Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zgniła zieleń na ścianie z białą dekoracją

Potrzebujesz harmonii i wyciszenia? Otocz się zielenią, a poczujesz, jak ogarnia Cię spokój! Trendy wnętrzarskie wyjątkowo Ci sprzyjają. Prawdziwym hitem we wnętrzach są odcienie zieleni, a triumfy święci szczególnie zgniła zieleń. Sprawdź, jak wprowadzić ten modny kolor do swojego wnętrza i z czym go połączyć, by uzyskać stylową i spójną aranżację.  

Zgniła zieleń – poznaj intrygujący i głęboki odcień 

Zgniła zieleń to jeden z najciekawszych odcieni tego koloru. Jest dość ciepły dzięki dodatkowi żółtego pigmentu, jednak zdecydowanie ciemniejszy i bardziej nasycony niż oliwkowy. W przeciwieństwie do pokrewnego khakibrak w nim dodatku brązu. To odcień wyraźnie inspirowany naturą. Kojarzyć się może z roślinnością bagienną lub wilgotną i nieco mroczną dżunglą. Dzięki temu to odcień bardziej niejednoznaczny i intrygujący niż popularna butelkowa zieleń, malachitowy czy odświeżający kolor miętowy od dawna obecne we wnętrzach.  

Zgniła zieleń stała się modna dopiero teraz, gdy oswoiliśmy się już z jej bardziej popularnymi odcieniami. Samo wkraczanie koloru zielonego na salony obywało się powoli – w latach 90. modne były wnętrza nowoczesne, lśniące metalem, taflami szkła i połyskliwą bielą. W kolejnej dekadzie pokochaliśmy styl skandynawski z jego duchem hygge – wnętrza wypełniły się drewnem, bielą i szarościami. Triumfalny powrót zieleni łowcy trendów zaczęli zapowiadać, gdy w 2013 roku Instytut Pantone ogłosił kolorem roku emerald, czyli szmaragdowy. Cztery lata później pojawił się odcień greenery  kolor roku 2017 Pantone. A nasze wnętrza z roku na rok zaczęły coraz mocniej wypełniać się odcieniami zieleni. Wciąż mocno trzyma się też trend urban jungle, czyli wypełnianie domowej przestrzeni roślinami i motywami roślinnymi. Trend hunterzy mówią wręcz, że w pokoleniu dwudziestolatków – a to ono zaczyna nadawać ton – rośliny doniczkowe zastąpiły zwierzęta domowe.  

Skąd ta moda na zieleń w różnych odsłonach? Zdaniem badaczy trendów to odzwierciedlenie naszego zwrotu w kierunku natury, łączące się w spójną całość z popularnością ruchu slow, zainteresowaniem ekologią i ochroną planety. Zieleń wycisza i uspokaja, jest więc idealnym kolorem na czasy pełne niepewności. Dodatkowo, gdy zaczęliśmy spędzać więcej czasu w domu i wzrosła popularność pracy zdalnej, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, jak wnętrze wpływa na nasze samopoczucie i świadomie kreować jego kolorystykę. A gdy dom stał się centrum życia prywatnego i zawodowego, kojąca zieleń sprawdza się idealnie.  

Do jakich kolorów pasuje zgniła zieleń? 

Zgniła zieleń może wydawać się odcieniem trudnym do aranżacji, przede wszystkim dlatego, że jest mniej popularna niż szałwiowa zieleń, kolor pistacjowy czy seledynowy. Dzięki temu jednak dużo łatwiej jest stworzyć nieoczywiste zestawienia barw ze zgniłą zielenią w roli głównej. Jaki kolor pasuje do zielonego? To jeden z tych kolorów, który możemy łączyć zarówno z ciepłymi, jak i z chłodnymi odcieniami, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wybór mamy spory, bo zgniła zieleń dobrze komponuje się z wieloma różnymi barwami.  

Oto kilka pomysłów na zestawienia kolorów ze zgniłą zielenią. 

Zgniła zieleń i burgund to połączenie wyrafinowane i eleganckie, przywodzące na myśl styl pałacowych wnętrz. Buduarowy klimat możemy podkreślić też dodatkiem złota – tutaj ważny jest jednak umiar.  

Zgniła zieleń i chłodny, zgaszony róż będą wyglądać bardzo nowocześnie i świeżo. Zimniejsza tonacja różu ochłodzi żółte tony w zgniłej zieleni i doda jej lekkości. 

Zgniła zieleń i ciemny brąz to połączenie kolorystyczne, które sprawdzi się, jeśli chcemy wprowadzić we wnętrzu klimat retro – taki duet barw chętnie wykorzystywali projektanci w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.  

Zgniła zieleń i barwy natury, czyli złamane, stłumione odcienie, takie jak cynamon, kurkuma, ochra, ceglana czerwień, beż to przepis na ciepłe i kolorowe, a przy tym bardzo harmonijne wnętrze.  

Odważnym pomysłem jest też stworzenie monochromatycznego, inspirowanego naturą zestawienia kilku odcieni zieleni: od zieleni tak ciemnej, że niemal wpadającej w czerń, poprzez zgniłą zieleń do znacznie jaśniejszej szałwiowej zieleni. Całość rozjaśnią biel, beż lub chłodny, gołębi błękit. 

A jakie materiały najlepiej prezentują się w kolorze zgniłej zieleni? Odcień ten kojarzy się z naturą, dlatego najlepiej stawiać na materiały naturalne: mięsiste tkaniny, grube wełniane sploty, len, juta i drewno.  

Zgniła zieleń: jak ją wprowadzić do wnętrza? 

Choć zgniła zieleń jest kolorem uważanym często za trudny do aranżacji, pasuje do wielu popularnych stylów. Świetnie sprawdzi się na przykład w stylistyce boho, która bazuje na naturalnej palecie barw. W otoczeniu kolorów ziemi zgniła zieleń będzie tworzyła harmonijną całość. We wnętrzach w stylu boho nie może też zabraknąć intensywnych, nasyconych barw, a zgniła zieleń jest takim właśnie kolorem. 

Zgniła zieleń sprawdzi się też w stylu industrialnym – największą trudnością w aranżacji wnętrz loftowych jest ryzyko zbyt dużej dosłowności. Wnętrze industrialne powinno być inspirowane przestrzeniami przemysłowymi, ale nie być ich kopią. Dodanie mniej typowych barw, takich jak właśnie zgniła zieleń, wzbogaci typową paletę kolorystyczną, czyli biel, czerń i szarości.  

Zgniła zieleń będzie też ciekawym akcentem w stylu rustykalnym. Choć styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z bielą, beżem i naturalną barwą drewna, ciemniejsze kolory dobrze uzupełniają podstawową paletę. Zgniła zieleń idealnie pasuje do naturalnych surowców, które wykorzystywane są w rustykalnych wnętrzach. 

Ściany w kolorze zgniłej zieleni 

Jak wprowadzić zgniłą zieleń do wnętrza? Najmodniejszym rozwiązaniem są ściany w tym kolorze. Podobnie jak inne mocne, nasycone barwy, także zgniłą zieleń warto dawkować ostrożnie. Jeśli ciemny kolor znajdzie się na wszystkich ścianach w pomieszczeniu, optycznie je zmniejszy i sprawi, że wnętrze może wydawać się zbyt mroczne. Jedna ściana w kolorze zgniłej zieleni będzie natomiast ciekawym akcentem kolorystycznym w sypialni czy w salonie. To idealne tło do wyeksponowanie kolekcji obrazów, grafik czy plakatów – nieprzypadkowo na kolor zgniłozielony często malowano ściany w galeriach sztuki, na przykład w prywatnej galerii obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich. 

Industrialny salon 

W stylu industrialnym zgniła zieleń najlepiej będzie prezentować się na meblach i dodatkach. Kanapa w kolorze zgniłej zieleni stanowi kolorystyczny kontrapunkt dla ceglanej ściany i podłogi w odcieniach ciemnej czerwieni. Jednocześnie dzięki mocnemu akcentowi kolorystycznemu wyraźnie wydzielona jest strefa wypoczynku. 

Kolonialna sypialnia 

Kojąca zieleń to idealny wybór kolorystyczny do sypialni. Nasycony odcień zgniłej zieleni świetnie sprawdzi się w sypialni w stylu kolonialnym. Jeśli sypialnia jest przestronna i dobrze oświetlona, w kolorze zgniłej zieleni może być zarówno ściana, jak i tapicerka łóżka. Nasycony kolor w zestawieniu ze złotymi akcentami tworzy atmosferę klasycznej elegancji. Nie zapomnij o naturalnej roślinności, najlepiej w postaci szalenie modnej monstery. 

Motywy dżungli w mieszkaniu 

Urban jungle to najmodniejszy trend we wnętrzach. Domową dżunglę tworzy nie tylko bujna roślinność, ale też dekoracje z motywami roślinnymi i – oczywiście – paleta zielonych odcieni. Zgniła zieleń sprawi, że nieco opatrzony już motyw liści monstery na tapecie zyska ciekawszy charakter. Dla tych, którzy obawiają się ciemnych barw na ścianach, ciekawym pomysłem będzie wprowadzenie drobnych akcentów, takich jak pościel czy poduszki w sypialni. Jeszcze więcej zieleni? Do ciemnozielonej pościeli dodajmy ścianę w sypialni w odcieniu zgniłej zieleni. Będzie stanowiła przyciągający wzrok akcent kolorystyczny i świetne tło dla okazałych roślin.  

Szukasz więcej pomysłów na zgniłą zieleń we wnętrzach? Zarejestruj się na Westwing i poznaj więcej inspiracji wnętrzarskich.