Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Schody w salonie z galerią obrazów na szarej ścianie i niebieską sofą

Umożliwiają komunikację pomiędzy strefami w salonie, ale są też mocnym elementem, który może być wizualnie kłopotliwy. Jeśli właściwie je dobierzesz do stylu wnętrza, zadbasz o odpowiednie wykończenie, piękną formę – mogą wzbogacić przestrzeń i stać się jej efektowną ozdobą. Co warto wiedzieć decydując się na schody w salonie? Jaki rodzaj wybrać i jak dopasować je do aranżacji? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Schody w salonie – czy to dobry pomysł?

W salonach piętrowych domów, ale też dwupoziomowych apartamentów, często pojawia się element konstrukcyjny jakim są schody. Niektórzy widzą w tym rozwiązaniu zalety, inni obawiają się, że wpłynie ono niekorzystnie na przestrzeń. Jak jest w rzeczywistości? Z pewnością dzięki schodom salon staje się większy i optycznie otwarty na dom. Zyskujesz więcej przestrzeni – miejsce pod schodami możesz wykorzystać na wiele sposobów aranżując pod nimi pomieszczenie gospodarcze, garderobę, biblioteczkę w salonie czy niewielki aneks kuchenny. Dzięki schodom salon nabiera często oryginalnego charakteru – w zależności od tego jaki rodzaj wybierzesz mogą one być architektoniczną ozdobą przestrzeni do odpoczynku.

Dlatego tak ważne jest, żeby wizualnie wpisywały się w styl wnętrza. Wady? Schody pełnią rolę komunikacyjną, dlatego salon może nieco stracić na prywatności i przytulnym charakterze. Ale i na to jest rada. Przede wszystkim, jeśli masz taką możliwość, postaraj się zaplanować je jak najbliżej wejścia, a nie w centralnej części salonu. Strefę przeznaczoną do odpoczynku „odsuń” od schodów i spróbuj efektownie ją wyróżnić. Będą mieć na to wpływ ściany w salonie (do ich dekoracji możesz wykorzystać lamele w salonie), czy choćby estetyczna dekoracja ściany z telewizorem. Jakie jeszcze minusy mają schody w salonie? Z pewnością słabą stroną otwartych konstrukcji jest przenikanie hałasu z usytuowanych na dole pomieszczeń do intymnej strefy na piętrze.

Schody w salonie – jak je zaplanować?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakie pomieszczenia będą łączyć schody. Od tego zależy ich wysokość, rodzaj, kąt nachylenia (te prowadzące do piwnicy czy na strych mogą być bardziej strome niż te łączące salon z sypialniami) oraz to jak często będziesz z nich korzystać. Oczywiście istotne są kwestie czysto konstrukcyjne jak wysokość i szerokość stopni czy wysokość użytkowa (od tego zależy komfort poruszania się po schodach) – z pewnością te ważne sprawy warto powierzyć specjalistom. Wybór odpowiedniego rodzaju i kształtu schodów musi być dopasowany nie tylko do stylu domu, ale też architektury, konstrukcji budynku oraz wielkości pomieszczenia, w którym będą znajdować się. Do reprezentacyjnego miejsca jakim jest salon zazwyczaj poleca się schody o konstrukcji samonośnej, która po prostu wygląda lżej, zabiera optycznie mniej miejsca i pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Schody w salonie najlepiej zaplanować w takim miejscu, żeby przemieszczanie się po nich nie zakłócało spokoju mieszkańców.

Schody w salonie – rodzaje

 1. Schody z drewna

  Klasyczne schody z drewna zawsze wyglądają ponadczasowo i pasują i do klasycznego i nowoczesnego salonu. Jeśli zabezpieczysz je warstwą lakieru lub oleju będą długo praktyczne, a nawet jeśli po jakimś czasie się wytrą, można łatwo je wycyklinować.
 2. Schody szklane

  Schody szklane nie zabierają cennego światła, optycznie nie przytłaczają i wyglądają bardzo lekko. Świetnie pasują zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych wnętrz, ale są trudniejsze do utrzymania w czystości – na szklanej balustradzie widać każdy odcisk palca, a i stopnie, jeśli często z nich korzystasz wymagają częstego mycia.
 3. Schody betonowe

  Bardzo trwałe i możesz je wykończyć w dowolny sposób – pomalować specjalną farbą, wyłożyć wykładziną dywanową, płytkami, kamieniem czy drewnem.
 4. Schody z żywicy

  Bardzo ostatnio lubiane, zwłaszcza przez tych, którzy cenią we wnętrzu odważniejsze designerskie rozwiązania. Są proste, mają jednolita bryłę i można je pomalować na dowolny kolor, który przyciągnie wzrok czyniąc ze schodów charakterystyczny i efektowny element w salonie.
 5. Schody z metalu

  Zazwyczaj mają ażurową konstrukcję przez co wcale nie wyglądają ciężko. Nie wymagają konserwacji i potrafią przetrwać w nienagannym stanie nawet przez kilkanaście lat użytkowania. Nawet jeśli pokryją się patyną nada im ona niepowtarzalnego charakteru. Wprowadzają do salonu unikatowa atmosferę. Są szczególnie polecane do wnętrz loftowych.

Schody w salonie a style wnętrz

Mogą idealnie wtapiać się w jego wystrój, albo być dominującym elementem, który dynamizuje przestrzeń i nadaje jej charakteru. Jeśli jednak źle dobierzesz je do stylu domu widoczna klatka schodowa niekorzystanie wpłynie na otoczenie. Dlatego tak ważne jest, żeby idealnie dobrać ją do stylu domu. Pamiętaj, że schody w salonie są konstrukcją architektoniczną na lata, której nie da się łatwo zmienić czy poprawić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dobrze zasięgnąć rady profesjonalisty. A oto nasze wskazówki jak dobrać charakter schodów do stylu salonu.

Schody w industrialnym lofcie

Do przestrzeni w stylu loftowym świetnie nadają się ażurowe schody ze stali, które nadają lekkości i nie zabierają tak cennej w lofcie przestrzeni. W bardzo wysokich wnętrzach mogą one mieć krętą spiralną konstrukcję. Łagodniejszy bieg będą miały schody prowadzące na antresolę – ze stopniami ze szlachetnego drewna połączonego z metalowymi elementami. Pięknie będą komponować się z ceglaną ścianą.

Schody w rustykalnym domu

Ważną rolę w salonie urządzonym w stylu rustykalnym odgrywa drewno. Dobrze jeśli schody również wykonane są z tego surowca. Mogą przybierać różne formy – w domu za miastem sprawdzi się kształt wolnostojącej drabiny prowadzącej do pomieszczeń zaaranżowanych pod dachem. W bardziej miejskiej wersji – wylewane, ze stopniami obłożonymi drewnem lub terakotowymi płytkami.

Schody w salonie z jadalnią na półpiętrze

Bywa tak, że salon ma dwa poziomy i schody pełnią role łącznika pomiędzy dwoma strefami – na przykład relaksacyjną i jadalnianą. Trzeba wtedy uważać, żeby stylistycznie pasowały do obu pomieszczeń. Jeśli podłoga w salonie wykończona jest deskami lub parkietem, najlepiej zdecydować się na stopnie z ponadczasowego drewna. Schody, po których będzie się wnosić posiłki powinny być bezpieczne, komfortowe, z szerokimi stopniami i łagodnie nachylone.

Schody w nowoczesnym salonie

W minimalistycznej przestrzeni sprawdzą się schody wspornikowe czyli ze stopniami montowanymi w ścianie. Wyglądają bardzo lekko i nie przytłaczają przestrzeni. Dla bezpieczeństwa można zabezpieczyć je przeszkloną balustradą. Innym pomysłem są również nie narzucające się schody zawieszone w przestrzeni, z drewnianymi stopniami i poręczą ze stali.

Przeszklone schody w śródziemnomorskiej willi

Tego typu dom zazwyczaj wypełniony jest słońcem, dlatego schody powinny być tak zaaranżowane, żeby w żaden sposób nie zasłaniały cennego naturalnego światła. Można je wykonać z transparentnego materiału, na przykład z trójwarstwowego szkła hartowanego. Jeśli zabezpieczysz je przeszkloną balustradą staną się prawie niewidoczne.

Jak widzisz nie taki diabeł straszny jak go malują. Wystarczy trochę wiedzy, żeby schody w salonie zamiast szpecić zdobiły. Zarejestruj się na Westwing i odkrywaj z nami inne pomysły na aranżację domowej przestrzeni.