • Położenie tynków, 
 • Zrobienie wylewki podłogowej, 
 • Przygotowanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej wraz z ich rozprowadzeniem, 
 • Montaż grzejników. 

Wykończenie mieszkania: stan pod klucz 

Duża łazienka z wanną w drewnie z dużymi oknami

Pakiet pod klucz to duża oszczędność czasu. To deweloper bierze na siebie zatrudnienie i skoordynowanie prac poszczególnych ekip pracowników. To deweloper dokonuje wyceny, ustala termin zakończenia prac –  Ty wpłacasz jedynie zaliczkę oraz wskazujesz elementy wyposażenia, które mają się znaleźć w nowym lokalu. W wykończeniu pod klucz gwarancja spoczywa na deweloperze, jeśli sam szukasz ekipy, możesz mieć problem z rzetelnością i terminowością pracowników. 

Wykończenie mieszkania: stan surowy 

Jeśli dom lub mieszkanie osiąga stan surowy zamknięty, oznacza to, że zakończono w nim wszelkie prace konstrukcyjne oraz, że we wszystkich otworach zewnętrznych są już okna i drzwi, a jeżeli garaż przewidziany jest w bryle budynku – także brama garażowa jest na swoim miejscu. Jest to dom bez wykończenia i instalacji. Generalnie, stan surowy zamknięty w przypadku nieruchomości odnosi się głównie do domów jednorodzinnych lub innych, większych obiektów na przykład budynków użyteczności publicznej. Warto podkreślić, że nie zdarza się sytuacja, gdzie deweloper wznosi osiedle mieszkaniowe w stanie surowym zamkniętym i zaczyna sprzedaż. 

Wykończenie mieszkania z fachowcem czy samodzielnie 

Samodzielnie wykonany remont mieszkania to ogromna, gwarantowana satysfakcja. Czy jednak wszystko jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie? Oczywiście, wszystko zależy od naszych własnych umiejętności i dostępnego wolnego czasu. Metodą prób i błędów jesteś w stanie wykonać dowolne prace wykończeniowe. Będą to: 

 • dopasowanie i ukrycie wszystkich instalacji (elektrycznych, wodno – kanalizacyjnych, gazowych, wentylacyjnych, centralnego ogrzewania) – 
 • wylewki na podłogach 
 • tynki na suficie i ścianach 
 • lekka zabudowa, czyli montaż ewentualnych sufitów podwieszanych czy ścianek działowych; 
 • wygładzanie i szpachlowanie ścian 
 • malowanie i/lub tapetowanie ścian, prace glazurnicze i montaż ewentualnych dekoracji ściennych (cegieł, płyt betonowych itp.); 
 • montaż widocznych elementów instalacji, m.in. włączników światła i kontaktów, grzejników, kratek wentylacyjnych itp; 
 • montaż podłogi (np. parkietu drewnianego, paneli podłogowych czy płytek). 

Jeśli jednak nie masz wystarczającej ilości czasu i cenisz sobie wygodę, zdecydowanie warto przynajmniej część prac zlecić ekipie zewnętrznej. 

Wykończenie ścian – rodzaje 

Ściany można wykończyć na wiele sposobów – i mogą one znacznie wpłynąć na charakter i wygląd danego wnętrza. Podstawowym wykończeniem ścian jest pokrycie ich tynkiem. Tu mamy do wyboru tynk mokry lub suchy. Nowe ściany będą jeszcze przez jakiś czas wysychać, pracować, mogą pojawiać się pęknięcia i zarysowania. Z tego powodu warto odczekać co najmniej kilka miesięcy, żeby można było myśleć o dalszym wykończeniu. Wykończenie mieszkania to również wybór odpowiedniego koloru i dekoracji na ściany. 

Oprócz najpopularniejszych farb rozmaitego typu, w tym bardzo modnych tablicowych i magnetycznych, do wyboru są przeróżne okładziny, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno, przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie znów modne są też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo nowoczesną grafikę. 

Jaki kolor ścian do jasnej podłogi? 

Do jasnej podłogi będą pasować niezbyt intensywne i nasycone i stonowane kolory ścian. Dobór barw na ścianach zależy także od tego, na jakie meble się zdecydujemy. Przy jasnym kolorze podłogi i jasnych meblach możesz pomyśleć o nieco mocniejszym, ciemniejszym kolorze na ścianach, który doda wnętrzu charakteru. Równie dobrą, opcją będą jasne i pastelowe kolory ścian oraz jasne podłogi – takie połączenie zapewni efekt lekkości i świeżości. 

Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi? 

W połączeniu ciemną podłogą, jedną z propozycji jest wykorzystanie jasnych i neutralnych kolorów, np. złamanej bieli, beżu, kremu lub ecru – w ten sposób pomieszczenie nabierze przestronności i nie będzie sprawiało wrażenia zbyt ciemnego, nawet jeżeli nie należy do najlepiej oświetlonych. Bardzo eleganckim ale i niebezpiecznym jest zestawienie ciemnej podłogi i ciemnych ścian. Możesz w ten sposób uzyskać efekt niezwykle przytulnego, kameralnego i stylowego salonu. Warunkiem jest jednak jego dobre oświetlenie i wprowadzenie kontrastowych, jasnych dodatków. 

Wskazówka: Połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi ścianami pomniejszy pomieszczenie, więc nadaje się głównie do nieco większych wnętrz.

Zmiana podłogi 

Zmiana podłogi to duża operacja podczas remontu domu. Jej wybór zależy od wielu czynników. To zależy od kilku czynników. Jeśli masz np. psa, warto zdecydować się na inny rodzaj podłogi niż drewniana. Jeśli podłoga w salonie połączona jest z kuchnią, w tej strefie najlepiej wybrać trwały i odporny na zawilgocenia materiał wykończeniowy. 

Najbardziej popularnymi rodzajami podłóg są podłogi z drewna, podłogi laminowane, płytki ceramiczne oraz wykładziny. Możesz jednak zastosować niestandardowe rozwiązania i wybrać np. cegłę na podłogę lub żywicę. 

Kupno mieszkania to dopiero pierwszy krok – kolejnym jest wykończenie mieszkania i jego urządzenie, które może przysporzyć nie lada wyzwań. Jeśli szukasz wskazówek i porad do stworzenia pięknego domu, zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze dedykowane  kampanie i promocje.