Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
ogród na skarpie z licznymi krzewami i drzewami na górze

Skarpa w ogrodzie dla większości kojarzy się z dużym problemem aranżacyjnym. Postanowiliśmy udowodnić, że to nic bardziej mylnego. Uskoki i wzniesienia są wyzwaniem, ale przy zastosowaniu kilku prostych trików, bez problemu uporządkujesz swoją ogrodową przestrzeń. To co, zaczynamy?

Czym jest ogród na skarpie?

Skarpa w ogrodzie to nic innego jak uskok lub wzniesienie o różnym kącie nachylenia. Często kojarzą się z duży problemem podczas aranżacji ogrodu. Jednakże, przy odrobinie doświadczenia i kreatywności, taki teraz może zostać wykorzystany jako atut przy całym projekcie. Taki ogród jest zdecydowanie ciekawszy od ogrodu płaskiego. Niewątpliwą zaletą skarpy, jest lepsza ekspozycja roślin. Co ważne, ten rodzaj terenu dobrze wygląda w każdym stylu aranżacji ogrodu – obroni się tu ogród francuski, ogród angielski czy też ogród wiejski. Z całą pewnością, skarpy przypadną do gustu tym którym chodzi po głowie ogród japoński.

Elementy – nowoczesna skarpa w ogrodzie

Schody ogrodowe

Decydując się na skarpę w ogrodzie, warto zadbać również o wygodne poruszanie się po niej. Tutaj sprawdzą się idealnie schodki. Materiał ich wykonania uzależniony jest o stylistyki całego ogrodu. Inaczej wyglądać będzie ogród rustykalny, a inaczej ogród zen.  Najczęściej wybieranym materiałem jest kamień, drewno i cegła.

Skarpa w ogrodzie i murki oporowe

Wysokie i strome skarpy (o nachyleniu powyżej 45 st.) wymagają zabezpieczenia murkami oporowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były one przy tym estetyczne i wpisywały się w stylistykę ogrodu. Buduje je się najczęściej z kamieni, cegieł lub elementów betonowych (np. bloczków, pustaków). Coraz częściej skarpy umacnia się też gabionami (metalowymi koszami wypełnionymi kamieniami).

Duże kamienie (skalniak)

skarpa w ogrodzie z krzewami i kwiatami

Skalniak to ogród składający się z kamieni o różnej wielkości i roślin. Chcąc mieć go w swoim ogródku, warto na początku zbudować murek, który zapobiega osuwaniu się zbocza. Jako główny punkt aranżacji, wykorzystaj płaskie kamienie. Ułóż je wraz z kierunkiem spadku stoku. Nie ma tu miejsca na linie i proste kształty. Całość powinna imitować dzieło natury.

Strumyk piętrowy (mostki)

Strumień doda Twojemu otoczeniu przede wszystkim mnóstwo życia, a relaksujący szum wody będzie miał kojący i uspokajający wpływ na domowników. Największe zróżnicowanie terenu powinno znajdować w górnym biegu strumienia (na tym odcinku warto również zaprojektować kilka niewielkich kaskad i wodospadów), aby wraz z jego biegiem stopniowo maleć i wytracać prędkość płynącej wody.

Skarpa w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

  • Dobierając rośliny, pamiętaj, że im wyżej na skarpie, tym większa ilość słońca, które może spalić niektóre gatunki. Na wyższych partiach sadź mało wymagające rośliny, lubiące ekspozycje na słońce.
  • Stroma skarpa wiąże się z erozję, dlatego nie zapomnij o podporach. Może być to murek podporowy lub gazony. To nie tylko praktyczna rzecz, ale i wyjątkowa dekoracja, która często ozdabia ogród chiński.
  • Unikaj trawników na skarpie, gdyż ciężko będzie je kosić.
  • Unikaj roślin wymagających skomplikowanej pielęgnacji. Pochyły teren znacząco ją utrudni.
  • Ziemię przed nasadzeniami przekop i odchwaszcz. Dodatkowo warto ją nawozić substancjami organicznymi.

Jakie rośliny posadzić na skarpie?

Jako podstawę możesz wykorzystać iglaki. Na skarpę idealnie nadadzą się odmiany płożące: kosodrzewina, jałowiec rozesłany, cis pospolity. Dodatkiem lub alternatywą będą wrzosowiska, które tworzą barwne kompozycje.

Razem z krzewami, na skarpach możesz zasadzić różne byliny, niektóre z nich mają piękne kwiaty, a także owoce. Byliny okrywowe mogą występować samodzielnie albo w towarzystwie krzewów. Będą to np. tojeść rozesłana, rojniki i rozchodniki, runianka japońska, kopytnik pospolity.

Skarpa w ogrodzie a style aranżacyjne

Możliwości aranżacji ogrodu ze skarpą jest cała masa. Możesz stworzyć tak ogród nowoczesny z geometrycznymi krzewami i prostymi alejkami lub też wprowadzić tam nieco magii, tworząc wiejską, tajemniczą i dziką przestrzeń. Pięknie wyglądać będzie również ogród leśny. To zdecydowanie rozwiązanie dla fanów zieleni. Dla lubujących się w zorganizowanym przepychu polecamy ogród angielski, w którym wiele się dzieje, lecz zachowane są wszelkie linie i zasady.

Powyższe możliwości za bardzo Cię przytłaczają? Dla minimalistów z pewnością do gustu przypadnie ogród sensoryczny, który nie tylko dobrze i uporządkowanie wygląda, a jeszcze pobudza zmysły.

Jak zbudować ogród na skarpie?  

Co, jeśli nie posiadasz żadnych uskoków na swoim terenie, a marzy Ci się ogród ze skarpą? Plan zagospodarowania takiego terenu warto opracować już w czasie stawiania domu. W czasie budowy gromadzimy całą masę urobku z wykopu pod fundamenty. I to on może posłużyć jako budulec skarpy lub wniesienia! Ważne jest, byś przed jakimikolwiek pracami nasadzieniowymi, odczekał kilka tygodni, po to aby grunt odpowiednio osiadł. Oczywiście czas ten, uzależniony jest od rodzaju gruntu, dla pewności jednak daj sobie około 4-5 tygodni. Po tym czasie skarpę możesz zacząć zagospodarowywać.

Skarpa w ogrodzie zmora czy wyzwanie? Oczywiście, że wyzwanie, ale z jakim efektem! Jeśli dysponujesz takim terenem, jesteśmy przekonani, że aranżacja zapewni Ci wyjątkową frajdę! A jeśli szukasz dalszych porad i inspiracji – zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze wyjątkowe kampanie do stworzenia pięknego domu i ogrodu!