Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
grządki podwyższone z hortensjami

Podwyższone grządki to jeden z najgorętszych ogrodniczych trendów ostatnich lat. Uprawa warzyw czy ziół w skrzyniach nie tylko pięknie wygląda, ale także jest bardzo praktyczna i możliwa nawet na niewielkiej przestrzeni. Dzisiaj pokazujemy, jak zaprojektować tę użytkową część ogrodu i czemu warto zrobić to jak najszybciej!

Czym jest podwyższona grządka?

Zastanawiasz się, czym tak właściwie są grządki podwyższone? Czemu jest o nich tak głośno? To nic innego, jak specjalne skrzynie wypełnione ziemią i nawozem, w których w wygodny sposób można hodować warzywa czy zioła. Wyglądają bardzo estetycznie, mieszczą się w każdej przestrzeni i są świetną alternatywą dla osób, które w swoim ogrodzie nie mogą pochwalić się najbardziej żyzną glebą. Sprawdzają się zarówno na działce, jak i w przydomowym ogródku czy nawet na balkonie.

Grządki podwyższone – z czego wynika ich popularność?

Podwyższone grządki są niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii i niczym rodzina królewska władają tamtejszymi ogrodami, ale również w Polsce możemy spotkać je w modnych aranżacjach. Są bardzo estetyczne, ale pozwalają także na korzystanie z tego, co natura daje najlepsze – własnoręcznie hodowanych warzyw czy ziół. Smakują wprost nieziemsko!

  • To nie wszystko! Grządki podwyższone chronią uprawy przed szkodnikami – na przykład pełzającymi ślimakami, które w trymiga mogą zniweczyć nasz trud. Szczególnie jeśli przestrzeń między skrzyniami wyłoży się płytami chodnikowymi, które utrudniają ich przemieszczanie się.
  • Korzystanie z grządek podwyższonych to także oszczędność czasu i pieniędzy. Ich pielenie czy nawożenie jest bardzo proste – przede wszystkim nie trzeba się nisko schylać – a rodzaj gleby można w łatwy sposób dostosować do roślin, które chcemy na nich uprawiać. Nieudeptywana ziemia w takich skrzynkach jest bardzo prosta w pielęgnacji, a rośliny dzięki lepszemu nagrzewaniu podłoża i jego wilgotności rosną szybciej i dłużej!
  • Można też potraktować podwyższone grządki jako ozdoby do ogrodu wykonane samemu – prezentują się nieziemsko i napawają dumą!
  • Dzięki podwyższonym grządkom możemy stworzyć różne poziomy zieleni i przestrzeni do odpoczynku – świetnie nadają się do nadawania tonu całemu ogrodowi. Jeśli zastanawiasz się, jaka aranżacja ogrodu przy płocie będzie najlepsza, to zdecydowanie warto je wykorzystać!

Jak zbudować podwyższoną grządkę?

  1. Materiały

    Przed budową grządek należy wybrać odpowiedni materiał. Najczęściej grządki tego rodzaju powstają z drewna – proste konstrukcje wystarczy skręcić za pomocą specjalnych wkrętów z kantówkami z kilku desek (pamiętaj, by były zaimpregnowane) tak, by powstały skrzynie bez podłogi. A może lubisz praktyczne ozdoby do ogrodu z recyklingu? Możesz stworzyć podwyższone donice z palet, by wykorzystać te pozornie nieużyteczne już materiały. Ciekawy, solidny pomysł na wieloletnie konstrukcje to także podwyższone grządki betonowe.
  2. Wymiary

    Optymalne wymiary i kształty skrzyń najczęściej nie przekraczają 3 metrów długości oraz 1,2 metrów szerokości – taki kształt sprawia, że całe uprawy są w zasięgu ręki i umożliwiają komfortową pracę. Ich wysokość nie powinna przekraczać 40 centymetrów, co pozwala nie tylko na wygodne pielenie, ale także na swobodny wzrost roślin. Oczywiście, możesz tak dopasować Twoje konstrukcje, by zmieściły się w Twoim ogrodzie.
  3. Ziemia

    Skrzynki już gotowe? By powstały z nich funkcjonalne podwyższone grządki, potrzebna będzie jeszcze odpowiednia ziemia. Wystarczy położyć je na gruncie zabezpieczonym specjalną matą ściółkującą, a następnie wypełnić je podłożem ogrodniczym. Niżej dowiesz się, jak to zrobić!

Wskazówka: Czego nie powinno się używać do budowy grządek podwyższonych? Niezbyt dobrym pomysłem są opony. Lubisz ten materiał? Sprawdź, co można zrobić z opon do ogrodu.

Jak wypełnić podwyższoną grządkę?

Warstwowo wypełnione podwyższone grządki sprawią, że Twoje rośliny będą pięknie rosnąć! Drenaż i nawóz to sposób na to, by zapewnić im jak najlepsze warunki. Cztery warstwy podłoża w zupełności wystarczą. Co powinno się na nie składać?

  1. Pierwsza warstwa, którą ułożysz na gęstej siatce ogrodzeniowej (czyli spodzie Twojej skrzyni), to typowa część drenażowa. Powinna wynosić około 20 centymetrów, a składać się na nią będą odpady drzewne takie jak gałęzie, małe gałązki czy kłącza.
  2. Druga warstwa jest już nieco bardziej „zbita”, a jej wysokość powinna mieć od 10 do 15 centymetrów. Ona złożona będzie z liści lub ścinek trawnika – resztek roślinnych.
  3. Trzecią, przedostatnią warstwę stanowi kompost lub zasobna ziemia torfowa: ona zadba o odżywienie Twoich roślin. Ta warstwa powinna liczyć 20 centymetrów.
  4. Ostatnią warstwą będzie oczywiście gleba – upewnij się, że ta jest wysokiej jakości i dostosowana do roślin, które chcesz na niej uprawiać. Ostatnia warstwa powinna być najgłębsza i liczyć przynajmniej 30 centymetrów.

Grządki podwyższone – jakie rośliny można w nich uprawiać?

Chociaż tak naprawdę podwyższone grządki nadają się uprawy wielu gatunków roślin, to dzięki lepszemu nagrzewaniu podłoża i ekspozycji na słońce świetnie czują się na nich warzywa ciepłolubne: na przykład pomidory, cukinie czy ogórki. Na podwyższonych grządkach łatwo hodować również sałatę, rukolę, marchewki, seler naciowy, pietruszkę czy różnorodne aromatyczne zioła – na przykład kolendrę czy rozmaryn. Pachną zdecydowanie lepiej niż te sklepowe, a to dopiero początek pomysłów! Ty możesz uprawiać to, co najbardziej lubisz.

Gdzie można umieścić podwyższoną grządkę?

Podwyższone grządki sprawdzą się zarówno tam, gdzie dysponujemy ograniczoną przestrzenią – na przykład na balkonach czy niewielkich działkach – jak i przepastnych ogrodach, którym nadadzą wiele nowych funkcji. Wytyczone do nich ścieżki zaprowadzą nas do pięknego, zielonego miejsca pełnego świeżych warzyw!

Wyznaczając miejsce, w którym mają stanąć grządki podwyższone, warto jednak pamiętać o bliskiej odległości od źródła wody – zaoszczędzi to mnóstwo czasu. Nie musi to być jednak studnia: równie dobrze sprawdzi się pojemnik na deszczówkę.

Grządki podwyższone – jak pielęgnować rośliny?

Warto pamiętać, że rosnące w podwyższonych grządkach warzywa czy zioła nie mają dostępu do gruntu, przez co nie mogą bezpośrednio z niego pobierać wody. Dlatego podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym powinno być regularne kontrolowanie poziomu wilgotności i takie podlewanie, by rośliny miały stały dostęp do wody. Ziemię trzeba regularnie pielić i usuwać z niej chwasty. Nie martw się jednak – to proste zadanie, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi członkowie rodziny. Będzie to dla nich świetna zabawa!

Podwyższone grządki to świetne rozwiązanie, które pozwala rozszerzyć dostępną ogrodową przestrzeń i korzystać z urodzajnej ziemi – nawet jeśli ta w okolicy jest uboga w składniki organiczne. Własnoręcznie hodowane warzywa są przepyszne! Chcesz poznać więcej ogrodowych sekretów? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników, dawek inspiracji i najlepszych ofert dla pięknego domu i ogrodu. A teraz… pora zakasać rękawy!