Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Ogród leśny z wysokimi drzewami i mchem

Nie musisz wyjeżdżać z dala od domu, żeby poczuć leśny mikroklimat. Stwórz namiastkę lasu wokół siebie aranżując ogród leśny. Większość prac wykona za Ciebie natura. Chociaż nim ukaże się on w całej krasie minie sporo czasu, zapewniamy, że warto czekać. Zobacz jak go założyć, jakie rośliny zasadzić i jak pielęgnować.

Stwórz las we własnym ogrodzie

Lubisz spacerować wśród drzew pachnących żywicą, zbierać dzikie jeżyny, słuchać ptasich świergotów…? Jasne, że tak! Las uspokaja, koi układ nerwowy, poprawia odporność. Nie zawsze mamy jednak czas i możliwość, żeby korzystać z jego dobrodziejstw. By móc cieszyć się nim na co dzień warto zaaranżować wokół własnego domu ogród leśny. Co to takiego? To wielopoziomowy ogród zaprojektowany i utrzymywany na wzór naturalnego lasu. Możesz go wyodrębnić z rosnącego już lasu, bądź stworzyć od zera inspirując się leśną roślinnością. Jeśli chcesz zamieszkać z widokiem na las zaaranżuj swój ogród tak, żeby go przypominał. Nasadź leśne drzewa i krzewy, które z upływem czasu sprawią, że teren będzie wyglądał dziko i naturalnie.

Dlaczego ogród leśny?

Z pewnością miło w nim spędzać czas. Ale ogród leśny oprócz funkcji czysto rekreacyjnej może też spełniać wyższe cele. Przede wszystkim przyczyniać się do ochrony środowiska. Z ekologicznego punktu widzenia jest on tym samym co naturalny las. Rosnące w nim rośliny wytwarzają tlen, a wysokie drzewa zacieniają glebę ochładzając klimat. Ogród leśny zapewni miejsce do życia wielu istotom, począwszy od owadów, ptaków, na płazach i dzikich zwierzętach kończąc. Wreszcie na owocujących w nim drzewach znajdą pożywienie nie tylko dzikie zwierzęta, ale też ludzie. Orzechy, liście, które możesz wykorzystać do sałatek, zioła, przyprawy, grzyby…

Z własnego lasu możesz czerpać drewno na opał, wiklinę, a wabione zapachem olejków owady będą dostarczać Ci miód. Ogród leśny pozwala na łączenie wielu gatunków roślin. Przyczyniają się one do wytworzenia kojących zapachów i leczniczego mikroklimatu. Jakie jeszcze zalety ma ogród leśny? Wymaga mniej pracy w porównaniu z ogrodem opartym na uprawie roślin jednorocznych. Sam się nawozi (rośliny leśne wiążą azot z powietrza) i kontroluje populacje szkodników. No i przede wszystkim jest przyjazny dla środowiska. Wreszcie dom w ogrodzie leśnym jest bezpieczniejszy niż w tradycyjnym bo od wiatru i siarczystego mrozu osłaniają go wysokie drzewa i bujna roślinność.

Ogród leśny: pamiętaj o tych elementach

 1. Piętrowe ukształtowanie

  Ogród leśny układa się piętrami. Najwyższą kondygnację stanowią drzewa. Pod ich koronami rozwijają się krzewy i pnącza, a najniżej w hierarchii osadzone są byliny i małe krzewinki runa.
 2. Duża działka

  Im więcej roślin posadzisz tym bardziej zarośnięty będzie ogród. Tylko w ten sposób osiągniesz wrażenie dzikiej i naturalnej przestrzeni. Do tego niezbędna jest duża działka, na małej las nie będzie lasem a jedynie skromnym zagajnikiem.
 3. Rodzima roślinność

  Unikaj egzotycznych gatunków – te idealnie pasują do ogrodu zen, czy ogrodu japońskiego. Na leśnej działce nie może zabraknąć naszych polskich odmian drzew i krzewów. Rodzime sosny, jodły czy świerki pięknie pachną – jeśli chcesz, żeby ogród leśny był częścią ogrodu sensorycznego, świetnie się sprawdzą w strefie oddziałującej na zmysł węchu.
 4. Naturalne materiały

  Chyba nikt nie lubi odpoczywać w lesie zaśmieconym plastikiem. Unikaj więc w ogrodzie leśnym sztucznych tworzyw. Naturalne materiały oprócz tego, że są ekologiczne, wpisują się w otoczenie i są niezauważalne. Stawiaj na kamień i drewno, ścieżki pozostaw dzikie, niewybrukowane, a jeśli musisz je czymś wyłożyć niech to będzie drobny żwirek, kamyki lub kora.
 5. Wodne źródełka

  Powinny nawiązywać do leśnego ekosystemu. Na większym terenie możesz pokusić się o wykopanie stawu, ale w zupełności wystarczy choćby nieduże oczko wodne. Część ogrodu leśnego możesz przekształcić w ogród deszczowy, który będzie dbał o nawodnienie otoczenia i produkował jeszcze więcej tlenu.
 6. Zaciszne zakątki i słoneczne polanki

  Jak w każdym lesie również i w Twoim ogrodzie leśnym powinny znaleźć się miejsca, gdzie można spokojnie przysiąść i wypocząć. W zacisznym miejscu, np. przy oczku wodnym, zaaranżuj kącik z ławeczką, albo altankę, w której można zjeść posiłek w każdą pogodę. Wykorzystaj słoneczne miejsca na polanki i łąki.

Rośliny w ogrodzie leśnym

Obserwując uważnie przyrodę można wiele się od niej nauczyć. Wybierając rośliny do ogrodu leśnego kieruj się założeniami permakultury, która czerpie inspiracje z natury. Obserwuj ją i zapożyczaj to co najbardziej wartościowe, jak najmniej ingeruj w zastany porządek. Zastanów się czym jest las i jak rośnie. Otóż ten żywy organizm natura świetnie zaprojektowała. Chociaż często stanowi dziką gęstwinę każdy krzaczek i drzewo zna swoje miejsce. Roślinność układa się w lesie piętrowo. Są więc w nim drzewa o różnej wysokości, posadzone pod ich koronami krzewy, niżej rośliny zielne, okrywowe, pnącza oraz rośliny uprawiane ze względu na ich korzenie lub bulwy – one stanowią najniższe piętro.

Tworząc ogród leśny postaraj się odtworzyć te poszczególne piętra jeśli chcesz zachować jak najbardziej naturalny charakter. Pamiętaj, żeby dopasować rośliny do warunków świetlnych i glebowych. Duże drzewa rosnące na terenach leśnych zaciemniają przestrzeń, warto więc wybierać takie, które będą dobrze czuły się w takich warunkach. Ważne też, żeby dopasować je do zastanej już roślinności. Do zaaranżowania przydomowego lasu świetnie nadaje się ogród na skarpie, którą możesz obsadzić iglakami. Zobacz jakie rośliny najlepiej czują się w ogrodzie leśnym:

 • Kwiaty – konwalie, niezapominajki, hortensje, fiołki, przylaszczki, ranniki, pierwiosnki, krokusy, azalie, cyklameny, kwiaty polne
 • Drzewa – odmiany sosny: czarna, pospolita, bośniacka karłowata górska, świerki: biały i pospolity, cisy, modrzewie, jodły, brzozy, jarzębiny
 • Byliny – wrzosy i wrzośce, funkie, żurawki, ułudki, jagodowe, marzanki, bluszcze kurdybanki
 • Krzewy – porzeczka, kalina, jeżyna, malina, jaśminowiec, bez czarny, dereń

Dowiedz się też, jak założyć ogród na dachu, albo jak wygląda ogród zen.

Jak zaprojektować ogród leśny nowoczesny?

Przede wszystko przyjrzyj się działce, rozeznaj co na niej rośnie. Nie pozbywaj się starych drzew i krzewów, są jej wielką wartością. Jeśli nie kolidują z zabudowaniami włącz je koniecznie do aranżacji ogrodu i uzupełnij nowymi nasadzeniami. Postaraj się jak największą część działki pozostawić w naturalnym, nienaruszonym stanie. Rabaty z kwiatami korzystniej jest zaaranżować wokół części centralnej działki lub w pobliżu domu.

Meble i dekoracje w ogrodzie leśnym

Meble ogrodowe z tworzyw tutaj nie pasują. Ogród leśny aż się prosi, żeby przysiąść w nim jak w prawdziwym lesie – na zwalonym pniu drzewa, albo kamieniu. Meble, podobnie jak w ogrodzie rustykalnym, powinny być jak najprostsze, koniecznie z naturalnych materiałów, tak żeby „nie krzyczały” w naturalnym krajobrazie a ładnie go uzupełniały. Również mała architektura czyli altanki, domki na narzędzia, pergole, powinny dyskretnie wtapiać się w zieleń. Do ich malowania nie używaj jaskrawych farb i błyszczących, chemicznych lakierów. Postaw na naturalną konserwację olejkami i woskami. Pozwól by drewno naturalnie się starzało – upływ czasu nada im tylko szlachetnej patyny.

Jak pielęgnować ogród leśny?

Zaprojektowanie i nasadzenie ogrodu leśnego wymaga mnóstwom pracy i cierpliwości bo, żeby powstał prawdziwy las musi upłynąć sporo czasu. Jednak nawet gdy na początku obowiązków jest dużo, potem nie musisz już poświęcać mu tyle uwagi. Jego utrzymanie na pewno nie wymaga tyle wysiłku co w przypadku np. ogrodu warzywnego. Przede wszystkim nie trzeba go przekopywać. Jednak coś robić trzeba. Najlepiej zaplanować sobie prace sezonowo. I tak wiosną i latem raz na dwa tygodnie trzeba kosić trawę porastającą leśne ścieżki. Pozostałą część trawnika wystarczy przycinać raz w roku, pod koniec lata, dzięki temu ogród leśny uzyska naturalny wygląd.

W okresie wiosenno-letnim dobrze jest uzupełniać nawierzchnie z kory sosnowej między roślinami, a nowe nasadzenia obficie nawadniać i usuwać wokół nich chwasty. Jesienią nie ominie Cię grabienie liści, które po wysuszeniu i rozdrobnieniu ze ściętymi gałęziami możesz wykorzystać jako naturalną ściółkę. To także dobry okres na sadzenie drzew i krzewów oraz niektórych roślin cebulowych. Pod koniec zimy będziesz musiał przycinać uszkodzone i chore pędy oraz uprzątnąć gałęzie tarasujące ścieżki, aby wiosną było łatwiej poruszać się po ogrodzie.

Czy przekonałeś się do zalet ogrodu leśnego? Jeśli rozważasz inne warianty, zarejestruj się na Westwing i odszukaj różne propozycje na aranżacje roślin wokół domu.