Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Łopata wbita w grządkę warzywną

Własny ogród warzywny jest marzeniem wielu z nas. Nie każdy jednak posiada dużą działkę.  Czy do uprawy warzyw i owoców wymagana jest duża przestrzeń? Niekoniecznie musi tak być. Nawet na niewielkiej powierzchni czy balkonie możemy uprawiać własny ogródek warzywny. Przy niewielkim nakładzie prac i czasu możesz zacząć uprawiać własne warzywa. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na wiosnę.  

Jak zaplanować ogródek warzywny? Instrukcja przygotowania grządki

Piękny ogród wymaga dobrego planu na jego przygotowanie. Dlatego, aranżację ogrodu zaplanuj już w trakcie budowy domu. Jeśli chcesz zagospodarować działkę przy już stojącym budynku, wykonaj plan ogrodu w porze zimowej. Dzięki temu, wiosną pełną parą ruszysz z realizacją pięknego ogrodu. Jak zaplanować ogród, w którym znajdzie się grządka warzywna? Poniższe kroki znacznie ułatwią jego organizację:

 1. Funkcje ogrodu

  Zastanów się jaką funkcję ma spełniać ogród. Czy ma odgrywać tylko rolę reprezentacyjną, a może także rekreacyjną? Warto wydzielić również miejsce na grządki warzywne. Wykonaj również orientacyjny szkic, na którym umieść dom, kierunki świata oraz rosnące na działce drzewa i krzewy. Pomoże to w rozplanowaniu poszczególnych części ogrodu.
 2. Lokalizacja

  Miejsce na ogródek warzywny musi być przede wszystkim osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione ― większość gatunków warzyw potrzebuje światła przez co najmniej 6 do 8 godzin na dobę. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji istotnym kryterium jest bliskość ujęcia wody. Bez względu na to, czy do podlewania zamierzamy wykorzystać wąż ogrodowy czy konewkę, znajdujący się w pobliżu grządek kran znacznie przyśpieszy pracę.
 3. Gleba

  Na to, jak będą rosnąć nasze uprawy, kluczowy wpływ ma oczywiście jakość gleby. Warzywa z reguły lubią lekko wilgotną i szybko nagrzewającą się glebę o neutralnym odczynie. Przed przystąpieniem do sadzenia ziemia powinna zostać spulchniona, tak aby bez przeszkód przepuszczała wodę i powietrze oraz odżywiona za pomocą nawozów.
 4. Rozmieszczenie roślin

  Bliżej budynku zaplanuj rabatę kwiatową, z kolei w dalszej części ogrodu posadź najwyższe rośliny i drzewa. Przy organizacji przestrzeni na ogródek warzywny, pamiętaj by nie umieszczać grządek obok drzew i krzewów. Będą niepotrzebnie zacieniać ogród. Ponadto ich korzenie są długie i pobierają dużo wody, niezbędnej do wzrostu warzyw.
 5. Wybór roślin

  Początkujący ogrodnicy powinni wybrać rośliny wytrzymałe, łatwe w uprawie i dostosowane do panujących warunków. W zależności od rodzaju podłoża dobierzmy odpowiednie gatunki. Na glebie kwaśnej dobrze będą się czuły azalie, hortensje i iglaki. Z kolei warzywa potrzebują gleby żyznej, próchnicznej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. 
 6. Przygotowanie rabat

  Przed posadzaniem roślin, rabaty trzeba odpowiednio przygotować. Późniejszą pielęgnacje ogrodu znacznie ułatwi instalacja automatycznego nawadniania. Z kolei rabaty i grządki trzeba wymierzyć, przekopać i usunąć z nich stare kłącza oraz korzenie chwastów. Podłoże najlepiej spulchnić szpadlem, w ten sposób dostarczysz roślinom cennego do wzrostu powietrza i wody. 
 7. Sadzenie roślin

  Od przedwiośnia można rozpocząć sadzenie drzew, krzewów oraz wysiewać warzywa. Wybieraj rośliny o rozwiniętym systemie korzeniowym. Znacznie szybciej się ukorzenią i przystosują do nowych warunków. Zaopatrz się w wysokiej jakości nasiona i rośliny pochodzące ze sprawdzonego źródła. Najlepiej z ekologicznego gospodarstwa i polecanych szkółek roślin.

Ogródek warzywny krok po kroku

Kobieta podlewająca warzywa w ogrodzie
 1. Aranżację ogródka warzywnego należy rozpocząć od wytyczenia grządek. W większości warzywniaków rośliny zasadzone są w rzędach oddzielonych wąskimi ścieżkami.
 2. Aby zapewnić sobie łatwy dostęp do upraw, najlepiej wytyczyć grządki o szerokości nieprzekraczającej 120 cm, oddzielone około czterdziestocentymetrowymi ścieżkami.
 3. Zależnie od upodobania możemy zaplanować ogródek o prostokątnym lub owalnym kształcie ― ważne, aby podczas wysiewu warzyw zostawić między nimi odpowiednią odległość, pozwalającą im swobodnie rosnąć.
 4. Wysokie rośliny, takie jak pomidory, ogórki lub groch lepiej sadzić od strony północnej.
 5. Alternatywą dla tradycyjnych grządek jest ogródek warzywny podzielony na kwadratowe lub prostokątne parcele, na których rośliny rosną ściśle jednak przy drugiej. Zwarty układ ogrodu pozwala zaoszczędzić miejsce i jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny wizualnie. Z drugiej jednak strony utrudnia pielenie roślin za pomocą narzędzi.

Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?

Waryzwa w skrzynkach w szklarni

Mieszkasz w bloku, ale marzysz o małym ogrodzie warzywanym na swoim balkonie lub tarasie? I Ty możesz uprawiać warzywa, owoce, a także zioła w pojemnikach. Warzywniak w skrzyniach zapewnia stały dostęp do świeżych i wyjątkowych w smaku warzyw.

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Zaopatrz się w skrzynki, w zależności od upodobań, możesz wybrać drewniane lub z tworzywa sztucznego. Skrzynie drewniane trzeba jednak wyłożyć wewnątrz grubą folią ogrodniczą, zabezpieczającą drewno przed gniciem. Ścianki wewnątrz obłóż warstwą styropianu, który zabezpieczy rośliny przed przemarznięciem. Na dno wysyp warstwę drenażu z keramzytu lub żwiru.

Następnie wypełnij pojemniki żyzną, próchniczną ziemią odpowiednią do uprawy warzyw. Na początek warto wybrać bezproblemowe w uprawie warzywa jak rzodkiewka, sałata, cebula dymka czy mini pomidory. W pojemnikach możesz także uprawiać truskawki, poziomki i maliny. Możesz również założyć mały ogródek ziołowy z szczypiorkiem, koperkiem, bazylią, tymiankiem, oregano czy lawendą w doniczce. Należy jednak dobrać odpowiednią głębokość pojemnika, optymalna głębokość wynosi 20 cm. Po wysianiu nasion, należy uprawę regularnie podlewać. W ciągu roku możesz kilkukrotnie zbierać plony z Twojego balkonowego ogródka.

Szukasz dalszych pomysłów na aranżację Twojego balokonu? Sprawdź nasze pomysły na:

Podwyższone grządki i uprawa warzyw

Uprawa roślin w podwyższonych grządkach to doskonały pomysł zwłaszcza dla mniejszych ogrodów ze słabszą glebą. Taka uprawa pomaga utrzymać też ład w ogrodzie oraz zapewnić odpowiednie sąsiedztwo roślin, tak by wzrastały zdrowe. Trend dotarł do nas z Anglii, gdzie grządki, pod nazwą raised beds wykorzystywane są już od dawna. Uprawa warzyw i owoców w grządkach angielskich pozwala uzyskać lepsze plony, głównie za sprawą żyzniejszej gleby oraz większej gęstości sadzonek. Poniżej znajdziesz proste instrukcje na wypełnienie podwyższonej grządki.

Jakie warzywa są mało wymagające w uprawie?

Papryka, pomidor, cukinia i inne warzywa

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, zacznij swoją przygodę z uprawą warzyw od gatunków mało wymagających i szybko rosnących. Gdy zobaczysz pierwsze zalążki nowych roślin, zmotywuje Cię to do dalszej przygodny z ogrodnictwem. Zacznij od uprawy roślin z krótkim czasem wegetacji, jak: cebula, koperek, czy rzodkiewka, które można siać kilkakrotnie w roku. Stosunkowo proste w uprawie są również ogórki, bób, cukinia czy sałaty, szpinak lub pietruszka naciowa. Niektóre warzywa oprócz tego, że mają wysokie walory zdrowotne czy smakowe, również ozdobią Twój ogródek. Należą do nich pomidory koktajlowe, fasola karłowata czy burak liściasty.

Sadząc warzywa, warto pamiętać również o tym, że wpływają one na siebie nawzajem. Sąsiedztwo warzyw, czy allelopatia to wzajemne oddziaływanie biochemiczne na siebie roślin. Niektóre warzywa stymulują wzrost innych lub chronią je od szkodników czy nawet wpływają pozytywnie na ich walory smakowe. Niektóre potrafią uniemożliwić zdrowy rozwój innych. I tak na przykład cebula wpływa korzystnie na wiele innych roślin: buraki, marchew czy truskawki. To samo czosnek, który chroni owoce przed pleśnią, zwłaszcza truskawki i jabłoń.

Bardziej wymagające warzywa i owoce

Zbliżenie na borówni amerykańskie w szklanej miseczce ze złotym obramowaniem wśród innych kolorowych owoców na stole

Niektóre rośliny wymagają nieco więcej uwagi lub specjalnych warunków, o które dość trudno w naszym klimacie. Pewne ciepłolubne warzywa potrafią rozwijać się w naszym klimacie tylko w szklarni ogrodowej: należą do nich papryka, bakłażan i kilka odmian pomidorów. Również egzotyczne owoce: ananas i melon wymagają tropikalnych warunków, dobrze się rozwijać . Borówka amerykańska z kolei wymaga ciepłych, słonecznych, bezwietrznych miejsc, ale jednocześnie łatwo się przesusza. Potrzebuje też dość sporo miejsca i powinna być sadzona w grupie, ponieważ krzewy borówki wzajemnie zapylają się od siebie.

Ogródek warzywny: kiedy siać warzywa?

Warzywa w wiklinowym koszyku położone na stole

Uprawa własnych kwiatów, warzyw oraz ziół z nasion to ogromna przyjemność, a także bardzo ekonomiczny sposób na powiększenie swojej kolekcji roślin. Aby wszystko z wysiewami i kiełkowaniem poszło pomyślnie, warto poznać kilka prostych, lecz bardzo ważnych, zasad siewu nasion.

Zanim zaczniesz siać, czyli wszystko co musisz wiedzieć

Na początek zastanów się, czy wolisz się zaopatrzyć się w ‘żywe’ nasiona, czyli nasiona zdolne do wykiełkowania. Te stare lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach (na przykład w zmiennej temperaturze) można z czystym sumieniem wyrzucić lub dla pewności wykonać przed sianiem łatwy test: kilka ziarenek kładziemy na mokrej gazie w ciepłym miejscu. Jeśli będą kiełkować nierównomiernie lub wcale, to należy wykluczyć je z kolekcji.

Następnie, sprawdź informację, co i kiedy siać. Dlatego doładnie przeczytaj instrukcje na opakowaniach i zastosuj się do porad producentów. Nie śpiesz się ze zbyt wczesnymi siewami, gdyż nasiona w gruncie mogą zgnić, a rozsady na parapetach lub w szklarni mogą chorować z powodu braku światła i zbyt długiego oczekiwania na wysadzanie do gruntu.

Termin wysiewu

nasiona kwiatów

Każda roślina ma określony okres wegetacyjny, podczas którego najlepiej się rozwija. Dotyczy to także warzyw. Termin siewu często zależy od wytrzymałości roślin na niskie temperatury. Niektóre można wysiewać już w lutym lub marcu, ponieważ zupełnie nie przeszkadza im zimne przedwiośnie. Z kolei, inne zaś wolą siewy w kwietniu i maju, gdyż lubią ciepło.

Gdy mini ryzyko największych przymrozków można wysiewać poszczególne gatunki. W marcu można wysiać cebulę. Po posadzeniu w kwietniu jej z dymki szybciej uzyskamy szczypiorek. Sałatę, rzodkiewkę, pietruszkę, marchew, seler, groch możesz siać na przełomie marca i kwietnia.

W okresie późnowiosennym, na przełomie kwietnia i maja sadzi się na grządkach inne warzywa jak kapustę, brokuły, buraki i kalafiory. Z kolei w maju jest idealna pora na posadzenie ogórków, cukinii, dyni i kopru. W połowie maja możesz bez obaw o przymrozki posadzić pomidory. Przełom maja i czerwca to czas na sadzenie fasoli.

Pamiętaj: bez względu na to, czy wysiewamy nasiona wprost do gruntu, czy robimy rozsady w warunkach cieplarnianych – nasiona należy wysiewać jak najrzadziej.

Przygotowanie podłoża do wysiewu warzyw

Przygotowując się do siewów nie zapominajmy o podłożu. Zasada jest prosta – w mokrej, ciężkiej lub zbyt zbrylonej ziemi małe nasionko nie ma szans. Bez względu na to, czy robimy rozsady w multiplatach, czy siejemy wprost do gruntu – rzetelnie przygotuj podłoże. Na zagonie oznacza to lekkie przekopanie widłami ogrodowymi, zagęszczenie butami oraz dokładne zagrabienie i wyrównanie gleby. A przy siewach do multiplatów najczęściej rozluźnienie kupnego podłoża kilkoma garściami perlitu oraz odkwaszonego torfu. Rozsady w tackach, doniczkach wielkości P9, P11 lub C1 lub multiplatach warto podlewać „od dołu”, czyli pozostawić je w wypełnionym wodą korytku do czasu, gdy powierzchnia podłoża będzie mokra.

Nasza wskazówka: aby przyspieszyć uprawy gruntowe, można przygotować własne rozsady w domu na parapecie, w oranżerii lub ciepłej szklarni. Nasiona wysiewamy w marcu i kwietniu, aby na miejsca stałe wysadzać je po 15 maja, czyli po tak zwanej Zimnej Zośce.

Wiosna w ogrodzie

Narządzia ogrodowe umieszczone na specjalnej półce nad grządką warzywną

Pierwsze wiosenne dni zachęcają do rozpoczęcia pierwszych prac w ogrodzie. Dlatego, sprawdź nasze wskazówki, jak przywitać wiosnę w ogrodzie! Gdy miną przymrozki, można zdjąć okrywy z wrażliwych na mróz roślin. Wraz z ustąpieniem przymrozków warto zasilić azotem rośliny, pobudzając je tym samym do wzrostu. Po przeschnięciu podłoża grabimy trawnik z uschniętych liści, resztek starej trawy i kłączy bylin, jednocześnie go napowietrzając. Dzięki temu umożliwimy młodym pędom szybszy rozwój.

Warto zadbać również o ogródek warzywny, przygotowanie grządek rozpocznij od ich przekopania i rozplanowania wysiewu nasion. Ziemie wokół rabat kwiatowych również przekopujemy, usuwając z niej wszystkie chwasty. Wiosna to czas na sadzenie nowych roślin i krzewów oraz podziwianie zakwitających roślin z cebulek. Pierwsze zakwitną przebiśniegi, krokusy i narcyzy, kwiecień i maj to czas rozkwitu tulipanów.

Szukasz pomysłów, jak spędzić czas na zaaranżowanym balkonie? Przecztaj nasz artykuł o staycation, czyli wakacjach na miejscu.

Z pewnością nasze wskazówki przydadzą się w trakcie planowania Twojego wymarzonego ogródka warzywnego. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych kampanii oraz wskazówek na stworzenie pięknego domu!