Szklarnia ogrodowa z roślinami

Uprawa własnych warzyw pod osłonami zapewnia znacznie szybsze i większe plony. Jak to możliwe? Idealnym rozwiązaniem łączącym estetykę, funkcjonalność i kompaktowy rozmiar jest szklarnia ogrodowa. Sprawdź, jakie korzyści płyną z jej posiadania w ogrodzie lub na działce. Dodatkowo, powiemy Ci, jakie warzywa i owoce można w niej hodować oraz jakie są złote zasady uprawny roślin w szklarni!

Szklarnia ogrodowa: zalety

Szklarnia ogrodowa z roślinami

Szklarnia umożliwia uprawę roślin od lutego aż do później jesieni. Warunki panujące wewnątrz są stabilne, co ma niewątpliwy wpływ na przyspieszenie wzrostu roślin nawet o kilka tygodni w porównaniu do uprawy w gruncie. Ponadto szklarnia ogrodowa wyjątkowo sprzyja gatunkom ciepłolubnym jak pomidory i ogórki. Pod osłoną można otrzymać również obfite zbiory takich owoców jak arbuz i melon. Jeśli dodatkowo szklarnia posiada ogrzewanie, mogą przezimować w niej wybrane gatunki roślin.

Mini szklarnia ogrodowa: rozwiązanie dla małego ogródka?

Mały ogródek nie wyklucza możliwości posiadania mini szklarni, dostępne są nieduże szklarnie mieszczące się także na małej powierzchni. Przypominające inspekty ogrodowe szklarnie, nadają się do uprawy niskich roślin oraz przygotowania rozsady. Jeśli zależy nam na nieco większej uprawie różnych gatunków warzyw, wybierzmy małą szklarnie o powierzchni co najmniej 6 m2.

Szklarnia ogrodowa gotowa czy zbudowana własnymi rękoma?

Gotowe szklarnie wyglądają estetycznie i mogą być wykonane z różnych materiałów jak metal, szkło, drewno czy tworzywo sztuczne. Ich wadą może być jednak nieodpowiednia wielkość. Budując samodzielnie szklarnię ogrodową mamy wpływ na jej rozmiar i kształt. Jednak nie zawsze mamy do dyspozycji odpowiednie materiały do jej budowy. Zrobiona własnymi rękoma szklarnia składa się najczęściej ze starych okien, niekoniecznie będzie zatem pasować do aranżacji naszego ogrodu. Jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania, wybierz gotową szklarnię z metalu. Natomiast w rustykalnym ogrodzie sprawdzi się szklarnia o drewnianej konstrukcji.

Jakie rośliny najlepiej jest uprawiać w szklarni ogrodowej?

Narzędzia ogrodowe w szklarni

Większość roślin uprawiana w szklarni daje dużo większe plony niż te pochodzące z uprawy gruntowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które zapewnią nam udane zbiory.

Warzywa do szklarni

Szklarnia zapewnia optymalne warunki do uprawy ciepłolubnych warzyw. Podpowiadamy, które wybrać:

 1. Pomidory

  W szklarni możesz uprawiać tradycyjne pomidory wysokopienne oraz krzaczaste, z których najpierw przygotowuje się rozsadę. Warto wcześniej przygotować podłoże do uprawy pomidorów, mieszając starą ziemię z przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Przygotowaną lub kupioną rozsadę pomidorów sadzi się w nieogrzewanej szklarni ogrodowej od kwietnia, następnie przywiązuje się podrośnięte sadzonki do podpórek. Pomidory należy regularnie podlewać i nawozić nawozem z borem.
  Wskazówka: w celu uniknięcia chorób uważaj, by nie zmoczyć przy podlewaniu liści, kwiatów i owoców.

 2. Ogórki

  Uprawia się je w szklarni podobnie jak pomidory, przy uprawie prowadzonej na sznurkach możemy uzyskać wyższy plon. Ogórki sadzi się w szklarni z przygotowanej rozsady od kwietnia, sadzonki powinny mieć wysokość 20-30 cm. Z kolei nasiona możesz wysiać w pomieszczeniu już w lutym. Należy regularnie podlewać, w okresie suszy nawet codziennie. Woda do podlewania nie powinna być zimna, a nawożenie umiarkowane.
  Wskazówka: przy zbyt dużej ilości azotu w nawozie, ogórki są gorzkie w smaku i puste w środku.

 3. Papryka

  W uprawie szklarniowej możesz uprawiać różne gatunki papryki, od słodkiej po ostrą. Uprawa papryki wymaga wcześniejszego przygotowania rozsady. Po 7-8 tygodniach gotowe sadzonki można sadzić pod osłoną, optymalny termin przypada na przełom marca i kwietnia. Papryka wymaga żyznej i próchnicznej gleby, a kruche pędy warto podwiązywać.
  Wskazówka: papryka preferuje wysoką wilgotność powietrza nawet na poziomie 95%, jednak latem wskazane jest wietrzenie szklarni.

 4. Zioła

  Szklarnia zapewnia znakomite warunki do uprawy ogródka ziołowego, w którym znajdą się między innymi: bazylia, lubczyk, majeranek, rozmaryn, estragon czy szałwia. Pod osłoną doskonale radzi sobie także trawa cytrynowa!

Owoce w szklarni

Do uprawy szklarniowej nadają się truskawki, których plony są znacznie większe od upraw gruntowych. Ponadto owoce uprawiane w ten sposób nie są atakowane przez ślimaki, co również zwiększa ich zbiory. W szklarni możesz także z powodzeniem uprawiać owoce egzotyczne jak arbuzy, które z własnej uprawy są znacznie smaczniejsze niż importowane owoce. Możliwa jest także uprawa melonów odmiany Malaga czy Seledyn.

Uprawa roślin w szklarni

Szklarnie możesz wykorzystać również do przygotowania sadzonek kwiatów sezonowych, którymi latem ozdobisz balkon lub taras. Są to m.in. pelargonie, begonie, aksamitki, lobelie. Doskonale będą tam rosły róże oraz inne kwiaty cięte. W warunkach nieogrzewanej szklarni możesz również uprawiać latem rośliny egzotyczne jak storczyki.

Złote zasady uprawy roślin w szklarni ogrodowej

Wejście do dużej szklarni ogrodowej z roślinami oraz warzywami

Zapewnienie roślinom w szklarni odpowiednich warunków do wzrostu wymaga zastosowania się do poniższych zasad:

 1. Podłoże należy często wymieniać, gdyż ziemia ulega szybkiemu wyjałowieniu. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa w pojemnikach.
 2. Szklarnia ogrodowa wymaga regularnego nawadniania, gdyż uprawa pod osłoną wyklucza zasilanie wodą deszczową. Podlewać można ręcznie bądź przy użyciu systemu automatycznego nawadniania.
 3. W okresie letnim szklarnia mocno nagrzewa się wewnątrz, dlatego należy ją regularnie wietrzyć, np. przez uchylne okno. Dzięki temu obniżysz temperaturę panującą w środku.
 4. Zwłaszcza latem rośliny uprawiane w szklarni narażone są na palące promienie słoneczne. Ważne, by uprawy cieniować przy użyciu specjalnej siatki lub przez bielenie szyb wapnem.
 5. Jeśli planujesz montaż ogrzewania, wybierz elektryczny system cieplny, który nie podwyższa poziomu wilgotności, ograniczając w tym samym wystąpienie chorób.
 6. Dobierz czynności pielęgnacyjne do wymagań poszczególnych uprawianych przez Ciebie gatunków roślin.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zainspirują Cię do uprawy własnych warzyw w szklarni ogrodowej. Już teraz zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!