Zbliżenie basenu z krzesłami wiklinowymi

Wyobraź sobie: lato, upał, a Ty siedzisz na leżaku z drinkiem i koszem pełnym egzotycznych owoców, by po chwili wskoczyć do basenu z orzeźwiającą wodą… To wcale nie musi być wizja rodem z wakacji all inclusive! Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem lub posiadasz wakacyjną działkę, możesz zbudować swój własny basen w ogrodzie! Jak to zrobić? Nasi eksperci z Westwing postarali się odpowiedzieć na te pytania! Zainspiruj się!

Zanim zaczniesz: co powinieneś wiedzieć o basenie w ogrodzie?

Zanim rozpoczniesz budowę, pamiętaj by dobrze wszystko przemyśleć. Zgodnie z prawem budowlanym przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 30 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia w wydziale architektury.

Po ustaleniu wielkości basenu i zebraniu pozwoleń, kolejnym punktem będzie ustalenie miejsca instalacji. Musisz sprawdzić, czy w miejscu planowanej budowy nie przebiegają pod ziemią instalacje: gazowe lub elektryczne.

W pobliżu basenu nie powinno być także drzew – spadające liście czy gałęzie będą skutecznie uprzykrzały relaks, a ewentualnie rozrastające się korzenie, w przyszłości mogą uszkodzić jego konstrukcję.

Basen w ogrodzie: przenośny vs. stacjonarny

Jeśli uwielbiasz pływać, możesz rozważyć montaż stałego basenu. Minusem tego rozwiązania są oczywiście koszty oraz czas realizacji. Koszt takiego przedsięwzięcia może sięgać nawet 40 tysięcy! Musisz wziąć pod uwagę dobór odpowiedniej ekipy fachowców, co może przysporzyć trochę problemów. W koszty użytkowania musisz koniecznie wliczyć jego wyposażenie. Trudno wyobrazić sobie zdrowe i bezpieczne korzystanie z basenu – nawet niewielkiego – niewyposażonego w urządzenia filtrujące wodę. Napełnianie wodą również kosztuje. W przypadku dużych, krytych basenów stacjonarnych zaleca się całkowitą wymianę wody co około 2-3 lata, jeśli jednak mamy basen zewnętrzny, należy spuścić z niego przynajmniej część wody, którą wiosną trzeba będzie uzupełnić. Koszt napełnienia basenu o pojemności 32 metrów sześciennych, wyniesie około 300 złotych.

Leżank z poduszkami ustawiony przy stacjonarnym basenie

Zatem nie sztuką jest kupić i zbudować basen w ogrodzie, ważne jest by wziąć pod uwagę także jego koszty utrzymania. Plusem takiej inwestycji jest jednak trwałość zbiornika i piękny, pasujący do ogrodu design. Stały basen możesz doskonale wpasować w architekturę i styl panujący w Twojej posiadłości. Dodatkowo, korzystając z własnego basenu nie ponosimy kosztów wejściówek każdorazowo, gdy przyjdzie nam ochota na kąpiel.

W opozycji do basenu stałego staje basen przenośny. Ten jest zdecydowanie tańszy i bardziej mobilny. Możesz przenosić go w dowolne miejsce wedle uznania. Musisz jedynie pamiętać, by było ono stosunkowo płaskie, w przeciwnym wypadku, gdy do basenu wskoczą dzieciaki, woda szybko może wypłynąć! Minusem takiej inwestycji jest jej słaba konstrukcja. Dmuchany czy stelażowy basen niestety łatwo złamać i przebić. Należy zatem zachować szczególną ostrożność. Ponadto rozmiary takich basenów są zdecydowanie mniejsze.

Rodzaje basenów przenośnych

W odróżnieniu od stacjonarnych basenów, które wymagają wkopania w ziemię, baseny przenośne stawia się na gruncie. Sprawdzają się na posesjach o mniejszych powierzchniach, gdzie nie ma możliwości wybudowania dużego zbiornika i kiedy trudno uzyskać pozwolenie na większy. Są też jedynym rozwiązaniem wtedy, gdy nieruchomość znajduje się na gruncie z wysoko podchodzącymi wodami gruntowymi, ciągiem instalacji elektrycznych lub wodnych. Decydując się na zakup basenu przenośnego z pewnością natkniesz się w sklepie na rożne jego rodzaje.

  1. Basen dmuchany

    To najtańsze i najmniej kłopotliwe rozwiązanie. W wyniku małej odporności na uszkodzenia, nie jest to jednak model odznaczający się wieloletnią trwałością.

  2. Basen rozporowy

    Jest znacznie bardziej wytrzymały, ale nieco droższy. Basen ten wykonany jest z PCV, a jego ściany utrzymują się w niezmienionym kształcie po wypełnieniu basenu wodą. Rozpiera ona jego ściany i utrzymuje je w odpowiedniej pozycji.

  3. Basen stelażowy

    Stabilny i wytrzymały dzięki metalowym stelażom, niekiedy wyposażony w pompę filtrującą oraz drabinkę.

Basen w ogrodzie: najlepsze miejsce na letnie przyjęcie

Idealnym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu jest garden party, a jego dodatkowym atutem będzie basen w ogrodzie! Najlepsza pora na ogrodowe przyjęcie to popołudnie – już nie ma upału, a jeszcze możesz skorzystać z przygotowanej specjalnie strefy do pływania i opalania! O planowanym chillowaniu w wodzie nie zapomnij poinformować gości w zaproszeniu. Byłoby co najmniej głupio, gdybyś tylko Ty był w kostiumie kąpielowym, a reszta w eleganckich strojach.

Najważniejszym miejscem każdego przyjęcia jest stół, na którym ustawisz zastawę, przekąski, napoje i potrawy. Jeśli jednak planujesz obiad, każdemu zaproszonemu musisz zapewnić wygodne miejsce do siedzenia. Dobrym pomysłem są także hamaki lub huśtawki, w których goście będą mogli się zrelaksować. Warto również zastanowić się nad przygotowaniem drewnianego podestu, na którym porozkładasz koce i wielkie poduchy.

Z czym kojarzą się przyjęcia nad basenem? Z zimnymi napojami i kolorowymi słomkami! Postaraj się więc przygotować takie napoje, które odświeżą Twoich gości i dodadzą im energii. Dobrze sprawdzą się tutaj koktajle owocowe lub domowa granita!

Jak przyjęcie, to i przekąski! Na czym powinieneś bazować organizując przyjęcie? Przede wszystkim na sałatkach, ale także świeżych owocach i warzywach, również grillowanych. Na wieczór możesz zorganizować grill!

Teraz chyba się zgodzisz, że basen w ogrodzie to wspaniałe miejsce nie tylko do uprawiania sportu w domowym zaciszu, ale również udaną imprezę ze znajomymi. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap najciekawszych porad oraz naszych najlepszych ofert do stworzenia pięknego domu!