Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Ogród z fontanną

Najważniejszym celem w projektowaniu otoczenia jest uzyskanie swobodnego przepływu energii chi – siły życiowej natury i człowieka. Aranżując więc swój dom, nie zapomnij o ogrodzie. Ideologia feng shui w ogrodzie sprawi, że relaks będzie jeszcze bardziej intensywny, a bliski kontakt z naturą pozwoli Ci znacząco poprawić swoje samopoczucie. Dowiedz się, od czego powinieneś zacząć. 

Feng shui: co to jest? 

Feng shui pojawiło się w starożytnych Chinach, jako odpowiedź na pytanie: ,,Jak zaplanować przestrzeń, w której się żyje tak, by żyć w harmonii ze środowiskiem naturalnym.” Podstawą feng shui jest energia i wpływanie na jej przepływ. Dlatego w aranżacji najważniejsze jest zachowanie równowagi tej energii. 

5 elementów feng shui 

Grafika opracowana przez Westwing przedstwiająca żywioły w feng shui

Pięć żywiołów, które składają się na feng shui to rozwinięcie teorii Yin i Yang. Yin i Yang to dwie przeciwstawne energie, które zarazem do siebie dążą i się nawzajem uzupełniają. Rozróżnia się tu pięć rodzajów energii, które stanowią materialną podstawę przyrody. 

Są one reprezentowane przez poszczególne żywioły, czyli: 

 • Woda oznaczająca narodziny i śmierć 
 • Drzewo oznaczające dzieciństwo 
 • Ogień oznaczający młodość 
 • Ziemia oznaczająca dojrzałość 
 • Metal oznaczający starość 

Podstawowe zasady w feng shui nie tylko w ogrodzie

Taras przed domem z fotelami z wikliny, stolikiem kawowym, parasolem oraz pufami

Jak już wiesz, sztuka aranżacji feng shui opiera się przede wszytkim na zachowaniu harmonii oraz dobrym przepływie energii. Ale czy wiesz, że za pomocą feng shui możesz oddziaływać na sfery swojego życia? Sprawdź, jakie są główne zasady aranżacji feng shui:

 1. Dbaj o porządek – zarówno w szafach czy komodach jak i na półkach, które są otwarte. ład stanowi podstawę harmonijnego życia. 
 2. Zgodnie z zasadami aranżacji w myśl zasady feng shui, lepiej jest postawić na meble zamknięte niż na przykład popularne wieszaki czy półki. 
 3. Podczas sezonowych porządków, pozbądź się rzeczy, których już nie używasz, na przykład za małych ubrań czy starych pamiątek (zwłaszcza tych które niosą za sobą przykre wspomnienia). 
 4. Zepsute przedmioty blokują przepływ dobrej energii. Naprawiaj je od razu lub wymieniaj na nowe. 
 5. Zadbaj o rośliny. Podlewaj je, odrywaj od nich suche liście oraz przesadzaj je, kiedy tego wymagają. Uważaj jednak na ich rozmieszczenie. Zgodnie z zasadami feng shui, rośliny np. nie powinny być na noc w sypialni. 

Feng shui w ogrodzie 

Ogród z wieloma roślinami

Ogrody, w których wszystkie elementy tworzą spójną i harmonijną całość, efektownie się prezentują i stanowią idealne miejsce do wypoczynku, zapraszają swoją energią domowników jak i ich przyjaciół. Według feng shui w aranżacji przestrzeni istotne znaczenie mają jednak nie tylko walory estetyczne, ale również odpowiednie wykorzystanie energetycznego potencjału natury. Oto kilka porad, które pokazują, jak zastosować się do zaleceń feng shui w ogrodzie. 

Jak zaaranżować ogród zgodny z feng shui? 

Planując organizację przestrzeni w ogrodzie, należy przede wszystkim dążyć do zachowania ładu i harmonii. Ogród powinien być przestronny. Zbędne elementy, takie jak uschnięte rośliny, opadłe gałęzie lub zasadzone w niewłaściwym miejscu krzewy blokują przepływ pozytywnej energii. Swobodnemu krążeniu chi, sprzyjają natomiast kręte ścieżki, faliste formy terenu i delikatne wzniesienia. Łukowate dróżki powinny być oświetlone ciepłym, dyskretnym światłem. Urządzając działkę, należy unikać ostrych linii, trójkątów i tworzenia stromych tarasów. Przed wejściem do domu warto umieścić dwoje „strażników” ― duże donice z ozdobnymi krzewami lub kamienne posążki. 

Strefy energii w Twoim ogrodzie 

Zgodnie z zasadami feng shui poszczególne kierunki świata są związane z określonymi sferami życia. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich elementów można wzmocnić znajdującą się w nich energię, co pozwoli nam na skorzystanie z uzdrawiającego potencjału natury

 1. Północ

  Strefa związana z karierą. Szczęście i pomyślność w życiu zawodowym przyniesie znajdujący się w tym miejscu zbiornik wodny. Woda musi jednak nieustannie krążyć i płynąć, stąd najlepszym wyborem będzie niewielka fontanna. 
 2. Północny wschód

  Strefa kojarzona z rozwojem osobistym, wiedzą i wzrostem. Według feng shui, za tę część ogrodu odpowiada żywioł ziemi, dlatego doskonale nadaje się ona na skalniak.
 3. Północny zachód

  Strefa związana z otaczającymi nas ludźmi ― przyjaciółmi, współpracownikami, rodziną. Do jej udekorowania najlepiej wykorzystać pachnące rośliny, w szczególności o srebrnych, białych lub niebieskich kwiatach. 
 4. Wschód

  Strefa odpowiadająca za rodzinę i zdrowie. W tej części ogrodu powinny rosnąć duże, silne drzewa, wyższe od tych znajdujących się po stronie zachodniej. Pożądana jest też obecność żółtych kwiatów oraz pięknie pachnących wiśni, magnolii i lilii. W charakterze ozdób idealnie sprawdzą się muszle oraz bambusowe dzwonki wietrzne
 5. Południowy wschód

  Strefa kojarzona z bogactwem i dobrobytem. Aby skanalizować w niej korzystne chi, należy posadzić zielone rośliny z czerwonymi i fioletowymi kwiatami, szczególnie te o okrągłych liściach, symbolizujących monety. Według feng shui w pomnażaniu pieniędzy pomocne będą także drewniane figurki żab i ryb
 6. Zachód

  Strefa związana z kreatywnością i dziećmi. W tej części ogrodu powinny rosnąć pachnące rośliny o białych i złotych płatkach ― na przykład jaśmin lub kalina. 
 7. Południowy zachód

  Strefa odpowiadająca za małżeństwo i związki. To doskonałe miejsce na kwiaty w żywych, energetycznych kolorach, takich jak żółty, czerwony lub pomarańczowy. To także doskonałe miejsce na symbolizujący domowe ognisko grill lub palenisko.

Szukasz dalszych wskazówek aranżacyjnych na feng shui we wnętrzach? W naszych pozostałych artykułach podpowiemy Ci, jak zaaranżować:

Rośliny w ogrodzie feng shui

Betonowa ścieżka w ogrodzie

Podstawową zasadą feng shui w ogrodzie, jaką należy się kierować podczas urządzania przydomowej zieleni, jest zrównoważenie przeciwstawnych pierwiastków żeńskich – jin i męskich – jang. Jin w ogrodzie to delikatne, subtelne barwy oraz elementy zapewniające spokój oraz wyciszenie, natomiast jang oznacza wszystko to, co związane z ruchem i siłą. 

W ogrodzie utrzymanym w stylu feng shui powinny znaleźć się tak charakterystyczne dla tego typu przestrzeni rośliny jak drzewa bonsai, bambusy (o które należy szczególnie zadbać, ponieważ ciężko znoszą nasze warunki klimatyczne), magnolie, rododendrony i azalie. Ich urok docenisz szczególnie wiosną, gdy kipią pięknymi kwiatami. 

Woda w aranżacji feng shui

Ogród w stylu franuskim

Woda dostarcza ogrodowi energii, a także wzmacnia pozytywnie sferę związaną z finansami. Dlatego warto pomyśleć o stawie, oczku wodnym czy fontannie, które są żywiołem wody. Decydując się na taki zabieg, pamiętaj, że najkorzystniejszą energię niesie woda powoli płynąca ze wschodu. 

Woda w zbiorniku wodnym powinna być zawsze czysta. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak by go „obejmowało”, może też być okrągłe lub owalne. 

7 wskazówek do aranżacji ogrodu w stylu feng shui

 1. Unikaj narożników i krawędzi. Wybierając meble ogrodowe ale także kształt oczka wodnego czy rabatek, unikaj ostrych kształtów, które niszczą harmonię i blokują płynąca energię. 
 2. Unikaj tak zwanego Sat Chi – negatywnej energii, która powstaje z tego, co jest zepsute i stare. Zepsute przedmioty oraz zwiędłe rośliny od razu utylizuj. 
 3. Pozostaw pusty obszar na środku – Tai Chi – centrum Bagua. Feng shui ceni sobie minimalizm i harmonię. Otwarte przestrzenie są idealnym miejscem do przepływu energii.   
 4. Mniej znaczy więcej! Dotyczy to każdego projektu feng shui. 
 5. Ogród zgodnie z zasadą feng shui powinien zostać zaprojektowany na podobieństwo krajobrazu naturalnego. 
 6. Dla feng shui w ogrodzie istotne jest przemyślenie umieszczenia wszystkich elementów, a także wprowadzenie pewnych korekt w krajobrazie naturalnym, tak by nic nie blokowało chi, ale też by nie przepływała ona zbyt szybko. Robi się to na przykład tworząc ścieżki, które nie są prostymi liniami, a łukami. 
 7. Zapewnij sobie prywatność oddzielając się płotem czy zadrzewieniem od hałaśliwych dróg czy spojrzeń przechodniów. 

Chcesz wdrożyć styl feng shui w ogrodzie i we własnym wnętrzu? Dołącz do klubu Westwing i poznaj nasze wskazówki, które pozwolą Ci na osiągnięcie w swoim domu prawdziwej harmonii. A do tego, nie przegapisz naszych najlepszych kampanii oraz promocji do stworzenia pięknego domu!