ogrod wiejski z drewnianymi budynkami i kwiatami

Ogród wiejski to wyjątkowo piękny i zarazem prosty w wykonaniu model aranżacji zieleni. Jego nieodzownymi atrybutami są rzecz jasna kwiaty, zioła oraz warzywniak! W swoim stylu jest nieformalny i nawiązuje do dawnych wiejskich ogrodów przydomowych. Marzysz o romantycznym i rustykalnym ogródku? Poznaj nasze propozycje i porady!

Ogród wiejski czyli sielski klimat przed Twoim domem

Samo słowo „rustykalny” wywodzi się z języka łacińskiego – pochodzi od przymiotnika rusticus, który oznacza po prostu ‘wiejski’. Styl rustykalny zatem, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspiracje ze wsi – na tyle mocno, że zamiennie nazywany jest „wiejskim”. Nawiązuje do staropolskiej, zamożnej, wiejskiej chaty lub tradycyjnego, osiemnastowiecznego dworu szlacheckiego. Jego nieodzownymi cechami są przytulność i prostota. Na fali coraz większej tęsknoty za wolniejszym i spokojnym życiem zgodnym z rytmem natury styl wiejski wraca na salony! Nasza polska wieś potrafi zaskoczyć uroczymi ale także mocnymi detalami jak np. rogi na ścianie oraz estetycznymi rozwiązaniami. Rustykalny dom, a co za tym idzie i ogród wiejski to rozwiązanie dla osób kochających przyrodę, ciszę i spokój. Jeśli we wnętrzach pociąga Cię przeszłość i drewno zawsze było Ci bliższe niż szkło i metal, styl rustykalny to coś dla Ciebie. Jeśli kochasz też urok amerykańskich prerii, zainspiruj się stylem modern farmhouse.

Jak zaaranżować wiejski ogród?

Ogród wiejski jak u babci to prawdziwa feeria barw! W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć kwiatów, ziół, warzywnika i drzew owocowych. Niemniej jednak aranżacja ogrodu wyglądać musi na jak najbardziej naturalną, prostą i…swojską. W klasycznym ogrodzie wiejskim frontową, reprezentacyjną część działki wypełniały rabaty kipiące barwami kwiatów. Sad i warzywnik znajdowały się w innej części gospodarstwa, najczęściej za domem lub obok niego w ustronnym miejscu. Aranżując takie miejsce, daj się ponieść emocjom i odejdź od zasad i sztywnych ram. Przede wszystkim pamiętaj, że ogród wiejski to taki, który nie wymaga wiele naszej uwagi. Wybieraj zatem materiały na podjazdy, ścieżki i tarasy, które będą wpisywały się w styl naturalny czyli nieregularne kamienne płyty, drewniane kołki czy drobny żwir. Bez względu na to czy posiadasz duży dom niczym willa czy rustykalny chalet, zadbaj o odpowiednią elewację oraz rabatki wokół fundamentów!

Rośliny w wiejskim ogrodzie

Ogród wiejski to nie tylko piękny i naturalny wygląd to przede wszystkim utylitarność. Większość drzew czy krzewów daje owoce i warzywa, co sprawia, że miejsce to staje się małą niezależną enklawą. W ogrodzie świetnie sprawdzą się polne kwiaty, trawnik z mleczami i koniczyną, drzewka owocowe, zielniki, warzywniki. Pamiętaj, że ten typ ogrodu powinien być jak najbardziej zbliżony do natury i sprawiać wrażenie nieuporządkowanego. Nie ma w nim miejsca na równo przystrzyżone żywopłoty, dopracowane formy geometryczne.

Jakie kwiaty pasują do wiejskiego ogrodu?

Podłóżne malwy, słoneczniki, słodka woń groszku i maciejki, pyszniące się kolorami okazałe dalie i pierzaste piwonie, a wśród nich delikatne niezapominajki i ognisty pomarańcz aksamitek oraz czerwień polnych maków. To kwiaty należące do ogrody wiejskiego. Innym sztandarowym gatunkiem wiejskich ogrodów jest floks wiechowaty, którego okazałe kwiatostany  przez całe lato zachwycają żywymi barwami. Wiosną przyjemną woń zapewnią kwiaty konwalii majowej, po czym możesz wysiać nasiona groszku pachnącego czy maciejki, które kwitną latem. Wśród roślin zdobiących wiejskie ogródki często można było też spotkać: lwie paszcze, rudbekie i jeżówki, krwawniki, chabry, omiegi, aksamitki, margerytki.

Komponując ogród naturalny, na jego bazę wybierz rośliny wieloletnie (krzewy, byliny), a następnie uzupełniaj je na bieżąco gatunkami jednorocznymi i dwuletnimi. Wybieraj rośliny tak, aby te miały różne wysokości i prezentowały się przestrzennie. Twoja rabata obfitować powinna w gatunki wysokie (np. malwy, ostróżki, naparstnice, słoneczniki), średnie (np. piwonie, dalie, astry), niskie (np. aksamitki, niezapominajki).

Drzewa i krzewy

W przestronnych ogrodach w których możemy pozwolić sobie na rozbudowane aranżacje, można spotkać okazałe sady, pełne rodzimych jabłoni, grusz czy wiśni i czereśni. Jeśli ogród posiada ograniczoną powierzchnię, dobrym pomysłem jest ulokowanie pojedynczych drzew przy miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Wówczas wakacje pod gruszą nabiorą zupełnie innego znaczenia. Jeśli zastanawiasz się nad krzewami to zdecydowanie wybitnie pachnący jaśminowiec pospolity, róża, pigwowiec czy jarząb pospolity.

Warzywa i owoce w wiejskim ogrodzie

Ogród wiejski powinien być pełen owoców i warzyw. Dopiero dzięki nim  nabiera on swojego specjalnego wdzięku. Ogórki, pomidory, groch i fasola, ale też kalafior i rzodkiewka rosną tam wspaniale. Są one o wiele smaczniejsze niż warzywa kupione w sklepie i dodatkowo zyskasz znacznie większą satysfakcję z przygotowanych posiłków. Do tego poziomki, maliny oraz krzaczki truskawek. Zioła kuchenne, jak  rozmaryn, cząber albo koper nadadzą smak potrawom. Łatwo się przekonać, że zerwane we własnym ogrodzie smakują najlepiej.

Meble w ogrodzie wiejskim

Najlepiej pasują do wiejskich ogrodów meble drewniane i proste. Ich kolor powinien być naturalny, z widocznymi sękami i słojami. Świetnie sprawdzą się tutaj stare meble, które wystarczy delikatnie odrestaurować. Możemy również pomyśleć o ich postarzeniu lub udekorowaniu techniką decoupage. Jeśli Twoja kuchnia w stylu rustykalnym lub salon w stylu rustykalnym czeka na generalny remont, pozostaw niektóre meble i zorganizuj w ogrodzie wyjątkowe aranżacje z kącikiem do relaksu oraz miejscem do spożywania wspólnych posiłków. Styl wiejski nie ma jakichś konkretnych wytycznych i wymagań, jest przede wszystkim oparty na prostocie i naturalności tak, by upodobnić ogród do tych tradycyjnych, wiejskich ogródków. Koniecznie wybierz wygodny hamak, wiklinowe fotele bujane na taras oraz małe ławeczki ukryte pomiędzy kolorowymi blinami.

Ogród wiejski: dekoracje

W ogrodzie w stylu wiejskim podobnie jak ogrodzie francuskim, dodatkowym elementem uzupełniającym całą aranżację są właściwie dobrane dekoracje. Pełne uroku akcesoria to doniczki dla roślin kwiatowych z blachy ocynkowanej lub emaliowanej, a także figurki zwierząt ze sztucznego kamienia lub ceramik. Dekoracją będą też rzeczy użytkowe takie jak kolorowe konewki czy emaliowane misy zawieszone na drewnianym płocie. Klimatu dodadzą metalowe wiaderka pełne lawendy, które swoim urokiem przypominają styl prowansalski.

Kolory w wiejskim ogrodzie

Wiejskie domy, w których mieszkały nasze babcie, najczęściej kojarzą nam się z ogródkiem pełnym wielobarwnych kwiatów, brzęczeniem pszczół i śpiewem ptaków. Kolorowy jakie dominują w takim krajobrazie to przede wszystkim kolory ziemi takie jak beże, drewno (w różnych odcieniach) biele i brązy. Ale również cała plejada żywych barw polnych, kwitnących kwiatów jak czerwień, róż, żółć czy błękit.

Zwierzęta w ogrodzie wiejskim

Ogród wiejski to miejsce przyjazne  nie tylko dla ludzi ale i dla zwierząt. Nie musisz od razu decydować się na hodowlę dużych zwierząt jak koza czy krowa – zacznij od przyjaciół kwiatów czyli pszczół czy kurek niosek. Pamiętaj jednak, że wymagać to będzie od Ciebie wygospodarowania miejsca na ich domek. Decydując się na dowolne zwierze musisz zapewnić mu godne warunki i schronienie. Oczywiście w podzięce otrzymasz pyszny miód i zdrowe, ekologiczne jajka!

Ogród wiejski to miejsce wypoczynku dla całej rodziny, jest różnorodny, tolerancyjny, pełen życia i kolorów. Wszystko dzięki bujnej, kolorowej roślinności. Ogród wiejski kojarzy się nam z ogrodem naszej babci – gdzie w każdym miejscu coś rośnie, pachnie, gdzie łatwo znaleźć coś dobrego do zjedzenia. Jeśli szukasz dalszych porad i inspiracji np. na temat ogrodu japonskiego lub ogrodu angielskiego, zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze dedykowane kampanie oraz szereg pomysłów do stworzenia pięknego domu i ogrodu!