Kąciki do nauki w domu w pokoju dzieciębym z białym biurkiem, krzesłem oraz dekoracjami

Nasze dzieci, zarówno te młodsze, jak i nastoletnie wiedzą, co znaczy nauka w domu, ponieważ spędzają sporo czasu nad książkami i zeszytami po powrocie ze szkoły. Nie ma zatem wątpliwości, że powinny mieć swoje miejsce do pracy. To tylko pozornie prosta sprawa. Bo choć w obu przypadkach podstawą aranżacji będzie biurko i fotel, to aneksy do nauki dla dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej i dla starszych nastolatków będą się od siebie różnić. Warto o tym pamiętać na etapie urządzania pokoju lub kącika do pracy dla naszych dzieci. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki i rady, od czego zacząć aranżację miejsca do nauki w domu dla dzieci w różnym wieku, jakie wybrać meble i dodatki, aby powstał komfortowy, kreatywny i efektowny aneks, dzięki któremu nauka w domu wyda się przyjemniejsza.

Nauka w domu: podstawowe zasady aranżacji kącika dla ucznia

Kolorystyka kącika do nauki w domu

Bardzo ważne jest, aby nauka w domu mogła odbywać się w spokojnym miejscu, możliwie daleko od pomieszczenia, w którym koncentruje się życie rodzinne. Również we własnym pokoju młody człowiek, w zależności od wieku, nie powinien mieć w zasięgu wzroku aneksu z zabawkami, konsoli do gier, sprzętu grającego i innych „rozpraszaczy” uwagi. Spokój to jedna strona medalu, druga to atmosfera pobudzająca kreatywność podczas nauki.

Kącik do nauki w domu w pokoju dziecięcym z białym biurkiem, krzesłem oraz dekoracjami

Obie sprawy pomoże załatwić odpowiednia kolorystyka w kąciku uczniowskim. Zdecydujmy się na kolory ścian, które nasze dziecko lubi, w których dobrze się czuje. Poniżej zobacz nasze propozycje:

  • Najlepszym rozwiązaniem w kąciku do nauki w domu, wydają się barwy pastelowe. A konkretnie? Jeśli nasze dziecko jest spokojne, nie ma większych kłopotów z koncentracją, można zdecydować się na odcienie bieli, szarości, niebieskiego.
  • Kolor zielony sprawdzi się w miejscu do nauki dla malucha, który „nie potrafi usiedzieć na miejscu”, gdyż ten kolor redukuje stres, zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
  • Dziecku, które potrzebuje bodźców, by wzięło się do pracy zapewnijmy wyraziste dodatki, na przykład abażur lampy we wzory czy dywan w zygzaki.
  • Jednocześnie czuwajmy, by nie przesadzić z kolorami, które nadmiernie pobudzają: czerwony czy żółty, a postawić na te, które pomagają się skupić.
  • W osobnym pokoju dziecięcym, wspomniane rozwiązania kolorystyczne warto zastosować przynajmniej na ścianie, przy której stoi biurko.

Nauka w domu: miejsce na biurko

Białe biurko w pokoju, stojące przy ścianie z lampką oraz zdjęciami

À propos biurka – ten mebel powinien się znajdować jak najbliżej okna, a ściślej – bokiem do niego. Jeśli dziecko jest praworęczne, biurko powinno stać lewym bokiem do okna, biurko osoby leworęcznej odwrotnie. Dzięki temu nasz uczeń nie tylko będzie mógł długo korzystać z dziennego światła, ale też ręką nie będzie sobie zasłaniał. Podobne zasady obowiązują przy ustawieniu lampki na biurku. Warto rozważyć optyczne wydzielenie miejsca do nauki w domu z przestrzeni wnętrza. Można oddzielić je regałem na książki i drobiazgi, ewentualnie zaznaczyć kolorystyką inną niż w całym pomieszczeniu.

Nauka w domu – wybór mebli

Najważniejszymi meblami w aneksie, w którym będzie się odbywać nauka w domu są ergonomiczne biurko i fotel. Ergonomiczny to, wg Słownika Języka Polskiego PWN, zgodny z ergonomią, czyli „nauką dotyczącą zasad i metod dostosowania urządzeń i narzędzi do cech fizycznych i psychicznych człowieka”. W przypadku biurka i fotela chodzi o to, by miały one wymiary dostosowane do wzrostu użytkownika, dzięki czemu zachowa on właściwą postawę, nie będzie cierpiał na bóle pleców, ramion, głowy.

Nauka w domu: wybór biurka

Pierwsze biurko dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole powinno mieć wysokość około 55 cm. Starsi uczniowie potrzebują mebla o wysokości 72-75 cm. Oczywiście dziecko musi być obecne, gdy kupujemy mu biurko, powinno przy nim usiąść, sprawdzić, czy jego wysokość jest odpowiednia, czy swobodnie opiera łokcie na blacie i sięga po rzeczy leżące na skraju, a jego stopy swobodnie opierają się o podłogę. Biurko powinno mieć szerokość ok. 80 cm, gdyż wtedy uczeń będzie mógł swobodnie wyciągnąć nogi, poruszać nimi. Pamiętajmy jednak, że dzieci rosną bardzo szybko, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydają się biurka z możliwością regulowania wysokości blatu w zakresie 55-75 cm. Dzięki temu mebel będzie „rósł” wraz z dzieckiem i przez kilka lat unikniemy wymiany.

Nauka w domu: wybierz krzesło do biurka

Nauka w domu wymaga także, byśmy zapewnili dziecku odpowiedni fotel do pracy przy biurku. I podobnie jak biurko powinien mieć on możliwość regulowania wysokości siedziska, a także odchylenia oparcia. Przyda się również zagłówek pozwalający wesprzeć na chwilę głowę i szyję oraz podpórki pod łokcie. Wyprofilowany kształt sprawi, że oparcie dopasuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Biały pokój z białtym biurkiem oraz różowym przesłem oraz pastelowo różowymi dekoracjami

Wybierając meble do kącika pracy dziecka, pamiętajmy o jego wieku. Niech biurko świeżo upieczonego ucznia będzie lekkie, w ładnym kolorze, podobnie fotel i wszelkie akcesoria. Owszem – te rzeczy muszą być funkcjonalne, jednak zadbajmy także, by odpowiadały poczuciu estetyki gospodarza pokoju, a nie… jego rodziców.

Nauka w domu – przechowywanie uczniowskich skarbów

Dziecku potrzebny będzie regał na rzeczy do nauki w domu. Powinien mieć on kilka otwartych półek na książki i dekoracje oraz kilka zamkniętych szafek na plecak, strój do gimnastyki i inne rzadziej używane rzeczy. Możemy też zdecydować się na regał z półkami na książki oraz szafkę lub komodę na inne akcesoria i uczniowskie skarby.

Duże znaczenie dla zapanowania nad bałaganem w uczniowskim aneksie mają rozmaite pojemniki i organizery służące przechowywaniu długopisów, flamastrów, ołówków i innych niezbędnych w opinii dziecka drobiazgów. Aranżacja blatu biurka i półek pod tym kątem to prawdziwa przyjemność. Dostępnych jest naprawdę mnóstwo wielobarwnych, wzorzystych pudełek i pudełeczek, pojemników i organizerów z różnych materiałów (tektura, metal, tworzywo sztuczne), które ozdobią uczniowski azyl i sprawią, że nauka w domu wyda się bardziej atrakcyjna. Można też wyposażyć biurko w kilkupiętrowe organizery z przezroczystego tworzywa, które ułatwią utrzymanie porządku, a jednocześnie od razu widać, co się w nich znajduje.

Wraz z dzieckiem pomyślcie o moodboard, czyli tablicy inspiracji, która pomoże kreatywnie rozwiązywać szkolne zadania. Można na ścianie zawiesić tablice informacyjne: magnetyczne czy z korka, na której młody człowiek będzie umieszczał ważne dla niego notatki, wycinki, kserówki. Pamiątkowe zdjęcia powieś w estetycznych, kolorowych ramkach, kup kilka barwnych pudełek z przeznaczeniem na przechowywanie ulubionych maskotek, piłek czy pamiątek z wakacji.

Nauka w domu – jak wypocząć po pracy?

Pamiętaj, że nauka w domu, choć jest bardzo ważna, to niezależnie od wieku dziecko potrzebuje odpoczynku od pracy. Dlatego w jego pokoju warto zaaranżować aneks przeznaczony na relaks, który może być przytulnym kącikiem do czytania. Może się w nim znaleźć wygodny fotel, w którym młody człowiek siądzie z książką lub grą i odpłynie w swój świat.

Szary fotel na biegunach, prz którym na podłodze leżą książki

Dobrym rozwiązaniem jest miękki, puszysty dywan na podłodze, na którym uczeń może się położyć i zrobić kilka ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie. Obok mogą leżeć dekoracyjne poduszki – będą dobrym siedziskiem dla przyjaciół młodego gospodarza. Jeśli nie lubicie dywanów, zadbajcie chociaż o matę, na której także można zrobić kilka ćwiczeń. A co powiesz na fotel-huśtawkę? Dziecko na pewno przyklaśnie temu pomysłowi.

Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, dzięki którym Twój dom będzie jeszcze piękniejszy!