Aranżacja pokoju młodzieżowego
Pokój młodzieżowy to miejsce szczególne dla dorastającego człowieka. Nie charakteryzuje się szczególnym stylem, ale raczej różnorodnością wymagań, które musi spełniać. Dlatego w tej kwestii, ważny jest dobry projekt i wysłuchanie potrzeb młodego człowieka. Młodzi ludzie nie są już dziećmi i nie lubią elementów stałych – wręcz przeciwnie, często chcą, aby ich pokoje i meble ciągle się zmieniały. Czas na nowe łóżko, nową szafę, nowy etap życia! Pokażemy Ci piękne sposoby na aranżację pokoju młodzieżowego!
Perfekcyjny pokój dla nastolatka
Dorosły człowiek posiada własne mieszkanie, które składa się z kilku różnych pomieszczeń o konkretnym przeznaczeniu. Sypialnia służy do spania, gabinet – do pracy, a salon – do oglądania telewizji, czytania lub spotkań z przyjaciółmi. Z kolei, pokój małego dziecka musi spełniać jedną podstawową funkcję: ma sprawiać, że maluch czuje się bezpiecznie. Pokój dziecka musi zawierać jego ukochane kolory, motywy i przedmioty – maluch bardzo utożsamia się z tym pomieszczeniem. Pokój nastolatka musi być czymś pomiędzy dziecięcą oazą a odrębnym mieszkaniem dorosłego – dlatego czasami wydaje się, że aranżacja pokoju młodzieżowego może być kłopotliwa, co nie jest prawdą!
Aranżacja pokoju dla nastolatka
Młodzi ludzie funkcjonują już bardziej jak dorośli niż dzieci – mają własnych znajomych, własne pasje i zainteresowania. Dlatego w jednym pokoju trzeba pomieścić zarówno łóżko, miejsce do nauki, zabawy i wszelkiego rodzaju rozwiązania służące przechowywaniu! Optymalna aranżaja pokoju młodzieżowego musi zapewnić wszystko to, co oferuje samodzielne mieszkanie i zapewniać tyle samo bezpieczeństwa, co pokój dziecięcy. A to nie jest to łatwe zadanie!
Wybór łóżka dla nastolatka
Łóżko w pokoju dla nastolatka powinno być przede wszystkim wygodne oraz praktyczne. Jednak czasami życzenia nastolatka nie spotykają się z wymaganiami rodziców. Osoby aranżujące pokój dla nastolatka często stają przed wyborem: łóżko rozkładane czy z materacem? Cóż, pod względem komfortu oraz zdrowia, zdecydowanie wygrywa łóżko z porządnym materacem, ponieważ tworzy on podporę dla kręgosłupa. Jednak, jeśli pokój naszego nastolatka jest niewielki, ze względów przestrzennych lepiej jest wybrać pojedyncze łóżko, pod którym zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Można też wybrać rozkładane łóżko, które po złożeniu staje się wygodną sofą.
Z kolei, jeśli w domu mamy dwójkę dzieci w jednym pokoju najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Dzięki niemu do takiego pomieszczenia zmieści się ciut większa szafa oraz biurka. Dysponując wyższym pomieszczeniem dla naszych nastolatków, możemy zaaranżować łóżko na antresoli, pod którym znajdzie się rozkładana kanapa dla drugiej pociechy.
Kącik do nauki w aranżacji pokoju młodzieżowego
Nasz nastolatek w swoim pokoju musi mieć również zapewnione komfortowe miejsce do nauki, gdzie będzie tworzył szkolne projekty lub będzie rozwijał swoją kreatywność. Najważniejszym meblem w pokoju młodzieżowym, opróćz łóżka, jest biurko oraz krzesło.
Wybór biurka dla nastolatka
Wybierając pierwsze biurko dla Twojego dziecka, przede wszystkim kieruj się wygodą i zdrowiem Twojej pociechy. W końcu przy biurku uczeń spędza nawet do pięciu godzin dziennie, rozwiązując zadania domowe. Siedząc przy biurku, młody człowiek powinien mieć proste plecy, a kąt pomiędzy biodrami a tułowiem powinien być równy 90°. Dlatego zasady ergonomii to podstawa, dzięki nim dziecko w przyszłości uniknie poważnych wad kręgosłupa.
Wybierając pierwsze biurko, dostosuj wymiary i biurka do wzrostu dziecka. W przypadku pierwszoklasistów mierzących około 115 – 120 cm, idealnym rozwiązaniem jest blat na wysokości około pół metra. Oczywiście dziecko rośnie, a z nim wymagania dotyczące wielkości blatu biurka w kąciku do nauki. Dla przeciętnego nastolatka mierzącego około 160 – 170 cm wzrostu, biurko o szerokości 140 cm i wysokości 70 cm to minimum. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w biurko z możliwością regulowania wysokości, które pozwoli na wygodne odrabianie prac domowych czy czytanie lektur. Pokój Twojego dziecka ma większe wymiary? Zaaranżuj w pokoju młodzieżowym przytulny kącik do czytania z wygodnym fotelem, poduszką oraz miłym w dotyku kocem.
Jaki materiał wybrać do biurka do aranżacji pokoju młodzieżowego?
Następnym kryterium w wyborze biurka do aranżacji pokoju młodzieżowego jest materiał, z jakiego go wykonano. Podobnie jak w przypadku stolików kawowych czy krzeseł, wybór jest ogromny – plastikowe, drewniane czy metalowe. Jednak ulubieńcami rodziców są biurka drewniane, ponieważ drewno jest materiałem wytrzymałym oraz stabilnym. Równie dobrym wyborem jest połączenie drewna i metalu w konstrukcji biurka.
A gdzie ustawić biurko w pokoju nastolatka?
Bez wątpienia, w trakcie nauki oraz odrabiania prac domowych, uczeń potrzebuje dobrego oświetlenia przestrzeni. Dlatego, aranżując pokój dla nastolatka, postaw jego nowe biurko przy oknie, aby miał on jak największy dostęp do światła dziennego, które jest najzdrowsze dla oczu. Zorganizuj porządne oświetlenie w postaci lampek na biurko oraz lamp stojących przy nim. Lampka stojąca na biurku powinna mieć regulowaną wysokość, nie świecić w oczy oraz posiadać regulację płaszczyzny oświetlenia powierzchni.
Wybierając krzesło do aranżacji pokoju młodzieżowego, należy wziąć pod uwagę:
- Szerokość – w momencie, kiedy nasza pociecha usiądzie na krześle, po jego bokach powinno zostać kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
- Głębokość – powinna ona być na około 3/4 szerokości uda naszego dziecka.
- Wysokość – podczas siedzienia, nogi powinny być zgięte pod kątem prostym, a stopy całościowo opierać się na podłożu.
Wybór krzesła do biurka dla nastolatka
Wybraliście już biurko, jego materiał oraz wraz ze swoim dzieckiem zdecydowaliście, w którym miejscu w pokoju je postawić. Czas na dobór odpowiedniego krzesła do biurka! Z jego wyborem jest podobnie, kiedy wybieramy krzesła do stołu w jadalni czy do naszego domowego biura. Kierujemy się ergonomią oraz komfortem, ale również aby zapewniało odpowiednie podparcie dla kręgosłupa naszej pociechy.
Przechowywanie w pokoju młodzieżowym
Twoja pociecha z ucznia szkoły podstawowej, w mgnieniu oka stała się młodym dorosłym. Liczba przedmiotów w szkole wzrosła, tym samym ilość sporządzanych notatek, otrzymywanych na lekcjach kopii stale się powiększa. Dlatego, aranżując pokój dla nastolatka, należy również wziąć pod uwagę miejsce do przechowywania nie tylko szkolnych materiałów, zeszytów z poprzednich okresów, ale również powoli gromadzonych pamiątek z pierwszych obozów, zdjęć z urodzin przyjaciół czy biletów z koncertów ulubionego wykonawcy czy zespołu.
Idealnym sposobem na organizację szkolnych notatek oraz kserówek są segregatory. Wystarczy że kupisz jeden na cały rok szkolny, a następnie wydzielisz w nim osobne przegródki na wszystkie przedmioty. I takim sposobem wszystkie pomoce szkole będą czytelnie zorganizowane.
Z kolei, na przechowywanie zdjęć, biletów czy innych pamiątek najlepszym wyborem są tablice przyczepiane do ścian, pudełka z papieru czy ramki na zdjęcia. Na różnego rodzaju tablice, nastoletak może przyczepiać zdjęcia, mapy czy obrazki przedstawiające jego marzenia i plany tworząc tym sposobem tablicę moodboard. Zdjęcia najbliższych przyjaciół Twojego nastolatka, powieś w grupach ramek, a w kolorowych pudełkach, przechowuj większe pamiątki – takie jak ulubione zabawki z dzieciństwa, pierwsze obrazki czy pamiątki z wakacji.
Przegląd najlepszych aranżacji pokoju młodzieżowego
Wyposażenie pokoju młodzieżowego opiera się na modnych stylach wnętrzarskich w pokojach dorosłych. Ale pamiętaj, nie musisz ograniczać się tylko do tego, co proste i eleganckie. Większość nastolatków bardzo lubi kolorowe i nietypowe rozwiązania. Pokażemy Ci najlepsze style wyposażenia wnętrz dla nastolatków.
Pokój młodzieżowy w stylu retro
Ten styl aranżacji wnętrza przeżywa obecnie prawdziwy renesans wśród młodych ludzi. Nastolatkowie uwielbiają włóczyć się po second-handach, gdzie mogą znaleźć takie perełki jak klimatyczne ubrania czy dodatki. Jeśli do tego sami zaprojektują ściany swojego pokoju, to miejsce stanie się ich prawdziwą oazą!
Romantyczny pokój dla dziewczyny
W okresie dorastania wiele młodych dziewczyn interesuje się modą. Marzycielskie łóżko z zasłonami, poduszki z falbankami i szykowne lustro z ramką w kolorze złotym lub srebrnym dobrze będą pasować do ich pokoju. Przedstaw ten pomysł na aranżację pokoju młodzieżowego swojej nastolatce!
Minimalistyczny pokój dla chłopców
Chłopców w tym wieku zazwyczaj nie interesują wyszukane i pełne detali wnętrza. Ich ulubiony styl skupia się raczej na tym, co jest proste i praktyczne. W pokoju nastolatka, kilka dominujących akcentów decyduje o całości – konsola do gier czy plakat ukochanej drużyny piłkarskiej.
Pokój młodzieżowy w stylu skandynawskim
Wszyscy zakochali się w stylu skandynawskim oraz hygge, które sprawdzają się w każdego rodzaju wnętrzach. Dlatego skorzystaj z niego, aranżując pokój młodzieżowy w Twoim domu. Dzięki użyciu jasnych kolorów, oświetlenie w pokoju nastolatka znacznie się poprawi. A stylowe dodatki, takie jak miękki dywan czy poduszki położone na łóżku, dodadzą pomieszczeniu bardziej przytulnego uroku.
Aby stworzyć odpowiedni i harmonijny pokój młodzieżowy, posłuchaj uwag Twojego dziecka!
Kolory w pokoju młodzieżowym: jak wybrać?
Pokój młodzieżowy zmienia się co kilka lat. Pozwól swojemu dziecku wybrać ulubiony kolor ścian pod aranżację. Pamiętaj jednak, że nie powinien być zbyt intensywny – w końcu pokój młodzieżowy ma też służyć do wypoczynku.
Wskazówka: stwórz neutralną bazę z pasującymi meblami. Dzięki temu elementy dekoracyjne mogą być łatwo wymieniane. W mgnieniu oka powstaje zupełnie nowy wygląd! A meble mogą być przekazane młodszemu rodzeństwu.
Ulubione kolory nastolatków: różowy i turkusowy
Różowy i turkusowy to dwa kolory, które są często używane w aranżacjach pokoju młodzieżowego. Przyjazne i jasne barwy nie są uciążliwe i dodają pomieszczeniu dużo uroku. Zwróć tylko uwagę na ich umiejętne dawkowanie – w końcu co za dużo, to niezdrowo!
Kolorowe tapety dla młodzieży
Kolorowe tapety z pięknymi wzorami mogą sprawić, że pokój młodzieżowy stanie się bardzo oryginalny. Żeby wnętrze uspokajało po stresującym dniu w szkole, warto wybrać harmonijne odcienie zieleni i błękitu.
Wybór koloru zależy jednak od gustu konkretnego nastolatka. I to do przyszłego mieszkańca należy ostateczna decyzja!
Dekoracje do aranżacji pokoju młodzieżowego
Dekoracja pokoju dla nastolatka to już inna bajka w porównaniu do dekoracji w pokoju dziecięcym. Oczywiście ważne jest, aby skupić się na trendach, ale również na opinii Twojej pociechy, co pozwoli jej stworzyć w tym pomieszczeniu swój własny kąt. Dlatego miej na uwadze hobby dziecka, zainteresowania oraz preferencje. Twój nastolatek interesuje się fotografią? Stwórz z nim jego własną mini galerię fotograficzną! Twoja córka interesuje się podróżami? Jako dekorację ścienną, wstaw do jej pokoju popularną mapę – zdrapkę, a po każdej kolejnej wycieczce będzie mogła „zdrapać” określone miejsce.
Na ścianach w pokoju młodzieżowym warto powiesić różnego rodzaju plakaty bądź obrazki – czy to kolorowe, czarno–białe czy ujęcie z ulubionego filmu naszego nastolatka. Równie dobrze sprawdzą się panoramy miast czy zabawne cytaty. Na ścianach, w miarę możliwości, zamontuj również półki, na których można trzymać książki czy kolekcję filmów, które również są dodatkową dekoracją pokoju nastolatka.
5 najlepszych wskazówek jak zaaranżować pokój młodzieżowy?
- Wskazówka 1: Pamiętaj o radości młodych ludzi z eksperymentowania! W okresie buntu meble są czasami malowane lub przerabiane. Dlatego, może wstrzymaj się z zakupem zbyt drogich czy designerskich elementów.
- Wskazówka 2: Pokój nastolatka jest wyrazem jego własnej osobowości. A ta w okresie dorastania podlega ciągłym zmianom! Dlatego też przy aranżacji pokoju młodzieżowego zaleca się wybór mebli o prostych kształtach i w jasnych kolorach. W ten sposób cały wygląd pomieszczenia można szybko zmienić poprzez wymianę dekoracji – a tło zostanie takie samo.
- Wskazówka 3: W młodości wszystko jest ważniejsze od sprzątania! Dlatego pokój młodzieżowy powinien być łatwy w organizacji i utrzymaniu. Łatwe w czyszczeniu materiały, własny kosz na pranie i śmieci oraz praktyczny wieszak na ubrania mogą zdziałać cuda.
- Wskazówka 4: Przyjaciele są niezwykle ważni dla młodych ludzi. Dlatego aranżując pokój młodzieżowy dobrze jest wygospodarować dodatkowe miejsce na ewentualne przenocowanie kolegów lub koleżanek. Kanapa lub szerokie łóżko zapewniają miejsce do spania w nocy, a w ciągu dnia mogą być przekształcone w wygodne siedzisko.
- Wskazówka 5: Miejsce do rozwoju zainteresowań. W pokoju młodziezowym tak ważna jest przestrzeń na przechowywanie czasopism, ubrań i pamiątek. A dzięki pudełkom nie dopuścisz do bałaganu. Ciekawym pomysłem w pokoju młodzieżowym jest także garderoba – w ten sposób młody człowiek ma przestrzeń, żeby wypracować swój własny styl.
Życie, spanie, nauka, relaks: pokój młodzieżowy łączy w sobie kilka funkcji! Sprytne pomysły na projekt wnętrza są tutaj bardzo potrzebne. Za pomocą ciekawych mebli i intrygujących elementów dekoracyjnych zaaranżujesz pokój młodzieżowy w taki sposób, że spełnisz marzenia Twojego dziecka!
Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.