Dom z kamienia obośnięty pnączem z drewnianą angielską ławką w ogrodzie angielskim

Anglicy kochają ogrody, są one po prostu zachwycające. Niezależnie czy jest on mały czy duży, formalny czy nieformalny- zapiera dech w piersiach. Ogród angielski kojarzy się w rozległym obszarem pełnym trawników, urokliwych jezior oraz starych kamiennych ozdób.

Angielski ogród jest miejscem przytulnym i przyjaznym. Co więcej, im większy ogród, tym ma mniej formalny styl i jest mniej uporządkowany. W ogrodach w tym stylu można spotkać ciekawe meble, rośliny w donicach a także żeliwne i drewniane dekoracje, takie jak pergole. 

Podstawowe założenia ogrodu angielskiego

Ogrody angielski były wyjątkowo popularny w XVIII wieku. Przypominał naturalne ogrody krajobrazowe. Nie było w nich żadnej sztuczności, w przeciwieństwie do tego, co można spotkać w ogrodach barokowych.

Cechy ogrodu w stylu angielskim:

  • Rośliny rosną naturalnie
  • Nieregularnie posadzone grupy drzew, krzewów oraz klomby
  • Zieleń nie jest projektowana
  • Rozpościerające się trawniki oraz łąki
  • Nierówności terenu są podkreślane
  • Wykorzystuje się naturalne źródła rzek i jezior
  • Alejki tworzą krzywe linie

Dlaczego warto zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Zadaniem ogrodu angielskiego jest odwzorowanie natury. W tych ogrodach rośliny wzajemnie się ze sobą łączą i tworzą charakterystyczny gąszcz.  Może się wydawać, że rośliny nie są przez nikogo kontrolowane, ale tak naprawdę same sobie są pozostawione tylko w niektórych miejscach, na przykład na rabatkach. 

Zobacz nasze pomysły na ogród Zen, ogród deszczowy, ogród leśny i wiele więcej!

Ogród angielski: zabudowa

Zabudowania w ogrodzie w stylu angielskim to przede wszystkim altanki oraz szklarnie. Do altanki można wstawić meble, jeść w niej posiłki albo ochronić się przed słońcem i deszczem. Jeżeli chcesz wiosną relaksować się w ogrodowej altanie, to o jej zakupie pomyśl dużo wcześniej. W momencie, gdy nie masz jeszcze zbyt wielu obowiązków w ogrodzie. 

Sprawi, że ogród nabiera charakteru. To w altanie jest prowadzone życie towarzyskie, tutaj spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi. Altana ogrodowa jest prosta w aranżacji, powinna natomiast być na tyle duża, żeby zmieściły się w niej meble ogrodowe.

Szklarnie w ogrodzie angielskim można podzielić na zwykłe i elitarne. Te pierwsze mają większą powierzchnię, podwójne oszklenie oraz są bardziej wytrzymałe. Elitarnie szklarnie posiadają również wewnętrzne ogrzewanie. Dzięki temu mogą one stanowić nie tylko ozdobę ogrodu angielskiego, ale również można w nich sadzić rośliny, niezależnie od pory roku. 

Ogród angielski: rośliny

Najpopularniejszym kwiatem w ogrodzie angielskim jest róża. Angielskie ogrody kojarzą się z romantycznymi, różanymi zakątkami. Różane krzewy mogą mieć rozmaitą wysokość i wygląd, a dodatkowo są odpowiednie do tworzenia z nich między innymi rabatek czy ozdabiania metalowych elementów w ogrodzie angielskim, takich jak na przykład furtek, łuków bądź drzwi wejściowych. Charakterystyczny element ogrodów w stylu angielskim to właśnie różane bramy osadzone na pergolach. 

Kolejną rośliną często spotykaną w ogrodach angielskich jest krzew Budleja Dawida. Jego kwiaty mają barwę białą, fioletową albo różową. Krzew ten tworzy naprawdę ogromne kwiatostany, przez co przyciąga bardzo wiele motyli. Może być on piękną dekoracją wokół zbiorników wodnych lub stanowić element romantycznego zakątka. Nie zapomnij też o glicynii, której wiszące fioletowe pnącza pięknie ozdobią fasadę Twojego domu.

Wspomnijmy jeszcze parę słów o drzewach w ogrodach angielskich. Najpopularniejszym gatunkiem jest dąb szypułkowy. To drzewo potrafi mieć wysokość nawet 40 metrów! Charakteryzuje się szeroką, kopułkowatą koroną oraz specyficznymi oraz skórzastymi liściami. Od niepamiętnych czasów jest sadzony w angielskich parkach oraz w ogrodach, z kolei w dużych, przydomowych ogrodach, wykorzystuje się go do tworzenia alei.

Ogród angielski: dekoracje

Ogrody angielskie są znane od XVIII wieku i są następcami sztywnych i sztucznych w swojej formie ogrodów barokowych. Przede wszystkim, charakteryzują się one prostotą i romantyzmem, a dominuje w nich naturalny krajobraz.

W ogrodzie w stylu angielskim jest bardzo wiele krzewów pnących róż, które są widoczne na drewnianych pergolach albo łukach wejściowych. Można w nich spotkać również przystrzyżony trawnik, na którym znajdują się asymetryczne, piętrowe rabaty, zazwyczaj tworzy się je z gęstych roślin. 

W ogrodach angielskich praktycznie nie ma żadnych ozdób, dlatego trudno szukać tutaj dekoracyjnych fontann czy rzeźb. Z kolei, rośliny mają tu rosnąć w jak najbardziej naturalny i swobodny sposób. Ogrody w stylu brytyjskim charakteryzują się wieloma alejkami i urokliwymi zakątkami. Wszystko w nich wygląda spójnie, ale nie jest zbyt dopracowane. Jedynymi ozdobami w ogrodzie angielskim są pergole wykonane z drewna lub z metalu. 

Interesujesz się wystrojem wnętrz i szukasz inspiracji na temat ogrodów? Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.