Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Akcesoria do garden party ułożone przez skalniakiem

Dzisiaj zabieramy Cię w góry! Bez obaw, nie musisz wyposażać się w specjalistyczne obuwie – wycieczka zaprowadzi nas nie dalej, jak do Twojego ogrodu. Skalniak przed domem to miniaturowy łańcuch górski, który ubarwi każdą zieloną przestrzeń. Pełen zminiaturyzowanych wzniesień, dolin i szczytów prezentuje się szczególnie zjawiskowo! Przygotowaliśmy garść informacji na jego temat, byś mógł bez problemu stworzyć go w swoim ogrodzie. Ruszajmy na szlak! 

Czym jest skalniak? 

Skalniak przed domem to prostu ogródek skalny, który naśladuje dziką przyrodę. Oczywiście nie musi być wiernym przeniesieniem łańcuchów górskich – domowe skalniaki to tylko wariacje na temat tatrzańskiego krajobrazu. Obsadzone niewielkimi roślinami wszelkiej maści, ozdobione kamieniami, tarasami i różnorodnymi wzniesieniami myślami przenoszą nas wprost pod Morskie Oko, a swoim okazałym kształtem i roślinnością zawstydzają nawet najpiękniejsze ogrody świata. Próżno wśród skalników szukać symetrii znanej z francuskich ogrodów – ma być naturalnie! Nie ma miejsca na idealne, geometryczne kształty czy równe nasadzenia. To czysta natura! 

Skalniak przed domem – jakiej ziemi będziesz potrzebować? 

Z reguły podczas tworzenia skalniaka wykorzystuje się ten sam rodzaj ziemi, który dominuje w całym ogrodzie. Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki roślin wymagają specjalistycznej gleby – szczególnie należy mieć na uwadze jej odczyn. Poszczególne strefy z roślinami o specyficznych wymaganiach z łatwością oddzielisz kamieniami, których na skalniaku nie może zabraknąć. Dobrym pomysłem będzie również wzbogacenie ziemi kompostem czy torfem, który stworzy korzystniejsze warunki dla tych gatunków, które wolą zakwaszoną ziemię. W przeciwnym wypadku dodaj wapień! 

Skalniak przed domem – wybierz odpowiednie kamienie 

Skalniak jest rodzajem ogrodu lub dekoracyjnym elementem ogródka, który jak najwierniej powinien naśladować górski krajobraz. Jakkolwiek mogłoby się wydawać, aranżacja ogrodu wraz z efektownym skalniakiem, wymaga nieco więcej zachodu, niż tylko usypanie góry ziemi i obłożenie jej roślinami. Niezwykle ważnym aspektem jest odpowiedni dobór kamienia. Różne rodzaje skał, determinują rodzaj roślin, jaki będzie możliwy do zasadzenia. W skałach istotny jest ich odczyn PH, który może bezpośrednio wpływać na glebę. Piaskowce mają odczyn obojętny, wapienie czy marmury odczyn zasadowy, a bazalty i granity – kwaśny. Największe możliwości formowania skalniaków dają piaskowce, ale możemy zastąpić je również bazaltem, granitem czy wapieniem, a także kamieniami znalezionymi w najbliższym otoczeniu, np. na polu. Kamienie mogą być różnej wielkości i kształtu. Duże kamienie można uzupełnić mniejszymi jednak wszystkie kamienie nie mogą przekraczać więcej niż 50 proc. powierzchni skalniaka. 

Niezależnie czy posiadasz mały ogród czy okazały ogród japoński, skalniak stanowić będzie wyjątkową dekorację. Jak urządzić ogród, w którym króluje skalniak? Zacznij od wyznaczenia miejsca, układając na jego krawędziach największe kamienie. Następnie usyp wzniesienie wewnątrz kamiennych granic, ziemię obficie podlej wodą i poczekaj kilka dni, aż ziemia osiądzie. Czas na kamienie. Układaj je tak, aby tworzyły „piętra” – poziome półki wypełnione ziemią. Dolne warstwy układamy z największych kamieni – będą one stanowić solidny fundament dla wyższych pięter. 

Rośliny na skalniak 

Projekt gotowy, skalniak przed domem aż pali się w rękach, a Ty ciągle nie możesz wybrać odpowiednich roślin? Podpowiadamy, na jakie gatunki się zdecydować. Jeśli z kolei bliska Ci osoba rozpoczyna pracę ze swoim skalniakiem, rośliny, które zaproponowaliśmy stanowią idealny prezent dla ogrodnika! Te sprawdzą się najlepiej: 

 • Rojnik – świetnie sprawdza się na skalniakach, tworząc na nich szerokie połacie. To zimozielone rośliny, więc cieszą oko o każdej porze roku. Jego kolonie świetnie zaprezentują się w szczelinach czy na półkach skalnych. 
 • Rozchodniki – te niewymagające szczególnej pielęgnacji rośliny niemal cały rok utrzymują liście. Wyglądają świetnie, nieśmiało zerkając spod kamienistego skalniaka, szczególnie, że znajdziemy wiele ich wariantów kolorystycznych. Z nich stworzymy niepowtarzalną, wielobarwną kompozycję! 
 • Ułudka wiosenna – jej fioletowe kwiaty cieszą oko już wczesną wiosną, a sama roślina świetnie pokrywa płaski teren – dzięki temu nadaje się na dolne połacie skalniaka. Zwróć uwagę, że woli tereny nieco bardziej zacienione. Może warto posadzić ją pod inną, większą rośliną? 
 • Rośliny wysokogórskie – to klasyka, bez której żaden skalniak nie może się obyć. Kosodrzewina, jałowce czy pięciorniki nadadzą całej instalacji bardziej przestrzennego, górskiego charakteru, ubogacając jego formę i tworząc swojego rodzaju tło. 
 • Kwiaty cebulowe – są piękną ozdobą i warto je posadzić, mimo że kwitną tylko kilka tygodni w roku. Świetnie zaprezentują się u podnóża skalniaka! 
 • Żagwin ogrodowy – ta kwitnąca późną wiosną bylina zimozielona wypuszcza dziesiątki drobnych, pięknych kwiatków. Warto posadzić ją na skalniaku! 

Skalniak przed domem – jak sadzić rośliny? 

Wiosna w ogrodzie to czas na sadzenie roślin! Zastanawiasz się, kiedy siać trawę i rozpocząć przygotowania do minibudowy? Spokojnie, rośliny na skalniak sadzimy dopiero po minimum dwóch tygodniach od usypania i stworzenia konstrukcji skalniaka. W tym czasie podłoże będzie osiadać, a w wielu miejscach będzie konieczne dosypanie ziemi lub wprowadzenie drobnych poprawek – np. przesunięcie lub dodanie kamieni. W czasie gdy ziemia osiada, często pojawiają się już pierwsze chwasty – najczęściej perz, mniszek i gwiazdnica. Zadbaj o ich skuteczne usunięcie. Możesz skorzystać z gotowych preparatów i nawozów.

Czas odwiedzić swój domek ogrodowy i zaopatrzyć się akcesoria ogrodowe do stworzenia wyjątkowego skalniaka! W skalniaku przed domem mają zastosowanie przede wszystkim rośliny wysokogórskie. Są to różnego rodzaju byliny, rośliny cebulowe, bulwiaste, zielne, a także karłowe i płożące się iglaki. Przynajmniej niektóre kamienie powinny mieć kanciaste brzegi, dzięki czemu będą przypominać odłamki skał. Rośliny szczególnie wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu warto posadzić w szczelinach pionowych ścian murków, z których woda szybko ucieka. 

W którym miejscu ogrodu skalniak zaprezentuje się najlepiej? 

Wybór lokalizacji oczywiście uzależniony jest od osobistych preferencji, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej nasłonecznienie. Nowoczesna altana zasłania promienie słoneczne? Może miejsce, które zajmuje rabata kwiatowa będzie strzałem w 10? Większość roślin skalnych lubi dużą ilość światła, więc należy wybrać miejsce, w którym będą mogły dostać jego odpowiednią dawkę. Nie wiesz, które miejsce w Twoim ogrodzie jest najbardziej nasłonecznione? Najlepiej przez kilka dni poprowadź obserwację tego, które jego części cieszą się największą liczbą godzin pełnego słońca. Pamiętaj, że te posadzone na zboczach południowych latem mogą przesychać, więc wybierz rośliny, które powinny sobie z tym poradzić. Oczywiście, możesz też posadzić je w cieniu – wachlarz dostępnych gatunków nieco jednak wtedy się zmniejszy. Posiadasz basen w ogrodzie? Upewnij się, że skalniak będzie od niego odpowiednio oddalony. Unikniesz tym samym kawałków kwiatów w wodzie, a przy okazji nie zniszczysz roślin chlapiąc chlorowanym płynem. 

Skalniak przed domem krok po kroku: podsumowanie 

Skalniak jest tym, czego potrzebuje Twój ogród? Masz już wybrane idealne miejsce? Podpowiadamy, jak stworzyć tę niezwykłą zieloną instalację w Twoim ogrodzie. Pora zakasać rękawy! 

 1. Pierwszym zadaniem będzie przygotowanie ziemi pod nadciągające alpejskie przygody. Usuń wierzchnią warstwę murawy i chwastów. Koniecznie pozbądź się wszystkich korzeni, tak aby w przyszłości nie odrastały. 
 2. Czas na tworzenie gór, wzniesień i fantazyjnych kształtów! Daj się ponieść wyobraźni, a jeśli wolisz mieć wszystko pod kontrolą – trzymaj się wcześniej ustalonego planu. Nie twórz spadów pod zbyt dużym kątem, bo otrzymasz ogród wertykalny, a ziemia nie osunie się podczas ulewy. Użyj do tego ziemi gorszej jakości, a na spodzie mniejszych kamieni, żwiru czy gruzu, by stworzyć konieczną warstwę drenażu. 
 3. Gdy kształt będzie idealny, przysyp całość wzbogaconą ziemią, która pozwoli na odpowiedni rozrost roślin. Całość obficie podlej i pozostaw na okres kilkunastu dni. To czas na ewentualne „przeprojektowania” masywów górskich! 
 4. Rozplanuj układ roślin – przed zasadzeniem „przetestuj” ich lokalizację jeszcze w doniczkach! Zwróć uwagę na ich preferencje co do nasłonecznienia i kierunku wzrostu. 
 5. W tych testowych, niemalże laboratoryjnych warunkach można zacząć układać kamienie. Czymże byłby skalniak bez nich! Zacznij od tych największych – na tym etapie najłatwiej Ci będzie znaleźć dla nich miejsce. Wkopując je delikatnie w ziemię, zrób miejsce dla roślin. 
 6. Wszystko gotowe, teraz pozostaje tylko posadzić rośliny! Włóż je w przygotowane miejsca, mając na uwadze ich przyszły rozrost, mieszanki kolorów i wysokość. Prezentują się przepięknie! Wystarczy przysypać je żyzną ziemią, obficie podlać i voilà! 

Zanim zaczniesz – czyli nie popełniaj błędów poprzedników 

Nasz poradnik powinien przestrzec Cię przed możliwymi do popełnienia błędami, jednak o niektórych należy przypomnieć. Przede wszystkim, dopasuj rośliny tak, by pasowały zarówno do rodzaju gleby, jak i ilości nasłonecznienia – w przeciwnym razie tylko się zmarnują. Zbyt wysoki kąt nachylenia stoków skalniaka sprawi, że przy pierwszej poważnej ulewie cała instalacje radośnie spłynie, a Ty będziesz rwać włosy z głowy. Pamiętaj, że po stworzeniu skalniaka nie możesz przestać o nim myśleć – nadal wymaga on pielęgnacji, podlewania czy nawożenia. To dzika przyroda w kontrolowanych warunkach i to Ty jesteś za nią teraz odpowiedzialny! 

My uwielbiamy wysokogórski klimat w ogrodzie i mamy nadzieję, że udało się przenieść część tej miłości i na Ciebie. Skalniak przed domem to niepowtarzalna ozdoba i kącik, w którym aż będzie chciało spędzać się czas, napawając się jego urokiem. 

W wolnej chwili, w przerwie od doglądania roślin, nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych inspirujących poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. A teraz – w góry!