Dodatki w stylu skandynawskim w każdym wnętrzu
Jak ich nie lubić? Wazoniki, figurki, piękne tace, ale też ciepłe pledy, dekoracyjne poduchy, czy ładnie oprawione obrazki… Dodatki w stylu skandynawskim często decydują o końcowym efekcie. W tradycyjnym skandynawskim domu nie ma ich zbyt wiele, bo styl z Północy nie lubi przeładowania, za to stawia na estetyczne wykonanie, dobrej jakości naturalne materiały i praktyczność.

Jak ich nie lubić? Wazoniki, figurki, piękne tace, ale też ciepłe pledy, dekoracyjne poduchy, czy ładnie oprawione obrazki… Dodatki w stylu skandynawskim często decydują o końcowym efekcie. W tradycyjnym skandynawskim domu nie ma ich zbyt wiele, bo styl z Północy nie lubi przeładowania, za to stawia na estetyczne wykonanie, dobrej jakości naturalne materiały i praktyczność.
Styl skandynawski: czym się charakteryzuje we wnętrzu?

Jasne wnętrza, stonowane kolory, naturalne materiały i ciepła, przytulna atmosfera… Tak najkrócej można opisać styl skandynawski. Jego historia jest bardzo długa, a zaczęła się ponad sto lat temu. Wtedy to szwedzki malarz i architekt wnętrz – Carl Larsson – namalował wnętrza własnego domu urządzone przez żonę Karin. Meble o prostych formach, stosowne kolory i pomysłowe dodatki zachwyciły mieszkańców Północy. Oto czym się charakteryzuje:
- Jasne kolory: najwięcej jest oczywiście bieli, która rozświetla i optycznie powiększa, ale jest także doskonałym tłem dla innych odcieni. Na jej tle pięknie komponują się szarości, beże, pastelowe błękity i róże. Skandynawowie unikają krzykliwych barw, a te mocniejsze stosują w postaci kolorystycznych akcentów.
- Naturalne materiały: przeważa jasne drewno, które pojawia się przede wszystkim w postaci mebli, ale także oryginalnych dodatków. A te, oprócz tego, że są estetyczne, muszą być także użytkowe. Z ciepłym drewnem, najlepiej z widocznymi sękami i usłojeniem, ładnie współgrają miękkie tkaniny – wełniane pledy o grubym splocie, zasłony z surowego lnu – a także inne dodatki: kosze plecione z wikliny, jutowe dywany, rattanowe półeczki i parawany.
- Oświetlenie: Skandynawowie rzadko zasłaniają okna bo naturalne światło jest u nich na wagę złota. Niestety przez większą część roku zastępują je sztucznym oświetleniem. Dlatego tak dużą wagę przywiązują do designu lamp. Ich charakterystyczną cechą są miękkie, opływowe linie i zaokrąglone kształty czerpane z natury. Szklane lub metalowe klosze łączą ponadczasowe formy z nowoczesnym wzornictwem, a abażury plecione z naturalnych materiałów (wiklina, trawa morska, a nawet gęsie pióra) wprowadzają do wnętrz ciepłą, przyjazną atmosferę.
- Dodatki i desenie: stosowane z umiarem. Te pierwsze są efektowne w swojej prostocie, ale zawsze praktyczne – kosze do przechowywania, miękkie i wygodne poduchy, ozdobne makramy. Desenie? Gładkie tkaniny zestawia się z prostymi wzorami typu kratka czy geometrycznymi printami, w bardziej kobiecym wydaniu pojawiają się też kwiaty. Częstym wzorem są motywy leśne, a zwłaszcza dzikie zwierzęta.
Must have dodatków w stylu skandynawskim

Dodatki w stylu skandynawskim są tak pomysłowe i wszechstronne, że będą ciekawie wyglądać w różnych aranżacjach – sprawdzą się zarówno w industrialnym lofcie, w nowoczesnej klasyce jak i w stylizacji vintage. Wszystko zależy od tego z czym je zestawisz. Oto nasze propozycje skandynawskich dodatków.
Oświetlenie
Za piękną formą zawsze podąża funkcjonalność. Najbardziej popularne są rozwiązania, dzięki którym łatwo oświetlisz każdy kąt pomieszczenia. A więc lampy na długim, ruchomym ramieniu, które sięgnie i nad stół i nad sofę. Mieszkańcy Północy lubią też lampy-żarówki, minimalistyczne, na długim kablu, za to dające dużo światła. Bardziej nastrojową atmosferę uzyskują dzięki ażurowym abażurom plecionymi z rattanu, lub delikatnym lampom-chmurkom, z cienkiego papieru lub… ptasich piór.
Rośliny
Im więcej tym lepiej. Skandynawowie kochają przyrodę i otaczają się nią również w domach. Zieleń nie tylko oczyszcza powietrze i produkuje tlen, ale przy okazji pięknie wygląda. Rośliny umieszczone w ceramicznych donicach zestawiaj w grupy tworząc botaniczne zakątki.
Futra
Kto nie lubi się w nich zanurzyć, zwłaszcza w zimowe wieczory… Są miękkie, ciepłe i przytulne. Możesz rozłożyć je na podłodze, na ławce, fotelu, albo krześle. Poduchy w futrzanych poszewkach i mięciutkie pledy z długim futrzanym włosem narzucone na łóżko lub sofę, w zimowe wieczory mogą stawać w szranki nawet z palącym się ogniem w kominku.
Designerskie meble
Zaczęto je produkować w latach 50. ubiegłego wieku jako proste wyposażenie skandynawskiego domu, dostępne dla każdego i za przystępną cenę. Dziś są ikonami na punkcie których oszalał świat. Wzorując się na nich zaczęły powstawać współczesne – proste, praktyczne, lekkie… Swoim minimalistycznym charakterem i elegancją wpisują się w każdą stylizację, nie tylko skandynawską.
Pufy z dzianiny
Są fantastycznym dodatkiem do drewnianych mebli i futrzanych tkanin. Nie zajmują dużo miejsca, a są bardzo praktyczne. Czy wiesz, że jeden puf może wystąpić aż w trzech rolach? Jako siedzisko, stolik i mebel do przechowywania (w wersji z pojemnikiem). Sprawdzą się znakomicie w niedużych pomieszczeniach – nieużywane możesz wsunąć pod konsolę, albo ustawić przy ścianie.
Dodatki w stylu skandynawskim we wnętrzach

Bez nich dom byłby smutny i nieciekawy. Warto więc zadbać o to, żeby każde pomieszczenie było odpowiednio „ubrane” w dodatki w stylu skandynawskim.
Dodatki w stylu skandynawskim do salonu

Salon w stylu skandynawskim wymaga szczególnego „dopieszczenia”. Tu w końcu koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Żeby wszystkim było przyjemnie, zwłaszcza w długie zimowe wieczory, postaw na ciepłe w dotyku, naturalne materiały. Aby styl wnętrza był konsekwentny, a w salonie zapanowała harmonia, staraj się przy wyborze dodatków kierować stylistyczną konsekwencją. Do dekoracyjnych poduszek z frędzlami dobierz makramę z plecionego sznurka, a do lnianych zasłon ciepły pled w stonowanym kolorze.
Dodatki do sypialni w stylu skandnawskim

Stwórz w sypialni swój prywatny azyl – przytulny, sprzyjający wypoczynkowi. Skup się zwłaszcza na ładnie zaaranżowanym kąciku do spania.
- Nie zapomnij o pościeli – nawet jeśli na co dzień jest schowana pod narzutą, powinna być piękna, uszyta z wysokiej jakości materiału. Perkalowa jest delikatna i jedwabista w dotyku, lniana przyjemnie ciepła zimą, przewiewna latem.
- Przykryj całe łóżko efektowną narzutą – dużą, sięgającą do ziemi, w minimalistyczny waflowy wzór, z miękkiej, organicznej bawełny.
- Kilka narzuconych poduszek w dekoracyjnych poszewkach zamieni łóżko w przytulne gniazdko.
- W sypialni w stylu skandynawskim nie może zabraknąć miłych w dotyku materiałów – przyjemnie stanąć rano bosą stopą na ciepłym dywanie, prawda? Pozwól sobie w sypialni na chwilę lenistwa. Może ktoś poda Ci na pięknej tacy kawę do łóżka i ulubioną lekturę?
- Zadbaj o odpowiedni nastrój. Zapal zapachowe świece, lampki, które dają kameralne światło. Pamiętaj, że wśród pięknych przedmiotów lepiej się odpoczywa.
Pokój dziecięcy w stylu scandi a dekoracje

W pokoju dziecięcym dodatków jest co nie miara – zazwyczaj są nimi piękne, estetycznie wykonane zabawki, ale także kolorowe ubranka wiszące na wieszaku. Do przechowywania klocków i pluszaków przydadzą się wiklinowe kosze, estetyczne pojemniki i pufy. Nad łóżeczkiem malucha możesz powiesić coś co przyciągnie jego uwagę podczas zasypiania – na przykład ładnie oprawione rysunki w stonowanych kolorach. Na podłodze połóż dywanik z nadrukiem ulubionej postaci z bajki.
Pokój dla nastolatków w stylu skandynawskim
Im starsza latorośl tym mniej kolorów w pokoju. W końcu „bycie dorosłym” zobowiązuje do bardziej stonowanej aranżacji. Nastolatki lubią skandynawską kolorystykę – odcienie szarości, bieli i czerni. Jedną ze ścian pomaluj farbą tablicową – posłuży do zapisywania ważnych spraw. W kąciku do nauki konieczne jest oczywiście lekkie biurko – w kolorze bieli i jasnego drewna i wygodny fotelik z podłokietnikami. Nauce sprzyja dobre oświetlenie – ciężkie zasłony zastąp lekkimi, przepuszczającym światło, a nad biurkiem i łóżkiem zamontuj proste, metalowe reflektorki.
Kuchnia w stylu skandynawskim

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Tu spędzamy poranki przy kubku ciepłej kawy, i wieczory na wspólnych rozmowach przy kolacji. Przyjazny nastrój stworzą dodatki w stylu skandynawskim. Na półkach lub za szklaną witryną wyeksponuj ręcznie robioną ceramikę – talerze do serwowania, kokilki, półmiski i kamionkowe kubki. Owoce i warzywa ułóż w pięknych misach z postarzanego drewna, a kuchenny stół nakryj lnianym obrusem. Pochwal się kuchennymi akcesoriami – deski do krojenia z marmuru i drewna mango, etażerki, imbryczki, pojemniczki na przyprawy – to efektowne dodatki do kuchni w stylu skandynawskim.
Przedpokój w stylu skandynawskim

Dodatki mogą nadać ostateczny szlif aranżacji, nawet w przedpokoju. Tak, tak – nie pomijaj tego pomieszczenia – ono też zasługuje na ładny wystrój. Na konsoli postaw lampę na ciekawej podstawie z atrakcyjnym abażurem i szkatułki do przechowywania kluczy i monet. Nie zapomnij o oryginalnym wieszaku na okrycia wierzchnie.
Pomysły na kąciki w domu w stylu skandynawskim
- Kącik do pracy

To coś więcej niż komputer i meble. Odpowiednie skupienie osiąga się pracując z ochotą. A żeby tak było ważne jest piękne otoczenie. Domowe biuro powinno być stylistycznie spójne z wystrojem reszty mieszkania. Nad biurkiem powieś lekkie półki i ustaw na nich ulubione gadżety. Rolę dodatków mogą pełnić efektowne przyborniki na biurko, pojemniki na ołówki, stojaki na magazyny i ładnie oprawione zdjęcia.
- Taras wypoczynkowy

Skandynawowie uwielbiają spędzać czas na powietrzu. W pogodne dni przenoszą salon na taras i urządzają go „po domowemu”. A więc jest dywan, poduchy do siedzenia, lekkie foteliki z rattanu i ażurowe lampiony. Wszystko oczywiście z naturalnych materiałów.
- Kącik wypoczynkowy

W duecie z rozłożystą sofą zagra lekki stolik kawowy i miękki puf – ustawione na puszystym dywanie. Na drewnianej tacy stwórz kompozycję z zapachowych świec, a w wazonie bukiet z suszonych traw pampasowych.
- Kącik zabaw dla dzieci w stylu skandynawskim

Unikaj ciężkich mebli i ostrych kantów. Swoboda w przestawianiu podczas zabawy jest bardzo ważna. Przyda się miękki, okrągły puf, albo siedzisko typu worek – idealne do skakania. Na podłodze rozłóż miękki dywan, będzie izolował dziecko od zimnej podłogi i zapewniał komfort podczas zabawy. Maluchy uwielbiają się chować – domek w kształcie tipi, albo namiot zrobiony z koca i krzeseł sprawi im dużo frajdy.
Dodatki w stylu skandynawskim mają w sobie tyle uroku, że dekorowane nimi domu to sama przyjemność. A jeszcze przyjemniejsze jest ich wybieranie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zarejestruj się na Westwing. Znajdziesz tam mnóstwo fantastycznych inspiracji, porad i przede wszystkim szeroki wybór dodatków, które sprawią, że Twój dom będzie jeszcze piękniejszy.