Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Niebieski salon w stylu shabby chic

Elegancki, romantyczny, jasny i przytulny – to zaledwie kilka przymiotników, które opisują bardzo popularny styl shabby chic. W salonie zaaranżowanym w takiej estetyce wspaniale poczują się wszyscy, którzy łatwo odróżniają piękno od kiczu i umiejętnie łączą rzeczy pozornie do siebie niepasujące. Ci, którzy nie pozbywają się mebli i przedmiotów po przodkach, lecz się nimi otaczają, dają im nowe życie. Osoby wrażliwe, pielęgnujące wspomnienia… Bo urok shabby chic to wyjątkowa stylowa mieszanka oparta na odrobinie sentymentalizmu w dobrym guście, miłości do tego, co stare lub na stare wygląda. Zachęciliśmy Cię? Wspaniale, podpowiemy Ci, jak urządzić salon w stylu shabby chic zgodnie z zasadami i z wyczuciem, bez popadania w patos i przesadę w gromadzeniu pamiątek.

Salon w stylu shabby chic – kolorystyka

Opisując kolorystykę, jaka cechuje salon shabby chic, na pierwszym miejscu wymienia się biel z jej wszystkimi odcieniami. Aranżujemy jasny salon, w którym nawet meble są białe lub specjalnie bielone. Wnętrza takie są bardzo przyjemne do życia – pastelowe, ciepłe barwy w połączeniu z wyposażeniem kojarzącym się z rodzinną przeszłością wprowadzają atmosferę spokoju, skłaniają do relaksu, spotkań z bliskimi.

Na ścianach w salonie spotyka się także odcienie pudrowego różu, beżu, écru, jasnego błękitu oraz delikatnej zieleni. Ożywieniem dla tej dość słodkiej palety mogą być drobne akcenty barw ziemi, w postaci brązowych ramek do zdjęć czy luster. Ale także sprawdzą się grafitowe okucia, gałki lub uchwyty mebli. Jeśli mimo tego potrzebujesz mocniejszych elementów, zdecyduj się na tapetę na jednej ścianie w salonie. Wzorzysta okleina w motywy kwiatowe, z pewnością doda wnętrzu nieco dynamiki i nie zburzy jego specyficznego klimatu.

Salon w stylu shabby chic: jakie wybrać meble?

Odpowiednio dobrane meble to podstawa w kreowaniu wnętrz w stylu shabby chic. Dobrze będą w nich wyglądać sprzęty rustykalne, wykonane z drewna, najlepiej pomalowanego na biało. Zwróć uwagę, by na ich powierzchni były widoczne oznaki upływającego czasu: przetarcia, pęknięcia, drobne uszkodzenia. Jeśli nie masz możliwości zdobycia autentycznego starego mebla, urządź swój salon shabby chic za pomocą współczesnych sprzętów produkowanych tak, by wyglądały jak kupione na pchlim targu. Masz też inne wyjście – sprawdź swoje możliwości i samodzielnie dodaj meblom lat, malując je metodą przecierki lub stosując decoupage.

Czy interesuje Cię też styl prowansalski? Odkryj czym się różni oraz sprawdź nasze pomysły na:

Komoda w stylu shabby chic

Przed laty w większości domów stały przepastne komody, w których przechowywano bieliznę pościelową, ręczniki lub odświętną zastawę i zapasowe naczynia, obrusy, serwety. Pomyśl więc o komodzie, planując swój salon shabby chic.

Komoda w salonie w stylu shabby chic

Biała, z głębokimi szufladami, najlepiej stara lub postarzona może stać się głównym meblem w salonie. Nie przejmuj się, jeśli nie trafisz na taki egzemplarz. Klasyczna, biała komoda z ozdobnymi gałkami zawsze się sprawdzi. Jeśli chodzi o uchwyty – pamiętaj, że łatwo się je wymienia. W sprzedaży jest mnóstwo pięknych modeli z porcelany, malowanej ceramiki, rżniętego szkła, które upiększą twoją komodę. Postaw na jej blacie stylizowane lampiony lub stare świeczniki, może być też lustro w ozdobnych ramach, kwiaty w wazonie – uruchom wyobraźnię i stwórz własną aranżację. Dobrze zrobi też dekoracja ściany za komodą – duży obraz przedstawiający kwitnące wiosną drzewa idealnie wpisze się w klimat wnętrza.

Meble pomocnicze do pokoju dziennego

Must-have wystroju w salonie shabby chic są ozdobne szafki, małe biureczka i konsolki na drobiazgi. Drewniane, lekkie, często na kabriolowych nóżkach, malowane na biało z przecierkami lub łączące klasyczne drewno z pobielanymi elementami wyglądają bardzo lekko i wdzięcznie. Z łatwością połączą funkcję praktyczną z dekoracyjną.

Wazon na jasnej komodzie

Postaw na takiej szafeczce piękny wazon ceramiczny i zadbaj, by zawsze były w nim kwiaty. Spośród bogatej oferty na uwagę zasługują modele zdobione niebieskimi wzorami – detale w odcieniu jasnego błękitu są nieodzowne w aranżacji w stylu shabby chic.

Przestrzeń biura w salonie shabby chic

Niewielkie biureczko na ozdobnych nogach wygląda jakby trafiło do Twojego salonu wprost z romantycznego pokoiku Ani z Zielonego Wzgórza. Ta nietuzinkowa osóbka z pewnością wiedziałaby, jak je udekorować. Wykaż się równie bogatą wyobraźnią i ustaw na blacie przedmioty, które podkreślą styl wnętrza. Sprawdzą się na przykład wazony i pojemniki na drobiazgi w różnym kształcie i z różnych materiałów – wśród nich odnajdzie się np. prosta, przysadzista donica i stylowa metalowa konewka. Co powiesz na to, by ozdobić ją różami, stosując metodę decoupage?

Meble wypoczynkowe

Sofa lub kanapa to kolejny mebel, bez którego nie obejdzie się salon shabby chic. Twoje umiejętności aranżacyjne z pewnością ułatwią Ci wybór odpowiedniego mebla. Skorzystaj także z naszych rad.

Sofa w błękitnym odcieniu w jasnym salonie

Wielką zaletą stylu shabby chic jest to, że można w nim łączyć meble współczesne ze starymi lub postarzanymi. Skorzystaj z tej możliwości, wybierając kanapę. Jeśli „idziesz na całość”, kup jasną sofę w kwiatowy wzór, z 2-3 poduchami, któy bez wątpienia będą pasować do salonu. Podobnie jak kanapy z pikowanym oparciem.

Dobrym pomysłem jest także mebel neutralny stylowo, który sprawdzi się w każdym wnętrzu, a ostatecznie o estetyce pokoju zadecydują drobniejsze sprzęty i dekoracje. Postaw na przykład na kanapę obitą błękitną tkaniną – ten odcień jest przypisany do stylu shabby chic. Dobrze, by mebel stał na drewnianych, ozdobnych nóżkach, a jego podłokietniki były dekoracyjnie wyprofilowane. A w jego sąsiedztwie ustaw witrynkę z postarzanego drewna. Wówczas nikt nie będzie miał wątpliwości, że jest to salon w stylu shabby chic.

7 pomysłów na salon w stylu shabby chic

Wnętrze w stylu shabby chic wcale nie musi być duże, wystarczy, by było umiejętnie zaprojektowane. Bez problemu można w tym stylu zaaranżować salon w bloku. Warto zwrócić uwagę, by w pomieszczeniu znalazły się klimatyczne aneksy o specjalnym przeznaczeniu – z pewnością przyda się kącik jadalny a także miejsce dla domowników spędzających czas przy lekturze. Znajdź swój pomysł na salon w stylu shabby chic!

Salon połączony z jadalnią z elementami shabby chic

Niezależnie od tego, czy urządzasz salon shabby chic w bloku czy w domu jednorodzinnym, o stylu Twojego kącika jadalnego przesądzi drewniany stół i jego dekoracja podczas posiłków.

Salon z jadalnią w stylu shabby chic

Najlepiej, aby stół w jadalni z salonem był biały z widocznymi przetarciami. Zwróć uwagę na zdobienia i na kształt nóg – smukłe kabriolowe nóżki dodadzą uroku i lekkości meblowi. Idealnym rozwiązaniem do salonu w bloku będzie stół rozkładany – na co dzień nieduży, można rozsuwać i powiększać z okazji wizyty gości. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym wpisującym się w eklektyzm stylu shabby chic są nowoczesne krzesła do stylizowanego stołu. Kup foteliki z tworzywa i klasyczne tapicerowane krzesła stołowe, dzięki czemu aranżacja zyska efekt wow!

Uzupełnieniem wystroju kącika stołowego jest nakrycie stołu na uroczyste spotkania. Wyjmij eleganckie, srebrne świeczniki, porcelanową zastawę i platerowane sztućce po dziadkach. Lampa nad stołem powinna wpisać się w styl wnętrza. Dlatego wybierz model stylizowany, inspirowany kształtem klasycznych żyrandoli z żarówkami w kształcie świec.

Pomysł na salon w stylu shabby chic w bloku

Wygodna kanapa, przy niej postarzany, a najlepiej stary stolik kawowy z drewna malowanego na biało. To najważniejsze meble, jakich potrzebuje aranżacja salonu w bloku w stylu shabby chic. Przewaga białych mebli w aranżacji nie podlega dyskusji, jednak czasem możesz sobie pozwolić na drobne odstępstwo – oryginalnie prezentują się białe stoliki z blatem w kolorze naturalnego drewna, ewentualnie łagodnie rozbielonego.

Jasna, duża sofa w jasnym salonie

Postaw na nim drewniane świeczniki, a na dolnej półce – drobne akcesoria z drewna lub plecionki. Nad kanapą zawieś lustro w pięknej postarzanej ramie z drewna, które będzie się ładnie prezentować na tle białej ściany. W kolorystyczną spójność aranżacji wpisze się jasnobeżowa kanapa z poduchami. Jeśli czujesz potrzebę wprowadzenia akcentu kolorystycznego, postaw na błękit. Naczynia dekoracyjne, pled i pasy na poduszkach w tej barwie wystarczająco przełamią wszechobecną biel.

Mały salon w stylu shabby chic

Masz nieduże mieszkanie w bloku, a Twoim marzeniem jest salon shabby chic? Uspokajamy – metraż pokoju ma drugorzędne znaczenie przy wyborze akurat tego stylu. Przede wszystkim liczy się tu klimat wnętrza, a ten stworzysz za pomocą dodatków i kolorystyki.

Jasnoróżowy fotel i szara kanapa w jasnym salonie

Wybierz mebel, który będzie przyciągał uwagę w aranżacji. Fotel w odcieniu brudnego różu wydaje się idealny. Zwróć uwagę na jego nóżki – powinny być ozdobne, drewniane i dość wysokie, dzięki czemu mebel wyda się delikatny i lekki. Połóż na nim białą puchatą poduszkę. Do klasycznej szarej kanapy dobierz dekoracyjne poduszki ze sztucznego futerka w takim samym odcieniu jak obicie fotela. Kilka może mieć połyskliwy, srebrny kolor.

Twój stolik kawowy także ma wywoływać wrażenie lekkości. Zdecyduj się na model na cienkich metalowych nogach. Kawę i herbatę podawaj na co dzień w ślicznych porcelanowych filiżankach. Szklane i kryształowe naczynia również wpisują się w stylistykę wnętrza.
Wzorzysty dywan z przewagą różu optycznie wyznaczy przestrzeń kącika wypoczynkowego i doda wyrazistości całej stylizacji. Z boku kanapy postaw mały stoliczek z elegancką lampą na oryginalnej podstawie i kloszem z tkaniny delikatnie wpadającej w róż.

Kącik do czytania w salonie

Duży szary fotel z bordowym kocem w jasnym salonie

Wyobraź sobie swój nowy salon shabby chic, a w nim komfortowy kącik do czytania z bilbioteczką, słuchania muzyki, dziergania… Postaw w nim miękki, wygodny fotel z dekoracyjnie wywiniętymi podłokietnikami i wysokim oparciem, żeby móc wesprzeć głowę w chwili odpoczynku. Dobrym wyborem będzie model typu uszak w praktycznym i eleganckim szarym obiciu. W sąsiedztwie postaw niewysoki stołek, na którym możesz oprzeć nogi lub odłożyć książkę. A płomienie świec wykreują idealny nastrój do odpoczynku. Uzupełnieniem aranżacji niech będzie lustro w bogato zdobionej ramie wiszące nad kominkiem.

Salon shabby shic z elementami boho

Jasna kolorystyka, nawiązania do przeszłości, szacunek dla dawnej kultury i jej wyrobów to cechy, które łączą salon boho i shabby chic.

Jasna komoda z rzeźbieniami

Wykorzystaj możliwości wzajemnego współistnienia tych stylów, aranżując swój salon. Szafa z bielonego drewna zdobiona wzorami przypominającymi motywy etniczne na pewno sprawdzi się w stylizacji. Rolę dekoracji ściany możesz powierzyć okrągłej płaskiej ozdobie wykonanej z grubej filcowanej przędzy – będzie wyglądała jak symbol słońca na tle ściany.

Słońce od wieków kojarzy się z radością, szczęściem i optymizmem – przyznaj, że ta ozdoba idealnie wpisuje się w stylistykę shabby chic i boho. Jasną, narożną kanapę udekoruj poduchami i pledami w ciemne zygzaki, paski i inne graficzne wzory. Przy niej postaw czarny, współczesny stolik kawowy. Nie zapomnij o naczyniach z ceramiki i gliny ważnych w obu stylach. Postaw je np. na szafie lub komodzie.

Pokój dzienny z elementami błękitu

Jasny fotel z błękitnymi detalami

Wykorzystaj odcienie błękitu, począwszy od koloru nieba do wpadającej w niebieski gołębiej szarości, dekorując swój salon shabby chic. Najprostszym rozwiązaniem są tkaniny w takiej tonacji. Na jasnoszarą kanapę rzuć pozornie niedbale pledy i poduszki we wspomnianych barwach. Możesz również zdecydować się na elegancką kanapę w niebieskim obiciu.

Mebel w tak wyrazistej barwie stanie się ważnym elementem w aranżacji. Inne drobne, błękitne akcenty zastosuj na tkaninach, na przykład na poduszkach, możesz też poszukać wazonów ze szkła w tym odcieniu.

Rodzinny salon shabby chic

jasny salon z błękitnym krzesłem i jasna komodą

Niezaprzeczalnym atutem salonu urządzonego w stylu shabby chic jest jego ciepły, nostalgiczny klimat sprzyjający spotkaniom rodzinnym. W przestrzeni wnętrza powinno znaleźć się miejsce dla wszystkich domowników. Przepastna, duża kanapa z miękkimi poduchami zadowoli dorosłych mieszkańców.

A najmłodszym domownikom zapewnij bezpieczny, stabilny fotelik z wikliny. Maluchy chętnie będą też korzystać z niewysokiego pufa w obiciu wyglądającym jak ręcznie dziergane. Funkcjonalność wnętrza powinna iść w parze z jego wystrojem. Ściany pomaluj na biało lub na kolor jasnoszary. Nad kanapą zawieś lustro w postarzanej drewnianej ramie. Ciekawym rozwiązaniem jest model z okiennicami – w niedużym pomieszczeniu odegra rolę dodatkowego okienka, a tafla lustra optycznie rozjaśni i powiększy Twój salon shabby chic. W rodzinnym wnętrzu nie może zabraknąć białej komody. Nad nią zawieś duży obraz lub plakat z roślinnym wzorem.

Dekoracje do salonu shabby chic

Klimat każdego wnętrza w dużej mierze tworzą dodatki i dekoracje do salonu. Ze względu na stonowaną, jasną kolorystykę Twój salon shabby chic będzie ich bardzo potrzebował. Za ich pomocą do wnętrza można wprowadzić akcenty koloru, ciekawe faktury, ozdoby ścienne, które dodadzą energii stylizacji.

Lusta dekoracyjne

Dekoracyjne lustro na jasnej konsoli

Sprawdzoną dekoracją ściany w salonie jest lustro. Postaw duże owalne zwierciadło na konsoli lub na blacie komody. Wybierając lustro, zwróć uwagę na ramę! Powinna być jak najbardziej dekoracyjna, niemal barokowa. Może być metalowa, ale lepiej wybrać drewnianą pomalowaną farbą do drewna w złotym lub srebrnym metalicznym odcieniu, który jednocześnie zapewnia efekt postarzania. Idealnie byłoby, gdyby konsola była zdobiona podobnym motywem, jak lustro.

Czarno – białe dekoracje

Ciemna komoda z dekoracjami

Salon shabby chic można urozmaicić elementami w stylu glamour. Jeśli twoja postarzana komoda o pięknym kształcie bryły i nóżek ma czarny kolor. Dodatkowo, jako dekorację ściany w salonie wykorzystaj kompozycję z czterech współczesnych grafik w czarnych ramkach. W ten sposób wprowadzisz do salonu mieszankę starego z nowym. A na blacie komody postaw błyszczące świeczniki i lampę na stalowej podstawie.

Drobne ozdoby w salonie shabby chic

Ozdobne naczynia, pojemniki, wazony są niezastąpione w dekorowaniu wnętrz. Do salonu shabby chic wybierz przedmioty z grubej ceramiki, fajansu a nawet malowanej gliny. Ciekawym rozwiązaniem jest kompozycja naczyń na tacy – może stać się oryginalną ozdobą komody czy szafki w Twoim salonie. Barwy naczyń dobierz do kolorystyki wnętrza – białe i niebieskie przedmioty na pewno będą pasowały.

Pleciony kosz w jasnym salonie

Salon shabby chic „lubi” nawiązania do estetyki boho, która sięga po rzemieślnicze wyroby zapożyczone z odległych nam kultur. Wykorzystaj to i wprowadź do wnętrza przedmioty z plecionki inspirowane kulturą Afryki. Rozważ np. pojemny kosz zamiast gazetnika – postaw go w kąciku, w którym oddajesz się lekturze. Na podłodze połóż dywanik ze sztucznego futra lub skóry.

Salon shabby chic: o co najczęściej pytacie

Jeśli pokochaliście salon w stylu shabby chic koniecznie zarejestrujcie się na Westwing, by nie przegapić naszych najlepszych ofert oraz promocji, które pomogą Wam stworzyć piękny dom!