Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
lustro na tarasie obok białego stolika ogrodowego i krzesła

Lustra w ogrodzie to świetny pomysł, podobnie jak w przypadku pomieszczeń, na powiększenie niewielkiego ogrodu. To też ciekawa i niesztampowa dekoracja. Zastanawiasz się jak zamocować lustro w  ogrodzie, jakie lustro wybrać i w jakiej aranżacji sprawdza się ono najlepiej? Nasi eksperci Westwing, przygotowali krótki poradnik, który mamy nadzieję, okaże się dla Ciebie wyjątkową inspiracją!

Co dają lustra w ogrodzie?

Wbrew pozorom, lustra stosowane są w ogrodach od dawna. Za pomocą iluzji, optycznie powiększają przestrzeń. Mogą mieć różne rozmiary i kształty. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Lustro może imitować okno lub przejście do innej części ogrodu. Odbija światło, wodę (idealnie, jeśli posiadasz oczko wodne w ogrodzie), a ścieżka w ogrodzie może prezentować się dzięki nim zupełnie inaczej. Odzwierciedla ruch, kolor, podkreślając tym samym charakter ogrodu. Co więcej, lustra potęgują wrażenie obfitości roślin, dzięki czemu z pozoru niewielki ogród może stać się bujnym gajem. Lustra mogą mieć przeróżne ramy. Co można zrobić z opon do ogrodu? Chociażby oryginalną ramę lub mocowanie na lustro.

Skąd wziął się pomysł na lustra w ogrodzie?

Lustra to wyjątkowo stary wynalazek. Najstarsze lustra liczą sobie ponad 8000 lat. Co ciekawe, za pierwsze lustra uznaje się polerowany obsydian (zastygła lawa wulkaniczna). Lustra szklane wynaleźli – pomiędzy X – VII wiekiem p.n.e. – Fenicjanie. Jako pierwsi, lustra jako dekorację wykorzystali Francuzi, którzy ozdabiali nimi ściany wnętrz barokowych pałaców. Tylko kwestią czasu było zastosowanie ich w ogrodach.

Rodzaje luster w ogrodzie a style aranżacyjne

Lustro jest niezbędne i najczęściej stosowane w łazience, w przedpokoju czy przy toaletce w sypialni, ale nie ograniczajmy się tylko do tych trzech miejsc. Jego gładka, odbijająca światło tafla uatrakcyjni wygląd każdego pomieszczenia, a co więcej ogrodu! Dobierając odpowiednie lustro, stosujmy zasadę jak przy aranżacji wnętrz.

  • W ogrodach nowoczesnych możesz umieścić lustro w metalowej ramie, naprzeciwko modernistycznych mebli czy dekoracji ogrodowych. Odbijająca światło tafla, dobrze sprawdzi się również w towarzystwie geometryczne przyciętych roślin i żywopłotu. To zdecydowanie rozwiązanie dla fanów modernistycznych rozwiązań.
  • Marzy Ci się wiejski ogródek? Lustro wstaw w starą drewnianą ramę z delikatnymi zdobieniami. Lustro może być lekko sfatygowane i popękane. Ma robić wrażenie starego i tajemniczego zwierciadła. Ustaw je w towarzystwie z pozoru dzikich klombów i rabat, tak by przypominało drzwi do innego świata.
  • Lubisz mieć wszystko ustawione pod linijkę? Co powiesz na ogród francuski? Charakterystyczną jego cechą jest regularność kompozycji, zwykle zaznaczona symetrią względem alejki głównej biegnącej przez środek ogrodu. Drzewa i krzewy są dokładnie formowane  i równo strzyżone. To idealne miejsce na lustra, które podkreślą proste linie i formy.
  • Przeciwieństwem będzie ogród boho, który aż kipi kolorami i swobodą daną naturze. Próżno szukać tu linii i gładkich powierzchni. Lustra w takim ogrodzie mogą być wstawione w naturalną ramę wykonaną z drewna. Swoje miejsce znajdą też kwietniki z palet do ogrodu.

Jak wybrać miejsce na lustro w ogrodzie?

Aranżacja ogrodu przy płocie spędza Ci sen z powiek? Lustro możesz umieścić we wnęce muru lub ściany ogrodu. Swoją rolę spełni również przy wysokim żywopłocie. Pięknie będzie wyglądało przy ściennej fontannie lub przy sadzawce, ale takiej o formalnym, zadbanym kształcie. Najlepiej umieścić je tam, gdzie chcesz podkreślić i wyeksponować wyjątkowo gęste rośliny, kwiaty wodne, ozdoby do ogrodu wykonane samemu czy ciekawe rzeźby. Lustro zamontowane w ciekawej ramie wraz z okiennicami da wrażenie tajemniczego przejścia do drugiej części ogrodu. Uważaj jednak, by promienie słońca odbijające się w tafli lustra nie padały bezpośrednio na inne rośliny. Może się to skończyć poparzeniem liści. Z aspektów technicznych, lustro powinno posiadać trwałą i solidną, nieruchomą podporę. Ważne, aby nie poddawało się podmuchom wiatru i w miarę możliwości było osłonięte przed gradem.

Jak zamontować lustra w ogrodzie? Instrukcja

  1. Powierzchnię, na której ma wisieć lustro, dokładnie oczyść, wyrównaj i wyczyść. Najlepiej, aby lustro wisiało w jakiejś wnęce, która osłoni je przed wiatrem i silnym deszczem.
  2. Zastosuj klej, który nadaje się do aplikacji zewnętrznej. Nałóż go na płaszczyznę z zachowaniem odstępów.
  3. Przyłóż lustro do ściany i podeprzyj je drewnianymi lub zakupowymi klockami. Stosując specjalne przyssawki, możesz jeszcze skorygować pozycję lustra.
  4. Lustro pozostaw podparte przez ok. 24 godziny.
  5. Następnego dnia zdejmij podparcie i odczekaj jeszcze 5-6 dni, aby klej całkowicie wysechł. Po tym czasie możesz umyć i wypolerować lustro.

Odkryj też nasze pomysły na karmnik dla ptaków DIY i domek dla owadów!

Imitacja lustra w ogrodzie – czym je zastąpić?

Niestety nie wszędzie jest możliwość instalacji lustra. W miejscach, gdzie nie możemy tego zrobić, świetnie sprawdzą się np. meble z lustrzanymi elementami oraz różnego rodzaju dekoracje: metalowe kule, artystyczne przedmioty, ozdoby do ogrodu z recyklingu, do których stworzenia wykorzystano fragmenty stłuczonego lustra.

Lustra w ogrodzie to wyjątkowo magiczne elementy, które pomogą stworzyć prawdziwie zaczarowany ogród! Sprawdzą się zarówno w dużych, jak i małych ogródkach, a ich montaż jest wyjątkowo prosty! Nie czekaj i odmień teren przed swoim domem nie do poznania, stosując drobne elementy. A po więcej inspiracji – zarejestruj się na Westwing!