Mężczyzna remontujący mieszkanie

Stoisz przed decyzją o remoncie mieszkania, ale podjęcie jej kompletnie Cię paraliżuje? Nie martw się, remont nie taki straszny jak go malują. Kluczem do sukcesu jest jak zawsze – odpowiednia organizacja. Dobrze jest, przed rozpoczęciem działań stworzyć tzw. kosztorys remontu, by móc przygotować się na nieuniknione wydatki. Jak się za to zabrać? Co w nim zawrzeć? Mamy dla Ciebie krótki poradnik! 

Kosztorys remontu – od czego zacząć?

Planując remont mieszkania, potrzebne będą dobry plan i ciekawe pomysły na jego odświeżenie. Precyzyjne zaplanowanie remontu domu lub mieszkania pozwoli uniknąć chaosu, kosztownych błędów i stresu. Zanim zabierzesz się do remontu mieszkania, przemyśl przede wszystkim, co chcesz zrobić i określ – z ołówkiem w ręku – ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na remont. Tradycyjny remont mieszkania to np. malowanie ścian, ułożenie glazury lub terakoty, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg itd. Sprawdź ile kosztują nowe płytki, dywany itp. by mniej więcej oszacować pierwsze koszty. Następnie, jeśli nie decydujesz się na samodzielny remont, pora poszukać dobrej ekipy. 

Kosztorys remontu: co uwzględnić?

loft w stylu industrialnym podczas remontu

Remont mieszkania jest wieloetapowym, skomplikowanym procesem. Aby obliczyć koszty tego przedsięwzięcia musisz określić kilka podstawowych parametrów: wielkość mieszkania, zakres prac remontowych oraz cenę robocizny. Celem kosztorysu jest oszacowanie kosztów związanych z wykończeniem mieszkania lub domu. Sukces tych wyliczeń zależy przede wszystkim od dokładności z jaką go zrobiono. W skład kosztorysu wchodzą: 

 • metraż mieszkania
 • wszystkie pomieszczenia w których planowany jest remont oraz ich metraż
 • prace budowlane i wykończeniowe z podziałem na branże
 • koszt jednostki miary robocizny i materiałów
 • koszt materiałów dodatkowych (chemia budowlana)

Jak zaplanować remont mieszkania?

Ciepłe próbki kolorów

Najpierw musisz zastanowić się, jaki zakres prac jest naprawdę potrzebny (lub na jaki jesteś gotowy) w Twoim domu:

 • metamorfoza (lekkie zmiany „kosmetyczne”, nowe kolory na ścianach, tkaniny, dokupienie i/lub odświeżenie i przestawienie mebli)
 • czy też remont (taki generalny, z wyburzeniem ścian, przenoszeniem instalacji, zmianą podłóg itd).

Następnie przejdź do solidnej wizji lokalnej i zaznaczenia, co gdzie ma być zrobione. Gdzie przebiegają instalacje, a gdzie mają się znaleźć. Jaka jest kondycja ścian, czy tynki się nie kruszą, nie są odparzone, czy sufit nie spadnie nam na głowę? Rozpoczynając „rewolucję”, warto stworzyć plan działania i ustalić priorytety. Zmiany wprowadzane kompleksowo i przemyślane dają znacznie lepszy efekt. Zarówno pod względem estetycznym, jak i ekonomicznym. 

Wskazówka: Jeśli możesz pozwolić sobie na to finansowo, chcąc przeprowadzić generalny remont, warto poprosić o pomoc architekta. Zdejmie on z Ciebie wszelkiego rodzaju plany instalacji, gniazdek czy innych technicznych aspektów. Plus zobaczysz podglądowy projekt swojego mieszkania jeszcze przed rozpoczęciem pracy. 

Kosztorys remontu: prace budowlane?

Koszt remontu mieszkania uzależniony jest od wielu aspektów. Będą nimi metraż, rodzaj i cena materiałów wykończeniowych ale również budowlanych. Do tego dojdzie koszt ekipy remontowej. Ceny ekip potrafią różnić się bardzo mocno, dlatego warto przeprowadzić dobry research przed ostateczną decyzją. Zatem ile kosztuje remont mieszkania? W zależności od wyboru materiałów, firmy remontowej czy ilości zmian i stanu lokalu, to od 10 000 do nawet 100 000 złotych. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które w przybliżeniu określić, ile środków finansowych.

Kosztorys remontu łazienki

Remont łazienki – niezależnie od jej wymiarów – jest poważną inwestycją, którą trzeba starannie zaplanować. Przymierzając się do renowacji, powinniśmy wziąć pod uwagę dwa podstawowe typy kosztów, jakie się z nią wiążą – są to koszty materiałów wykończeniowych i robocizna – to właśnie ich suma da nam odpowiedź na pytanie, ile kosztuje remont łazienki? 

W kosztorysie remontu łazienki nie może więc zabraknąć:

 • ustalenia co jest do wymiany (wszystko wraz z rurami i kanalizacją?)
 • czy będzie potrzebne pozwolenie budowlane 
 • wybór urządzeń sanitarnych 
 • wykończenie podłóg i ścian 
 • koszt ekipy remontowej

Kosztorys remontu kuchni

Kuchnia jest nieodłącznym elementem każdego mieszkania czy domu. To w niej przygotowuje się posiłki. To również pomieszczenie, w którym rozgrywa się życie towarzyskie domowników. Zabierając się za remont kuchni, nie zapomnij o projekcie. Profesjonalny projekt na zamówienie wraz z aranżacją całego wnętrza to koszt ok. 60-200 zł za metr kuchni, nieco tańsze są gotowe projekty z katalogów. Generalny remont kuchni zaczyna się od sprzątania staroci. Po tym, czas na zamontowanie nowych instalacji oraz nowych podłóg i ścian. Na końcu zostaje zamocowanie nowych mebli i AGD. 

Miejsce to musi być wyjątkowo funkcjonalne. W kosztorysie remontu kuchni uwzględnij: 

 • koszt projektu
 • koszt ekipy remontowej 
 • demontaż starych elementów oraz przygotowanie pomieszczenia
 • wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
 • wykończenie podłogi, ścian i sufitu
 • wymianę mebli
 • wymianę armatury kuchennej i sprzętu AGD
 • koszt kontenera na odpady 

Kosztorys remontu pokoju

Remont pokoju to nie lada wyzwanie, na które trzeba się odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o ustalenie zakresu i harmonogramu prac oraz wybór odpowiednich materiałów. Dobrze jest już na samym początku określić maksymalną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na ten cel.  Czasami ograniczony budżet może stanąć na drodze do realizacji planów. Warto jednak pamiętać, że remont pokoju wykonuje się zwykle raz na kilka lat. Wysokość budżetu ma również wpływ na decyzję dotyczącą tego, czy będzie to remont generalny, czy tylko odświeżenie pomieszczenia.

Co powinno znaleźć się w kosztorysie remontu pokoju? 

 • koszt projektu
 • koszt ekipy remontowej 
 • demontaż starych elementów oraz przygotowanie pomieszczenia
 • wymianę instalacji elektrycznej i ustawienia nowych gniazdek
 • wykończenie ścian, podłogi i sufitu
 • koszty wymiany mebli
 • koszt kontenera na odpady 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Wałek malarski malujący białą ścianę na niebiesko

Po pierwsze, budżet to podstawa – im bogatszy będzie w szczegóły, tym lepiej. Zawsze jednak należy założyć, że koszty będą większe od planowanych – nie wszystko, co trzeba kupić/zrobić, jesteś w stanie przewidzieć, zanim dojdzie do konkretnej sytuacji.

Ceny prac budowlanych z roku na rok wzrastają ze względu na brak ludzi do pracy. Jest to jeden z najwyższych kosztów całego wykończenia mieszkania, którego „nie widać”. Cennik usług budowlanych jest bardzo zróżnicowany -zależny od regionu, jakości prac i od tego czy „da się to wykonać”.

Wskazówka: Najwięcej czasu należy poświęcić na przemyślenie i wybór drzwi, paneli (lub parkietu, desek) oraz płytek – na podłogę oraz ściany. Tych elementów nie będziesz wymieniać przynajmniej przez kilka lat.

Jeśli nie wykładasz ścian złotem i rezygnujesz z drogich elementów wyposażenia wnętrz, stawiając na dobrej jakości produkty ze średniej półki, możesz założyć, że wystarczy ok. 1000 zł na każdy metr kwadratowy. Planując wydatki, musisz brać pod uwagę swoje potrzeby, wyobrażenia, pomysły na wykończenie mieszkania. Dlatego dobry plan i kontrolowanie budżetu są tak ważne.

Koszty remontu podłóg

Zbliżenie na ręce układające parkiet

Koszt remontu podłogi należy do jednego z najwyższych podczas wykonywania remontów kapitalnych. Zakup materiałów oraz robocizna to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych lub więcej. Pamiętaj też, że jeśli chcesz cieszyć się piękną podłogą przez długie lata, wybieraj produkty dobrej jakości. Pamiętaj, że wybór rodzaju pokrycia ma wpływ nie tylko na koszt remontu, ale także na czas jego trwania. Niezależnie od wyboru, musisz pamiętać, że najpierw i tak najważniejsze będą prace przygotowawcze. Najdłuższe i najdroższe będzie zawsze kładzenie płytek. Znacznie sprawniej pójdzie przy panelach. 

Koszty odnawiania ścian?

Fragment salonu z różowym pufem, matalowym stolkiem z książką

Malowanie to dobry sposób, aby nadać wnętrzom domów nowego, świeżego wyglądu. Możesz to zrobić sam lub zatrudnić fachowców. Zakres prac remontowych zależy przede wszystkim od stanu tynku, którym przeważnie pokrywane są ściany. Najczęściej spotykane usterki to nierówna powierzchnia i drobne pęknięcia, co wpływa na ogólny koszt remontu. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany przed malowaniem lub tapetowaniem. Szacunkowy koszt na wykończenie ściany to w zależności od ekipy oraz materiałów – 60-90 zł na m2.

Stan surowy, deweloperski a wykończenie pod klucz

Na polskim rynku mieszkaniowym można zaobserwować trzy warianty, jeśli chodzi o stan mieszkania przed zakupem. Są to: stan surowy, deweloperski i wykończony (pod klucz).

Obecnie coraz większą popularnością cieszy się kupno mieszkania w stanie deweloperskim. Uważa się, że kupno takiej nieruchomości jest z reguły bardziej opłacalne, niż zakup mieszkania pod klucz, a wyposażenie i wykończenie mieszkania według własnych potrzeb i preferencji nie jest trudne. Nie ma jednej, prawnej informacji określającej czym jest stan deweloperski. Uznaje się, że jest to mieszkanie w stanie pozwalającym na swobodne wykończenie. Są więc poprowadzone wszystkie instalacje (sanitarna, elektryczne, grzewcza, itp.), otynkowane ściany, itp. Znajdziemy tam również okna wraz z parapetami i drzwi wejściowe. Wszystko to ustalone jest w umowie wstępnej między deweloperem, a kupującymi mieszkanie. 

Koszty remontu mieszkania deweloperskiego pod klucz rozkładają się następująco: 

 • 58 % materiały (glazura, drzwi, podłogi, farby)
 • 28 % robocizna 
 • 13 % chemia budowlana (kleje, zaprawa, gips) 

Mieszkania wykończone pod klucz to doskonała opcja dla osób, które nie mają czasu na remont i chcą się wprowadzić do wymarzonego lokum od razu po zrealizowaniu wszystkich formalności. Mieszkania te posiadają urządzone przez projektanta pokoje – kuchnię oraz łazienkę, a także posiadają zamontowaną armaturę. 

Remont mieszkania bez kosztorysu i koncepcji działania może być gwoździem do finansowej trumny, ponieważ wprowadza nas w stan niepewności i niepokoju. Kosztorys remontu jest więc niezwykle ważny. Pamiętaj o tym podczas planowania zmian w mieszkaniu. A jeśli szukasz dalszych wskazówek i porad do stworzenia pięknego domu, zarejestruj się na Westwing i bądź na bieżąco z obowiązującymi trendami!