Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
bujne ogrody na dachach bloków

Ogród na dachu? To jest możliwe i stanowi wspaniałą dekorację oraz dodatkową warstwę termoizolacyjną dla domów. Coraz trudniej znaleźć w mieście wolny kawałek terenu, który można z powodzeniem przekształcić w ogród. Natomiast ogród na dachu budynku mieszkalnego, pozwala wykorzystać tę “bezużyteczną biologicznie” przestrzeń i zrobić zarazem coś pięknego, jak i przydatnego! Jak się za to zabrać? Sprawdź!

Czym jest ogród na dachu?

Ogrody na dachu to coraz częściej spotykany element domów i osiedli w miastach. Powstają najczęściej nad garażami bądź na dachach budynków (na stropie nad ostatnią kondygnacją). Spotykamy na nim zarówno rośliny posadzone na glebie, która jest specjalnie przygotowana i składa się z różnych warstw, jak i te w donicach, które też spotkamy na tarasach. Mogą stanowić część wspólną np. na osiedlach jak i prywatną własność właścicieli danego mieszkania.  Co więcej, możesz urządzić go w dowolnym stylu. Może być to ogród francuski, ogród japoński czy ogród wiejski.

Czemu warto założyć ogród na dachu?

Ogród na dachu, tarasie czy ogród wertykalny, mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim wykorzystujemy teren, który jest bezużyteczny biologicznie. Zaczyna on żyć, gdyż pojawiają się owady, ptaki i niekiedy mniejsze zwierzątka. Stworzone w centrum stanowią swojego rodzaju płuca lub filtr dla oparów miasta. Oczyszczają powietrze i gromadzą wodę. Dodatkowo stanowią dodatkową warstwę termiczną budynku, co właściciel z pewnością odczuje na mniejszych rachunkach za ogrzewanie zimą, z kolei latem pomieszczenia nie będą się przegrzewać.

Jak zrobić ogród na dachu?

Budowa ogrodu na dachu nie jest taka prosta. Dachy te mają strukturę wielowarstwową, a rodzaj i liczba warstw są uzależnione od rodzaju podłoża i planowanego zazielenienia, obciążeń i funkcji użytkowej budynku. Optymalnie byłoby zaplanować zielony dach już na etapie projektu budynku. Wówczas z łatwością uwzględnisz dodatkowe obciążenia, lecz nie zawsze jest to takie proste. Jak wygląda najbardziej uniwersalny przepis na montaż dachu?

 1. Podłoże

  Może być różne, w zależności od tego, na dachu jakiej nieruchomości zakładasz ogródek. Najczęściej płyta stropowa.
 2. Warstwa hydroizolacyjna

  Najważniejszy element zabezpieczający przed przeciekaniem wody do domu. Materiał musi być nieprzepuszczalny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
 3. Warstwa ochronna

  Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi wywołanymi np. przez kochanie roślin.
 4. Warstwa drenażowa

  To również niezbędny element w całej konstrukcji. Odpowiada za sprawny transport wody do systemów odpływowych. Pamiętaj, że odpływ należy regularnie czyścić.
 5. Warstwa wegetacyjna

  Ta warstwa dachu zielonego wykonywana jest z mieszanki humusu oraz materiałów takich jak keramzyt czy żwir.

Jakie rośliny posadzić na dachu?

Bardzo duże wyzwanie stanowi sadzenie roślin na dachu – nie tylko nie ma tu gruntu, ale też warunki atmosferyczne są wyjątkowo niesprzyjające, często bardzo trudne – ostre wiatry, palące słońce, susza, niskie temperatury – a dodatkowo mała objętość ziemi. Z tym wszystkim muszą mierzyć się rośliny w ogrodzie na dachu domu.

Z drzew i większych krzewów możesz wybrać:

 • dereń Kousa,
 • klon palmowy,
 • bez lilak,
 • kaliny,
 • brzozy.

Marzy Ci się prawdziwy ogród deszczowy z licznymi pnączami i lnianymi? Polecamy posadzić te, które porosną każdą pionową ścianę i dadzą niesamowity efekt:

 • bluszcz,
 • winobluszcz,
 • clematisy,
 • hortensje pnące.

Jako uzupełnienie nasadzeń z krzewów, sprawdzą się byliny takie jak:

 • liliowce,
 • jeżówki,
 • rozchodniki,
 • trawy ozdobne.

Ogród na dachu – pomysły

Ogród na dachu to niezliczona ilość pomysłów. Jeśli dysponujesz umiejętnościami, czasem i finansami, możesz pokusić się o stworzenie zielonego dachu, gdzie przy zastosowaniu odpowiednich warstw posadzisz trawę i krzewy. Jeśli jednak wolisz alternatywę w postaci donic – spokojnie to wcale nie pomniejsza możliwości! Na rynku dostępna jest cała masa modeli o różnych wymiarach, kolorach i formach. Możesz ustawić je dookoła tarasu, wzdłuż balustrad lub pokryć nimi całą powierzchnię!

Meble i dekoracje na dach

Na dachu, który ma stanowić dodatkowe miejsce do relaksu i być swego rodzaju przedłużeniem naszego domu lub mieszkania nie może zabraknąć mebli i dekoracji. Uważamy, że podstawową dekoracją każdego ogrodu czy tarasu jest oświetlenie. Zadbaj o klimatyczne kinkiety, lampy i lampiony rozwieszone wzdłuż balustrad lub donic z krzewami. Dobór mebli powinien być uzależniony od stylu, jaki panuje w mieszkaniu i być jego przedłużeniem. Ogród japoński czy ogród zen sprawdzi się na otwartych przestrzeniach, w domach, które pełne są japońskiej sztuki i kultury.  Do klasycznych mebli na taras zaliczamy zestaw puf i stolik kawowy. To już wystarczy to relaksu i odpoczynku wśród zieleni.

Jak założyć zielony dach?

Zielone dachy to coraz bardziej gorący temat nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Co prawda szczyt popularności, jeszcze przed nimi, ale warto zastanowić się nad taką formą dekoracji. Zielone dachy można podzielić ze względu na rodzaj zieleni i stopnia ingerencji w konstrukcję. Mogą być to dachy ekstensywne, półekstensywne i intensywne. Zakładanie ogrodów może mieć miejsce zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych do mniej więcej 25% spadku. Zakładanie zielonego dachu zaczynamy od położenia warstwy izolacji przeciwwodnej, następna będzie warstwa przeciwkorzenna, która chroni przed uszkodzeniem dachu. Na dachu nie może zalegać również woda, dlatego bardzo ważna jest warstwa drenażu, która sprawnie odprowadzi jej nadmiar w czasie opadów. Podłoże na zielonym dachu musi być odpowiednio dobrane. Najlepsza jest mieszanka ziemi kompostowej z dodatkiem keramzytu i piasku.

Na zielonym dachu dysponujemy cienką warstwą podłoża, dlatego sprawdzą się tam bliny, trawy i niskie rośliny okrywowe. Najlepiej sprawdzą się rośliny o małych wymaganiach wodnych i pokarmowych.

Ogród na dachu to wspaniała alternatywa dla klasycznych ogrodów dookoła domu, ponieważ możesz go już mieć, jeśli dysponujesz dużym tarasem w bloku. Pamiętaj, że ważny jest tu odpowiedni dobór roślin, tak by wytrwały nadmierną ekspozycję na słońce. Szukając dalszych porad i inspiracji, zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco z wyjątkowymi kampaniami do stworzenia pięknego domu i ogrodu!