Romantycznie oświetlony taras w stylu boho

Wydawać by się mogło, że remont balkonu jest bardzo prostym zadaniem. Nic bardzo mylnego. Musisz zachować tu wyjątkową czujność. Wszelkie uchybienia sprawią bowiem, że szybko dojdzie do korozji i uszkodzeń, a co za tym idzie – konieczności wykonania poprawek. Jak zaaranżować swój balkon? Ile kosztuje jego remont? Sprawdź nasz mini poradnik. 

Remont balkonu – od czego zacząć 

Zanim przystąpisz do remontu balkonu, powinieneś ocenić jego stan techniczny. Warto ustalić przyczyny uszkodzeń – czy wynikają one z błędnego wykonania płyty balkonowej, czy źle dobranych rozwiązań. Gdy je usuniesz, bez przeszkód możesz przystąpić do naprawy balkonu. Bardzo częstą przyczyną jest zbyt duże zawilgocenie, które szybko prowadzi do korozji. Charakteryzuje się ono przebarwieniami i wykwitami solnymi na obrzeżach podłogi. 

Wskazówka: Przed rozpoczęciem naprawy oraz remontu, musisz również ustalić jakiego efektu końcowego oczekujesz oraz budżet jaki możesz na to wszystko przeznaczyć. 

Ile kosztuje remont balkonu? 

Aby ustalić ogólny koszt całego przedsięwzięcia, musisz przygotować kosztorys remontu. Da Ci to kontrolę nad budżetem. Średnia cena za remont balkonu to 50-100 zł/m². Przykładowo kapitalny remont balkonu o metrażu 7 m² to koszt ok. 2000 zł. Na tę cenę składa się skucie starych płytek, wylewka wraz z materiałem, hydroizolacja, ułożenie płytek gresowych i silikonowanie. Wszystko zależy od półki z której planujesz zakupić materiały oraz czy chcesz remont wykonać samodzielnie, czy może poprosić o pomoc fachowca. 

Remont z fachowcem czy samodzielnie? 

Remont balkonu na pierwszy rzut oka, nie wydaje się być trudnym zagadnieniem. Wszystko zależy od szkód jakie zostały na nim wyrządzone. Jeśli dysponujesz odrobiną czasu oraz masz smykałkę do majsterkowania, możesz spróbować wykonać prace remontowe samodzielnie. Jeśli jednak zależy Ci na czasie i możesz pozwolić sobie na to finansowo, zleć wykonanie prac ekipie remontowej. Uważaj jednak – na dobrą ekipę trzeba czekać nawet kilka tygodni. Chcąc remontować taras lub balkon, musisz zaplanować to z wyprzedzeniem. 

Dowiedz się więcej o remoncie domu z naszego przewodnika:

Remont balkonu – etapy pracy 

 1. Oceń szkody i elementy, które należy wymienić. 
 2. Zadbaj o materiały i narzędzia potrzebne do remontu balkonu. 
 3. Przygotuj podłoże balkonu. Przed nałożeniem poszczególnych warstw musisz skuć stare płytki, naprawić wszelkie ubytki i pęknięcia oraz sprawdzić, czy nie ma potrzeby przeprowadzenia dodatkowych robót. 
 4. Zabezpiecz powierzchnię przed korozją. Przygotowane zbrojenie zabezpiecz preparatem antykorozyjnym. 
 5. Wypełnij ubytki w podłożu balkonu. 
 6. Połóż grunt i izolację balkonu. 
 7. Połóż wybraną podłogę oraz zacznij aranżację. 

Podłoga na balkon – rodzaje 

Podłoga na balkon musi być trwała i praktyczna, a do tego odporna na warunki atmosferyczne. a więc co na podłogę na balkonie? Mogą być to: 

 • płytki ceramiczne 
 • wielkoformatowe płyty betonowe lub kamienne 
 • drewno i materiały drewnopochodne 
 • deski tarasowe 
 • sztuczna trawa 
 • maty z PCW lub gumy 

Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przymocowane, nie popękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich uroda i niemodny już fason podlegają dyskusji, możemy wybrać bardzo prostą i niedrogą wersję odnowienia podłogi na balkonie za pomocą doczepianych ze sobą podestów drewnianych. 

Jak wybrać meble na balkon? 

Wybór mebli na balkon to najprzyjemniejsza część remontu! Zanim się za to zabierzesz, dokładnie zmierz przestrzeń jaką dysponujesz. Wybór mebli ogrodowych, które można umieścić na balkonie jest ogromny i faktycznie każdy znajdzie coś w swoim guście. Przy zakupie zwraca się uwagę na design, materiał wykonania a także kolorystykę. Wybieraj zestawy wykonane z materiałów odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem warunków atmosferycznych. Wśród mebli balkonowych znajdziemy bardzo zróżnicowane propozycje – od kompletów wypoczynkowych, przez zestawy obiadowe, aż po huśtawki czy hamaki. Na mniejsze przestrzenie sprzęty ogrodowe trzeba dobierać wyjątkowo starannie, by uzupełniały przestrzeń, a nie ją przytłaczały. 

Jak odnowić stare meble balkonowe? 

Jeśli posiadasz już komplet mebli balkonowych, wcale nie musisz kupować nowych. Niezależnie od tego, w jakim stanie są meble ogrodowe i z jakiego tworzywa są wykonane, przed rozpoczęciem nowego sezonu należy je dokładnie umyć wodą z płynem do naczyń i gąbką. Po takim czyszczeniu należy sprzęty dokładnie osuszyć. Teraz można w pełni ocenić ewentualne zniszczenia i przejść do renowacji. Jeśli posiadasz meble drewniane, przed rozpoczęciem prac, dobrze je zaimpregnuj. Po wyschnięciu, możesz przejść do nakładania farby. 

Jak zrobić meble na balkon? 

Nie musisz kupować nowych mebli na balkon. Możesz wykonać je samodzielnie i to w duchu zero waste! Co to będzie? Oczywiście hit ostatnich sezonów – meble z palet. Nie są one zbudowane z drewna najwyższej jakości, ale to surowiec mocny, trwały i naturalny a przede wszystkim nadajesz mu tym samym nowe życie. Palety mogą mieć różną konstrukcję i rozmiar, zależnie od przeznaczenia. Najpopularniejsze są mocne, trójwarstwowe europalety wielkości 120 x 80 x 14,4 cm, zbudowane z grubych deszczułek, o wzmocnionych narożnikach wypełnionych dużymi klockami z drewna lub trocin, podbite od spodu trzema deszczułkami. Możesz wykonać z nich kanapy, fotele a także stoliki. Odwracając paletę i wieszając ją na ścianie, uzyskasz oryginalną półkę na zioła czy kwiaty. 

Oświetlenie balkonu 

Planujesz wybrać oświetlenie na balkon? Zadbaj by było go dużo! Właściciele balkonów najchętniej sięgają po girlandy. Niewielkie, połączone jednym przewodem świetlówki łatwo zawiesić na meblach lub balustradzie, a tworzą niezwykły klimat. Te małe żaróweczki to gwarancja romantycznego nastroju. Oświetlenie balkonu może przyjmować formę latarenek, mini lampek choinkowych, żarówek czy cotton balls. Wszystko zależy od stylu w jakim chcesz zaaranżować swoją przestrzeń. 

Remont balkonu – trendy i style 

Aranżacja balkonu i tarasu jest bardzo istotna i nie może być przypadkowa. Niestety balkon w bloku podczas remontu mieszkania często jest traktowany po macoszemu, zapominamy o nim, a przecież jest on przedłużeniem naszego domu. Zadbaj o to, by był spójny z aranżacją pozostałych pomieszczeń w Twoim mieszkaniu. Jeżeli mamy mieszkanie zaaranżowane w stylu industrialnym, to dziwnie by wyglądał balkon urządzony romantycznie, z lampionami i mnóstwem pelargonii na poręczach.

W stylu skandynawskim, z kolei znajdziesz białe meble, najlepiej z naturalnych materiałów np. z palet. Szukając dalszych trendów, natrafimy na idea biophilic design, czyli projektowania w zgodzie z naturą, stanowi dziś wiodący trend zarówno w wystroju wnętrz, jak i outdoorowych stref relaksu. Charakterystyczne dla niej organiczne formy, neutralna paleta barw nawiązująca do kolorów ziemi i naturalne materiały swobodnie przenikają do aranżacji tarasów i balkonów. Styl boho daje nieograniczone pole twojej wyobraźni. Ten styl łączy elementy etniczne i vintage, więc możesz zapełnić balkon przedmiotami wyszperanymi na targach staroci. Atmosferze relaksu z pewnością będą sprzyjać zewnętrzne dywany, miękkie pufy i poduchy. 

Balkon to bardzo ważne pomieszczenie w naszym domu, które często byw zapominane. Zrób generalny remont balkonu i ciesz się nową strefą relaksu w swoim domu! Chcesz urządzić balkon tak, aby stał się oazą spokoju, miejscem relaksu i spotkań z przyjaciółmi? Zarejestruj się na Westwing i uzyskaj dostęp do najnowszych kampanii i promocji.