Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Zbliżenie basenu z krzesłami wiklinowymi

Wyobraź sobie: lato, upał, a Ty siedzisz na leżaku z drinkiem i koszem pełnym egzotycznych owoców, by po chwili wskoczyć do basenu z orzeźwiającą wodą… To wcale nie musi być wizja rodem z wakacji all inclusive! Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem lub posiadasz wakacyjną działkę, możesz zbudować swój własny basen w ogrodzie! Jak to zrobić? Zainspiruj się!

Co należy wiedzieć o basenie w ogrodzie

Planujesz budowę basenu? Pamiętaj, by dobrze wszystko zaplanować. Jeśli wymarzyłeś sobie duży basen w ogrodzie to pewnie wiesz, że zgodnie z prawem budowlanym, przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia w wydziale architektury i budownictwa. Jeśli już ustaliłeś jak duży ma być Twój basen, pora zastanowić się nad miejscem, w którym ma stanąć. Dobrze wybrać je jeszcze na etapie powstawania ogrodu, zdarza się jednak, że decyzja zapada później, kiedy aranżacja ogrodu jest już gotowa  – zastanów się wtedy, jak urządzić ogród, żeby szkody były jak najmniej widoczne.

Wybierz lokalizację

O czym powinieneś wiedzieć wybierając lokalizacje na basen w ogrodzie? Przede wszystkim miejsce powinno być nasłonecznione – wtedy woda naturalnie będzie się nagrzewać, oraz blisko domu, tak żeby zminimalizować koszty dodatkowych instalacji elektrycznych i hydraulicznych. W pobliżu basenu nie powinno być także drzew – spadające liście czy gałęzie będą skutecznie uprzykrzały basenowy relaks, a ewentualnie rozrastające się korzenie w przyszłości mogą uszkodzić jego konstrukcję. No i bardzo ważna rzecz: w miejscu planowanej budowy nie mogą przebiegać pod ziemią żadne instalacje, zwłaszcza gazowe i elektryczne. Jeśli zdecydujesz się na przenośny basen, część z tych problemów nie będzie Cię dotyczyła.

Basen w ogrodzie – rodzaje

Basen w ogrodzie otoczony drzewami i murem

Nasz klimat z roku na rok coraz bardziej się ociepla, a popularność basenów ogrodowych rośnie. Producenci proponują różne rodzaje dostosowane do możliwości finansowych, wielkości działki czy ukształtowania terenu. Każdy, w zależności od swoich preferencji, znajdzie odpowiedni basen dla siebie. Jako dwa podstawowe rodzaje wyróżniamy baseny stacjonarne i przenośne.

Basen stacjonarny

Prawdopodobnie będziesz z niego korzystał tak długo, jak długo będziesz mieszkał w swoim domu. Dobrze się więc zastanów nad wyborem. Przemyśl dokładnie wielkość i głębokość basenu – pamiętaj, że im większy, tym wyższe koszty utrzymania. Jego montaż to poważna sprawa – lepiej zlecić go profesjonalistom, ale do niektórych rzeczy możesz przygotować się sam. O czym powinieneś wiedzieć?

Projektowanie basenu stacjonarnego

Fotel i stolik ustawione na brzegu basenu

Najlepszym, ale i najdroższym  rozwiązaniem jest basen betonowy. Wymaga on przemyślenia wszystkiego od A do Z, bo taki basen pozostanie z Tobą w tym miejscu na długo. Sam możesz określić jego wielkość, głębokość, zaprojektować kształt i sposób wykończenia. O taki basen musisz dbać na co dzień jeśli chcesz cieszyć się krystalicznie czystą wodą, ale także po zakończeniu sezonu. To decyzja na lata, ale korzyści są nieocenione. Tańszą alternatywą dla basenu betonowego może być poliestrowy – czyli gotowa niecka basenowa wpuszczona w ziemię.

Budowa basenu stacjonarnego

Nie szalej z metrażem – w basenie o wymiarach 10 x 5 m i głębokości 1,5 m można już swobodnie popływać. Pamiętaj, że po wykopaniu niecki musisz przygotować ją pod podłączenie instalacji dostarczających i filtrujących wodę. Zanim to zrobisz warto sprawdzić poziom wód gruntowych żeby później uniknąć niemiłej niespodzianki w postaci zniszczeń. Dopilnuj szczelności basenu – w dużej mierze zależy ona od materiału, z jakiego jest zrobiony. 

Najpopularniejszym i najtrwalszym sposobem jest wylanie niecki basenowej z betonu, choć niektóre firny proponują także baseny z drewna, żelbetu lub bloczków betonowych. Dla wzmocnienia, warto na wyrównanym dnie wykopu zainstalować płytę denną ze zbrojonego żelbetu.

Uszczelnianie basenu stacjonarnego

Niektórzy, żeby mieć pewność co do stuprocentowej szczelności stosują dodatkowe uszczelnienie z grubej folii z tworzywa sztucznego – przygotowuje się ją na wymiar basenu. Przed zaizolowaniem trzeba zainstalować w niecce wszystkie przewody instalacyjne: filtry, skimery (urządzenia, które zbierają zanieczyszczenia z dna), oświetlenie. Wnętrze basenu możesz  wykończyć na wiele sposobów – pomalować specjalną impregnującą farbą do basenów lub wyłożyć płytkami odpornymi na wodę, chlor i mróz. Najtańszą wersją basenu stacjonarnego jest gotowy model z poliestru – montuje się go bardzo szybko bezpośrednio w ziemi, nie wymaga wykańczania, jest dostępny w kilkunastu kolorach a droższe modele wyposażone są w automatyczne systemy oczyszczające. Na koniec pozostaje Ci wykończyć otoczenie basenu – najczęściej robi się to przyjemnym dla stóp drewnem, nieregularnym kamieniem lub antypoślizgowymi płytkami.

Ekologiczny basen w ogrodzie

Jest niedrogi w użytkowaniu, nie wymaga tylu zabiegów pielęgnacyjnych co tradycyjny basen w ogrodzie, a jakością wody dorównuje mu w stu procentach. No i naturalnie wygląda pięknie wpisując się w otaczający krajobraz. Możesz zaaranżować go na różne sposoby – tak, aby przypominał dzikie jeziorko, leśny staw lub źródełko na piaszczystej plaży. Nie wymaga skomplikowanych instalacji do filtrowania wody, bo ta sama się oczyszcza w dodatku w naturalny sposób, bez użycia chloru i innych środków chemicznych. Najważniejszym elementem jest filtr bagienny działający jak gruntowo-roślinna oczyszczalnia ścieków.

Ekologiczny basen – dodatkowe informacje

Pływająca opona dla dzieci w basenie

Basen możesz ukształtować wedle własnych potrzeb – dla dzieci niezbędne będzie płytkie zejście i bezpieczne miejsce do zabawy, dla dorosłych głębsza cześć do pływania. Pamiętaj, żeby wyłożyć nieckę specjalną hydroizolacyjną folią lub 30 cm warstwą gliny i odpowiednio wykończyć – najczęściej robi się to układając kamienne dno. Ważne jest również umocnienie brzegu zapobiegające przelaniu się wody podczas podniesienia jej poziomu. W tym celu buduje się studzienkę chłonną wypełnioną żwirem lub kamieniami, a wierzch pokrywa otoczakami formując plażę. Brzegi stawu kąpielowego mogą być naturalnie porośnięte roślinnością albo otoczone drewnianymi pomostami lub murkiem z kamieni rzecznych. Budowa takiego sztucznego jeziorka nie jest łatwa i lepiej powierzyć ją doświadczonym specjalistom.

Basen przenośny

W odróżnieniu od stacjonarnych basenów, które wymagają wkopania w ziemię, baseny przenośne stawia się na gruncie. Sprawdzają się na posesjach o mniejszych powierzchniach, gdzie nie ma możliwości wybudowania dużego basenu. Są też jedynym rozwiązaniem wtedy, gdy nieruchomość znajduje się na gruncie z wysoko podchodzącymi wodami gruntowymi, ciągiem instalacji elektrycznych lub wodnych wkopanych w ziemię. Wtedy budowa basenu wkopanego w ziemię nie jest możliwa. Decydując się na zakup basenu przenośnego, z pewnością natkniesz się w sklepie na rożne jego rodzaje.

Basen dmuchany

Dmuchany basen z pływającym różowym flamingiem

Jeśli masz mały ogród i wiesz, że z kąpieli będą korzystać głównie dzieci, dobrym wyborem będzie basen dmuchany. Postawisz go gdzie chcesz (ważne, żeby podłoże było równe) i kiedy chcesz (basen można w każdej chwili złożyć). Taki basen w ogrodzie nie kosztuje wiele, zajmuje mało miejsca, nie musisz dbać, kiedy skończy się lato, wystarczy go wypompować i schować. Jeśli masz domek ogrodowy, w którym przechowujesz akcesoria ogrodowe, na pewno znajdzie się w nim także miejsce na złożony basen.

Dmuchane jacuzzi

Oprócz tanich wariantów dla najmłodszych istnieją modele bardziej zaawansowane, które przypominają dmuchane jacuzzi. Możemy postawić je w ogrodzie, a w pochmurne dni na tarasie – te droższe same nawet podgrzewają wodę i mają funkcje masażu. Takie dmuchane baseny służą nie tylko do schłodzenia w upalne dni, ale oferują relaks również podczas kapryśnej aury. Dzięki cyfrowemu panelowi sterowania łatwo wyregulujesz temperaturę wody, moc bąbelków, albo włączysz pompę filtrującą wodę. Basen dostępny jest w kilku rozmiarach – w takim o pojemności 600 l zrelaksują się 2 dorosłe osoby, a te ponad 1000 l zmieszczą nawet kilka osób.

Basen rozporowy

To doskonała alternatywa dla dmuchanych baseników dla dzieci. Jest znacznie bardziej wytrzymały i dużo większy, dzięki temu Twoje pociechy będą miały więcej swobody podczas zabawy w wodzie. Basen rozporowy to także świetne rozwiązanie dla dorosłych. Nadmuchiwany ma tylko kołnierz, którym zakończone są ścianki a te usztywniają się pod wpływem ciężaru wody, która wlewana jest specjalnym otworem. Do basenu możesz zamontować film oczyszczający dzięki któremu nie będziesz musiał tak często wymieniać wody. Możesz postawić go wszędzie pamiętając, że miejsce powinno być równe i odpowiednio wypoziomowane, w przeciwnym razie woda może się wylewać. Podobnym rozwiązaniem jest basen rozporowy ze wzmacnianym dnem, zrobiony z wytrzymałego, wielowarstwowego tworzywa. Wykorzystuje on naturalne ciśnienie wody napierające na ścianki, jest stabilny i dostępny w różnych rozmiarach – w większym schłodzi się nawet kilka dorosłych osób.

Basen stelażowy

To rozwiązanie na lata. Ścianki zrobione z wysokiej jakości PCV są dodatkowo wzmocnione metalową konstrukcją, dlatego są o wiele bardziej stabilne od dmuchanych i rozporowych. Dzięki temu łatwiej się do basenu wchodzi i wychodzi, a woda, jeśli stoi na równym gruncie (zaleca się taki basen stawiać na betonowej podmurówce), w żaden sposób się z niego nie wyleje.

Baseny ze stelażem mają różne rozmiary, w tych naprawdę sporych można nawet pływać. Droższe modele wyposażone są w pompę filtrującą i drabinkę ułatwiająca wchodzenie. Można je złożyć po sezonie, ale nie jest to już takie proste i zajmuje trochę czasu, dlatego niektórzy decydują się na pozostawienie rozłożonego basenu na cały rok.

Basen w ogrodzie: koszty

Basen w ogrodzie i stojące obok niego leżaka

Najdroższy jest basen w ogrodzie stacjonarny. Nie tylko jego wybudowanie sporo kosztuje, ale także utrzymanie. Oczywiście w sezonie koszty są wyższe, ale również oczyszczenie basenu po zimie i przygotowanie go do użytkowania nie jest tanie. Wiosna w ogrodzie to czas porządków. Żeby zminimalizować koszty sprzątania zawsze pamiętaj, żeby odpowiednio zabezpieczyć basen, kiedy kończy się lato.

Zanim zdecydujesz się na wariant stacjonarny, zrób dokładny kosztorys i przeanalizuj, czy podołasz wszystkim wydatkom. Koszt budowy średniej wielkości basenu może sięgać nawet 40 tysięcy złotych! Nie próbuj oszczędzać na dobrej ekipie. Lepiej wziąć sprawdzonych fachowców, nawet jeśli są nieco drożsi, niż naprawiać szkody wyrządzone przez kiepską firmę. Koszty zminimalizujesz, jeśli basen będzie powstawał równolegle z budową domu i zakładaniem ogrodu. Jeżeli w grę wchodzi usytuowanie basenu w istniejącym już ogrodzie musisz doliczyć koszty wykarczowania zieleni i zaradzenia nagłym niespodziankom, takim jak osuwanie się gruntu pod niecką na skutek wysokiego poziomu wód gruntowych itd. (koszt wykonania nasypu gruntowego to ok. 50 zł/m kw.).

Wielkość basenu

Poduszka z talerzem na brzegu basenu

Zwróć uwagę na wielkość basenu – jeśli ma mieć powyżej 30 m kw. wystaraj się o zezwolenie na budowę, w przeciwnym razie urząd nałoży na Ciebie opłatę legalizacyjną w wysokości 2500 zł. Cena basenu zależy od materiału z jakiego zrobiona jest niecka: betonowa to koszt ok. 30 tyś., kamienna jest znacznie droższa i zależy od rodzaju kamienia, najtańsza jest poliestrowa – ok. 20 tyś., nieco droższa od niej stalowa lub drewniana (ok. 25 tyś.). Sporo kosztuje również otoczenie basenu.

Aranżacja terenu wokół basenu

Możesz wokół zasiać trawę, ale jeśli chcesz zapewnić sobie intymność, dobrze zasadzić rośliny, które oddzielą Cię od sąsiada. Efektownie będzie też wyglądać rabata kwiatowa z pięknymi nasadzeniami. Koszt posiadania basenu nie kończy się oczywiście na jego zbudowaniu i wyposażeniu. W koszty użytkowania musisz wliczyć jego wyposażenie. Trudno wyobrazić sobie zdrowe i bezpieczne korzystanie z basenu – nawet niewielkiego – niewyposażonego w urządzenie filtrujące.

Napełnienie wodą również kosztuje. W przypadku dużych basenów stacjonarnych zaleca się całkowitą wymianę wody co około 2-3 lata, z basenu ogrodowego należy spuścić przynajmniej cześć wody, którą wiosną trzeba będzie uzupełnić. Koszt napełnienia basenu o pojemności 32 metrów sześciennych, wyniesie około 300 złotych.

Dopasuj basen do stylu swojego ogrodu

Jak widzisz, nie sztuką jest kupić i zbudować basen w ogrodzie, ważne jest by wziąć pod uwagę także jego koszty utrzymania. Plusem takiej inwestycji jest jednak trwałość zbiornika i piękny, pasujący do ogrodu design. Stały basen możesz doskonale wpasować w architekturę i styl jaki panuje w Twojej posiadłości. W jego pobliżu możesz zbudować dla dzieci mini plac zabaw do ogrodu, a do osuszenia po wyjściu z wody może posłużyć nowoczesna altana. Oczywiście to tylko propozycje, ale przyznasz, że kuszące. Cóż, koszty może są spore, ale pomyśl, że korzystając z własnego basenu nie płacisz za wejściówki na pływalnię za każdym razem, gdy przyjdzie Ci ochota na kąpiel.

Basen w ogrodzie: najlepsze miejsce na letnie przyjęcia

Leżank z poduszkami ustawiony przy stacjonarnym basenie

Idealnym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu jest garden party, a jego dodatkowym atutem będzie basen w ogrodzie! Najlepsza pora na ogrodowe przyjęcie to popołudnie (np. godziny 15-18). Już nie ma upału a jeszcze możesz skorzystać z przygotowanej specjalnie strefy basenowej i tej do opalania! O tym, że planujecie chill w wodzie i drinki z palemką, nie zapomnij poinformować gości w zaproszeniu. Byłoby co najmniej głupio gdybyś tylko Ty był w kostiumie kąpielowym, a reszta w eleganckich strojach.

Przygotuj miejsca do siedzenia

Najważniejszym miejscem każdego przyjęcia jest stół, na którym ustawisz zastawę, przekąski, napoje i potrawy. Jeśli jednak planujesz obiad, każdemu z gości musisz zapewnić wygodne miejsce do siedzenia. Dobrym pomysłem są hamaki ogrodowe, w których goście będą mogli się zrelaksować. Warto również zastanowić się nad przygotowaniem drewnianego podestu, na którym porozkładasz wielkie poduchy i koce do okrycia.

Czas na drinki i przekąski

Z czym kojarzą się przyjęcia nad basenem? Z zimnymi napojami i kolorowymi słomkami! Postaraj się więc przygotować takie napoje, które odświeżą Twoich gości i dodadzą im energii. Dobrze sprawdzą się tutaj koktajle owocowe lub domowa granita!

Jak przyjęcie to i przekąski! Na czym powinieneś bazować organizując przyjęcie? Przede wszystkim na sałatkach, ale także świeżych owocach i warzywach, również grillowanych. Na wieczór możesz zorganizować grill! Może zainspirują Cię do kulinarnych eksperymentów ogrody świata?

Teraz chyba się zgodzisz, że basen w ogrodzie to wspaniałe miejsce nie tylko do uprawiania sportu w domowym zaciszu, ale również udaną imprezę ze znajomymi. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap najciekawszych porad oraz naszych najlepszych ofert do stworzenia pięknego domu!