Aranżacja pokoju dla maluszka

Zanim w Twoim domu pojawi się dziecko, masz kilka miesięcy na przygotowanie wnętrza na nadejście nowego członka rodziny. Sprawdź nasze przydatne wskazówki oraz porady, dzięki którym stworzysz uroczy pierwszy pokoik dla Twojego maluszka!

Delikatne kolory i miękkie materiały

Dla nowego członka rodziny możesz stworzyć osobny pokój dziecięcy lub wygospodarować kącik w swojej sypialni. Niezależnie od decyzji, pamiętaj, że zmysły dziecka powinny być stymulowane od już od pierwszych momentów życia. Dlatego tak ważne jest, aby do aranżacji pokoju dziecięcego wybierać odpowiednie kolory i kształty. Jasne i pastelowe kolory ścian, takie jak delikatny beżowy odcień bądź tapety o spokojnych wzorach, stworzą bezpieczne środowisko. Aby wyostrzyć zmysły maluszka, w aranżacji pokoju dziecięcym umieść grafiki z dużymi, kolorowymi motywami. Takie dekoracje możesz łatwo wymieniać i za każdym razem dawać swojemu dziecku nowe bodźce. Najważniejsze jednak, żeby do pokoju dziecka wybrać takie materiały, które są wolne od szkodliwych substancji. Dlatego koce dla najmłodszych członków rodziny powinny być wykonane z miłych w dotyku tkanin, takich jak kaszmir i zapewnić maluchom bezpieczeństwo jak w ramionach mamy.

Miiejsce pełne spokoju i bezpieczeństwa

Zarówno młodzi rodzice, jak i sam maluszek, powinni czuć się w pokoju dziecięcym w 100% komfortowo. Dlatego należy stworzyć pomieszczenie, które promieniuje spokojem i bezpieczeństwem. Ważne jest, aby w aranżacji pokoju dziecięcego zadbać o wiele, istotnych szczegółów.

Pierwsze meble w pokoju dziecięcym

Centralnym elementem w pokoju dziecka jest łóżeczko. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, maluszek głównie śpi w kołysce umieszczonej w pokoju rodziców, jednak później nasza pociecha potrzebuje więcej miejsca dla siebie i swoich zabawek. Wiele łóżeczek ma regulowaną wysokość, co ułatwia rodzicom wyjmowanie i wkładanie malucha.

Drugim istotnym meblem, który należy dodać w aranżacji pokoju dziecięcego jest przewijak. Nie tylko zapewnia miejsce na wygodną wymianę pieluszek, ale także jest idealnym miejscem do przechowywania ubranek czy kosmetyków.

Do pokoju dziecięcego przyda się także mała szafa, gdzie pomieścisz wszystkie niezbęne ubranka – śpioszki, piżamki oraz czapeczki. Aranżując pokój dziecięcy, rozważ półkę, na której możesz umieścić ulubione zabawki Twojego malucha. Jednak pamiętaj także o tym, żeby zostawić wystarczającą ilość wolnego miejsca w takim pomieszczeniu, wszakże większe maluchy uwielbiają raczkować i potrzebują do tego dużo wolnej przestrzeni.

Rozważasz łóżeczko z przewijakim? A może samo łóżeczko wraz z oddzielną komodą i przewijakiem? Nieważne co wybieresz, każdy przewijak na który się zdecydujesz musi posiadać matę do przewijania. Równie ważna jest jego wysokość, tak aby młoda mama lub tata nadwyrężali pleców.

Harmonia dekoracji i oświetlenia w pokoju malucha

Lampa sufitowa z możliwością regulacji światła jest idealna do aranżacji pokoju dziecka. Zapewnia ona wystarczającą ilość oświetlenia, aby przebrać dziecko czy zmienić mu pieluszkę, a gdy maluszek leży w łóżku – daje mu delikatne, kojące światło. Również niewielka lampka nocna jest pomocna, szczególnie jeśli Twoje dziecko boi się ciemności. Możesz wybierać spośród wielu zabawnych modeli, ale zwróć uwagę, aby lampka świeciła delikatnie tworząc przytulną atmosferę do spania.

Pokój malucha możesz udekorować także pięknym motywem nieba. Pomaluj kawałek sufitu zaraz nad łóżkiem i naklej świecące w ciemności gwiazdki. Również poduszki, koce i zasłony z prostymi wzorami to świetny sposób na dekoracje pokoju. Ważne jest, aby przedmioty aranżacyjne były przyjazne dla najmłodszych i nie posiadały ostrych narożników i krawędzi.

Wykończenie aranżacji pokoju dziecięcego – jaki rodzaj podłogi wybrać?

Dywan jest elementem, którego nie może zabraknąć w aranżacji pokoju dziecięcego, ponieważ zapewnia miękką powierzchnię do raczkowania i zabawy. Warto jednak pamiętać, że musi być często i dokładnie czyszczony. Dobrą alternatywą do pokoju dziecka, może być również podłoga korkowa, parkiet drewniany lub laminat, które są łatwiejsze w czyszczeniu. Sprawdź, czy podłoga nie jest za śliska – a jeśli tak, to przykryj ją antypoślizgową wykładziną.

Zarejestruj się na Westwing i zainspiruj się tym, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na aranżację pokoju maluszka oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!