Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
puszki przerobione na doniczki

Wszyscy uwielbiamy naturę. Pielęgnacja ogrodów to jednak nie wszystko – o ekologię i dobry stan naszej ukochanej planety możemy zadbać nie tylko pięknymi roślinami, ale także wykorzystując ozdoby do ogrodu z recyklingu. Ten ogólnoświatowy trend staje się coraz popularniejszy, a wielu modnych zieleńcach spostrzec możemy efektowne dodatki wykonane z pozornie nieużytecznych już przedmiotów. Pora więc zakasać rękawy i brać się do pracy! Oto nasze najlepsze pomysły na tego rodzaju ozdoby.

Przedmioty z recyklingu

Ozdoby do ogrodu z recyklingu to skuteczny sposób na to, by wykorzystać pozornie nieużyteczne już przedmioty – tym samym ograniczając produkcję śmieci i przynosząc ulgę planecie, poprawiając jej warunki ekologiczne. To również oszczędność dla portfela! Ozdoby do ogrodu wykonane samemu to sposób na oryginalne dekoracje, których pozazdroszczą wszyscy odwiedzający. Mają w sobie niepowtarzalny klimat!

Samodzielne wykonanie dekoracji do ogrodu to także… dobra zabawa! Świadomość, że udało się stworzyć coś własnymi rękami, naprawdę napawa dumą.

Ozdoby do ogrodu wykonane z drewnianych mebli

Od czego warto zacząć? Podstawowym materiałem na piękne ozdoby do ogrodu z recyklingu są drewniane meble. Ich naturalny charakter doskonale odnajduje się wśród zieleni, sprawdzając się nie tylko w ogrodzie rustykalnym czy w stylu angielskim, ale także w tym nowoczesnym zieleńcu.

Co możesz wykorzystać? Stare, ciężkie, drewniane skrzynie doskonale sprawdzą się jako efektowne doniczki, które zabójczo prezentują się w ogrodzie. Usytuowane jedna na drugiej szuflady ze starego kredensu świetnie służą jako kwietniki czy ogródki warzywne – prezentują się niczym modne grządki podwyższone! Podobną rolę mogą pełnić drewniane, pozbawione siedziska krzesła.

To nie wszystko! Na pomalowanych na urokliwy kolor okiennicach świetnie rośnie ciekawy bluszcz, a stare sofy nadadzą wyjątkowy klimat przydomowej altance.

Nadjeżdża nowe, czyli co można zrobić z opon do ogrodu?

Ciekawym pomysłem na recykling w ogrodzie są także… ozdoby z opon! Przy odrobinie kreatywności można stworzyć urocze aranżacje, które sprawdzą się w wielu ogrodach. Najczęściej tych, które nie traktują się zbyt poważnie i których właściciele cechują się poczuciem humoru i dużym dystansem.

Zamiast więc wywozić stare opony do specjalnego punktu odbioru, nadaj im alternatywną funkcję! „Ogrody oponowe” to coraz bardziej popularny trend na ogród w formacie eko. Co można zrobić z opon do ogrodu?

Możesz nadać im nowej funkcjonalności i wykonać z nich praktyczne meble. Ułożone jedne na drugich i przykryte blatem stworzą stolik. Możesz też wesprzeć je na nóżkach i wykonać taborety czy krzesła. Wkopane do połowy w ziemię obok siebie utworzą ławeczkę!

Dzięki oponom możesz także zapewnić swoim roślinom dodatkową przestrzeń do wzrostu. Zamień je w piękne kwietniki! Wykorzystaj do tego felgę, którą ułożysz na dnie opony, tworząc warstwę drenażową, a resztę zasyp ziemią. Możesz ją także pomalować na ulubiony kolor, dzięki czemu nadasz jej wyjątkowego charakteru. To tanie i efektowne ozdoby do ogrodu!

Chcesz dowiedzieć się więcej? A może interesuje Cię domek dla owadów w ogrodzie?

Ozdoby do ogrodu ze słoików

Ciekawym pomysłem na nieco mniejsze ozdoby do ogrodu z recyklingu jest wykorzystanie zalegających w piwnicach czy szafkach słoików. Świetnie wyglądają jako efektowne lampiony – na przykład powieszone nad stołem na tarasie. Ich rozproszone światło pięknie wypełnia przestrzeń, tworząc nastrojową atmosferę. Na ich obecności zyska również ścieżka w ogrodzie, a ustawione gdzieniegdzie lustra w ogrodzie odbiją światło, tworząc prawdziwie magiczną atmosferę.

Innym pomysłem jest wykonanie kwietnika w słoiku – możesz wypełnić go suszonymi roślinami lub stworzyć w środku mały ekosystem: tego rodzaju ogrody w słoikach są bardzo popularne!

Co można wykonać z palet?

Popularnym trendem do ogrodu są ozdoby i meble do ogrodu wykonane z palet! Ich minimalistyczny, nienachalny charakter świetnie sprawdza się w wielu ogrodowych aranżacjach. Upewnij się jednak najpierw, że są dobrze oczyszczone. Drewno, z którego są wykonane, powinno być w dobrym stanie.

Z takich palet możesz wykonać wygodne stoliki kawowe czy nawet ławki – ustawiając jedna na drugiej czy mocując oparcia. Nakryj je poduszkami, a stworzysz miejsce dla Ciebie i Twoich przyjaciół! Możesz również wykonać kwietnik z palet do ogrodu, które wyglądają bardzo stylowo i rozsiewają ekologiczną magię.

Wazony w ogrodzie

Stare wazony nadają się tylko do wyrzucenia? Nic bardziej mylnego! Ich wysłużony charakter sprawia, że świetnie odnajdują się w roli ogrodowych doniczek na ulubione kwiaty. To jednak nie wszystko – duże wazony sprawią, że oczko wodne w ogrodzie może przestać być marzeniem, a stać się rzeczywistością! Ukryty w wazonie układ zamknięty pozwoli wytworzyć piękną kaskadę, która cieszy nie tylko oczy, ale i uszy! Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w ogrodzie w stylu francuskim czy popularnym stylu japońskim.

Nasze pomysły na efektowne doniczki do ogrodu

Ozdoby do ogrodu z recyklingu to także fantazyjne doniczki! Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś posadzić swoje nowe rośliny, wystarczy rozejrzeć się po garażu! Jako dużo doniczki sprawdzą się palety, ale jeśli szukasz czegoś mniejszego, z powodzeniem możesz wykorzystać puszki, opony, stare, dziurawe konewki, durszlaki czy nawet… wysłużone gumiaki! Pomysłom nie ma końca!

Pomalowany rower – odjazdowa dekoracja

Co zrobić ze starym, niesprawnym rowerem? Jeśli nie da się go naprawić, możesz przerobić go na modną dekorację. Wystarczy pomalować go na jednolity, pastelowy kolor i ustawić w ogrodzie lub powiesić na jednej ze ścian. Jego koszyk stanie się piękną donicą, a i na bagażniku z pewnością ustawisz ulubione dekoracje. Wygląda świetnie!

Ozdoby do ogrodu ze starych rzeczy

 1. Taczka

  Stara taczka nie nadaje się tylko do wyrzucenia! Może i jest dziurawa i zardzewiała, ale gdy nasypiesz do niej ziemi i posadzisz kwiaty, będzie się doskonale prezentować!
 2. Stare koło od wozu

  Brzmi to dziwnie? Nic z tych rzeczy! Jeśli przypadkiem w starej stodole masz drewniane koło, wystarczy je odmalować, zaimpregnować i przerobić na ciekawy kwietnik! Na jego szprychach łatwo zawiesić małe, urokliwe doniczki.
 3. Opony

  O oponach pisaliśmy już wyżej, ale warto o nich pamiętać – z ich pomocą stworzysz nie tylko meble, ale także dekoracje!
 4. Butelki

  Szklane butelki, szczególnie te ciemne po winie, nadają się do stworzenia efektownego kwietnika. W słonecznie dni pięknie będzie odbijał światło. Warto je zbierać! Zakopując je w ziemi, stworzysz urokliwy, kolorowy płotek, który uzupełni aranżację ogrodu przy płocie, wzbogacając anturaż swojego większego kolegi.
 5. Słoiki

  Podobnie jak butelki, słoiki również mogą służyć za wyjątkową dekorację. Z ich pomocą stworzysz nie tylko lampiony czy stroiki, ale możesz je wykorzystać do wykonania karmnika dla ptaków DIY, dzięki któremu w Twoim ogrodzie pojawią się nowi goście. Wygląda pięknie!
 6. Lustra

  Niewiele osób docenia magię, którą zapewniają lustra w ogrodzie. Mogą służyć za fantazyjne dekoracje, które świetnie odbijać będą ustawione w ich otoczeniu donice z kwiatami. Tworzą klimat rodem z Alicji w Krainie Czarów!

Ozdoby do ogrodu z recyklingu to pomysł na wyjątkowy ogród, który pełen jest magii! Wykorzystanie pozornie nieużytecznych przedmiotów napawa dumą – i bardzo słusznie! Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych poradników, najlepszych inspiracji i ofert dla pięknego domu i ogrodu. Do zobaczenia!