Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Szklarnia ogrodowa z roślinami

Uprawa własnych warzyw pod osłonami zapewnia znacznie szybsze i większe plony. Jak to możliwe? Idealnym rozwiązaniem łączącym estetykę, funkcjonalność i kompaktowy rozmiar jest szklarnia ogrodowa. Sprawdź, jakie korzyści płyną z jej posiadania w ogrodzie lub na działce. Dodatkowo, powiemy Ci, jakie warzywa i owoce można w niej hodować oraz jakie są złote zasady uprawny roślin w szklarni!

Szklarnia całoroczna – globalny trend

Pies w kapeluszu czarownicy w szklarni

Przydomowe ogrodnictwo w szklarniach ogrodowych bije rekordy popularności na całym świecie. Dlaczego tak się dzieje?

  • Dzięki nowoczesnym materiałom, utrzymanie szklarni stało się obecnie wiele, wiele tańsze niż niegdyś. Stały się także bardziej wytrzymałe, więc nie trzeba już ze strachem własnymi rękami trzymać niepewnego stelażu podczas powiewów wiosennego wiatru.
  • Ludzie na całym świecie zdają sobie sprawę, jak istotne jest w prawidłowym funkcjonowaniu zdrowe żywienie. By mieć pewność, że spożywane owoce i warzywa są całkowicie ekologiczne i wolne od zanieczyszczeń, warto zakasać rękawy i wziąć sprawy w swoje ręce. Samemu hodując rośliny masz pewność tego, co znajduje się potem na Twoim talerzu. To również wielka oszczędność – samodzielnie wyhodowane są dużo tańsze od tych, które kupujemy w sklepach.
  • Przez niepewność co do klimatu, hodowanie warzyw bez szklarni okazuje się coraz bardziej ryzykowne – częstotliwość występowania anomalii cieplnych, silnych deszczy (lub ich braku) potrafią zrujnować całe plony. Szklarnia jest gwarantem tego, że nasze uprawy przeżyją każde, nawet niespodziewane warunki.

Szklarnia ogrodowa: zalety i wady

Co przemawia za tym, by rozpocząć hodowanie warzyw w ogrodzie? Czy szklarnia ogrodowa to gwarant życia usłanego różami i braku kłopotów z pielęgnacją roślin? Wskazujemy najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania

Cztery zalety posiadania szklarni

  1. Wydłużony okres wegetacyjny roślin. Dzięki wyższej temperaturze, szklarnia ogrodowa umożliwia wcześniejsze posadzenie sadzonek, a co za tym idzie – dłuższe zbiory.
  2. Ochrona sadzonek. Szklarnie chronią małe rośliny i kiełki przed trudnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak przymrozki, gwałtowny wiatr czy ulewny deszcz.
  3. Zabezpieczenie przed szkodnikami. Masz dość ślimaków czy drutowców, niszczących Twoje uprawy? A może ptaki wyjadające nasionom spędzają Ci sen z powiek? Strach na wróble nie zawsze poradzi sobie z kłopotem – szklarnia ogrodowa zablokuje im dostęp do Twoich roślin, pozwalając im spokojnie rosnąć.
  4. Łatwość uprawy. Dzięki kontrolowanemu środowisku, rośliny w szklarni po prostu łatwiej się hoduje. To gwarant szybszego sukcesu!

Trudności wiążące się z posiadaniem szklarni

  • Należy pamiętać o podlewaniu. Rośliny pod gołym niebem mogą być zasilane padającym deszczem, ale te w szklarni nie mają tego luksusu – należy ciągle monitorować poziom wilgotności gleby i zaspokajać potrzeby roślin.
  • Chronienie roślin przed przegrzaniem to mus. Niewentylowana szklarnia potrafi zrobić się zbyt gorąca i powodować nie tylko apatię, ale całkowite uschnięcie roślin. Pamiętaj, by co jakiś czas dostarczyć świeżego powietrza i wyregulować panującą we wnętrzu temperaturę.

Mini szklarnia ogrodowa: rozwiązanie dla małego ogródka?

Mały ogródek warzywny nie wyklucza możliwości posiadania mini szklarni, dostępne są nieduże szklarnie mieszczące się także na małej powierzchni. Przypominające inspekty ogrodowe szklarnie, nadają się do uprawy niskich roślin oraz przygotowania rozsady. Jeśli zależy nam na nieco większej uprawie różnych gatunków warzyw, wybierzmy małą szklarnie o powierzchni co najmniej 6 m2. Przy sadzeniu warzyw na małej przestrzeni warto pamiętać o sąsiedztwie warzyw czyli o tym, że nie wszystkie rośliny dobrze na siebie nawzajem wpływają.

Rodzaje szklarni ogrodowych

Gotowe szklarnie wyglądają estetycznie i mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak metal, szkło, drewno czy tworzywo sztuczne. Ich wadą może być jednak nieodpowiednia wielkość. Budując samodzielnie szklarnię ogrodową mamy wpływ na jej rozmiar i kształt. Nie zawsze mamy jednak do dyspozycji odpowiednie materiały do jej budowy – zrobiona własnymi rękoma szklarnia składa się najczęściej ze starych okien, niekoniecznie będzie zatem pasować do aranżacji naszego ogrodu.

Jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania, wybierz gotową szklarnię z metalu. Wolisz rustykalny sznyt? Postaw na szklarnię ogrodową o drewnianej konstrukcji. Wybór jest ogromny. Na co więc najlepiej się zdecydować?

Tunel foliowy

To najprostsze rozwiązanie, od lat spotykane na ogródkach działkowych czy przydomowych podwórkach. Nie potrzeba do niego wielkich inwestycji, a efekty przyćmiewają założenia. Jakie są zalety? Z pewnością łatwość montażu, niski koszt materiałów i dobre warunki do hodowli pomidorów czy ogórków. Minusy? Z pewnością nie jest to rozwiązanie najbardziej trwałe, narażone np. na potrącenie przez większego, pełnego energii psa czy silne warunki atmosferyczne.

Szklarnia z poliwęglanu

Zakupiona, profesjonalna szklarnia z poliwęglanu dostępna jest w wielu wariantach rozmiarowych i geometrycznych, więc z łatwością dopasujesz ją do wymagań swojej działki. Bardziej stabilne warunki sprawiają, że uprawy możliwe są niemalże cały rok, a sama konstrukcja jest dużo bardziej wytrzymała. Wady? Trzeba liczyć się z kosztem. Na szczęście poliwęglan staje się coraz bardziej popularnym materiałem, dostępnym w wielu wariantach cenowych.

Szklarnia ze szkła hartowanego

Chociaż szkło hartowane jest droższe niż poliwęglan, to charakteryzuje się dużą odpornością na uderzenia, zarysowania oraz gwałtowne zmiany temperatury. Pamiętaj, by wybrać materiał o grubości przynajmniej 4mm, który zapewni dobrą izolację.

Samodzielnie zbudowana szklarnia: z drewna czy z aluminium?

Używając drewna jako materiału do budowy wymarzonej szklarni, należy mieć na uwadze, że mimo swojego niekwestionowanego uroku, jest to materiał najbardziej narażony na zniszczenia. Jeśli w Twoim rustykalnym ogrodzie wymarzyłeś sobie drewnianą, magiczną szklarnię, przygotuj się na kilka wyzwań – materiał ten wymaga impregnacji i konserwacji, by nie poddał się wszechobecnej wilgoci, zmianom temperatury czy nasłonecznienia. Jeśli wolisz postawić na „łatwiejszy w obsłudze” materiał, wybierz aluminium. To idealne rozwiązanie, jeśli planujesz mobilną szklarnię!

Metalowa oranżeria

W nowoczesnych ogrodach świetnie sprawdzi się przydomowa szklarnia o charakterze oranżerii, czyli położona w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Do jej stworzenia koniecznie użyj metalowych ram, by zapewnić wytrzymałość. To swojego rodzaju strefa buforowa pomiędzy zewnętrzem, a wewnętrzem. W jej środku możesz posadzić zarówno rośliny ozdobne, które próżno hodować w naszym klimacie, jak i warzywa i owoce. Ich widok codziennie rano to prawdziwa uczta dla oczu!

Szklarnia ogrodowa gotowa czy zbudowana własnymi rękoma?

Gotowe szklarnie wyglądają estetycznie i mogą być wykonane z różnych materiałów jak metal, szkło, drewno czy tworzywo sztuczne. Ich wadą może być jednak nieodpowiednia wielkość. Budując samodzielnie szklarnię ogrodową mamy wpływ na jej rozmiar i kształt. Jednak nie zawsze mamy do dyspozycji odpowiednie materiały do jej budowy. Zrobiona własnymi rękoma szklarnia składa się najczęściej ze starych okien, niekoniecznie będzie zatem pasować do aranżacji naszego ogrodu. Jeśli preferujesz nowoczesne rozwiązania, wybierz gotową szklarnię z metalu. Natomiast w rustykalnym ogrodzie sprawdzi się szklarnia o drewnianej konstrukcji.

Jakie rośliny najlepiej jest uprawiać w szklarni ogrodowej?

Narzędzia ogrodowe w szklarni

Większość roślin uprawiana w szklarni daje dużo większe plony niż te pochodzące z uprawy gruntowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które zapewnią nam udane zbiory.

Warzywa do szklarni

Szklarnia zapewnia optymalne warunki do uprawy ciepłolubnych warzyw. Podpowiadamy, które wybrać:

  1. Pomidory

    W szklarni możesz uprawiać tradycyjne pomidory wysokopienne oraz krzaczaste, z których najpierw przygotowuje się rozsadę. Warto wcześniej przygotować podłoże do uprawy pomidorów, mieszając starą ziemię z przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Przygotowaną lub kupioną rozsadę pomidorów sadzi się w nieogrzewanej szklarni ogrodowej od kwietnia, następnie przywiązuje się podrośnięte sadzonki do podpórek. Pomidory należy regularnie podlewać i nawozić nawozem z borem.
    Wskazówka: w celu uniknięcia chorób uważaj, by nie zmoczyć przy podlewaniu liści, kwiatów i owoców.
  2. Ogórki

    Uprawia się je w szklarni podobnie jak pomidory, przy uprawie prowadzonej na sznurkach możemy uzyskać wyższy plon. Ogórki sadzi się w szklarni z przygotowanej rozsady od kwietnia, sadzonki powinny mieć wysokość 20-30 cm. Z kolei nasiona możesz wysiać w pomieszczeniu już w lutym. Należy regularnie podlewać, w okresie suszy nawet codziennie. Woda do podlewania nie powinna być zimna, a nawożenie umiarkowane.
    Wskazówka: przy zbyt dużej ilości azotu w nawozie, ogórki są gorzkie w smaku i puste w środku.
  3. Papryka

    W uprawie szklarniowej możesz uprawiać różne gatunki papryki, od słodkiej po ostrą. Uprawa papryki wymaga wcześniejszego przygotowania rozsady. Po 7-8 tygodniach gotowe sadzonki można sadzić pod osłoną, optymalny termin przypada na przełom marca i kwietnia. Papryka wymaga żyznej i próchnicznej gleby, a kruche pędy warto podwiązywać.
    Wskazówka: papryka preferuje wysoką wilgotność powietrza nawet na poziomie 95%, jednak latem wskazane jest wietrzenie szklarni.
  4. Zioła

    Szklarnia zapewnia znakomite warunki do uprawy ogródka ziołowego, w którym znajdą się między innymi: bazylia, lubczyk, majeranek, rozmaryn, estragon czy szałwia. Pod osłoną doskonale radzi sobie także trawa cytrynowa!

Owoce w szklarni

Do uprawy szklarniowej nadają się truskawki, których plony są znacznie większe od upraw gruntowych. Ponadto owoce uprawiane w ten sposób nie są atakowane przez ślimaki, co również zwiększa ich zbiory. W szklarni możesz także z powodzeniem uprawiać owoce egzotyczne jak arbuzy, które z własnej uprawy są znacznie smaczniejsze niż importowane owoce. Możliwa jest także uprawa melonów odmiany Malaga czy Seledyn.

Uprawa roślin w szklarni

Szklarnie możesz wykorzystać również do przygotowania sadzonek kwiatów sezonowych, którymi latem ozdobisz balkon lub taras. Są to m.in. pelargonie, begonie, aksamitki, lobelie. Doskonale będą tam rosły róże oraz inne kwiaty cięte. W warunkach nieogrzewanej szklarni możesz również uprawiać latem rośliny egzotyczne jak storczyki.

Złote zasady uprawy roślin w szklarni ogrodowej

Wejście do dużej szklarni ogrodowej z roślinami oraz warzywami

Zapewnienie roślinom w szklarni odpowiednich warunków do wzrostu wymaga zastosowania się do poniższych zasad:

  1. Podłoże należy często wymieniać, gdyż ziemia ulega szybkiemu wyjałowieniu. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa w pojemnikach.
  2. Szklarnia ogrodowa wymaga regularnego nawadniania, gdyż uprawa pod osłoną wyklucza zasilanie wodą deszczową. Podlewać można ręcznie bądź przy użyciu systemu automatycznego nawadniania.
  3. W okresie letnim szklarnia mocno nagrzewa się wewnątrz, dlatego należy ją regularnie wietrzyć, np. przez uchylne okno. Dzięki temu obniżysz temperaturę panującą w środku.
  4. Zwłaszcza latem rośliny uprawiane w szklarni narażone są na palące promienie słoneczne. Ważne, by uprawy cieniować przy użyciu specjalnej siatki lub przez bielenie szyb wapnem.
  5. Jeśli planujesz montaż ogrzewania, wybierz elektryczny system cieplny, który nie podwyższa poziomu wilgotności, ograniczając w tym samym wystąpienie chorób.
  6. Dobierz czynności pielęgnacyjne do wymagań poszczególnych uprawianych przez Ciebie gatunków roślin.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zainspirują Cię do uprawy własnych warzyw w szklarni ogrodowej. Już teraz zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!