przedogródek z nowoczesnymi meblami i krzewami

Zależy Ci na tym, aby otoczenie Twojego domu robiło wrażenie? Przedogródek nowoczesny to prawdziwa wizytówka każdej działki. Na jego podstawie możemy wypracować sobie pierwszą opinię o tym, co czeka na nas w środku. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najlepszych pomysłów, które mogą zainspirować Cię do ciekawej aranżacji tej niezwykle istotnej przestrzeni!

Czym jest przedogródek i czemu służy?

Przedogródek to reprezentacyjna przestrzeń przed wejściem do domu. Usytuowany jest między budynkiem mieszkalnym lub gospodarczym, a drogą lub ulicą. To miejsce, które jest widoczne przez przechodniów i stanowi pierwszy kontakt z posesją. Efektowny i zadbany przedogródek nowoczesny może być niewielką przestrzenią, ograniczającą się tylko do miejsca przy furtce, ale także może ciągnąć się wzdłuż ścieżki posiadać liczne donice i sadzonki. To jak wygląda przedogródek – jego wielkość i kształt, zależy od obszaru działki i usytuowania na niej różnych budynków, a zatem są niezliczone sposoby na jego zagospodarowanie. Do czego służy? To część stricte reprezentacyjna i buforowa między wejściem na posesję, a wejściem do budynku.

Jak zaaranżować nowoczesny przedogródek?

  1. Zadbaj o prywatność. Przedogródek to reprezentacyjna część Twojej posiadłości, jednakże nie oznacza to, że nie możesz liczyć tu na intymność. Zaplanuj wcześniej żywopłot i roślinność, która odgrodzi Cię od pobliskiej ulicy.
  2. Zaaranżuj ścieżkę prowadzącą od furtki do wejścia do domu. Zadbaj o to, by nie tylko była bezpieczna (unikaj śliskich powierzchni), ale i efektowna.
  3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Oświetl ścieżkę, główny punkt przy furtce oraz wejście do domu. Możesz zastosować oświetlenie zakładane np. na elewacje domów lub to wolnostojące.
  4. Wybierz styl, w jakim chcesz dobierać rośliny i akcesoria.

Przedogródek nowoczesny a style aranżacyjne

Ogródek frontowy, bo tak właśnie możemy inaczej nazwać przedogródek, to niezwykle ważna część podwórka, która nierzadko jest pomijania przy aranżacji ogrodu. To duży błąd, ponieważ stanowi ona wizytówkę domu. Jak zaprojektować ogród przed domem? Sposób na to uzależniony jest od wielu czynników, w tym m.in. od stylu, w jakim urządzony jest dom i pozostała część posesji. Ważna jest także wielkość przedogródka, a także typ podłoża. Najczęściej spotykane style aranżacji ogródka to styl prowansalski, rustykalny oraz klasyczny. Nie oznacza to, że nowoczesny przedogródek jest mniej spotykany. To świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalizm, ale i odważne formy.

Przedogródek nowoczesny i rośliny

Rośliny to podstawowy element dekoracyjny i aranżacyjny, jaki powinien znaleźć się w Twoim ogródku frontowym. Wybierając idealne odmiany, zwróć uwagę na ich dekoracyjność. Skoro to wizytówka domu, muszą być one szczególnie piękne! Dodatkowo, jeżeli dysponujesz ograniczoną przestrzenią i nie możesz posadzić tu większej ilości roślin, zadbaj o to by, te wybrane były wyjątkowe. Często wybiera się niskie żywopłoty, które podkreślają linię ścieżki oraz pojedyncze wyższe elementy, które ozdabiają wejście. Świetnym pomysłem jest umieszczenie odpornych na mrozy krzewów, które mają kolorowe liście i pięknie kwitną. Pamiętaj również, by wybrać rośliny sprawdzone, łatwe w uprawie.

Jakie drzewa możemy zasadzić w przedogródku? Polecamy magnolie, graby, jarzęby oraz świerki i jodły. Jeśli jesteś zwolennikiem krzewów, sprawdź koniecznie – hortensje, rododendrony, róże oraz bukszpany.

Elementy dekoracyjne w nowoczesnym przedogródku

Nowoczesny przedogródek to także dobre miejsce na wyjątkowe dekoracje, takie jak np. rzeźby czy fontanny. Ogródek przed domem, będzie się świetnie prezentował z designerskimi kulami, które mogą pełnić różne funkcje ‒ od oświetlenia przez fontannę po rzeźbę. Możesz wybrać też ozdobne konewki i podesty, na których ustawisz donice i kosze z kwiatami. Warto jednak pamiętać o umiarze przy wyborze ozdób. Czasami naprawdę mniej, znaczy więcej.

Nowoczesne meble w przedogródku

Przedogródek to nie miejsce na wypoczynek, jednakże warto zaplanować w nim jakieś meble. Jeśli posiadasz np. ganek przed domem, możesz naprzeciwko niego ustawić ławkę z małym stolikiem.  Możesz zastanowić się także nad małym kompletem kawowym, składającym się z dwóch krzeseł i stolika. Możesz zasiąść tam z osobami, które wpadają do Ciebie tylko na chwilę z ważną sprawą.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że odpowiednio zaaranżowany, nowoczesny przedogródek to bardzo ważny element każdego ogrodu i wejścia do domu. Jak widzisz, jego zaplanowanie wcale nie jest trudne. A jeśli szukasz innych porad – zarejestruj się na Westwing. Czekają tam na Ciebie wyjątkowe inspiracje do stworzenia wspaniałego ogrodu i pięknego domu!

Przedogródek nowoczesny – inspiracje

Ile osób tyle możliwości na aranżację przydomowego, frontowego ogródka. Wiemy, jak czasem trudno zdecydować się na jakieś rozwiązanie. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy kilka propozycji, które miejmy nadzieję, zainspirują Cię do jakiejś wyjątkowej aranżacji!

Nowoczesny przedogródek minimalistyczny

Styl minimalistyczny charakteryzuje się prostą formą, oszczędnością w kwestii dodatków i przestrzenią. Każdy element powinien stanowić harmonijną całość. Co ciekawe, nowoczesny przedogródek charakteryzować będzie się nie tyle bujną roślinnością, ile ciekawym zastosowaniem różnych materiałów i konstrukcji. Sprawdzi się tutaj: beton, drewno, metal i kamienie. Nie szalej z roślinami. Postaw na zasadę – mniej znaczy więcej. Polecamy tutaj mahonie i bukszpany, które możesz dowolnie formować. Całą aranżację ożywią rabaty kwiatowe. Sugerujemy jednak, by był to jeden rodzaj kwiatów. Ważnym elementem w tym stylu, jest także oświetlenie – jednobarwne, które samo w sobie może być również designerską dekoracją.

Nowoczesny przedogródek w stylu japońskim

Przedogródek w stylu japońskim to harmonia i spokój. Żaden element aranżacji nie powinien dominować nad pozostałymi, tworząc układ idealny. Ważnym elementem takiego ogrodu jest woda. Możesz zastosować kaskadowe fontanny, ustawione wzdłuż ścieżki prowadzącej do wejścia do domu. Przeciwstawnym wodzie elementem są skały i kamienie. Możesz wykorzystać je w formowaniu ścieżki. Orientalny koloryt takiego zakątka podkreślisz, sadząc w nim sosny japońskie oraz czarne o fantazyjnych kształtach.

Nowoczesny przedogródek rustykalny

Styl ten cechuje naturalność, swojskość i kolorowy, aczkolwiek kontrolowany chaos. Co to oznacza? Pośród rabat kwiatowych, możesz przemycić kwitnące owoce i warzywa oraz zioła, zamiast idealnie przystrzyżonego trawnika – łąka kwietna. Wśród roślin, które warto posadzić w ogrodzie rustykalnym można wymienić: hibiskusy oraz ustawione kaskadowo wysokie i średnie byliny jak: łubin, mak wschodni, goździki czy kocimiętkę. Szalej i baw się kolorami. Do utwardzenia ścieżki użyj naturalnego, tłuczonego kamienia lub żwiru.