Pokój w odcieniu niebieskim z różową dekoracją

Pokój dziecka to jego małe królestwo, w którym utrzymanie porządku często wydaje się niemożliwe. Z naszymi wskazówkami stanie się to łatwiejsze niż się spodziewasz! Kluczem do sukcesu są odpowiednie meble i akcesoria dostosowane do potrzeb maluchów i ułatwiające przechowywanie w pokoju dziecięcym. Jak wiadomo najważniejszą potrzebą dzieci jest posiadanie zabawek, więc przyda się sporo kreatywności rodziców, by znaleźć kilka praktycznych sposobów na przechowywanie skarbów Twoich pociech. Kolorowe pojemniki na zabawki uszczęśliwią dziecko, które z czasem nauczy się segregować swoje klocki, kredki, gry i inne szpargały. Dzieci mają zdecydowanie inne poczucie porządku niż dorośli, więc małymi krokami, najlepiej poprzez zabawę, musimy je uczyć, jak porządkować przestrzeń wokół siebie. Na początku najlepiej sprzątać po zabawie razem z dzieckiem, by czynność weszła mu w nawyk. Z czasem maluch zauważy, że pojemniki na zabawki ułatwiają mu życie i szybciej odnajduje swoje ulubione gry.

Jeśli grasz wystarczająco dużo, dopóki jesteś mały, będziesz niósł ze sobą skarby, z których można czerpać przez całe swoje życie.

Astrid Lindgren

Pojemniki na zabawki w pokoju Twojego dziecka

Pudełka na zabawki, wiklinowe koszyki czy drewniane lub plastikowe skrzynki w pokoju Twojego dziecka sprawią, że dużo łatwiej będzie zachować porządek. Żeby maluch miał równie łatwy i szybki dostęp do swoich skarbów, oznacz pojemniki na zabawki jego ulubionymi kolorami lub zróbcie razem naklejki z obrazkami. Dzięki temu będzie wiedzieć, gdzie są jego klocki i samochody i bez problemu znajdzie kredki, koraliki i małe figurki do zabawy. 

System mebli do przechowywania w pokoju dziecięcym

Dzięki odpowiedniemu zestawowi mebli dziecięcych w pokoju może zapanować w końcu porządek i mnóstwo wolnej przestrzeni, która zachęci Twoją pociechę do zabawy i kreatywności. Szafki i komody z szufladami stanowią podstawę do przechowywania w pokoju dziecięcym i pomieszczą sporo rzeczy. Swoje miejsce znajdą tam wszystkie ubrania, koce, zabawki, gry i puzzle, a także inne akcesoria.

Na półce ściennej z wieszakami dziecko będzie mogło stawiać ulubione książeczki oraz zawieszać breloczki, dziecięcą biżuterię i inne gadżety, które zawsze będą dzięki temu pod ręką. Półki są też dobrym sposobem na zaprezentowanie szczególnie pięknych zabawek czy figurek. Jeśli pochwalisz malca, że jego półka z pluszakami prezentuje się niczym wystawa w sklepie, będzie chętniej odkładać rzeczy na miejsce po skończonej zabawie. Upewnij się, że wszystkie meble w pokoju dziecka są solidne i stabilne. Większość mebli posiada możliwość przymocowywania ich do ścian, dzięki czemu nie stwarzają zagrożenia dla najmłodszych.

Odkryj też nasze artykuły o:

Mały pokój dziecięcy – pomysłowe przechowywanie i przyjemna atmosfera to podstawa

Przechowywanie w małym pokoju dziecięcym należy zaplanować tak, by wygospodarować dla dziecka jak najwięcej przestrzeni do zabawy. Półki i organizery ścienne jak na przykład podwieszane kosze to rewelacyjne rozwiązania, które nie zagracają miejsca na podłodze. Bardzo przydatne są też pojemne szuflady wysuwane ze skrzyni pod łóżkiem. Dzięki nim nie zmarnujecie tej cennej powierzchni i pomieścicie duże zabawki oraz gry planszowe. Pamiętaj, aby kolory w pokoju dziecięcym były jasne, ciepłe i pastelowe. Ciemne barwy mocno przytłaczają małe pomieszczenia. Zdecyduj – być może wspólnie z dzieckiem – czy cały pokój powinien być utrzymany zgodnie z jednym motywem przewodnim, takim jak świat baśni czy kosmos, a może lepiej sprawdzą się poszczególne kolorowe elementy jak np. pojemniki na zabawki. Wzorzysty dywan lub ściana w ulubionym odcieniu dziecka nadadzą wnętrzu radosny klimat i będą sprzyjać dobremu samopoczuciu malucha.