Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
opony przymontowane do ściany domu jako doniczki na kwiaty

Z roku na rok, na szczęście, coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, by nadawać rzeczom drugiego żywota. Recykling jest niezwykle ważny, zwłaszcza w czasach tak ogromnej produkcji. Zastanawiasz się co można zrobić z opon do ogrodu? Mamy na to kilka świetnych pomysłów!

Czemu dekoracje z opon to dobry pomysł?

Każdy posiadacz auta, przynajmniej raz zastanawiał się co zrobić ze zużytymi oponami. Zajmują sporo miejsca, nie są szczególnie efektowne, a porzucone bez sensu w ogrodzie po prostu go szpecą.  Możesz je oczywiście wyrzucić, ale co powiesz na ozdoby do ogrodu wykonane samemu z zastosowaniem opon? Ozdoby do ogrodu z recyklingu to najlepszy pomysł na wykorzystanie odpadów i mały gest w stronę ochrony środowiska. Co więcej, taka dekoracja kosztuje niewiele, a więc sprawdzi się idealnie dla tych, którzy w sposób niskobudżetowy chcą odmienić i udekorować swój ogródek.

Skąd wziąć opony na dekoracje ogrodowe?

Stare opony można kupić bardzo opłacalnie na złomowiskach śmieci czy skupach lub odebrać od kogoś za darmo. Z pewnością paru Twoich znajomych ma niepotrzebne koła, zalegające w piwnicy. Smutnym, lecz prawdziwym faktem jest, że sporą liczbę opon znajdziemy porzuconych w lesie.

Klomby i kwietnik z opon, czyli co mozna zrobic z opon do ogrodu?

Jeśli zastanawiasz się co można zrobić z opon do ogrodu, to najprostszą odpowiedzią są kwietniki. Donicę czy kwietnik wykonasz z opony o średnicy powyżej 10 cm. Będzie to opona samochodowa lub ta od traktora. Felgę ułóż na dnie opony, posłuży Ci jako odpływ jak w normalnej donicy. Oponę pomaluj na dowolny kolor, tak aby pasowała do całości aranżacji w Twoim ogrodzie. Ustaw ją w docelowym miejscu, nasyp ziemi i przejdź do nasadzania kwiatów. Chcąc stworzyć oryginalny kwietnik, ułóż opony jedna na drugiej. Jeśli posiadasz murek lub wolną ścianę w ogrodzie, możesz lżejszą oponę powiedzieć na haku i do dolnej części nasypać ziemi tworząc mini, wiszący kwietnik. Taka aranżacja ogrodu przy płocie zdecydowanie ożywi go i wypełni pustą przestrzeń.

Klasyka – huśtawka z opon i inne zabawki

Opony z odzysku to również super potencjalna zabawka dla dzieci. Możesz wykonać z nich tunel, tor przeszkód czy huśtawkę. Ta ostatnia jest chyba najbardziej popularną opcją. Do jej wykonania musisz wywiercić w oponie kilka dziurek, które będą odprowadzać wodę podczas deszczów. Na grubej gałęzi zawieś linę (pamiętaj, by była ona dobrej jakości, by uniknąć wypadków!) i zabezpiecz ją płaskim węzłem. Drugi koniec przywiąż do opony i zabezpiecz tym samym węzłem. Huśtawkę możesz też zawiesić na łańcuchu umocowanym do gumy za pomocą wkrętów i wiertarki. Będzie to pewniejsza, ale już nieco inaczej wyglądająca konstrukcja.

Co mozna zrobic z opon do ogrodu – meble ogrodowe

Niechciana opona może stać się bardzo atrakcyjnym meblem do ogrodu. Zacznijmy od prostych konstrukcji. Kładąc oponę jedną na drugiej i przykrywając drewnianym lub szklanym blatem, uzyskujesz mały kawowy stolik lub stół na rodzinne obiady. Na czym zatem usiąść? Na pufach! Oponę obtocz sznurkiem sizalowym z niewielką ilością kleju, a środek wypchaj miękkimi foliami i na koniec np. starą poduszką. Jeśli posiadasz sporo inwencji i zdolności manualnych, możesz wykonać fotel lub ławkę z opon.

Co mozna zrobic z opon do ogrodu – inne pomysły na ozdoby z opon

Opona posłużyć może jako karmnik dla ptaków diy zawieszony na ścianie budynku lub gałęzi drzewa, domek dla owadów czy płotek.  Z opon wykonasz też pojemnik, na przykład na koce – wystarczy połączyć ze sobą trzy opony, na dnie przymocuj sklejkę, wyłóż wewnętrzną oraz zewnętrzną część pojemnika materiałem i już. Pojemnik gotowy. Ustawione rzędem opony mogą służyć za płotek odgradzający różne części ogrodu, ale sprawdzą się też jako obrzeże trawnika, rabaty czy żwirowej ścieżki w ogrodzie.

Czym pomalować opony do ogrodu?

To, co można zrobić z opon do ogrodu zależy od naszej wyobraźni i zdolności.  Ważne, jednak, by wykonane przez nas przedmioty stały się ozdobą ogrodu, ciesząc tym samym oko. Aby tak się stało, warto oponę pomalować. Czym? Najlepiej sprawdzi się farba olejna, która jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Świetnym pomysłem będzie pokrycie opon różnymi wzorami. Posłużą do tego liczne szablony i farby w sprayu. Są tak samo odporne na działanie czynników zewnętrznych, więc możemy oczekiwać, że skutecznie ozdobią oponę na długi czas.

Przed rozpoczęciem malowania nie możemy zapomnieć o najważniejszej kwestii – odpowiedniego przygotowania opony. Tylko oczyszczona, odtłuszczona i wysuszona opona, nadaje się do malowania. Jeśli tego nie dopilnujesz, prawdopodobnie farba nie spełni swojego zadania, pozostaną na niej grudki i zacieki, a trwałość będzie znacznie słabsza.

Jakich narzędzi używać do obróbki opon?

Co do zasady, nie potrzebujesz specjalnych narzędzi do stworzenia ogrodowych dekoracji z opon. Warto jednak do pracy zaopatrzyć się we wkrętarkę, która pomoże nawiercać potrzebne otwory np. do wykonania huśtawki, nóż i wyrzynarkę do trudniejszych kształtów.

O tym, co zrobić z opon w ogrodzie decyduje stylistyka tego miejsca, ale również Twoja wyobraźnia. Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele, a co najważniejsze nadajesz z pozoru bezużytecznemu przedmiotowi nowe życie! Po więcej inspiracji – zajrzyj, koniecznie rejestrując się na Westwing!