Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Dzecko huśtające się na huśtawce na placu zabaw

Plac zabaw to dla dzieci doskonały sposób na rozładowanie energii, rozwijanie równowagi i koordynacji ruchowej. Miejskie place są miejscem spotkań z innymi dziećmi. Bywają jednak często zatłoczone, brudne i nie zawsze w dobrym stanie technicznym. Co powiesz na własny plac zabaw do ogrodu? Podpowiadamy, jak zaaranżować miejsce zabaw na świeżym powietrzu.  

Jakie są elementy przydomowego placu zabaw?

Przydomowy plac zabaw może się składać z różnych elementów dostosowanych do wieku dziecka. Dzieci szybko się nudzą, dlatego warto zapewnić im różne urządzenia sprzyjające długiej zabawie. Przedstawiamy jakie elementy warto, by miał przydomowy plac zabaw:

 1. Piaskownica

  Mniejsze dzieci uwielbiają zabawę w piasku. W domowym placu zabaw nie może zabraknąć piaskownicy, w której powstaną najwspanialsze budowle i ulepicie również pierwsze babki z piasku. Piaskownica daje duże możliwości zabawy również dla większych dzieci, może być placem budowy dla koparek, dźwigów i spychaczy. Sprawdź, ile radości da Twojemu dziecku wywrotka pełna piasku. Dobrze, jeśli piaskownica posiada pokrywę, którą można przykryć piasek w razie deszczu.
 2. Huśtawka

  Beztroskie bujanie się na huśtawce to coś, co uwielbia większość dzieci. Huśtanie zachęca do wyjścia z domu, korzystnie wpływa także na rozwój błędnika i stymuluje dziecięce zmysły. Pojedyncza huśtawka w ogrodzie nie zajmie wiele miejsca, za to sprawi Twojemu dziecku dużo radości. Wystarczy, że masz niedużą przestrzeń do ustawienia huśtawki. Możesz ja także zawiesić na drzewie. 
 3. Zjeżdżalnia

  Nawet w niedużym ogrodzie zmieści się kompaktowa zjeżdżalnia, która umożliwi dzieciom długie godziny beztroskiego ślizgania i zjeżdżania. Możesz wybrać wieżyczkę ze zjeżdżalnią, do której można przymocować kolejne moduły jak wiszący most czy drabinkę.
 4. Tor przeszkód

  Starsze pociechy potrzebują dużo ruchu, dlatego wymagają bardziej zaawansowanych urządzeń. W ogrodzie warto także pozwolić dzieciom wspinanie i pokonywanie różnych przeszkód.  W tym celu przy pomocy pieńków i desek możesz zbudować prosty tor przeszkód lub ze grubego sznurka zrobić drabinkę do wspinania.

Plac zabaw do ogrodu: z jakiego materiału skorzystać?

Drewniany plac zabaw podczas zimy

Plac zabaw można wykonać z różnych materiałów. Najczęściej używa się drewna, metalu czy wytrzymałych tworzyw sztucznych. Decydując się na drewniany plac zabaw do ogrodu, pamiętajmy o jego regularnej impregnacji, dzięki temu w dobrym stanie długo posłuży. Drewno naturalnie wpisuje się w krajobraz ogrodu, dlatego jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy placów dla dzieci. Niektóre elementy jak zjeżdżalnia wykonane są z solidnego tworzywa sztucznego lub metalu, które umożliwiają swobodne ślizganie się. Również zabawki do piaskownicy tj. wiaderka, grabki czy łopatki wykonane są plastiku, dzięki temu są znacznie lżejsze. Z kolei gruby sznur nada się do budowy drabinek czy zawieszenia huśtawki. 

Bezpieczeństwo placów zabaw do ogrodu

Dobrze przemyślana przestrzeń do zabawy w ogrodzie powinna być również bezpieczna dla naszych pociech. Plac zabaw warto ustawić w zacienionym i widocznym z okna lub tarasu miejscu, dzięki temu możemy na spokojnie obserwować, co robią nasze dzieci. Mamy także pewność, że nie dzieci nie będą narażone na ostre promienie słoneczne. W trosce o ich bezpieczeństwo zadbajmy, aby urządzenia były wykonane z gładkich powierzchni i nie posiadały wystających ostrych krawędzi. Ważne, by elementy drewniane pozbawione były drzazg, a śruby łączące poszczególne moduły były łagodnie zakończone. W ten sposób plac w ogrodzie będzie nie tylko atrakcyjnym, ale i bezpiecznym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

4 pomysły na domowy plac zabaw

 1. Ogrodowa kuchnia: Dzieci uwielbiają przyrządzać potrawy na niby lub z piasku. Jeśli i Twoje dziecko lubi gotować, spraw mu ogrodową kuchnię. Wystarczy konstrukcja stolika bez blatu i włożone dwa pojemniki plastikowe lub miski metalowe, które będą pełnić funkcję zlewu. Warto zaopatrzyć kuchnię w mini patelnie, garnki i łyżki.
 2. Balansowanie na linie: Wyobraźnia dzieci nie zna granic. Już dwie liny zawieszone na różnych wysokościach i przewiązane między drzewami sprawią, że przejście nad przepaścią jest realne. Nisko zwieszony nad ziemią most do balansowania to także świetne narzędzie do nauki równowagi. 
 3. Piracki statek: Szukanie skarbu sprawia i dzieciom i dorosłym dużo radości, zwłaszcza jeśli jest się kapitanem pirackiego statku. Do jego wykonania możesz użyć palety, zatkniętej pirackiej flagi oraz steru. Czekają na was długie żeglugi, ale w końcu dzieci uwielbiają przygody.

Mini tor przeszkód. Jak go zrobić krok po kroku?

Dziewczyna bawiąca się na torze przeszkód w ogrodzie

Prosty do zrobienia tor przeszkód w ogrodzie doskonale rozwija zmysł równowagi oraz pobudza kreatywność dziecka. Nie zajmuje również dużo przestrzeni. Do jego wykonania potrzebujesz: kilka pieńków o różnej wysokości i średnicy, grubą deskę, młotek, kilka puszek kolorowej farby, pędzel.

 1. Rozłóż pieńki na ziemi w dość bliskiej odległości, tak by tworzyły nieregularną ścieżkę.  
 2. Każdy pień należy wykopać w ziemię, dzięki temu będą stabilne. 
 3. Możesz również pomiędzy dwoma pieńkami poprowadzić kładkę z deski. Natnij pieńki na grubość deski i przy pomocy młotka wbij ją w pień.
 4. Dzieci uwielbiają kolory, dlatego niektóre z pni pomaluj kolorową farbą np. start i metę.

Plac zabaw do małego ogrodu

W małym ogrodzie nie zawsze jest miejsce na duży plac zabaw dla dzieci. Jednak nawet z dostępnych w domu i ogrodzie materiałów, możesz stworzyć wspaniałą atrakcję dla dziecka. Z kilku dłuższych patyków i starego prześcieradła w kilka chwil zbudujesz tipi, czyli indiański namiot, który posłuży dzieciom za kryjówkę, bazę i domek. Namiot urozmaica zabawę, a także chroni przed słońcem. Możesz również nabyć gotowe tipi, które łatwo przeniesiesz w inne miejsce lub wstawisz do pokoju dziecięcego.

Pomysły na zabawy w ogrodzie

Zabawy w ogrodzie to świetna forma spędzania czasu z dzieckiem. Swobodna zabawa na świeżym powietrzu najlepiej jak nie jest planowana przez rodziców, w ten sposób dziecko uczy się kreatywności i samodzielności. Dziecko może podglądać przyrodę i owady przez lupę, wspinać się na drzewa, biegać w kółko. Z kolei starsze dzieci mogą uprawiać własną grządkę, mini narzędzia będą wspaniałym podarunkiem dla małego ogrodnika.

Mamy nadzieje, że nasze podpowiedzi pomogą w zaaranżowaniu wspaniałego placu zabaw do ogrodu dla Twojego dziecka. Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!