Akcesoria do garden party ułożone przez skalniakiem

Dzisiaj zabieramy Cię w góry! Bez obaw, nie musisz wyposażać się w specjalistyczne obuwie – wycieczka zaprowadzi nas nie dalej, jak do Twojego ogrodu. Skalniak przed domem to miniaturowy łańcuch górski, który ubarwi każdą zieloną przestrzeń. Pełen zminiaturyzowanych wzniesień, dolin i szczytów prezentuje się szczególnie zjawiskowo! Przygotowaliśmy garść informacji na jego temat, byś mógł bez problemu stworzyć go w swoim ogrodzie. Ruszajmy na szlak!

Czym jest skalniak?

Skalniak przed domem to prostu ogródek skalny, który naśladuje dziką przyrodę. Oczywiście, nie musi być wiernym przeniesieniem łańcuchów górskich – domowe skalniaki to tylko wariacje na temat tatrzańskiego krajobrazu. Obsadzone niewielkimi roślinami wszelkiej maści, ozdobione kamieniami, tarasami i różnorodnymi wzniesieniami myślami przenoszą nas wprost pod Morskie Oko. Próżno wśród skalników szukać symetrii znanej z francuskich ogrodów – ma być naturalnie! Nie ma miejsca na idealne, geometryczne kształty czy równe nasadzenia. To czysta natura!

Jaki rodzaj ziemi jest potrzebny na skalniak przed domem?

Z reguły podczas tworzenia skalniaka wykorzystuje się ten sam rodzaj ziemi, który dominuje w całym ogrodzie. Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki roślin wymagają specjalistycznej gleby – szczególnie należy mieć na uwagę jej odczyn. Poszczególne strefy z roślinami o specyficznych wymaganiach z łatwością oddzielisz kamieniami, których na skalniaku nie może zabraknąć. Dobrym pomysłem będzie również wzbogacenie ziemi kompostem czy torfem, który stworzy korzystniejsze warunki dla tych gatunków, które walą zakwaszoną ziemię. W przeciwnym wypadku dodaj wapień!

W którym miejscu ogrodu skalniak zaprezentuje się najlepiej?

Wybór lokalizacji oczywiście uzależniony jest od osobistych preferencji, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej nasłonecznienie. Większość roślin skalnych lubi dużą ilość światła, więc należy wybrać miejsce, w którym będą mogły dostać jego odpowiednią dawkę. Nie wiesz, które miejsce w Twoim ogrodzie jest najbardziej nasłonecznione? Najlepiej przez kilka dni poprowadź obserwację tego, które jego części cieszą się największą liczbą godzin pełnego słońca. Pamiętaj, że te posadzone na zboczach południowych latem mogą przesychać, więc wybierz rośliny, które powinny sobie z tym poradzić. Oczywiście, możesz też posadzić je w cieniu – wachlarz dostępnych gatunków nieco jednak wtedy się zmniejszy.

Skalniak przed domem: jak wykonać go na swoim podwórku?

Skalniak jest tym, czego potrzebuje Twój ogród? Masz już wybrane idealne miejsce? Podpowiadamy, jak stworzyć tę niezwykłą zieloną instalację w Twoim ogrodzie. Pora zakasać rękawy!

 1. Krok

  Pierwszym zadaniem będzie przygotowanie ziemi pod nadciągające alpejskie przygody. Usuń wierzchnią warstwę murawy i chwastów. Koniecznie pozbądź się wszystkich korzeni, tak, by w przyszłości nie odrastały.

 2. Krok

  Czas na tworzenie gór, wzniesień i fantazyjnych kształtów! Daj się ponieść wyobraźni, a jeśli wolisz mieć wszystko pod kontrolą – trzymaj się wcześniej ustalonego planu. Nie twórz spadów pod zbyt dużym kątem, by ziemia nie osuwała się podczas ulewy. Użyj do tego ziemi gorszej jakości oraz na spodzie mniejszych kamieni, żwiru czy gruzu, by stworzyć konieczną warstwę drenażu.

 3. Krok

  Gdy kształt będzie idealny, przysyp całość wzbogaconą ziemią, która pozwoli na odpowiedni rozrost roślin. Całość obficie podlej o pozostaw na okres kilkunastu dni. To czas na ewentualne „przeprojektowania” masywów górskich!

 4. Krok

  Rozplanuj układ roślin – przed zasadzeniem „przetestuj” ich lokalizację jeszcze w doniczkach! Zwróć uwagę na ich preferencje co do nasłonecznienia i kierunek wzrostu.

 5. Krok

  W tych testowych, niemalże laboratoryjnych warunkach można zacząć układać kamienie. Czymże byłby skalniak bez nich! Zacznij od tych największych – na tym etapie najłatwiej Ci będzie znaleźć dla nich miejsce. Wkopując je delikatnie w ziemię, zrób miejsce dla roślin.

 6. Krok

  Wszystko gotowe, teraz pozostaje tylko posadzić rośliny! Włóż je w przygotowane miejsca, mając na uwadze ich przyszły rozrost, mieszanki kolorów i wysokość. Prezentują się przepięknie! Wystarczy przysypać je żyzną ziemią, obficie podlać i voilà!

Rośliny na skalniak

Projekt gotowy, skalniak przed domem aż pali się w rękach, a Ty ciągle nie możesz wybrać odpowiednich roślin? Podpowiadamy, na jakie gatunki się zdecydować. Te sprawdzą się najlepiej:

 • Rojnik – świetnie sprawdza się na skalniakach, tworząc na nich szerokie połacie. To zimozielone rośliny, więc cieszą oko w każdej porze roku. Jego kolonie świetnie zaprezentują się w szczelinach czy na półkach skalnych.
 • Rozchodniki – te nie wymagające szczególnej pielęgnacji rośliny niemal cały rok utrzymują liście. Wyglądają świetnie nieśmiało zerkając spod kamienistego skalniaka, szczególnie, że znajdziemy wiele ich wariantów kolorystycznych. Z nich stworzymy niepowtarzalną, wielobarwną kompozycję!
 • Ułudka wiosenna – jej fioletowawe kwiaty cieszą oko już wczesną wiosną, a sama roślina świetnie pokrywa płaski teren – dzięki temu nadaje się na dolne połacie skalniaka. Zwróć uwagę, że woli tereny nieco bardziej zacienione. Może warto posadzić ją pod inną, większą rośliną?
 • Rośliny wysokogórskie – to klasyka każdego skalniaka, bez której żaden nie może się obyć. Kosodrzewina, jałowce czy pięciorniki nadadzą całej instalacji bardziej przestrzennego, górskiego charakteru, ubogacając jego formę i tworząc swojego rodzaju tło.
 • Kwiaty cebulowe – są piękną ozdobą i warto je posadzić, mimo, że kwitną tylko kilka tygodni w roku. Świetnie zaprezentują się u podnóża skalniaka!
 • Żagwin ogrodowy – ta kwitnąca późną wiosną bylina zimozielona wypuszcza dziesiątki drobnych, pięknych kwiatków. Warto posadzić ją na skalniaku!

Zanim zaczniesz – czyli nie popełniaj błędów poprzedników

Nasz poradnik powinien przestrzec Cię przed możliwymi do popełnienia błędami, jednak o niektórych należy przypomnieć. Przede wszystkim, dopasuj rośliny tak, by pasowały zarówno do rodzaju gleby, jak i ilości nasłonecznienia – w przeciwnym razie tylko się zmarnują. Zbyt wysoki kąt nachylenia stoków skalniaka sprawi, że przy pierwszej poważnej ulewie cała instalacje spłynie radośnie, a Ty rwać będziesz włosy z głowy. Pamiętaj, że po stworzeniu skalniaka nie możesz przestać o nim myśleć – nadal wymaga on pielęgnacji, podlewania czy nawożenia. To dzika przyroda w kontrolowanych warunkach i to Ty jesteś za nią teraz odpowiedzialny!

My uwielbiamy wysokogórski klimat w ogrodzie i mamy nadzieję, że udało się przenieść część tej miłości i na Ciebie. Skalniak przed domem to niepowtarzalna ozdoba i kącik, w którym aż będzie chciało spędzać się czas, napawając się jego urokiem.

W wolnej chwili, w przerwie od doglądania roślin, nie zapomnij zarejestrować się na Westwing, by nie przegapić kolejnych inspirujących – mamy nadzieję! – poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. A teraz – w góry!