Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Drewniany stół z zastawą pod drewnianą altaną

Altanka jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Postawiona w zacisznym miejscu ogrodu pozwala rozkoszować się pięknem otaczającej roślinności oraz miło spędzać czas na świeżym powietrzu. To także miejsce, gdzie można spożywać posiłki w rodzinnym gronie oraz nabrać sił po wykonaniu prac ogrodniczych. Jak stworzyć wymarzony kąt do relaksu? Podpowiadamy, jak zbudować i zaaranżować nowoczesną altanę w ogrodzie, by stała się idealnym miejscem do odpoczynku. Dodatkowo, powiemy Ci ,w którym miejscu ogrodu ją postawić oraz jakie rośliny warto w niej zaaranżować. Do dzieła!

Nowoczesne altany: poznaj ich rodzaje

Nowoczesna altana metalowa z zasłonami

Na rynku dostępnych jest wiele różnych altan, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Podstawową różnicą między nimi jest oczywiście materiał, z którego zostały wykonane.

 • Najczęściej spotykaną jest altana ogrodowa wykonana z drewna. Takie konstrukcje zapewne spodobają się miłośnikom stylu rustykalnego, chalet i skandynawskiego. A do tego ma ona wiele zalet. Po pierwsze, łatwo się składa i co za tym idzie, w razie potrzeby można ją przenieść z miejsca na miejsce. Po drugie, z drewna można stworzyć praktycznie wszystko. Drewniane altany mogą być proste, równie dobrze mogą być bogato zdobione. Pole do popisu jest tu bardzo duże.
 • Rzadziej spotykane są altany wykonane z metalu. Wprawdzie ich cena zapewne będzie wyższa, niż tych drewnianych, jednak materiał ten jest znacznie bardziej trwały. Dodatkowo taka altana ogrodowa mniej rzuca się w oczy i może stać się konstrukcją, po której będą pięły się rośliny. Możesz stworzyć własny ogród rodem z „Alicji w Krainie Czarów”! Metalowe altany często zdobione są florystycznymi akcentami wykonanymi techniką metaloplastyki. To również dodaje im bajkowego charakteru.

Nowoczesna altana: czy wymaga pozwolenia?

Nowoczesna altana to idealne miejsce na relaks, gdy wiosna w ogrodzie kwitnie na całego!  Jednakże jej postawienie wiąże się z kilkoma aspektami prawnymi. Altana jest według przepisów zaliczana do „wolnostojących parterowych budynków” i jej postawienie w ogrodzie, co do zasady, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli altana nie przekracza powierzchni 35m2. Obiekty podlegające jedynie zgłoszeniu muszą posiadać wysokość do 5 metrów przy stromym dachu dwuspadowym lub 4 metrów przy dachach innego typu. Co więcej, liczba altan nie może przekraczać dwóch, na każde 500 m2 powierzchni działki.

Istnieją również sytuacje, w których budowa altany czy wiaty nie musi być w ogóle zgłaszana. Dotyczy to altanek znajdujących się na rodzinnych ogrodach działkowych. Oczywiście ich wymiary nie mogą przekraczać 35 m² oraz wysokości 5 metrów przy dachu dwuspadowym. Zgłoszenia nie wymagają też rozmaite lekkie konstrukcje przenośne, pergole, drewniane wiaty, plac zabaw do ogrodu czy altany bez zabudowanych ścian i fundamentów. A jeśli marzy Ci się basen w ogrodzie – pozwolenie budowlane nie jest też wymagane przy innych pracach związanych z ogrodem. Należy do nich między innymi budowa basenu lub oczka wodnego!

Zgłoszenie zamiaru budowy należy przekazać do właściwego urzędu miasta bądź starostwa powiatowego. Co ważne, w zgłoszeniu musimy określić zakres prac, sposób wykonywania robót budowlanych, a także termin ich rozpoczęcia. Jeśli posiadamy projekt altany, to warto dołączyć go jako dokumentację dodatkową. Na końcu pozostaje oczekiwanie na odpowiedź z urzędu i czas na rozpoczęcie prac!

Nowoczesna altana – wybór miejsca

Jak wybrać idealne miejsce do postawienia altany, tak by pasowała do aranżacji ogrodu? Pod uwagę weź kilka kwestii. Z pewnością marzysz o relaksie z dala od zgiełku ulicy. Dlatego szukając miejsca na postawienie altany, wybierz raczej zaciszny kąt. Dzięki temu altana stanie się Twoją oazą spokoju i miejscem, w którym odpoczniesz po aktywnym dniu.

Usytuowanie altany bliżej domu sprawdzi się w szczególności, jeśli chcemy mieć bezpośredni dostęp do naszych czterech ścian. Położona blisko budynku będzie doskonale się z nim komponować, zwłaszcza jeśli nawiązuje do projektu domu. Co więcej, im bliżej domu, tym łatwiej będzie Ci szykować rzeczy na grilla z przyjaciółmi. W altanie możesz zorganizować garden party.

Materiały do budowy nowoczesnej altany

Krzesło stojące w ogrodzie z położonym kapeluszem

Altanę można zbudować z różnych materiałów. Jednym z najchętniej stosowanych materiałów jest drewno. Z uwagi na fakt, że ma być to konstrukcja stabilna i służąca nam na lata, wybierając drewno do budowy altany powinniśmy zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty: gatunek drewna, obróbkę i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Najbardziej popularnymi gatunkami drewna, z których robi się domki ogrodowe, są drewno świerkowe i sosnowe. Ich dużymi zaletami są stosunkowo przystępna cena, ogólna dostępność i dobra podatność na obróbkę. Mniej popularne, ze względu na wyższą cenę, ale także wykorzystywane do budowy altan jest twarde drewno dębowe oraz drewno miękkie z modrzewia. Drewno do budowy altany powinno być zdrowe, okorowane, i odpowiednio wysuszone. Pożądana wilgotność drewna to ok. 18%. Bardzo ważna jest impregnacja drewna. Proces ten, należy powtarzać co kilka lat, gdyż warstwa impregnatu złuszcza się z czasem, a to skutkuje obniżaniem się odporności drewna.

Naturalny surowiec wymaga również zabezpieczenia przed działaniem szkodników i chorób grzybiczych. W przeciwnym razie straci swoje piękno, zacznie butwieć i pękać. Ważne, aby wybrane drewno pozbawione było kory, pod którą mogą znajdować się szkodniki niszczące jego strukturę.

Jeśli posiadasz mały ogród, możesz zdecydować się na altanę metalową. Może być wykonana z kutej stali, giętych prętów lub z cortenu, czyli niewymagającej konserwacji stali. Konstrukcja metalowej altanki jest dość lekka, przez co nie zajmuje wiele przestrzeni. Potrzebujesz miejsca wielofunkcyjnego? Takiego, które w ciepłe miesiące posłuży jako strefa relaksu i chroniące przed złą pogodą? Możesz również zbudować swoją nowoczesną altankę z solidnego materiału, na przykład z cegły, betonu lub kamienia. Podmurówka jest trwała i utrzyma konstrukcję oszkloną, drzwi, a nawet okiennice.

Nowoczesna altana – zbuduj ją sam!

Stół i krzesła do relaksu przed domem

Budowa altanki ogrodowej to wyzwanie, wymagające umiejętności logistycznych, organizacyjnych i oczywiście technicznych. Jeśli nie czujesz się swobodnie w tego typu wyzwaniach i nie masz cierpliwości do samodzielnej nauki, najlepiej będzie jeśli skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli jednak niestraszne Ci projekty DIY, spróbuj swoich sił i samodzielnie zbuduj nowoczesną altanę! Do montażu altany potrzebne będą podstwowe narzędzia: młotek, wkrętarka, metrówka, drabina i poziomica, które z pewnością zawiera Twój domek ogrodowy.

1. Sporządzenie planu

Budowę każdego projektu rozpocząć należy od dokładnie sporządzonego planu. Dzięki niemu unikniesz przykrych niespodzianek i ukrytych kosztów. Zatem wybierz odpowiednie miejsce, w którym stanie altana. Następnie zaprojektuj konstrukcję oraz zaplanuj, z czego ją wykonasz.

2. Budowa podestu

Bardzo istotnym etapem tworzenia altany jest odpowiednie przygotowanie fundamentu. Wykonuje się go z płyty żelbetowej. Podest pod altanę gotowy. Co teraz? Budowa altany ogrodowej, a dokładniej jej konstrukcji, wymaga zamontowania słupów drewnianych do płyty betonowej. W tym celu należy kupić specjalne regulowane kotwy lub stopki do słupów z zakończeniem w kształcie litery U. Rozmiary słupów zależą od odległości pomiędzy nimi, wymiarów altany, ciężaru, a także od użytego materiału konstrukcyjnego.

3. Ściany

Czas na montaż ściany. W przypadku altany zaprojektowanej na rzucie kwadratu lub prostokąta będą to trzy ściany. Mamy dużą dowolność co do wyglądu ścianek: mogą to być deski lub gotowe panele z drewna lub innych materiałów bądź ozdobne kratownice, na których piąć się będą ozdobne bluszcze.

4. Dach

Po ustabilizowaniu konstrukcji ścianek, przejdź do wykonania zadaszenia. Budowa dachu altany przebiegnie błyskawicznie w przypadku prostego, jednospadowego projektu, bardziej skomplikowane konstrukcje oczywiście wiążą się dodatkową pracą. Prace remontowe zakończone? Czas na dekorację altany i zakup pięknych mebli ogrodowych!

Ogrodzenie nowoczesnej altany

Cenisz sobie prywatność? Sposobów na odgrodzenie się przed sąsiadami jest wiele, jednym z nich jest postawienie przestronnej wiaty ogrodowej lub parawanu ogrodowego. Zwróć uwagę, by nie stawiać altany blisko płotu graniczącego z domem sąsiadów. Aby czuć się swobodnie i uchronić przed niechcianymi obserwatorami, wybierz najlepiej miejsce położone w głębi ogrodu.

Nowoczesna altana: cztery pomysły

Nowoczesna altana sprawdzi się w każdym ogrodzie, dając dodatkowe źródło cienia. Miejsce, gdzie postawimy altanę, powinniśmy jednak wcześniej przemyśleć, ponieważ później trudno będzie je można zmienić.

Altana w stylu śródziemnomorskim

Altana w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski to piękne nawiązanie do słonecznych wakacji. Bambusowe meble i dekoracje, dominujące biele i błękity oraz roślinność rodem z Santorini. Tworząc ten styl nie szalej z dekoracjami. Stosuj lekkie i zwiewne materiały np. delikatne biało -niebieskie pledy oraz haftowane, dekoracyjne poduszki. Kwiaty doniczkowe możesz umieścić w ratanowych koszach, a te cięte – w wazonie w biało – niebieskie paski.

Altana boho

Altana w stylu boho

Styl ten to esencja kobiecości. Na meblach z naturalnych materiałów, na przykład bambusa, połóż kremowe poduszki, które przełamiesz pudrowymi pledami i kocami. Zamiast klasycznych foteli, na kremowym dywanie w orientalne wzory ustaw bezowe pufy. Będą one nie tylko dodatkowym miejscem do siedzenia, ale także wspaniałą dekoracją! No i oczywiście lampiony, które wprowadzą czarującą atmosferę, szczególnie podczas wieczornych przyjęć.

Monochromatyczna, nowoczesna altana

Monochromatyczna altana w stylu nowoczesnym

Wbrew pozorom taka aranżacja wcale nie musi być nudna i smutna. Altana w tym stylu jest elegancja, idealna na biznesowe spotkania lub romantyczne kolacje we dwoje. Szarość, czerń i biel to ponadczasowe połączenie kolorystyczne. Białe stoły i ławki, przełam czarnymi plecionymi krzesłami oraz dekoracjami w postaci wazonów, misek i lamp.

Altana w kolorze nadziei  

Zielona altana z roślinami

Zieleń to kojąca barwa. Dobrze wpływa zarówno na nasz wzrok, jak i na układ nerwowy. Nie ma więc nic lepszego niż altana pełna roślin i krzewów. By móc być jeszcze bliżej z naturą, aranżując to miejsce użyj niskich ratanowych foteli i leżanek. Możesz ocieplić je kremowymi poduszkami i dywanem w delikatne, orientalne wzory. Do tego stolik kawowy, na którym możesz ustawić wazony z kolorowego szkła i miseczki pełne przekąsek i gotowe! Twoja własna, zielona oaza spokoju. 

Nowoczesna altana: projekt 

Jak udekorować altanę?

Prawdziwy urok altany ogrodowej docenia się dopiero w późny, letni wieczór, kiedy można delektować się ciszą i chłodem.

 • Wymaga to jednak odpowiedniego oświetlenia. Warto postawić na przytłumione, mleczne światło, które będzie raczej rozpromieniać otoczenie, niż faktycznie je oświetlać. Na ściankach altany, zawieś lampiony i uwielbiane przez dekoratorów – cotton balls.
 • nowoczesnej altanie możesz swobodnie postawić ogrodowe meble wykonane z drewna lub technorattanu, który wygląda nowocześnie i jest odporny na warunki atmosferyczne. Jeśli jesteś majsterkowiczem, co powiesz na meble ogrodowe z palet?
 • Meble ogrodowe same w sobie są piękną i klasyczną dekoracja. Te jednak możesz też nieco urozmaicić. Co powiesz na miękkie poduszki przeznaczone do zewnętrznego użytku?
 • Nie ma bardziej naturalnych dekoracji niż żywe rośliny. Rabata kwiatowa dookoła altany z pewnością ożywi cały obiekt i umili czas wspólnych, rodzinnych obiadów. Dobrym rozwiązaniem będzie również skalniak przed domem, umiejscowiony obok altany.
 • Ciekawą propozycją na dekorację mogą być również zasłony, które będą stanowiły swoistą przewiewną „ścianę” altany. Staną się barwnym akcentem, a swoim wzorem mogą wskazywać ulubiony styl właścicieli ogrodu. Dodatkowo, w wyjątkowo słoneczne dni, dadzą upragniony cień.

Nowoczesna altana a rośliny 

 1. Pnącza

  Zielone ściany są pięknie, dlatego jeśli pragniesz zyskać dodatkowy cień, możesz posadzić dekoracyjne pnącza. Będą wspinać się po podporach lub ażurowych ściankach altanki, z czasem tworząc trwałą osłonę przed wiatrem i palącym słońcem. Staraj się wybierać gatunki pnączy, które nadmiernie nie obciążą konstrukcji wiaty. Rośliny takie jak glicynia, fallopia i niektóre gatunki róż pnących wymagają stabilniejszych podpór, gdyż ich korzenie są silne i mocno się rozrastają. Słabsze podpory poradzą sobie z powojnikami, hortensjami pnącymi czy popularnym clematisem.
 2. Barwne byliny i krzewy

  Jeśli lubisz rośliny niewymagające, wybierz bezproblemowe byliny i krzewy ozdobne. W otoczeniu altany dobrze sprawdzą się krzewy kwitnące, jak hortensja ogrodowa o imponujących kulistych kwiatostanach. Z roślin ozdobnych z liści śmiało możesz posadzić karłowy berberys o czerwono-brązowych liściach z żółtym obramowaniem, liczne odmiany żurawek o dekoracyjnych liściach oraz tworzące zwarte kępy funkie. Na rabacie kwiatowej z kolei sprawdzą się jeżówki purpurowe kwitnące na różowo od lipca do października, subtelne lilie oraz liatry kłosowe.
 3. Rośliny minimalistyczne

  Nowoczesna altana będzie dobrze prezentować się w towarzystwie ozdobnych traw, zwłaszcza miskantów, trzcinników i rozplenic, np. trawy pampasowej kwitnącej różowymi lub białymi wiechami czy trzęślicy trzcinowatej o żółtych liściach. Mało wymagająca, a przy tym obficie kwitnąca jest lawenda, której zapach dodatkowo odstrasza komary.

Chcąc wprowadzić spokojny i przytulny klimat, udekoruj meble  plecionymi pledamidekoracyjnymi poduszkami. W dużych altanach możesz postawić fotel wiszący, przyjemne kołysanie pozwoli Ci oderwać się od codziennych obowiązków. Poza sezonem letnim sprawdzą się doskonale również w mieszkaniu. Nie zapomnij o roślinach. W zależności od stylu Twojej aranżacji, możesz umieścić je w dekoracyjnych koszach na doniczki. Możesz również powiesić sznurkowe kwietniki, z których kwiaty będą swobodnie zwisać. Jeśli chcesz stworzyć kameralne miejsce, możesz przysłonić jedną ze ścian nowoczesnej altany materiałem przepuszczającym światło.   

Zabezpieczenie nowoczesnej altany zimą

Skoro wiesz już, jak urządzić ogród wraz z piękną altanką, musisz pamiętać również o jej konserwacji. Zabezpieczenie altany na zimę to jeden z kluczowych elementów przedłużania jej trwałości. Dokładne pokrycie jej odpowiednim preparatem pozwala na zachowanie jej pierwotnego wyglądu na długie lata. Nowoczesna altana ogrodowa to konstrukcja, która zdecydowanie częściej używana jest latem. Zimą natomiast jest szczególnie narażona na negatywne działanie warunków pogodowych, takich jak śnieg, mróz czy deszcz. Mogą one znacznie skrócić żywotność drewnianej konstrukcji, a w najgorszym wypadku sprawić, że konieczna będzie jej całkowita wymiana.

Plandeki

Jednym z najlepszych i najtrwalszych rozwiązań jest zastosowanie plandek. Raz kupione będą służyły przez wiele sezonów. Dużym plusem takiego zabezpieczenia jest możliwość zamówienia plandeki wykonanej pod wymiar. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż plandek z oknami przezroczystymi. Jest to rozwiązanie całoroczne, umożliwiające podniesienie zabezpieczenia do góry w dowolnym momencie, aby cieszyć się w pełni ogrodową altaną.

Impregnat

Niestety sama plandeka nie wystarczy. Wilgoć, spadek temperatury i silny wiatr to zabójstwo dla naturalnego drewna. Konieczna jest jego systematyczna impregnacja. Większość dostępnych na rynku konstrukcji drewnianych jest już fabrycznie impregnowanych. Jednak dla zwiększenia skuteczności dobrze jest samodzielnie pokrywać drewno impregnatem co rok. Wybierając preparat warto zwracać uwagę na impregnaty powłokotwórcze. Kolejnym preparatem, którym można zabezpieczyć drewno jest olej. Skutecznie wzmacnia on powierzchnię i sprawia, że staje się ona odporna na działanie wilgoci.

Prawidłowo urządzony ogród powinien nie tylko wyglądać, lecz również stanowić miejsce idealne do wypoczynku i obcowania z naturą. Aby zapewnić Ci odpowiedni relaks i dać miejsce do spędzenia czasu z rodziną, naprzeciw wychodzi nowoczesna altana! Tylko wyobraźnia i kreatywność ogranicza nas w działaniu, dlatego już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Tylko wyobraźnia i kreatywność ogranicza nas w działaniu, dlatego już teraz zajrzyj do inspirującego świata Westwing i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!